صفحه نخست > فرهنگ، ادبیات و هنر > بلخ درآتـش قوماندان عطا!

بلخ درآتـش قوماندان عطا!

زیر سقف دموکراسی و حقوق بشر واژه های زبان ما تحریم و اعدام می شوند
رستم بلخی
يكشنبه 28 سپتامبر 2008

زمان خواندن: (تعداد واژه ها: )

همرسانی

مگر درین قرن ٢١ که چکمه پوشان امریکایی برای ما دموکراسی غربی به ارمغان آورده اند، در سرزمین مولانای بلخ این مهد زبان فارسی ، واژه های اصیل زبان مادری ما درزیر سقف دموکراسی و حقوق بشر واژه های زبان ما تحریم و اعدام می شوند ، زبان ما آشوبها وتوفانها برپامیکند ، زبان ما فاجعه مصیبت بار می آفریند٠

روزی جوانان آگاه برای باز سازی هویت فرهنگی و زبانی خود پول جمع کردند ، تا در پهلوی لوحه تحمیلی زبان پشتوو انگیسی ، زبان مادری خودرا در زادگاه خود زنده سازند ولوحه ی به زبان فارسی داشته باشند،
که قبلاً از رییس دانشگاه اجازه گرفته بودند٠ در دانشگاهی که نه کتاب پشتو وجود دارد و دانشجویانش به زبان پشتو تکلم میکنند به اساس سیاست های فاشیستی زبانی، استادان پشتو زبان استخدام شده اند تا حاکمیت زبانی یک قوم را بر قوم مظلوم دیگر به کرسی بنشانند٠ با دیدن لوحه فارسی استادان پشتو زبان، برای پولیس زنگ زدند و پولیس های رژیم فاشیستی سر رسیدند لوحه را کنده برزمین افگندند ودانشجویان آزادیخواه و آگاه را زیر ضرب وشتم قرار دادند وزخمی کردند ، بعد داخل لیله ی دانشگاه شده عده یی از جوانان را دستگیر و زندانی نمودند٠

استاد عطاء والی بلخ که مشهور به ( بچه نورک قمار باز ) است با هویت مشکوک خود برای حفظ مقامش از سیاست تبعیض زبانی دولت حاکم دفاع نمود وبا پولیس های خود این دانشجویان را گروهی "آشوبگر" خواند که "تلاش داشتند نظم شهر را برهم بزنند". شیرجان درانی سخنگوی پلیس بلخ این تظاهرات را غیرقانونی خواند و گفت ماموران پلیس، از ادامه تظاهرات جلوگیری کردند.

این مقام محلی افزود که پلیس تابلوی فارسی مورد نظر دانشجویان را پایین آورده ودانشجویان را متفرق کرده است، اما از لت وکوب و وحشت پولیس به تحریک والی مزدور وشرف باخته حرفی بزبان نیاوردند٠

عطای نور که میتر اسپهای استاد ذبیح الله بود از آن طریق به جا ومقام رسید و تا توانست برای کرزی چکمه بوسی کرد تا بتواند جیب های خودرا با پول حرام و خون مردم فقیر وگرسنه بلخ پر نماید حتی تانک های تیل را بنام فرزندان پنج ساله خود نموده است ، شهر در زیر قدمهای وی خورد و خمیر شده است و کسی را یارای نفس کشیدن نیست٠ جراید آزاد را ترور نموده است تا کسی از ظلم وجنایت وی سخنی ننویسدو صرف یک تلویزیون دارد که بوسیله رفیق قمارباز وی " کمال ریش " اداره و بخش می شودکه آنهم به دفاع از والی مدیحه سرایی می نماید و از وی یک قهرمان ملی ساخته است ، اما از جنایاتی که والی و تیمش انجام میدهند و از تاراج دارایی وخانه ها ودختر های مردم حرفی گفته نمی شود٠

عطا که در غارت دارایی های دولتی و ملکیت های مردم طی چهار سال حکومت ملوک الطوایفی اش در بلخ، گوی سبقت را در غارت؛ از سایر اسلافش ربوده است، بیدادگرانه همچنان پا برگرده ی مردم گذاشته و رژیم پوشالی کابل نیز بطور مسخره ای این ابتذال سیاسی را به نظاره نشسته است.

عطا طبق آمارهایی، روزانه صد ها هزار دالر امریکایی از فروش زمینهای دولتی، قاچاق هروئین، مافیای انجوئیسم و شرکتهای تجارتی اش درآمد دارد.

جان مردم بلخ بلب رسیده فاشیسم درین شهر بیداد میکند و هرروز مردم را با اختناق و ظلم وادار به سکوت وسازش می نمایند که مرگ هزاران بار شرافتمندانه است ازین زندگی برده وار که حتی نتوان به زبان مادری خود سخن گفت و نوشت٠

مگر درین قرن ٢١ در زیر لوای دموکراسی امریکایی میتوان چون قربانیان ستم اپارتاید نژادی افریقای جنوبی زیست و دم بر نیارود؟ زندگی باین اهانت و توهین چه محتوا و ارزشی می تواند داشته باشد ؟

حکومت فاشیستی ،این افراد را برای کشتن زبان و هویت فرهنگی ما فرستاده است ، مردم شریف سرزمین برباد رفته ی ما به پا خیزید و نگذارید که شعله های درخشان علم و دانش سرزمین مولانا بلخ رو بخاموشی و سردی برود ورنه قرنها در تاریکی خواهیم پلاسیده خواهیم شد بدون هویت فرهنگی و زبانی مان، زیرا اینها برای کشتن چراغ آمده اند.


دانشجویان دانشگاه بلخ!

آخرين خبر همراه با شش عکس از درگيری پلیس با دانشجویان!

عکاس: رستم بلخی

يكشنبه 28 سپتامبر 2008

كارنامه

گالری عکس

واژه های کلیدی

آموزش، مکاتب و دانشگاه
آنلاین :
آنتولوژی شعر شاعران جهان برای هزاره
آنتولوژی شعر شاعران جهان برای هزاره

مجموعه شعر بی نظیر از 125 شاعر شناخته شده ی بین المللی برای مردم هزاره

این کتاب را بخرید

پيام‌ها

 • درود ویژه به فارسی زبانان ورجاوند!
  شناخت هویت ملت ها به اساس فرهنگ، زبان و تاریخ شان صورت میگیرد، متاسفانه در کشور مان_ که دارای یک رژیم فاشستی است_ و تمام تصمامیم در دست زورمندان و معامله گران مواد مخدر و انسان است، حرف از آزادی های فردی و آزادی های زبانی و بیانی، کاریست مشکل.
  اخیرا موج از خشونت ها در دانشگاه بلخ دامن زده شد و پلیس صدها دانشجوی گرامی وطن را که آینده این ملت بیچاره به دست آنها است؛ با زیر ضرب و شتم گرفت.
  اگر دوستان مان به تلویزیون شخصی استاد عطا خان ( آرزو) دیده باشند، در جریان یک گزارش دیده شد که پلیس مانند توپ فوتبال بالای یک جوان و دانشجوی عزیز در ما رمضان _ به جرم دسترسی به زبان مادری شان لگت بار کرد.
  جای بسیار تاسف این که والی بلخ چندی پیش مانند یک شخصیت فرهنگ دوست و فارسی گرا خود را حامی زبان فارسی قلمداد میکرد، اما اینک از این سیاست زشت و یکجانبه دولت کرزی چنان پشتیبانی کرد که اصلا تصور نمیشد، والی بلخ در سال مولانا خود را دوستدار و همشهری مولانا میگفت، اما کجا بود وقتی که تصویر خداوندگار بلخ همراه با واژه دانشگاه هزمان به زمان افتاد و دقیقا که به شکل نادرست ان به زمین افتاد ، کجا بود آقای والی صاحب که از آن حمایت کند؟؟؟
  فکر میکنم با لت و کوب چند جوان ، هیچگاهی اوجهای خودجوش و مردم سالارانه خاموش نخواهد نشست.
  آرزو دارم جوانان که دست به این اقدام نیک زدند، دست از مبارزه نکشند.
  راه فارسی گرایی زنده و جاویدان باد!

 • من بار ها گفته ام و باز هم تکرار میکنم که در یک کشور کثیر القومی چون افغانستان موجودیت چند اصطلاح پشتو در زبان دری یا فارسی و چند کلمه و اصطلاح دری در پشتو نه از ارزش زبان دری میکاهد و نه از ارزش زبان پشتو بلکه بر عکس ما را با هم نزدیک میسازد. این پسر بچه های خون گرم چون آقای رستم بلخی بدون در نظرداشت منافع ملی با خونگرمی عمل میکنند و آنانی که از هر بدبختی و هر بهانه ای برای منافع تنگ نظرانه شان نفع میبرند به این گونه مسایل دامن میزنند. من مطمئن هستم که خاوران و پدرام فاشیست، اپورتونیست و سیه کار که اول با در افشانی به کارمل و روسها، بعدا ً به مسعود و ربانی و حالا با دامن زدن به مسایل قومی میخواهد بهره برداری کند خیلی زود دهن باز خواهند کرد.

  کسانی دیگری که از این مسایل سود خواهند برد دشمنان دیرینه ما پنجابی های پاکستانی و آخوند های ایرانی است که همین لحظه وضعیت هرات را تا سرحد جنگ های داخلی رسانیده اند. ایرانی ها به این عقیده هستند که اگر امریکایی ها در افغانستان مصروف باشند برای آنها بهتر است و شعار آنها چنین است که "بگذار افغانها بمیرند که ما لذت ببریم".

  من یکبار دیگر هم گفته بودم که اگر ما کلمات و اصطلاحات پشتو را از دری و دری را از پشتو بیرون کنیم ما قدم به طرف جدایی و نفاق میبرداریم. مثلا اگر اصطلاحات اردو را به هر زبان عیار کنیم پس باید یک فرقه برای سربازان دری زبان ،دیگری برای پشتو زبان و دیگری هم برای ازبک زبانها داشته باشیم تا قومانده برایشان داده شود. این جدایی است و جز بدبختی های دیگر هیچ چیزی ببار نخواهد آورد.

  زبان فارسی یا دری با موجودیت چند کلمه پشتو و پشتو با چند کلمه دری از بین نمیرود. همانطوریکه صدها کلمه ، اصطلاح و نام های انگلیسی و فرانسوی در زبانهای ما ارزش زبان ما را کم نکرده است.

  باید با تعقل اندیشید نه با خونگرمی

  • آقای رستم بلخی سلام جانم !

   من قبل از اینکه در باره این عمل خود سرانه وطفلانه دانش آموزان ولایت بلخ آن سرزمین رادمردان بپردازم. از خودات خواهش مینمایم که یک قلم رابدست خود بگیرو اسم خود را بنویس چونین که نویشتی (رستم بلخی) و بمقابل چشمانت قرار بده طرف خود نگاه کن و بعدآ به طرف اسم رستم و بلخی واز وجدانت بپرس که وجدانت از این دو اسم چی جواب برایت مدید بدون شک رستم میگوید که تو از تبار نامردانی و اسم من برای تو بزرگی می کند! و بلخ نازنین! میدانی بلخ نازنین چی میگوید میگوید تو خس سرآبی بلکه تو یک لکه ننگی که در دامان مقدس و پر افتخار من خود را جا زدی و از این طریق به عزیز ترین دلسوز ترین و با وقار ترین اولادم تهمت وافترآ مینماهی . بلی جانم خودت شخصیت خود را به تبارز آوردی و نشان دادی که هم به سیخ میزنی وهم به نعل مبارزه اینطور نیست کوشش کن گفته جناب آقای کرزی تعصیل خود را بپایان برسانی بعدآ راه سالم سیاسی را در پیش گیر؟ در غیر آن دنباله رو و مورد استفاده دیگران قرار می گیری . درمورد گزاشتن اسم دانشگاه من خودم هیچ کدام مخالفت ندارم بلکه یکی ازعلاقمنداد این واژه هستم و کسی که با علم و فرهنگ یک زبان و آنهم زبان دری یا فارسی مخالفت نماید این معنی را مدید که خود خود را باسیلی ویا قفاق میزند و به نظرمن در این مورد مسولین بخصوص شورای ولایتی شورای خبره گان به ندای جوانان و فرهنگیان باید پاسخ دهند در غیر آن همه جوانان دری زبان در یک جنگ روانی و فرهنگی مبتلا می گردد و مجبور می شوند که مورد استفاده سیاست مدار های خام وبی درک ومنطق قرار بگیرند و به همچون عمل های خود سرانه اقدام نمایند و حیات خود را در خطر اندازند که در آن صورت بیم تلف شدن ایشان صد فیصد امکان دارد و در آخر یک بار دیگر تاکید می کنم که این حق مسلم مردم است و مردم باید حق خود را قانونی دریافت کنند بیدون اینکه انسانهای کم جنس و گمنام از این آدرس دیگرانرا تحقیر وتوهین نماید. به امید آینده درخشان!!!!

 • دوست عزیزی که خود را آشنا معرفی کرده ی این قضاوت شما نوع قضاوت فاشیستی نیس؟
  برای انکه وحدت ملی داشته باشیم باید که زبان فارسی با زبان پشتو خلط شود.اگر لوحه دانشگاه
  به زبان فارسی شد خلاص دیگه آشوب بر پا میشود یک بار مانند انسان با خرد ومنطق به این استلال های خود فکرکردی؟ حد اقل به این اندیشیدی که دشمن واژه دانشگاه و زبان فارسی کی است ؟ این ها کی ها هستند که دشمن سزسخت واژه های دری و عاشق واژه های پشتونی هستند؟ و اختار هم میدهند که در افغانستان برای واژگان فارسی جای نیست آیا واقعا نمیدانی ؟ اگر ندانی از تو نادان تر و بی خرد تر در دنیایی اموزی کسی دیگری نخواهد بود.
  آگر میدانی و خود را به جیل زدی و در لجاجت تا گلونت غرق استی گپ دیگر، حالا دنیا ومزدم اوغانستان از خورد وکلان میدانند که هرکسی که دشمن واژه های فارسی است دشمن زبان، دشمن باورها ،اعتقادات و دشمن فرهنگ پرباری این سرزمین است ,در یک کلمه فاشیست پشتونی ،اوغان ملتی وطالب است .از چشم تیز بین جامه کجا پنهان است ؟که برای اولین باردر همین شهر این لوحه از فارسی به پشتو در زمان طلب ها به دست طالب ها تغیر داده شد .به دست طالب ها ی که دشمن دانش ، تحول روشنایی هستند .و هر کسی که این راه را ادامه میدهد باباور کامل طالب اوغان ملتی و فاشیست پشتون است به هر نام ونشان که این جا نظر بدهد ..خط معلوم است هدف معلوم است هیچ کس فریب کس را نمی خورد این کوشش های تان که فکر می کنید میتوانید مردم را بی فریبید فکر است بهده و عبس ، شما ادامه دهند های راه
  محمد گل مهمند و هاشم خان قاتل و عبدالرحمن آدم کش را به هر جامه و هر زبان که به خود اختیار کنید میشناسیم ،بهتر خواهد بود به برادری و برابری تن بدهید. والی بلخ هم در نشعه ی پول
  و مقام غرق است و دارد کم کم از خدا بی خبر میشود .وقت که رستاخیزی ملی شرو شود.
  آن وقت نه پول به دردش می خورد و نه اداره ی کرزای، جناب استاد عطا هرچه هستی وهرچه
  شدی با همین مردمت با همین زبان وفرهنگت شده ای، از یادت نرود که می گویند قطره درایست اگر با دریاست — ورنه او قطره و دریا دریاست
  در آخر به دانش جویا عزیز میگویم نترسید از دروغ گو و اتهامات دشمن نترسید این ها خود میدانند که دروغ می گوین ودسیسه می بافند این ها دروغ گوی وبی ایمان اند. شما ایمان داران و راست گویان هستید .خدا با شماست، مردم با شماهستند ،زمان باشماست از راه کی در پیش گرفته اید
  یک گام به عقب بر نگردید به پیش تا پیروزی نهای این حق شماست که شما بازبان مادری تان در زادگاه پدریتان بیگوید و بی نویسد.
  یک پیام دیگر به مردم سرزمینم دارم انکه ای مردم هشیار و دین دار :هرکسی که با واژه های فارسی دری به خصوص دانشگاه مخالفت می کند به هر نام هر قوم وبه هر زبان که باشد ،
  به هر بهانه ی ازقبیل وحدت و اینکه در حال جنگ هستیم و گشنه وتشنه هستیم این همه نیرنگ و مکاره گی بیش نیستند این ها اوغان ملتی ها هستند و یا از خدا بی خبران این قضاوت را فاشیستی های اوغان ملتی میتوانند بی نمایند و قبول کنند من نی من میگویم تا که این دانشگاه دانشگاه نشود ما آباد وآرام نمی شویم برای انکه عدالت زیر پاشده است یک گروه بد بخت آمده ملیت ها را دارد با ملیت نجیب و شریف پشتون برای ابد دشمن می سازد و از این بدبختی ملیت ها سود می برد وقت آن رسیده تا تمام ملیت ها یکی شوند و به این قشر فاشیست پشتونی و اوغان ملتی و طالبی
  جواب دندان شکن بدهند ...پیروز باد جنبش روشنفکری و دانش جویان بلخ
  شاهسوار

  آنلاین : بلخ درآتـش قوماندان عطا!

 • به پیشگامان مبارزه با فاشیسم به دانجشجویان فهیم دانشگاه بلخ تبریک می گویم
  بیایید این حرکت را سر آغاز مبارزه وتحریم همه جانبه زبان پشتو که زبان قاچاق بران وسربران و پای لوچان است قرار دهیم
  بیایید تمدن چندین هزار ساله زبان فارسی رااحیا نماییم تا کشور ازاین فلاکت رهایی یابد.

 • من به این عقیده هستم که آقا یا خانم آشنا خیلی به جاه فرموده اند. او از خلط زبان پشتو و دری سخن نگفته بلکه از موجودیت چند کلمه محدود در این یا آن زبان صحبت کرده که در تمام زبانهای جهان چنین حالت دیده میشود و از ارزش یک زبان به اندازه یک پر کاه هم نمی کاهد. در کشور کثیرالمله افغانستان استعمال چند کلمه در این یا آن زبان فایده دارد ولی نقص نه.

  • بهار جان ، گل و گلزار باشی ! این حقیر ، فقیر ، سراپا تقصیر در یک از پیام های خود به کابل پرس? عزیز راجع به دری پارسی و دری اوغانی یک پیام کوچکی داشتم که شاید دوستان آنرا مرور نموده باشند . اینکه شما پیام داده اید که در صورت خلط ویا یکجا شدن دو زبان ، ارزش زبان به اندازه یک پر کاه تعغیر نمی خورد ، سخت اشتباه نموده اید دوست ارجمند! این حقیر فقط چند جمله کوتاه مینویسم تا بدانید و آگاه شوید که در صورت خلط دو زبان ، زبان ها مسخ شده رسوا میشوند . لطفأ بخوانید : ( یکنفر بریدمن که تازه از دحربی پوهنتون فارغ شده بود به دسارنوالی و دشاروالی برادرانش کار میکردنند و به دملالی زیژنتون خواهرش کار میکرد ، از دمنوکی پلورنحی یک پایه غژ دبلی و بک قبضه شرنگ سوتی به طور تحفه خریده و روانه خوشال روغتون شد تا با پدرش که به جومات ولسی جرگه با ملگری حین کار ناروغ شده بودند، دیدن نماید . حین بازدید ، پدرش از چختن تالا خواست تا پسرش تورن و جک تورن شود و به مراد دلش برسد . ) حال شما دوست عزیز این چند جمله محدود را به دوستان پارسی زبان نشان بدهید ، که چه قضاوت مینمایند . و باز شما بفرمائید که زبان دری یک سر کاه تعغیر نکرده است . میتوانم بیشتر و بیشتر بنویسم تا متیقن شوید که اهداف فاشیستان قبیله فقط همین است که زبان پارسی دری با یکجائی زبان قبیله رسوا و رسوا تر شود . معلم عطا بچه مفلس خود از پیروان بی چون و چرای سیاست اوغان ملت است ، زیرا خود او و پدر مفلش نور گدامدار از ناقلین لوگر هستند و گرگی پست فترتی است که لباس بره پوشیده و مرام قبیله سازی را پنهانی و در عقب خوش باوری مردم با فرهنگ بلخ ، پیش میبرد . امروز دانشگاه ، نگارستان فرهنگستان تحریم شده ، فردا متیقن باشید که هر کلمه که از حروف چ . پ . ژ . و گ ساخته شود رسمأ از از طریق نماینده کوچی ها در مجلس نمایده گان غیر رسمی و غیر اسلامی اعلان شده و گوینده گانش به زندان ها کشانده خواهند شد . مرگ به آنانیکه تحت نام وحدت ملی به فرهنگ و زبان ملت های دیگر ستم روا میدارند و جوانان آزادهء آنرا شکنجه مینمایند !!دور نیست روزیکه عیاران آزاده این سرزمین ، ابو مسلم وار بر دژ این دژخیمان بی آزرم یورش ببرند و پرچم آزاده گی را بر فراز کوه های با عظمت آن بیفرازند . همیشه باد دانشگاه بلخ ! سر بلند باد دانش آموزان وجوانان آزاده بلخ باستان !

 • khili khoob ein aqai ata noor ki bazi tajik hai freeb khorda ora qahraman tajikan medanand qareeb ast ki chehrai naqil o fash khoahad shud wa ein ham fash khohad shud ki chiqader bazi tajik ha albata goftam bazi ha chiqader fashist wa kotah fiker wa khod parasat hastan...

  • جناب مير هزار ، سردبير آگاه کابل پرس? . مطلب بسيار جدی و جالب جناب بهروز باختران در همين رابطه ، چرا در نشريات و سايت های ديگر منعکس شده ، جز کابل پرس ؟ در همانحال که ايشان از همکاران کابل پرس است ، البته از خود محترم باختران نيز همين پرسش را دارم ! ع. وارسته

  • ضعف سیاسی والی بلخ

   کشور عزیز ما دارای اقوام و فرهنگ های مختلف میباشد که از هزار ها سال قبل در دل تاریخ و منطقه جا داشته و به نام های پر افتخار چون آریانای کبیر، خراسان بزرگ و افغانستان امروز یاد میگردد.فرهنگ اسلامی و حوزه تمدنی فارسی یکی از ویژه گی های این سرزمین است که در شرق معرف اسلام ،علم،دانش، صنعت و طبابت شناخته شده است و این زبان با پشتوانه فرهنگی چندین هزار ساله خود توانسته در برابر دسیسه های مختلف خارجی و داخلی در امان بماند.

   ولی جای تآسف اینجاست که این فرهنگ پر عظمت گاه و نا گاهی توسط فرزندان خودش به کام نابودی فرستاده میشود. استاد عطامحمد نور والی بلخ یکی ازین شخصیت هاست .

   سوال مایان از جناب والی صاحب اینست که نصب تابلو دانشگاه بلخ چی ارتباطی به ستمی ها دارد و کی ها هستند آن ستمی ها؟ آه افغان ملت گپ درست و بجاست که دارای مفکورۀ بر تری جوی قومی هستند. و با قرار گرفتن انورالحق احدی در رآس دارایی افغانستان و استفاده نا مشروع ایشان از مال بیت المال بخاطر تحقق اهداف ناسیونالیستی و قومی و حمایت مستقیم کرزی در هر گوشۀ کشور سر مایه گذاری نموده و میخواهند که تمامی بر نامه های سقاوی دوم نوشته مشترک سلیمان لایق و اسماعیل یون و شخص خودش را قدم به قدم پیاده نماید.

   جناب والی صاحب هیچ ضرورت نیست که شما در چنین مسایلی کنفرانس مطبوعاتی دایر نماید و با گفته های سنجش نا شدۀ خویش دل میلیون ها انسانی که به شما یک علاقه خاص دارند برنجانید و این عکس العمل شما به جز از سرکوب کردن استعداد ها و حس آزادی خواهی و خوش ساختن برتری جویان و قبیله سالاران دیگر چی میتواند تلقی شود. شما باید از کرزی بیاموزید که چی گونه از اقدامات غیر ملی وزرای معارف و فرهنگ دفاع نمود .در حالیکه مردم ماچنین توقع غیر ملی را از شما دارد خواست مردم ما بجا و حق بجانب است.

   جناب والی صاحب اول باید گفت که برای ما ستمی بودن، مجاهد بودن، کمونیست بودن ، این بودن و آن بودن مهم نیست و این بر چسپ ها ارزش خود را از دست داده است شاید اشخاصی ایدیالوژی زده و متآثر از احزاب وجود داشته باشند اما نسل جدید کشور بالاتر از آن فکر میکنند.

   شما منحیث یک شخصیت مهم و مطرح کشور باید از قفس تنگ محل گرایی و ایدولوژی خارج شده زمینه فعالیت های رشد استعداد ها را میسر سازید و این کار شما در تاریخ کشور مانده گار خواهد ماند و شما میتوانید مردم خویش را از فقدان اشخاص متخصص نجات دهید و آینده روشن و درخشان را برای ایشان ترسیم نماید در غیر آن با رفتن شما همه چیز به یکباره گی رخت خواهد بست و لباس چرکین استبداد دوباره بر تن مردم مظلوم ما خواهد شد.
   برای نسل جدید مهمتر از همه مسلمان بودن، صادق بودن و واقعیت گرا بودن و آزاد بودن است و حل مشکل افغانستان را در حل مناسبات قومی بر اساس تآمین عدالت اجتماعی میدانند.و این یگانه گزینۀ است که بعد از سالها ظلم و ستم وبی عدالتی،چور و چپاول و غارت، تجاوزو و بلاخره سیاست زمین سوخته و نسل کشی ها تعین نموده اند و درین راستا از شخصیت های خویش تا آن زمان دفاع مینمایند که به ارزش های نهایت مهم و حیاتی پابند باشند در غیر آن مردم به شخصیت های محافظه کار و جبون هیچ اعتماد ندارند. واین سیل خروشان حقیقت را تحت هیچ عنوانی نمیتوان توقف داد.

   بر خورد وحشیانۀ پولیس با دانشجویان دانشگاه بلخ که رهبری آنرا مجتبی پتنگ یکی از سوگند خورده گان افغان ملت بدوش دارد و آن هم تحت حاکمیت شما و پیش چشمان شما مردم تان به جرم استفاده از زبان مادری شان مجازات میشوند و حتی به کام مرگ فرستاده میشوند و شما بسیار به طمطراق آنرا توطۀ احزاب میدانید. و باید بدانید که این جرم به هیچ قیمتی قابل بخشش نبوده و شما در نزد خداوند (ج) تاریخ و مردم مسؤول هستید. و کسانیکه دانشجویان را مورد لت وکوب قرار دادند باید مجازات شوند در غیر آن مردم تصمیم خود را درین باره میگیرند حتی اگر به قیمت خون شان هم تمام شود .

   پیشنهاد میشود که سه تابلو جداگانه به زبان های فارسی دری ،افغانی و انگلیسی نوشته شود و به طرف راست تابلو فارسی در بین تابلو انگلیسی و در چپ تابلو افغانی نصب گردد.

   سازمان آزادیبخش جوانان مسلمان (بلخ)

   افراد پولیس غیر ملی و قومی که مرتکب چنین وحشی گری شده اند باید علنآ مجازات شوند. و خسارات وارده توسط آنها به دانشجویان پرداخته شود.

   اگر شما مخالف تبعیض و الحاد هستید باید به طور عاجل ریشه های افغان ملت را در یابی نموده و فعالیت های آنان را متوقف سازید .

  • آقای سازمان آزادیبخش جوانان مسلمان بلخ

   پیام شما فقط یک حرف را تایید میکند که این افغان ملت گفتن های شما تنها و تنها به منظور پرده پوشی نیات شوم شما بر علیه مردم بیگناه افغانستان و دولت افغانستان است.

   شما میخواهید با گفتن افغان ملت و ایجاد نفاق بین افغانها منافع ایران و پاکستان را در افغانستان حفظ کنید. چهره های سیاه شما را فقط آنانی نمیدانند که تاحالا بدبختی را که شما بر ملت مظلوم ما آوردید، تجربه نکرده اند.

 • به نظر من دانشجویان بلخ فعلا خودرا مصروف این مسایل نکنند وبه تحصیل خود ادامه دهند چونکه وطن به افراد تحصیل کرده نیاز دارد اطمینان داشته باشند که زمان شکستن لوحه طالبی دانشگاه بلخ فرا خواهد رسید

Kamran Mir Hazar Youtube Channel
حقوق بشر، مردم بومی، ملت های بدون دولت، تکنولوژی، ادبیات، بررسی کتاب، تاریخ، فلسفه، پارادایم و رفاه
سابسکرایب

تازه ترین ها

اعتراض

ملیت ها | هزاره | تاجیک | اوزبیک | تورکمن | هندو و سیک | قرقیز | نورستانی | بلوچ | پشتون/افغان | عرب/سادات

جستجو در کابل پرس