صفحه نخست > خبر و گزارش > درخشش فرهنگ هزارگی با فاصله 3500 کیلومتر دور از وطن در شهر ترابزون ترکیه

درخشش فرهنگ هزارگی با فاصله 3500 کیلومتر دور از وطن در شهر ترابزون ترکیه

علی امید
جمعه 1 آگوست 2014

زمان خواندن: (تعداد واژه ها: )

همرسانی

روز پنج شنبه 31 جولای2014، دو جوان هزاره از فامیل صالحی و نظری در شهر ترابزون ترکیه به خانه ی بخت رفتند. مراسم عروسی آنان با روش سنتی هزاره گی در حضور تعداد زیادی از مهاجران وطنی، ایرانی، پاکستانی، عراقی و سوریه ای برگزار شد.

ابتدا عروس و داماد با فرهنگ هزاره، در حالی که رقص و خواندن هزاره گی آنان را دنبال می کرد وارد شدند و مراسم عروسی آغاز شد. عروس سوار بر اسبی بود و داماد او را همراهی می کرد.
سپس به یادبود و احترام نو عروس و داماد شهید در غور، تمام اشتراک کنندگان به مدت دو دقیقه تمام در سالون عروسی کاردلن سکوت اختیار نمودند.

مهمامان این مراسم: رئیس شاروالی اکچه آباد محترم شفیق ترکمن، معاون شاروالی محترم جواد برنجی، رئیس اتاق های تجارت اکچه آباد محترم یشار سیوریکایا، رئیس اداره بیمه محترم صالح التین ، از اداره مالیه اکچه اباد محترم مراد بالته ، رئیس شورای محل اکچه آباد محترم هاکان کاره، شرکت های تجارتی ایر ارسلان، ازنج ، آس سولر، ویزیون سولر و نمایندگی از شهر انکارا محترم سردار ترک اغلو و از شهر استانبول محترم انجنیر خان محمد رجبی از کنسولگری افغانستان مقیم استانبول، محترم هادی اخلاص حکاک و هنر مند سنگ و صنایع دستی و محترم علی امید به نمایندگی از دانشجویان استانبول نیز حضور داشتند. در این مراسم عروسی مهاجرین وطن از شهر های وان، کموش خانه ، بای بورد ، قازی انتیب، ازمیر، انقره ، استانبول، گیرسون ،سامسون و ترابزون شرکت نمودند.
شفیق ترکمن شاروال اکچه آباد گفت: ما نهایت مسرور هستم. امروز شاهد اجرای فرهنگ دو کشور دوست و برادر با فاصله 3500 کیلومتر اما کلتور نزدیک می باشیم.

ترکیه دارای فرهنگ های متنوع می باشد اما با آمدن مهاجرین کشورمان به ترکیه فرهنگ هزارگی نیز به این فرهنگ ها زیبایی خاص بخشیده است. آقای شفیق ترکمن تاثر خویش را نسبت شهادت دو نو عروس جوان که در اخیر همرا با 12 تن از همراهانش در ولایت غور افغانستان بسیار بطور فجیع به شهادت رسیده بودند ابراز داشته گفت که تروریست دشمن انسانیت هستند، این عمل را تقبح می نمایم و به تمام خانواده شهدای تسلیت عرض می دارم.
وی یاد آور شد "از اینکه در میان مهاجرین قرار دارم خرسندم و همیشه در کنار مهاجرین خواهم بود. او برای مهاجرین یاد آور شد که ترکیه کشور دوم شماست، ما نسبت به مردم افغانستان دوستی تاریخی و فرهنگی داریم و این دوستی تا ابد باقی خواهد ماند. او انجمن فرهنگی هزاره ها مقیم ترکیه را یک پل دوستی بین افغانستان و ترکیه دانسته از فعالیت های رئیس انجمن تقدیر و تشکر نمود. او در خاتمه سخنانش، جشن عروسی امروز را برای خانواده های صالحی و نظری تبریک گفته برای عروس و داماد زندگی توام با موفقیت را آرزو نمود.

جواد برنجی معاون شاروال نیز طی سخنانی انزجار خود را از فاجعه شهادت نو عروس و نو داماد و همراهانش که در افغانستان به شهادت رسیده اند، ابراز داشته،این عمل را مغایر با دین اسلام وشئون انسانیت دانسته یاد آور شدند که آنها شهدایی هستند که جایشان بهشت برین می باشند. اما برای عاملین این جنایت جهنم ابدی را از خداوند بزرگ خواستار شد. او در ادامه از همدلی و هماهنگی مهاجرین و ترک های مقیم ترابزون اظهار خرسندی نموده برای جشن عروسی دعای خیر نموده و تشکرات خود را از خانواده های صالحی و نظری ابراز داشت. درادامه برنامه استاد فهمی اتا سوی و استاد احمد جی بی جی مداحی خویش را برای این مراسم به خوانش گرفته و دعای خیر برای همه حاضرین به خصوص عروس و داماد نمودند.

در خاتمه رئیس انجمن فرهنگی هزاره های مقیم ترکیه اقای انجنیر دور محمد صالحی از تمام اشتراک کنندگان به خصوص آژانس های خبری ترکیه تشکر و قدر دانی نمود گفت ما نهایت خرسند هستم که ترک با خواندن و رقص محلی هرون و هزاره ها با اجرای رقص های محلی، با یک همدلی و برادری خاص فرهنگ مشترک خویش را در کنار هم به نمایش گذاشته اند.
ایشان فجایع اخیر پیش آمده در افغانستان را که منجر به شهادت صد ها تن افغانستانی گردیده به خصوص شهادت نو عروس و نو داماد ولایت غور را تقبحح نموده برای خانواده شهدا اظهار همدردی و غم شریکی نمودند.

آنلاین :
آنتولوژی شعر شاعران جهان برای هزاره
آنتولوژی شعر شاعران جهان برای هزاره

مجموعه شعر بی نظیر از 125 شاعر شناخته شده ی بین المللی برای مردم هزاره

این کتاب را بخرید

پيام‌ها

  • هزاره که هزار بار هم پیش برود باز هم هزاره است و هزاره یعنی که خر و دلیل مشترک که بین خر و هزاره وجود دارد او باربردن هردوی شان است :)

  • خوشحا بحال این تازه عروس زیباروی که از پشت تکه نازک زیبایش جلوه خاصی دارد وخوشحا بحال تازه داماد که به حجله زفاف میروند وبنده بسیار اندوهگین استم که آن تازه عروس وتازه داماد داخل کشور مان بدست برادران حامدکرزی و رفقای بجان برابر اشرف غنی احمدزی در راه غور با نامردی و کشته میشوند. وحامدک کرزی دستور میده ه بالای طالبان از سلاح سنگین کار گرفته نشود یعنی هرچه طالبان میکشند ومی درند ومی سوزانند وانفجار میدهند وانتحار میکنند پروا ندارد وخصوصا که هزاره ها وتاجیک ها وتورکمن ها واوزبیک ها را می کشند پروا ندارد مگر باید با سلاح سنگین بالای شان حمله نشود تا بیایند ودر مهمانخانه های کرزی چند رزوی بخوبند و عیش نمایند وبعدش رها شوند وبروند ومردم هزاره را درهرجا گیر میکنند بکشند. وای بحال هزاره های خوش باور وگوسپندی ما که هیچ کاری نمی کنند. هم کوچی آنها را می کشند وهم طالبان حامدک کرزی واشرفک غنی گک احمدزی. باید سلاح بردارند واز کله های دشمنان خود کله منار جور نمایند همانگونه که عبدالرحمان خان از کله های هزاره ها کله منار جور میکرد. ای هزاره اهی درکدام خواب خرگوش استید. فردا همه تان را به دهن توپ بسته میکنند برخیزید و دشمنان تان را نیست ونابود نمایید, ای گوسپندی ها خواب برده. ما درپشت شما وهمراه شما استیم

  • اگر همین خواب بردگی یا خواب رفتگی قصدی عبدالله عبدالله و محقق باشد روز من و شما بد تر هم خواهد شد. پس باید بیدار شد و از محقق و عبدالله خواست عملگرا باشند تا منفعل.

  • دکتر عبدالله که غیرت حکومت کردن را ندارد، محقق که به نام معاون اول بودن اکتفا کرده، بنا بر بقیه اعزای تیم انهاست به میدان بیایند و صندوق های امر خیلی را دور نموده با قانونیت دولت تشکیل دهند و ختم مسله.

  • زدودن غبار درد و رنج تاریخی وظیفه خطیر و پر مسئولیت نسل کنونی است! استبداد اوغانی را یک بار و برای همیش باید به زباله دان تاریخ سپرد! به اتراک هم نباید زیاد دل خوش نموده و امید وار بود دولت ترکیه همیشه دوست خوب برای افاعنه بوده است!!

Kamran Mir Hazar Youtube Channel
حقوق بشر، مردم بومی، ملت های بدون دولت، تکنولوژی، ادبیات، بررسی کتاب، تاریخ، فلسفه، پارادایم و رفاه
سابسکرایب

تازه ترین ها

اعتراض

ملیت ها | هزاره | تاجیک | اوزبیک | تورکمن | هندو و سیک | قرقیز | نورستانی | بلوچ | پشتون/افغان | عرب/سادات

جستجو در کابل پرس