Kamran Mir Hazar Youtube Channel
حقوق بشر، مردم بومی، ملت های بدون دولت، تکنولوژی، ادبیات، بررسی کتاب، تاریخ، فلسفه، پارادایم و رفاه
سابسکرایب

در همین بخش

صفحه نخست > فرهنگ، ادبیات و هنر > زندان چادری و اعتراض

زندان چادری و اعتراض

به روایت عکس و تصویر
پنج شنبه 19 مارچ 2015

زمان خواندن: (تعداد واژه ها: )

عکس ها از مطفا کیا دانشجوی رشته ی سینما در دانشگاه بلونیا- ایتالیا
درمیان هنرمندان جوان در افغانستان نام مصطفا کیا همیشه با روش منحصر به فرد کلیک خورده است. اما در کنار اینکه مصطفا کیا در کارهایش همیشه حرف های نوی برای گفتن داشته است، ساختار شکن نیز بوده است. مصطفا در کارهایش همیشه دنبال شکستن مرزها و محدودیت هاست. در عین زمان او در کارهای هنری اش همواره در جستجوی چشم انداز تازه ی بوده است.

برای دیدن بقیه ی عکس ها اینجا کلیک کنید.

چادری:
چادر به عنوان ‍پوششی تحمیلی که ریشه آن هم می تواند مذهبی باشد وهم سنتی. چادر همان قفسی است که زنان را به واسطه پوشش و حفظ خود در آن از گزند ٰنامحرمانٰ حفظ خواهد کرد.

زیبایی زنان را مالک می شوند و خود زنان را از داشتن حق ابراز این زیبایی منع می کنند. با پوشاندن خواهر‌٬ مادر و یا همسر خود در چادر یا برقع یا هر گونه پوششی و محصور کردن او در واقع به شعور و انسانست خود توهین می کنیم بدین صورت که شما از مردان دیگر هراسانید و به شرافت آنها شک دارید همچنان که دیگر مردان همین احساس را نسبت به شما دارند پس هیچ تفاوتی بین شما و او نیست و هر دو ظرفیت این را دارید تا به یک اندازه غیر قابل اعتماد و خطرناک باشید.

در رابطه با بحث انتخاب و حق انتخاب و اینکه بعضی از زنان خود پوششی مانند چادر یا برقع را انتخاب می کنند نیز می توان کتابها نوشت اما بی تردید نمی توان به انسانها یک انتخاب داد و به او گفت بین ۱ و ۱ حق انتخاب داری که ۱ را انتخاب کنی.

واژه های کلیدی

جستجو در کابل پرس