صفحه نخست > دیدگاه > راسموسن؛ ما رییس جمهور افغانستان را نفهمیدیم چرا تاخیر می کند!

راسموسن؛ ما رییس جمهور افغانستان را نفهمیدیم چرا تاخیر می کند!

لیلما سدید
سه شنبه 28 جنوری 2014

زمان خواندن: (تعداد واژه ها: )

همرسانی

اندرس فوغ رسموسن سکرترجنرال ناتو عین اعلام راپور سالانه ۲۰۱۳ درمقر نانو در بروکسل که با خبرنګاران صحبت می کرد عدم امضا توافقنامه امنیتی میان امریکا و افغانستان را باعث کندی کار در برنامه های اینده ناتو وجامعه جهانی در افغانستان خواند.
سکرتر جنرال ناتو همچنان هشدار داد که رهبری افغانستان با تاخیر در امضای توافقت‌نامه امنیتی با واشنګتن، تداوم کمک های مالی جهان از نیروهای امنیتی افغانستان را با خطر جدی روبرو کرده‌است.
موصوف گفت: " رهبری سیاسی افغانستان نباید تاثیرات منفی امضا نکردن توافقت‌نامه امنیتی در کشور های کمک کننده به افغانستان را نادیده بگیرد چون حکومت افغانستان توانایی پرداخت یک ماه معاش نظامی ان کشور را ندارد "

این راپور در۲۳ صفحه نوشته شده و سه ونیم صفحه آن مربوط فعالیت های ناتو با افغانستان در سال ۲۰۱۳ میلادی می باشد همچنان در راپور امده است که ادامه این همکاریها، مشوره دهی و تریننګ در اعلامیه مشترک که در کنفرانس سران ناتو در سال ۲۰۱۰ در لیزبن درج شده بود.
وی در اظهاراتش در این نشست خبری ګفت ، پیشرفت در کارهای نیروهای ناتو ن مورد تمجید قرار داده ولی بار دیګرتاکید کرد، اگر توافقتنامه امنیتی بین کابل و واشنگتن امضا نشود "مذاکرات ما تکمیل نخواهد شد "
سکرترجنرال افزود: " بناعن اګر این سند امضا نشود در پایان سال ۲۰۱۴ امسال ماموریت جنګی امریکا و ناتو در افغانستان خاتمه خواهد یافت و ما نګزید ګزینه صفر را برای نیروهای خود درافغانستان تعین کنیم که ان خروج تمام نیروهای ناتو از انکشور خواهد بود. "

نامبرده خاطرنشان کرده گفت؛ افغانستان 352 هزار نیرو دارد و من نمیدانم اگر این کشور کمک های بین المللی را به دست نیاورد چگونه آنها را تمویل خواهد کرد؟ چون بودجه مالی انکشور کافی نیست که معاش یک ماهه انها را بپردازد ایا بدون کمک های بین المللی این امکان وجود دارد؟
وی ګفت : " من نمی‌دانم حکومت افغانستان چگونه قادر است بدون کمک مالی جامعه جهانی این همه بودجه را تامین کند. اگر نیروهای ما پس از ۲۰۱۴ در افغانستان نباشند بسیار مشکل خواهد بود که برای نیروهای امنیتی افغانستان منابع مالی جستجو ګردد. "

پس ازسال ۲۰۱۴ میلادی ؛ سالانه حدود ۴ میلیارد دلار برای حمایت از نیروهای امنیتی افغانستان ضرورت است که در اجلاس شیکاګو کشورهای عضو ناتو انرا تعهد کرده‌اند.
راسموسن ګفت که دیگر کشورهای عضو این سازمان نیز حاضر اند در این ماموریت کمک کنند اما منتظر اند تعهدات خود را پس از امضای توافقت‌نامه امنیتی میان افغانستان و امریکا اعلام کنند. او تاکید کرد که ناتو حاضر است که همکاری کند اما نمیداند چرا در این مورد حکومت افغانستان می خواهد تاخیر کند وی علاوه کرد که فهمیدن یا درک کردن رییس جمهور کرزی مشکل است

آنلاین :
آنتولوژی شعر شاعران جهان برای هزاره
آنتولوژی شعر شاعران جهان برای هزاره

مجموعه شعر بی نظیر از 125 شاعر شناخته شده ی بین المللی برای مردم هزاره

این کتاب را بخرید

پيام‌ها

Kamran Mir Hazar Youtube Channel
حقوق بشر، مردم بومی، ملت های بدون دولت، تکنولوژی، ادبیات، بررسی کتاب، تاریخ، فلسفه، پارادایم و رفاه
سابسکرایب

تازه ترین ها

اعتراض

ملیت ها | هزاره | تاجیک | اوزبیک | تورکمن | هندو و سیک | قرقیز | نورستانی | بلوچ | پشتون/افغان | عرب/سادات

جستجو در کابل پرس