صفحه نخست > ببينيد و بشنويد > سیاست کثیف: کشتار مردم اوزبیک در شبرغان به سوء تفاهم تعبیر شد

سیاست کثیف: کشتار مردم اوزبیک در شبرغان به سوء تفاهم تعبیر شد

به روایت عکس و تصویر
سه شنبه 20 می 2014

زمان خواندن: (تعداد واژه ها: )

همرسانی

روز هفتم جوزای سال 1386 خورشیدی، ده ها تن از مردم اوزبیک به فرمان جمعه خان همدرد والی وقت حکومت کرزی در شهر شبرغان ولایت جوزجان به خاک و خون کشیده شدند. جمعه خان همدرد فعلن والی ولایت پکتیا می باشد و از سوی رژيم حامد کرزی به عنوان بهترین والی شناخته شده است. در ادامه ی بازی های کثیف انتخاباتی میان جنگ سالاران و طالبان نکتایی پوش، کشتار مردم در شبرغان به سوء تفاهم تعبیر شده و دوستم و همدرد با هم آشتی کردند.

واژه های کلیدی

اوزبیک
آنتولوژی شعر شاعران جهان برای هزاره
آنتولوژی شعر شاعران جهان برای هزاره

مجموعه شعر بی نظیر از 125 شاعر شناخته شده ی بین المللی برای مردم هزاره

این کتاب را بخرید

پيام‌ها

 • اگر محقق پوک با عبدالله ارایشگر یکجا شده میتانه ... اگر حزب سلامی با عبدالله لشمک یکجا شده میتانه و او قابل قبول است قابل ستایش است ... چرا همدرد و جنرال صاحب دوستم با هم یکجا نشوه، ایا تنها پشتونها و ازبیکها هستند که تا ابد باید دشمن یکو دیگر شوه ... به نظر من تیم تحول و تداوم به ملت عزیز خود به ثبوت رساند، که برای وضل نمودن با هم یکجا کار میکند، نه برای فصل نمودن مردم ... من فکر میکنم، که متفکر معاصر جهان داکتر صاحب اشرف غنی بابا باز هم در زمینه اوردن وحدت ملی در بین مردم افغانستان نبوغ خود را به نمایش گذاشت ... اشرف غنی ثابت ساخت که اهلیت و ظرفیت اینرا دارد، که به گروه های متخاصم و دشمن قناعت داده میتانه ...
  من این ابتکار عمل داکتر غنی را به همه ملت غیور افغانستان تبریک میگم ...

 • مردگان را كه فريب خورده بيش نبودند، شايد خدا بيامرزد.
  جنرال دوستم ميتواند با چشم پوشي از خون شبرغانيان دست بر هر معامله يي بزند.
  تا كه اوزبك در جهان باقيست
  اوغان در نمي ماند

 • بد بختی کلان ازبیکها در آن است که در مقایسه دیگر اقوام کشور، بسیار عقب مانده اند. خصوصا در دهه اخیر که از همه ملیتهای کشور قشر جوان چیز فهم سر بلند کرده اند که گپهای زیادی به گفتن دارند، ولی ازبیکها، هنوزهم در گرو دوستم مانده اند، چند روشنفکری که هم است، مصروف ثناگوهی دوستم هستند.آقای دوستم هم برای رسیدن به قدرت حاظر است با هرکس به هر قیمت که با شد معامله کند. حالا هم غم پسر خود را میخورد که بعد از ایشان، به جای و جلال برسد.

 • ریسمان ترکیه به گردن دوستم است/ دوستم هرگز نمیتواند مستقل از اوامر ترکیه تصمیم بگیرد/ چنانچه در همان آوانیکه جمعه خان همدرد مردم شبرغان را به امر کرزی قتل عام نمود و دوستم را به ترکیه تبعید نمود-بعدآ دوستم دوباره بعد از چند ماه ای از تبعید ترکیه به کشور برکشت و آرای مردم جوزجان را به جمعه خان همدرد و کرزی جمع نمود.
  فاریابی

 • او ملتانی / چرا از نام مستعار هزاره گی استفاده نمودی و علیهاستاد محقق چرندیات گفتی؟؟؟؟؟
  دلیل اینکه من تو را شناختم که هزاره و یا بافرهنگ نه تاجیک و نه هم ازبیک نیستی / اینست که غنی کوچی شتر چران را بابا گفتی؟ ؟؟؟؟ درحالیکه هیچ هزاره ویا ازبیکی ویا تاجیکی یک کوچی شتر چران را بابا خطاب نمینماید- تو همان جاوید ملتانی ویا غیرت ملتانی هستی که در اوغان کاغذ سرمیزنی.

 • توجاوید، غیرت ملتانی دیره دونی نه می توانی که مردم را فریب بدهی که گویا تو هزاره هستی این نیرنگ ، مکاره گی های مزورانهء ترا وامثال ترا همه مردم می دانند ، که چه گونه میخواهی مردم را فریب بدهی. تورأی ازبیک را کار داری نه خود ازبیک را ورنه زمانیکه جمعه خان همدردت مانند سلفت محمد گل مهمند مردم ازبیک را در شبرغان به گلوله می بست تو در آن زمان از خوشحالی آتن می کردی وبه حمایت جمعه خان همدرد می پرداختی. حال که تو خودرا دوست وبرادر ازبیک تمثیل می کنی و خود را میش جلوه می دهی ، زمانیکه رأی ازبیک را گرفتی تو باز همان گرگ هستی.

 • نمیدانم ادیولوگ ازبک, توردیقل خان میمنگی, در چنین اوقات کجا پنهان میشوند؟

 • کابل پرس? فقط وظیفه دارد که اقوام با هم برادر افغان را به جان همدیگر بیاناندزد نی از غم ازبیک پای لوچ خواب میکنند نه هم هزاره ویا قوم دیگر دشمنان افغانستان به این ساییت پلیت دستور میدهند که جنگ بیاندازد وماهی بگیرند
  برادران عزیز همه باهم برادر هستیم هیچ افغان از افغان دیگری تفاوت وبرترینه دارد این حرف حرف دکتور اشرف غنی احمدزی است

 • ازبک های کله خام با غولترین اوغات تاریخ یکجا شده در خواب ریاست جمهوری را میبینند، این خواب است، خیال است و محال. مگراینکه قشر روشن افغانستان یعنی تاجک ها مرده باشند که کوچی و ازبک بالای سرزمین خراسان مهد تمدن حکومت کنند. اوغان غول از یکسو تروریست است از سوی دیگر قاچاق مواد مخدر میکند و در ضمن ادعای ریاست جمهوری را هم در سر دارد. از ازبک های خو هیچ گله نیست چونکه رهبرشان خریست که توسط کوچی متفکر فاشیست یهود اداره میشود.

 • آقای احمد زی که گفته هیچ افغان از افغان دیگر تفاوت وبرتری نه دارد. باز هم یک حرف بر تری جویانه زده، زیرا او گفته: تنها بر افغان بر تری ندارد: لاکن بر دیگر اقوام شاید بر تری داشته باشد. به او لازم بود که می گفت ، که هیچ انسان بر انسان دیگر بر تری ندارد ، مگر به تقوی وپرهیزگاری ، که این قول خداوند ج است.

 • سیاست پدر ومادر ندارد

 • کابل پرس? مثل سایت انترنیتی افغانپیپر که از هرات توسط چند هراتی و ایرانیها پخش میشود مستقیمآ توسط حکومت آخندی ایران تمویل میشود تا نفاق و قومپرستی را در بین مردم افغانستان بر پا کنند. مردم افغانستان دیگر فریب شما و اربابان ایرانی و پاکستانی تان را نمیخورند و از گذشته های سیاه و خونین خود آموخته اند و میدانند که یگانه راه موفقیت و صلح در افغانستان در اتحاد و اتفاق تمام مردم افغانستان چه پشتون، چه تاجک، هزاره، ازبک، ترکمن، ایماق و ... است و نه در دشمنی. ما انشا ء الله با اتحاد و اتفاق به نامزد مورد نظر خود چی داکتر عبداله و چه داکتر غنی رأی میدهیم و هر که برنده شد از وی حمایت میکنیم. جنگ و دشمنی، خانه ویرانی، قتل برادر و هرج و مرج بس است وقت آن رسیده است تا دست به همدیگر داده و با هم کشور ویران خود را آباد کنیم. اگر ما با اتفاق و اتحاد برای صلح و شگوفایی در کشور خود نکوشیم نه امریکایی اینکار را میکند نه روسی، نه اروپایی، نه ایرانی و نه پاکستانی!

 • از سنگ صدا میبراید از توردیقل نه.

Kamran Mir Hazar Youtube Channel
حقوق بشر، مردم بومی، ملت های بدون دولت، تکنولوژی، ادبیات، بررسی کتاب، تاریخ، فلسفه، پارادایم و رفاه
سابسکرایب

تازه ترین ها

اعتراض

ملیت ها | هزاره | تاجیک | اوزبیک | تورکمن | هندو و سیک | قرقیز | نورستانی | بلوچ | پشتون/افغان | عرب/سادات

جستجو در کابل پرس