صفحه نخست > دیدگاه > چه گروه هایی در کشتار مردم هزاره دست دارند؟

چه گروه هایی در کشتار مردم هزاره دست دارند؟

مرتضی رحیمی
شنبه 26 جولای 2014

زمان خواندن: (تعداد واژه ها: )

همرسانی

با توجه به دو رویداد تروریستی اخیر و کشتار مردم هزاره با تفکیک قومیت شان در ولایتهای ارزگان و غور و همچنان کشتار تعدادی دیگر در مسیر راههای کابل - میدان وردک و کابل - غزنی در طی دو ماه گذشته که همه قربانیان هزاره بودند و همچنان با توجه به این مسئله که طالبان پس از تمام این رویدادها با نشر اعلامیه یی، دست داشتن جنگجویانش را به کشتار مردم هزاره رد کرده است، این گمانه زنی به میان میآید که گروه های تندرو تروریستی چون لشکر طیبه که تاکنون چندین بار فعالیتهایش در افغانستان از سوی امنیت ملی کشور مستند گردیده است و همچنان گروه تروریستی لشکر جنگوی در این کشتارها دست دارند.

طی چند ماه گذشته تحرکات گروههای مختلف تروریستی در مناطق مرکزی کشور و به خصوص در مسیر راههای منتهی به مناطق هزارهنشین افزایش چشم گیر یافته است. در تازهترین رویداد 14 تن که همه از مردم هزاره بودند و آنطور که مقامات محلی بیان کردهاند توسط طالبان پس از تثبیت هویتشان مبنی بر هزاره بودنشان به رگبار گلوله بسته شدند. نزدیک به یک ماه قبل نیز 17 تن دیگر در ولایت ارزگان از سوی طالبان به جرم هزاره بودن سر بریده شدند.

این رویداد و تداوم آن به شدت نگران کننده است و آنگونه که دیده میشود دولت نیز در قبال چنین واقعات تروریستی وحشیانه واکنش جدی از خود نشان نداده است و فقط به انتشار اعلامیهها و تقبیح اعمال بسنده کرده است.
با این حال اما چرا ناامنیها از مدتی بدینسو به صورت سیستماتیک در مناطق هزارهنشین و همچنان در مسیر راههای منتهی به این مناطق افزایش یافته و دامنگیر باشندگان این مناطق شده است و در پشت پرده این مسئله چه کسانی قرار دارند؟

لشکر طیبه و گروه جنگوی

چند روز پس از پایان دور اول انتخابات ریاست جمهوری، ریاست عمومی امنیت ملی کشور چند تن از خبرنگاران را به ولایت نورستان برده و در آنجا به خبرنگاران از آغاز فعالیت یک گروه از نقابپوشان خبر داد که فرماندهان طالبان در این ولایت را به دار میآویزند. گرچه بر طبق گفتههای مقامات محلی ولایت نورستان و همچنان ریاست عمومی امنیت ملی، این نقابپوشان جنگجویان لشکر طیبه پاکستان هستند و آن عده فرماندهان طالبان را به دار آویختهاند که در مختل ساختن روند انتخابات ناکام بوده اند.
قبل از این نیز حمله به کنسولگری هند در ولایت هرات از سوی دولت افغانستان و حتی توسط شخص رئیس جمهور حامدکرزی منسوب به لشکر طیبه گردیده و عامل حمله به کنسولگری هند در هرات نیز لشکر طیبه پاکستان معرفی گردید.
گرچه لشکر طیبه گروهی تروریستی است که با حمایت پاکستان برای آزادی کشمیر تحت کنترل هند مبارزه می کند؛ اما دست داشتن این لشکر در حمله به کنسولگری هند در هرات نگرانی این را به میان آورده بود که افغانستان به جای کشمیر میدان نبردها و رقابت های دیرینه هند و پاکستان گردد و افغانستان میدان جنگ نیابتی میان این دو کشور گردد.

همچنان با توجه به پیشینه دست داشتن این گروه در کشتار مردم هزاره در کویته و شیعیان در سایر شهرهای پاکستان، نگرانی دیگری را که به میان آورد این بود که این گروه با حمایت آی اس آی پاکستان برنامه آغاز یک جنگ مذهبی - قومی در افغانستان را روی دست دارد.
با توجه به دو رویداد تروریستی اخیر و کشتار مردم هزاره با تفکیک قومیتشان در ولایتهای ارزگان و غور و همچنان کشتار تعدادی دیگر در مسیر راههای کابل - میدان وردک و کابل - غزنی در طی دو ماه گذشته که همه قربانیان هزاره بودند و همچنان با توجه به این مسئله که طالبان پس از تمام این رویدادها با نشر اعلامیهیی، دست داشتن جنگجویانش را به کشتار مردم هزاره رد کرده است، این گمانهزنی به میان میآید که گروههای تندرو تروریستی چون لشکر طیبه که تاکنون چندین بار فعالیتهایش در افغانستان از سوی امنیت ملی کشور مستند گردیده است و همچنان گروه تروریستی لشکر جنگوی در این کشتارها دست دارند.
لشکر جنگوی گروه تندرو تروریستی است که در حمله تروریستی بر شیعیان در روز عاشورا سه سال قبل در کابل که منجر به کشته شدن نزدیک به 80 نفر گردید نقش داشت.
نقش تخریبی سازمان آی اس آی پاکستان در افغانستان بر همگان هویدا است و این سازمان از هر سعی تلاشی برای ناامن ساختن افغانستان دریغ نکرده است تا بدینوسیله بتواند نفوذ پاکستان در افغانستان حفظ گردد. حال شک نیست که این سازمان جنگجویان گروههای تندرو تروریستیاش چون لشکر طیبه، سپاه صحابه و لشکر جنگوی را برای تامین منافع این سازمان در افغانستان سرباز کرده باشد و با طرح یک برنامه سازماندهی شده و کشتار افراد از یک قوم خاص، قصد دارد تا جنگ قومی - مذهبی را در افغانستان نیز به راه بیندازد.

گلبدین و نقش جنگجویان حزب اسلامی در کشتار هزارهها

نزدیک به یک سال قبل گلبدین حکمتیار رهبر حزب اسلامی در پیامی که به مناسبت فرا رسیدن عید فطر منتشر کرد، واضحاً مردم هزاره را تهدید به قتل عام کرده بود. در بخشی از این پیام حکمتیار که ظاهراً اشاره به منازه مردم بهسود و کوچیان شده است چنین آمده بود که "روزی فرا خواهد رسید که مردم مظلوم افغانستان برای احقاق حقوق غصب شده شان کمر ببندند و در آن زمان در هیچ گوشه کشور پناه‌گاهی برای خود نخواهند یافت. بعضی از آنها به ایران فرار خواهند کرد و ایران هم با آنها سلوک وحشیانه و بیرحمانه خواهد کرد."
مخاطب این پیام حکمتیار واضحاً مردم هزاره بود و آنگونه که از متن پیام میتوان برداشت کرد، نقش گسترده اقلیتهای قومی در طی سیزده سال گذشته در حکومت افغانستان، وی را به شدت ناراحت کرده و همین مسئله باعث به میان آمدن عقده بزرگ در دل رهبر حزب اسلامی شده تا در زمان مناسب این عقده را خالی کند.

گرچه جنگجویان حزب اسلامی بیشتر در ولایات شمال شرقی، شرقی و بعضاً در ولایات مرکزی چون میدان وردک فعال هستند اما با توجه به تحولات اخیر و دگرگونی فعالیتهای مخالفین مسلح، شکی نیست که حزب اسلامی نیز جنگجویانش را در مناطق مختلف کشور پراکنده کرده باشد تا بدین وسیله بتواند به هدفی که دارد برسد.
گرچه وزارت امور داخله افغانستان مسوول کشتار غیرنظامیان افغان در ولسوالی لعل و سر جنگل ولایت غور را طالبان بیان کرده و دو فرمانده طالب در این ولایت را مسوولان اصلی این رویداد بیان کردهاست اما انتشار اعلامیه طالبان مبنی بر دست نداشتن جنگجویانش در این حمله، این ادعای وزارت امور داخله را زیر سوال میبرد و از سوی دیگر حزب اسلامی تاکنون هیچ واکنشی در مورد از خود نشان نداده؛ نه مسوولیت این کشتار را به عهده گرفته و نه هم آنرا رد کرده است.

آنلاین :
آنتولوژی شعر شاعران جهان برای هزاره
آنتولوژی شعر شاعران جهان برای هزاره

مجموعه شعر بی نظیر از 125 شاعر شناخته شده ی بین المللی برای مردم هزاره

این کتاب را بخرید

پيام‌ها

 • شهیدان غور
  زاغهـا آمد ز زاغستان و دارد نـول چنــگ
  برحـریم شیر مـردانی که دارند خشم و ننــگ
  سرزمین غورشد گلگون و سلطانش کجاست ؟
  کشته ها افتاده هرسو روی خاک و روی سنگ
  ای هزاره تا بکی در خواب و غفلت خفته یی !
  کُن قیام، کُن دفاع از خویش با توپ و تفنگ
  تابکی آرام بنشینی بفکری داد خواه و دادگر
  خود بیاموز داد خواهی، داد گیری ها به جنگ
  کشتن انسان حرام و دور از آیین ماست
  کار آی.اس.آی یهودی بوده و قوم فرنگ
  لا الله : بگو نعره ی تکبیر الله اکبر بخوان
  تا بلزرد کاخ ا شغالگر زمین و کو وسنگ
  زیر نامی کوچی و شیعه پلانی خفته است
  این طلسم بشکن به عزم و همت بازو وننگ
  محمد الله کوشانی

Kamran Mir Hazar Youtube Channel
حقوق بشر، مردم بومی، ملت های بدون دولت، تکنولوژی، ادبیات، بررسی کتاب، تاریخ، فلسفه، پارادایم و رفاه
سابسکرایب

تازه ترین ها

اعتراض

ملیت ها | هزاره | تاجیک | اوزبیک | تورکمن | هندو و سیک | قرقیز | نورستانی | بلوچ | پشتون/افغان | عرب/سادات

جستجو در کابل پرس