صفحه نخست > دیدگاه > از این اشک تا آن اشک!

از این اشک تا آن اشک!

اینبار خبرها و تصاویر تهوع آور از افغانستان نشر نشد!
حسين زاهدی
جمعه 22 آگوست 2008

زمان خواندن: (تعداد واژه ها: )

همرسانی

از روزی که تولد شدم تا امروز که نفس میکشم به جز جنگ و فقر و کودتا٬ کشتن و ربودن٬ مهاجرت ... چیزی غیر این نشیندم و ندیدم. هم نسلان من هم به یقین با همین سرنوشت دچار بودند. شاید خبری را که جنبه ملی داشته و خوشحال کننده و بخود بالیده باشیم و اشک شادی را بر گونه های ما جاری کرده باشد، تا چند روز قبل نشینده و ندیده بودیم. روح الله نیکپی به تنهای توانست با پیروزی اش در المپیک قلب های خسته میلیون ها انسان افغانستانی را طراوت بخشد. ٬نیکپی توانست امیدهای خفته هموطنان اش را بیدار سازد٬این جوان ۲۱ ساله تصویری دیگری را از کشور اش که سیاست مدارن ما در ۲۱یک سال اخیر به دنیا ارزانی داشتند نشان بدهد روح الله توانست یک تنه روح و جان تازه ی به خرابه های ناشی از جنگ بخشید.

ما همیشه اشک ریختیم ٬ اشک برای سرنوشت خودمان ٬ برای سرنوشت وطن مان٬ برای کودکان گرسنه و پا برهنه مان برای قتل عام مردم کابل٬ مزار ٬ شمالی و بامیان بهسود... این اشک غم و ماتم بدبختی را بر ما بهر بهانه ی تحمیل کردند. اما نیکپی هدیه ی دیگری را به مردم به میهن و به تاریخ اش تقدیم کرد و آن اشک٬ اشک شادمانی و نیک نامی بود.

رسانه های جهان اینبار در کنار دیگر خبرهای و تصاویر تهوع آور که از افغانستان نشر میکند خبری متفاوت را نشر نمودند خبر افتخار٬ خبر سربلندی بود و نه سر بریدن٬دریدن ٬ چپاول و انتحار وتولید مواد مخدر...

شاید برای دولت مردان و زر و زورداران و کاخ سازان این خبر٬ خبری نبود که احساس افتخار و سربلندی کنند. اما برای مردم افغانستان خبری شگفت انگیز و مسرور کننده بود. روح الله اشک ریخت ولی لبخند و غرور به ما بخشید. اما سیاستمداران و مدعیان دین و جهاد با رجز خوانی سیاسی و دینی نه تنها زندگی را از مردم این سرزمین ربودند بلکه نام این سرزمین و مردم را به لکه ی ننگ و سیاه انگشت نمای جهانیان ساختند.

اگر اربابان زرو و زور سیاست به روح الله های این سرزمین در تمامی عرصه های اجتماعی و سیاسی فرهنگی این فرصت و اجازه را بدهند، دور نخواهد بود که تاریخ سیاه و مملو از جنایت و جنگ و نابرابری این کشور را با خط زرین صلح و برابری خواهند نوشت.

آفرین روح الله!

عکس هایی از روح الله نیکپی دارنده مدال تاریخی المپیک برای افغانستان

چهار شنبه 20 اوت 2008

آنتولوژی شعر شاعران جهان برای هزاره
آنتولوژی شعر شاعران جهان برای هزاره

مجموعه شعر بی نظیر از 125 شاعر شناخته شده ی بین المللی برای مردم هزاره

این کتاب را بخرید

پيام‌ها

 • آفرین برتو ای روح اللله تو دل هزاران افغانرا شادکردی افرین برتو

  آنلاین : roohola

  • salam ba tamami afghaniha wa Rohollajan ki sababi iftikhari tamami ma shod . omidwaram ki hamisha moafaq bashi wa dar ayinda ham kamiyabihayatra arizomandam.barai tamami hamwatanan tabrik migoyam.zinda bad Afghanistani azad.

  • دوستان، در حالیکه این موفقیت را برای روح الله گرامی تبریک میگویم میخواهم یک نکته را تذکر دهم:

   من به لیست برندگان مدالهای امسال (http://results.beijing2008.cn/...) نظری انداختم و بسیار مایوس شدم که میبینم کشورها بسیار کوچکتر و نادار تر هستند که به چندین مدال دست یافته اند ولی کشور سوخته و نامراد ما فقط یک مدال برونز و آنهم برای اولین بار در تاریخش بدست میآورد. این هم خبر خوش هست و هم خبر ناامید کننده که چرا باید ما که زمانی رنسانس را در کشورخود زنده کرده بودیم، اینقدر در هر مورد در قطار آخر در جهان قرار داریم، و در تنها چیزی که بر سکوی پیروزی ایستاده‌ایم کشت مواد مخدر است که عاید آنهم اساسا به جیب دیگران میریزد تا به کشور نامراد ما.

   باید ما از جا تکان بخوریم و این پیروزی را به فال نیک گرفته به خاطر سرفرازی و شکوفایی وطن خود کار کنیم، این کافی نیست که در کشور های غربی آرام و آسوده زندگی داریم و از ثمره کار و تلاش آنان ما حیش و نوش میکنیم و وطندوستی خود را هم تنها با هورا گفتن برای یک مدال برونز میخواهیم ثابت کنیم.

   فکر میکنم که کمی ما زیاده از حد برای این پیروزی سروصدا راه انداخته‌ایم، باید تکانی بخوریم.

   آنلاین : برندگان امسال

 • آفرين اى روح اله جان ،
  ديگر بار به خواست خدا يك مدال طلا ى خواهى گرفت

  • چشمته صدقه!! زنده باد!! از اینکه هزارها قلب را شاد کردی و هزاران لبان را به خنده آوردی و هزاران جوان را امیدوار ساختی.

   به امید موفقیت بیشتر در تمام عرصه های زندگی

   و به تمام ملت افغانستان و خانواده روح الله جان موفقیت تاریخ ساز این جوان را تبریک میگویم.

   مرتضا

Kamran Mir Hazar Youtube Channel
حقوق بشر، مردم بومی، ملت های بدون دولت، تکنولوژی، ادبیات، بررسی کتاب، تاریخ، فلسفه، پارادایم و رفاه
سابسکرایب

تازه ترین ها

اعتراض

ملیت ها | هزاره | تاجیک | اوزبیک | تورکمن | هندو و سیک | قرقیز | نورستانی | بلوچ | پشتون/افغان | عرب/سادات

جستجو در کابل پرس