صفحه نخست > دیدگاه > احتمال وقوع جنگ جهانی سوم

احتمال وقوع جنگ جهانی سوم

محمد عوض نبی زاده
سه شنبه 17 فبروری 2015

زمان خواندن: (تعداد واژه ها: )

همرسانی

تشدید تنیش های بین المللی در خصوص بحران اوکرایین اغاز یک جنگ سرد نیست زیرا جنگ سرد در اوایل دهه ی نود میلادی خاتمه یافت ، انچه که امروز شاهد آن هستیم اغاز خطراحتمالی وقوع جنگ سوم جهانی درین کره خاکی است که ریشه در فاجعه ی یوگوسلاویا دردهه نودقرن بیست دارد. از انجائیکه پیمان اتلانتیک شمالی یا ناتو ، ضمن اعمال تحریمهای گسترده اقتصادی و تجاری علیه مسکو ، تصمیم ازدیاد بودجه نظامی سازمان را به میزان (2) درصد از در امد ناخالص دول عضو بر ضد خطر حمله نظامی روسیه راتایید و نقل وانتقالات گسترده تجهیزات مختلف النوع جنگی وتسلیحات سنگین از ایا لات متحده در خاک المان بسوی کیف را درجریان انداخته است .

سر منشی ناتو اعزام یک نیروی پنجهزار نفری عکس العمل سریع را که در کشورهای حوزه بالتیک مستقر میگردد ، از مسوولیتهای عاجل ناتو دانسته اند که ورود نیروهای ناتو به اوکرایین میتواندموجب اغاز مناقشه ای بزرگتر در سطح بین المللی گردد .در حالیکه مقامات نظامی روسیه اخیرا، اعلام داشت که : نیروهای نظامی ان کشور برای یک جنگ بزرگ اماده هستند وروسیه برای مقابله با خطرات ناشی از نزدیک شدن جبهه جنگ بسوی مرزهایش نمیتواند احتمال وقوع یک جنگ بزرگ را رد نماید چنانچه یک هفته قبل روسیه بزرگترین مانور هسته ای تاریخ این کشور را آغاز ودر حال انجام آن میباشد که در حقیقت دندان خایی تلخ روسیه علیه ناتو و امریکا است .

این رزمایش هسته ای به اشتراک بیش از 30 هنگ موشکی در 12 منطقه متفاوت روسیه، از منطقه «تور» در غرب تا «ایرکوتسک» در شرق روسیه انجام می شود.تمرکز این مانور موشکی روسیه برای عملیاتی کردن دکترین هسته ای این کشور قلمداد شده که روند اتکا به سلاح های هسته ای برای دفاع از خودش را افزایش میدهد. ولادیمیر پوتین ، اقدامات غرب را در اوکرایین مغایر معیار ها و عرف رایج بین المللی در مناسبات دول وتجاوز اشکار به روسیه خواند و اخطار نمود که هر گونه تحرکات ضد روسیه را با سلاح هستوی پاسخ خواهد داد .

پوتین گفته است که اگر امریکا اوکراین را تسلیح کند، مسکو آن را اعلان جنگ تلقی می کند. این اقدام کرملین را وادار به پاسخی نامتعارف علیه واشنگن و متحدانش در دیگر جبهه ها خواهد کرد ومسکو به درخواست همیشگی چینی ها برای ارائه تکنولوژی های برتر دفاعی پاسخ مثبت خواهد داد که این تکنولوژی به چین در ساخت سلاح هایی که قادر به ضربه ی جدی به نیروی دریایی آمریکا است، کمک قابل توجهی می کند. مقامات روسیه میگوید: ما می توانیم ایران را تشویق به جنگ با عربستان سعودی کنیم، در این صورت قیمت نفت افزایش خواهد داشت.و این دو پاسخ، تنها دو واکنش احتمالی روسیه خواهد بود.

پایگاه انترنیتی اقتصادی بیزنس اینسایدر نیزمی نویسد (( بحران مالی جهان و رقابتهای تجاری ، جها ن را بسوی جنگ سوم جهانی می کشاند .هکذا، امادگی های سیاسی و نظامی بمنظور یک درگیری عظیم در مقیاس بین المللی در خور توجه رسانه ها و محافل مطبوعاتی غربی به میزان وسیع قرار گرفته است.با در نظر داشت تشدید تحرکات مبنی بر استقرار نیروهای زمینی ، راکتی ، نقل و انتقالات تسلیحات سنگین بشمول سلاح های استراتیزیک اتمی در قلمرو روسیه ، اروپای غربی و شرق اروپا ، عدم انعطاف پذیری قدرتهای مطرح در عدم عقب نشینی از مواضع شان در قبال بحران اوکرایین ، که در محور اهداف راهبردی انها شکل میگیرد.

در ضمن پیشبینی نهاد های اطلاعاتی ، احتمال وقوع یک تصادم تسلیحاتی با کار برد سلاح های هستوی را بعید از امکان نمی دانند. لذا، عقل سلیم در کاخ سفید و کریملین و مساعی جنبش های ضد جنگ در سراسری جهان اخرین امید بشریت برای نجات سیاره شان از فروپاشی و انهدام کامل جهان خواهند بود .هم چنین مقامات نظامی روسیه گفته است به جای تحویل سیستم دفاع موشکی اس-300 سیستم دفاع هوایی موسوم به "تور" را در اختیار ایران قرار دهد اما سیستم دفاع موشکی "تور" یک سیستم دفاعی برای انواع آب و هواها، برد کوتاه، زمین به هوا است و می تواند هواپیماها، موشک های کروز و موشک های بالستیک را هدف قرار دهد.

در یک نظرسنجی که در پایان سال 2014 صورت گرفت، 68 درصد مردم روسیه می گویند پوتین باید به عنوان مرد سال انتخاب شودزیرا امتناع وی از تعظیم به قدرت های غربی در مناقشه اوکراین وی را در نزد مردم روسیه تبدیل به یک قهرمان کرده است. در حقیقت تلاش های پوتین به منظور بازپس گیری قلمروی سابق روسیه، اقدامات سختگیرانه وفروپاشی اقتصاد روسیه –وتورم رشد دو رقمی را تحت الشعاع قرار داده است. حتی موجب نشده تا از محبوبیت 85 درصدی پوتین کاسته شود.

در روز های اخیر سران روسیه، اوکرائین، فرانسه و آلمان ، در مینسک گرد هم آمدند تا برای ختم جنگ داخلی اوکرائین راه حل سیاسی تازه ای بجویند که در نتیجه این نشست توافق گردید تا اتش بس میان هردو طرف در اوکراین عملی شود. ولی در جریان «کنفرانس امنیت» مونیخ نیز ، اختلافاتی عمیق آشکار شد، نه تنها میان ناتو و روسیه بلکه همچنین میان اعضای اتحادیه اروپا چون ، آنگلا مرکل در کنفرانس مونیخ با ارسال اسلحه به اوکرائین مخالفت کرد، دلیلش این بود که نمی تواند تصور کند که با ارسال اسلحه می توان رئیس جمهور روسیه را بر آن داشت که از ادامه سیاست کنونی خود چشم بپوشد.

در عین حال وزیر خارجه روسیه از نقشه های آمریکا برای استقرار چتر های ضد موشکی و تولید هواپیماهای بی سرنشینی که توان حمل بمب های اتمی دارند انتقاد و گفت غرب باید تصمیم بگیرد که خواستار چگونه ساختاری از امنیت است: بدون روسیه، با روسیه یا علیه روسیه. اما به اعتقاد مقامات ناتو، پیروزی بر دولت دونباس با هزینه قابل تحمل ممکن نیست. جمهوری خلق دونتسک و لوگانسک (جمهوری خلق روسیه نو) امروز یکی از مدرن ترین ارتش های منطقه را دارند؛ آنها امروز مجهز به سامانه ضد موشکی „ „ S- 400 هستند و دیگر نمی توان از هوا به آنها حمله کرد.

تفاوت دیگر آنست که بر خلاف نیروی نظامی اوکرائین اراده و انگیزه نبرد در شورشیان اوکراین نیرومند است.که اراده نبرد در نظامیان اوکرائین ضعیف ونفرات آنها پیوسته کاهش می یابند. موید این تحلیل ها خبری است که روزنامه آلمانی FAZ از قول منابع سازمانهای اطلاعاتی آنکشور منتشر ساخت مبنی بر این که: تلفات در جنگ دنباس 50 هزار نفر بوده است، یعنی ده برابر بیش از رقمی که سازمان ملل اعلام کرده است. در حالیکه کیف در کنفرانس امنیت مونیخ تعداد تلفات ارتش اوکرائین را در دنباس 1400 سرباز اعلام کرده است.

آنتولوژی شعر شاعران جهان برای هزاره
آنتولوژی شعر شاعران جهان برای هزاره

مجموعه شعر بی نظیر از 125 شاعر شناخته شده ی بین المللی برای مردم هزاره

این کتاب را بخرید

پيام‌ها

 • یگانه راه حل پروبلم اوکراین عبارت از دادن خود مختاری به نواحی شرقی اوکراین است.
  باقیمانده اوکراین شامل ناتو و اتحادیه اروپا شود. اروپا و امریکا و ملل متحد و بانک جهانی و صندوق بین المللی پول، مارشال پلانی را برای اقتصاد اوکراین روی دست بگیرند.
  زمانی که اوکراین به درجه بالای رشد اقتصادی برسد، خود بخود مثل آلمان شرق و آلمان غرب، اوکراین شرقی نیز به اوکراین غربی خواهد پیوست.
  البته این همه تنها به کمک امریکا خواهد تحقق یافت. اگر امریکا ازین پلان حمایت نکند، امکانات جنگ جدید در قاره اروپا خواهد بمیان آمد، که در نتیجه آن مثل جنگ اول و دوم جهانی،خطرات و تخریبات عمده را اروپا ،به شمول روسیه متقبل خواهند شد.
  بنابرآن امریکا، اروپا و روسیه باید یک راه حل منطقی مشترک را دریافت کنند.
  واگر امریکا راه جنگ را درپیش گیرد، باید اروپا و روسیه از منطق کار بگیرند و بخاطر کیک پوستین را در ندهند ،یعنی بخاطر اوکراین جنگ جدیدی را در اروپا د ر ندهند.

 • عوض جان در بيانات شما فكاهي يافت شد خيلي خنديديم (جنگ ايران و عربستان) خنده آور هست، برو قدرت نظامي عربستان را با ايران مقايسه كن، آنگاه به تحرير خود خواهي خنديد.
  باز هم اگر جهلاي وجود داشته باشند و چنان كنند، نيم ساعت بعد از جنگ، خامنه يي در اين دنيا نخواهد بود.
  امسال صد مراتبه بالا تر از ضرر اوكرايين به روسيه از جانب عربستان به روسيه ضرر وارد ميگردد (180 بليون يا ميليارد دالر) ولي روسيه به هيچ كاري ضد عربستان به صورت مستقيم اقدام نميكند، چي رسد به ايران. باز هم فكاهي خوبي بود، خنديديم، تشكر.

 • عربستان سعودی از نگاه نظامی خیلی عقب مانده است حتی نظامیهای انها کرایی است از پاکستان کرایه کردند بر عکس ایران همه نظامی شان ایرانیهای دو اتشه هستند دیگر اینکه عربستان حتی نمیتواند یک سوزن بیسازند عربهای در مجموع عیاش و مفت خورند باور کنید اگر تیل نداشتن انها حتی شکم شان را پر نمیتوانستد بر عکس ایران حالا بخاطر تحریمهای غرب همه چیزهایش را خودشان دروست میکنند موشک های پیشرفته طیارهای بیدون سرنشین (پهپاد) تقریبا 80% در صد اسلحه نظامی را خود انها می سازند و لی عربها در فکر عیاشی هستند پول زیاد دارند سروت مند هستند فقط همین

Kamran Mir Hazar Youtube Channel
حقوق بشر، مردم بومی، ملت های بدون دولت، تکنولوژی، ادبیات، بررسی کتاب، تاریخ، فلسفه، پارادایم و رفاه
سابسکرایب

تازه ترین ها

اعتراض

ملیت ها | هزاره | تاجیک | اوزبیک | تورکمن | هندو و سیک | قرقیز | نورستانی | بلوچ | پشتون/افغان | عرب/سادات

جستجو در کابل پرس