صفحه نخست > دیدگاه > وقت اعتراض و انزجار است

وقت اعتراض و انزجار است

داکتر رمضان بشردوست
چهار شنبه 23 آپریل 2014

زمان خواندن: (تعداد واژه ها: )

همرسانی

كابل،3-2-1393
بنام خدا و به ياد شهدأ!
وطندوستان وبشردوستان!
همان طوركه درزمان كمپاين پارلماني دوره اول(1384)ودوره دوم(1389) شعارمن اين بود كه رأي از شما- خدمت ازمن؛ به شعارخود باهمه مشكلات متعهد ووفادارمانده ام ووعده هاي خودرا فراموش نكرده ام. درد ورنج شما،پيشنهادات وانتفادات شما، تنفروانزجارشما را تا حد توان از بي عدالتي، بي قانوني،رشوت خوري، فساد اداري واخلاقي، غصب زمين، خون ريزي، تجاوزجنسي ومالي انعكاس دادهام. گفتار، رفتاروكردارمن هرگز براساس معيارهاي قومي، مذهبي، زباني، سمتي و تنظيمي نبوده و نيست. ازحقوق فرد، فرد اين كشوربه اندازه توان خود دفاع كرده ام، به كانديد وزرأ كه تخصص، تعهد، تجربه وتقوا نداشته اند، رأي نداده ام واز اعمال ضدملي شان انتقاد كرده ام؛ هرگز معامله و تيكه داري نكرده ام، هيچكس را از فاميل،قوم، زبان، منطقه...خود حتي اجير مقررنكرده ام. در يك خانه كرايي نمناك كلي دريك منطقه غريب نشين كابل زنده گي ميكنم، معادل معاش پارلماني خودرا تاآخردوره شانزده هم پارلمان يعني 1394 قرض كرده و چهار بيسوه زمين درقلعه ناظرخريده ام اما مدت يكسال ميشود كه چهارد يواري هم نشده است؛ چند روز قبل قباله زمين را تظمين گذاشته وازبانك پول قرض كردم؛ كدام موترلوكس، لاند كروزر، بادي گارد... ندارم.

اما متأسفانه وكلأ حتي ازشنيدن دردها ورنج هاي شما هم هراس دارند، به همين دليل روزدوشنبه اول ثور 1393 مطابق21 آپريل 2014 رئيس ولسي جرگه وقتي درجريان استجواب وزير تحصيلات عالي ازوزير،هنگام انتقاد من از بي نتيجه ماندن 128000شركت كننده گان كانكور، اول مايك من را قطع كرد وبعد توسطه نيروي هاي امنيتي با سكوت وتأييد غيرمستقيم وكلاي ديگر من رااز تالاراخراج كرد. اين عمل ضدپارلماني، ضد ملي و ضد مردمي اينها بايد بدون جواب نماند.

سوال شما اين است كه چه بايد كرد و شما چه ميتوانيد؟
شما بايد به اينها بطورمسالمت آميزوبدون خشونت حتي لفظي بگوئيد، بنوسيد و بفهمانيد كه مردم افغانستان جاهل نيست، بين خوب وبد،خائن وخادم... فرق كرده ميتوانند.

شما ميتوانيد تنفر، انزجاروانتقاد خودرابطورمسالمت آميز وحتي بدون خشونت لفظي به كوش وكلأ ي ولايت خود، رئيس، معاونين،منشي ولسي جرگه ازطريق تيليفون وايميل برسانيد. كساني كه به اين وكلأ دسترسي دارندبخصوص فرزندان، مادر، خواهر، خانم، خويشان، دوستان شان... اگر وطن، حقيقت و مردم را دوست دارند بايد به اين وكلأ بفهمانند كه اعمال شان قابل قبول نيست.

شما مطمئن باشيد كه اعتراض وانزجار شما ازطريق تيليفون وايميل خنجراست كه قلب اينها را به اصطلاح زخمي و مجروح ميكند و اينها راازآسمان هفتم به به زمين مي آورد.

نام، شماره تيليفون، آدرس ايميل رئيس، معاونين،منشي و وكلأ در وبسايت پارلمان، صفحه ولسي جرگه دربخش تشكيلات موجود است. آدرس ويبسايت پارلمان:
www.parliament.af
ژوندي دي وي افغانستان! ياسه شين افغانستان!زنده باد افغانستان!
با احترام
داكتر رمضان بشردوست
نماينده واقعي مردم افغانستان

آنتولوژی شعر شاعران جهان برای هزاره
آنتولوژی شعر شاعران جهان برای هزاره

مجموعه شعر بی نظیر از 125 شاعر شناخته شده ی بین المللی برای مردم هزاره

این کتاب را بخرید

پيام‌ها

 • دولت و ملت در افغانستان بیغیرت است به ریش تمامشان شاش

 • افغان.هههههههه

 • اقای افغان شما درست میفرمایید. هنوز مردم افغانستان به ان اندازه ذهینت اگاه سیاسی پیدا نکرده اند که بتوانند از دایره مسایل قومی، سمتی، زبانی و حتی منطقوی فرا تر بیاندیشند. در افغانستان هر کسی فکر میکند که داروی درد های ملت را به دست اورده است اما وقتی که نظرات شان و طرز تفکر شان بیرون میشود جز عقده و حسد و دشنام دادن ادبی کار دگری نمیکنند. دیروز در تلویزیون طلوع کلمه دادستان کل را شنیدم و مرا خنده گرفت. ایا فکر میکنید که پیر مردی و یا حتی جوانی که در یک ولایت و ده دوردست زندگی میکند مفهوم این کلمه را میداند. ایا کلمه کل عربی نیست، فقط اینها ضدیت با دومین زبان رسمی کشور را که پشتو است وسیله پیشرفت زبان دری میدانند. هر نسلی که در افغانستان امده فکر کرده است که از نسل های پیشین درک درست از اوضاع کشور دارند اما در اخیر شب هیچ تغییراتی بارزی جز عقده و دشمنی نمیبینید. به همان شکل از بعضی پشتون ها میشنوید که اگر ریس جمهور کشور کسی غیر از پشتون شود قیامت بر پا میشود. در همه دوران تاریخ همه ملیت های افغانستان در دولت ها سهم داشته اند و باید همه ملیت ها سهم بگیرند. از یک دست صدا بر نمی اید، برای انکه افغانستان خانه همه افغان ها شود باید که از مسایل سطحی و بغض و کینه بگذریم و به مشکلات اساسی چون سرپناه، غذا در دسترخوان همه، محیط زیست پاک، صلح، حیثیت و ابروی ملت در جهان فکر کنیم

  آنلاین : http://www.e-afghan.com

 • یکی از مشکلات عمده یی که در ادبیات سیاسی افغانستان بعد از بمیان آمدن رژیم های مجاهدین، طالبان و دولت کنونی بمیان آمده، همانا استفاده نادرست از جمله بندی ها در هنگام صحبت است.
  یا اینکه قصداً صورت میگیرد، تا بدین صورت سخن به درازا بکشد و در نتیجه مردم بگویند که فرد مذکور خیلی دراز و خوب صحبت کرد و یا هم سهواً صورت میگیرد.
  اگر داکتر صاحب رمضان بشر دوست در عوض این که هر دفعه بگوید که: بودجه فلان ولایت صفر مصرف شده....فلان ولایت صفر مصرف شده، در مجموع تمام ولایات را اولاً نام ببرد و بعداً بگوید که بودجه همه این ولایات هیچ مصرف نشده، در نتیجه وقت کمتر ضایع میشود و از وقت به دست آمده میشود برای ابراز باقیمانده حرف ها استفاده کرد.
  پس از تمام وکلا خواهشمندیم که چون تعداد وکلا زیاد و وقت برای پیشنهاد و انتقاد و سوالات کم است، بناُ کوشش شود که همه مطالب با ادبیات درست و خلاصه ارایه شود.

 • سلام به تمام دوستان .اول تبریک میگویم به آقای بشر دوست که خود را رسما از حیوانات داخل پارلمان جدا کرد دوم آقای بشر دوست شاید خبر ندارد هر دفعه که صدایت را خاموش میکند ویا از پارلمان اخراج میکندمیلون ها افغانی به جیب ریس پارلمان فعلی (ابراهیمی مشهور به بچه بیریش سیاف در دوران بچگی ودر دوران جهاد دلال زن های که به عربها فروخته شد) ریخته میشود . اطلاعات دقیق دارم هر کسی که برای استجواب به پارلمان فرا خوانده میشود اول با ابراهیمی ....... ملاقات میکند و اولین حرف شان این است که به بشر دوست یا وقت ندهید ویا از پارلمان اخراج کنید وبابت این هم میلون ها افغانی میپرازند. تیلفون کردن درد را دوا نمیکن بهترین رای حل ملت خواب رفته اگر بسیج شود واین تفاله وهابی هارا از ریاست پارلمان برکنار وریاست باغ وحش کابل را بدهد

 • سه آمریکایی در تیراندازی پلیس افغانستان در شفاخانه کیور در کابل کشته شدند.
  گفته شده است که این پولیس از هواداران داکتر عبدالله کاندید پیشتاز ریاست جمهوری بوده که به رسم اعتراض بالای امریکائی ها گویا در انتخابات ریاست جمهوری برضد داکتر عبدالله موضعگیری دارد , شلیک کرده است . اما این موضوع تا هنوز از جانب کدام منبع معتبر تآید نگردیده است.

 • فرهاد نام آیا تو د ر زمان ، به قول خودت ، رشوت گرفتن ابراهیمی حاظرو ناظر رشوت دهنده و رشوت گیرنده
  بوده ای ؟؟؟ یا گمان میکنی ؟؟ اگرگمان میکنی تو ازایمانت جدا شده ای بی ایمان هستی گفتار بی ایمان قابل
  شنیدن نیست و هم دروغ گوی هستی . اگردروقت رشوت دهنده و رشوت دهنده حاظربوده ای دلیل مستند داری
  ؟؟؟ یا از اثر درد تعصب هزیان میگویی ؟؟؟

 • فرهاد نام جاهل نادان دروغ گوی دشمن خدا ، بی حیا پست فطرت ، آیا تو بچه بی ریش بودن ابراهیمی به
  سیاف را سرشه گرفته بودی ؟؟؟ آیا دله اش تو بودی ؟؟؟ ای متعصب مسلمان ستیز لعنت الله علیه .
  زن فروشی را طایفه شما انجام داده خواهند بود، در قاموس طایفه ابراهیمی زن فروشی ناموس فروشی
  نبوده و نیست ، همچوپست فطرتی ها در شأن شما در شأ ن طایفه شما خواهد بود برف بام خود را بربام دیگران
  نینداز ای نامرد کله خر بی وجدان نوکر پارسی های ایران ، خود فروش روی سیاه شیطان صفت ، آیا ابراهیمی
  د ر فروش خواهرت دلالی کرده بود ؟؟؟

Kamran Mir Hazar Youtube Channel
حقوق بشر، مردم بومی، ملت های بدون دولت، تکنولوژی، ادبیات، بررسی کتاب، تاریخ، فلسفه، پارادایم و رفاه
سابسکرایب

تازه ترین ها

اعتراض

ملیت ها | هزاره | تاجیک | اوزبیک | تورکمن | هندو و سیک | قرقیز | نورستانی | بلوچ | پشتون/افغان | عرب/سادات

جستجو در کابل پرس