صفحه نخست > فرهنگ، ادبیات و هنر > به کانادا نرفتم تا به انگلستان نروم

به کانادا نرفتم تا به انگلستان نروم

کامران میرهزار
جمعه 18 آپریل 2014

زمان خواندن: (تعداد واژه ها: )

همرسانی

دوستان شاعرم امسال مرا برای شعرخوانی و سخنرانی در فستیوال بین المللی شعر کبک کانادا دعوت کرده بودند و اما من نتوانستم امسال در جمع آنان باشم و شاید سال بعد یا سال بعد تر از آن در این فستیوال شرکت کنم. دلیل اصلی عدم شرکت من در این فستیوال این بود که نمی خواستم برای رفتن به کانادا از مسیر انگلستان بروم. سفارت کانادا در اسلو ویزا صادر نمی کند و برای ویزا باید حتمن به انگلستان می رفتم. برای رفتن به انگلستان نیز به ویزا نیاز دارم و اما من علاقه ای به رفتن به سفارتخانه این کشور برای درخواست ویزا ندارم. همین دلیل یکی از دلایلی بود که چند ماه پیش پیشنهاد کاری خوبی را که در لندن داشتم رد کردم.

من برای نخستین بار در ماه مارچ/ مارس سال 2009 به دعوت دانشگاه ناتینگهام/ دانشکده حقوق بشر، به انگلستان رفته بودم و اما ویزا گرفتن و رفتن من به آنجا حکایتی شده بود. تمام مدارک مورد نیاز مانند دعوتنامه، تکت/ بلیط رفت و برگشت، وضعیت حساب بانکی ام و آدرس محل سکونتم در ناتینگهام را به سفارتخانه انگلستان در اسلو داده بودم و آن ها برایم ویزا دادند و پاسپورتم را به آدرسم پست کردند. در میدان هوایی/ فرودگاه بیرمینگهام دو قطار/ صف برای بررسی پاسپورت و ویزا درست کرده بودند، یکی برای جهان سومی ها و جهان چهارمی ها و دیگری برای جهان اولی ها. من در صف جهان سومی ها و جهان چهارمی ها، وقتی نوبتم شد، پاسپورتم را طرف گرفت و ده پانزده دقیقه ای بعد برگشت و مرا به اتاقی برد که در آن دو نفر شروع به سوال و جواب کردند. سوالات بی ربط و با ربط حدود دو ساعت طول کشید. برای نمونه از من می پرسیدند چگونه می توانند طالبان و مواد مخدر را از بین ببرند. یکی از پاسخ های من این بود که حکومت ملکه ی شما از حمایت تولید کنندگان و قاچاقچیان مواد مخدر و طالبان دست بردارد. حکومت ملکه ی شما به سیاستی که بر حمایت از بنیادگرایی در منطقه ی ما بنا شده پایان دهد. بریتانیا بیشتر از دو قرن در منطقه ی ما دست به اشغالگری زده و از اشغالگران آن منطقه در حمله به گروه های مردمی مختلف حمایت مالی، سیاسی و تسلیحاتی کرده است. حدود دو ساعت پرسش و پاسخ که تمام شد، من با تاخیر به جمع دوستان ناتینگهام پیوستم.

این تجربه ی من از سفر به انگلستان باعث شد تا به دوستانم در کبک بگویم امسال در فستیوال شرکت نمی کنم و بخیر سال بعد یا بعد تر وقتی برای سفر به کانادا نیاز به ویزا نداشتم.

شاعر و متخصص سیستم های معلوماتی
سردبیر و ناشر کابل پرس?
هزاره از هزارستان

آنلاین :

Work and Poetry

آنتولوژی شعر شاعران جهان برای هزاره
آنتولوژی شعر شاعران جهان برای هزاره

مجموعه شعر بی نظیر از 125 شاعر شناخته شده ی بین المللی برای مردم هزاره

این کتاب را بخرید

پيام‌ها

  • دستم به الو نمیرسد میگوید الو ترش است .
    جیکی چن :ترا در اروپا اجازه می دهند خدا را میلیون ها بار شکر گزار باش .
    هزاره و چاکیت..................... .

    آنلاین : http://sfg

Kamran Mir Hazar Youtube Channel
حقوق بشر، مردم بومی، ملت های بدون دولت، تکنولوژی، ادبیات، بررسی کتاب، تاریخ، فلسفه، پارادایم و رفاه
سابسکرایب

تازه ترین ها

اعتراض

ملیت ها | هزاره | تاجیک | اوزبیک | تورکمن | هندو و سیک | قرقیز | نورستانی | بلوچ | پشتون/افغان | عرب/سادات

جستجو در کابل پرس