صفحه نخست > دیدگاه > ‌دستاورد های یکساله جنبش جوان روشنایی

‌دستاورد های یکساله جنبش جوان روشنایی

محمد نعیم وثیق
چهار شنبه 19 جولای 2017

زمان خواندن: (تعداد واژه ها: )

همرسانی

یک سال قبل جوانان آگاه و مسؤول صفحه جدیدی را در تاریخ انسان هزاره باز کردند. این حرکت با الهام از جنبش تبسم به راه افتاد. تظاهرات جنبش تبسم مردم را باورمند ساخت که قدرت بزرگی در اختیار دارند و اگر استفاده ی بهینه از قدرت شان بکنند،می توانند ارگ را سرنگون سازند. می توانند پُشت سردمداران مستبد و متعصب و معامله گر درونی را به لرزه درآورند.
مردم که سالها از تبعیض رنج برده بودند، منتظر چنین فرصتی بودند تا فریاد عدالتخواهی را بلند کنند و به تبعیض نه بگویند. جنبش روشنایی بهترین مجرا برای رساندن صدای شان به فاشیست های داخلی و حامیان خارجی آنها گردید.
از چگونگی تشکیل جنبش روشنایی همه اگاه اند و تکرار آن را لازم نمیدانم. اما در مورد اینکه این جریان چه کار های را انجام دادند و چه برایندی از حرکت شان داشتند، درنگ باید کرد و عجولانه پی قضاوت برخی از منتقدان و هواداران این جنبش نرویم که گویا جنبش دستاورد ملموس نداشته و جوانان ما به ناحق جان شانرا از دست دادند و یا اعضای شورای عالی مردمی دنبال محبوبیت هستند و شک و تردید های دیگری که نشان دهنده ی آن است که بعضی ها از جنبش معجزه می خواهند و پیروزی یک شبه طلب دارند.
جنبش روشنایی دستاورد های بزرگی داشته که یا متوجه ان نشده ایم، یا نگفته اند و یا هم نمی خواهیم بدانیم که من به چند تای ان اشاره می کنم و برخی از آن اینهاست:
۱- کمایی نام نیک برای هزاره : تظاهرات این جنبش نه تنها در سطح کشور بلکه در جهان بی نظیر بود. همه یقین حاصل کردند که این مردم مدنی ترین، مهذب ترین، قانون پذیر ترین و اگاه ترین قوم در این کشور اند. اینها کسانی نیستند که وحشت بیافرینند. اینها بر فرق انسان میخ نکوبیده اند. اینها موش خور نیستند و ده ها تهمت دبگر بر این مردم بی بنباد بوده و هست.
جنبش کاری را که دیگران در دهه ها بدست اورده نمی توانند، در یک سال نصیب ما کرد. بطور مثال چند سال لازم است تا برادران پشتون نام انتحاری، دهشت افگن، داعش،طالب و فاشیست را از خود دور سازند؟ بعد از ان چند سال دیگر لازم دارند تا خود را مردم مهذب، مدنی و اگاه و پابند به قوانین حقوق بشری به جهانیان معرفی نمایند؟
دوستان! شما خبر دارید که پشتون های ان طرف مرز سه نسل مبارزه کردند تا نام صوبه سرحد را به خیبرپشتونخواه تبدیل کنند؟!
داشتن نام نیک مهمترین اصل برای یک جامعه است که ما داشتیم اما در طول یک سال به دیگران هم نشان دادیم.
۲- افشای چهره های خاین و معامله گر : در هر حرکت جنبش روشنایی اصلیت چندین چهره معامله گر، خاین و بی خاصیت به مردم اشکار می گردید که همه میدانند و یاداوری جزئیات ان جز طویل شدن مطلب و ضیاع وقت گیرندگان، نفعی دیگری نخواهد داشت.
۳- اتحاد و هماهنگی هزاره ها در تمام نقاط جهان نکته مهم و جالبی بود که جنبش روشنایی افتخار آن را دارد. تظاهرات همزمان و ایجاد روحیه همدلی و همکاری هزاره های خارج از کشور در جنبش تبسم و روشنایی پیشرفت بزرگ مردم ما به شمار می رود که قبل از ان نداشتیم و یا خیلی اندک بود.
۴- افشای عملکرد های تبعیض امیز حکومت ع و غ به جامعه جهانی : تظاهرات بروکسل، مونیخ، لندن، کانبرا و واشنگتن بی نتیجه نبود. قبول داریم که نتیجه انی و ملموس نداشت، اما برای افشای چهره متعصب غنی و تیم ارگ بسیار زیاد موثر بود. لقب فاسدترین رییس جمهور بعد از کنفرانس خبری لندن به غنی داده شد. سیاست گزاران کشور های جهان اول اینگونه حرکت های مدنی را نادیده نگرفته و در استراتیژی درازمدت خویش مدنظر می گیرند.
همچنان این تظاهرات باعث شد تا کشور های کمک کننده دیگر حاضر نشوند، بدون نظارت مستقیم شان پول در اختیار حکومت غنی بگذارند.
۵- به انزوا کشانیدن رهبران سنتی و اجیران بیگانه که همیشه از احساسات قومی و مذهبی مردم ما استفاده نموده و به مقام و دولت رسیدند، یکی از دستاورد های عظیم جنبش روشنایی است.
۶- حرکت های مدنی جنبش روشنایی الگوی خوبی برای سایر اقوام نیز قرار گرفت. ما شاهد تظاهرات و خیزش های مردمی در بسیاری نقاط کشور بوده ایم که با پیروی از شیوه دادخواهانه جنبش روشنایی به خیابان امدند.
اما بعضی از دوستان متاسفانه همواره انگشت انتقاد بر شهادت ۸۶ تن از اعضای جنبش می گذارند و بر داعیه عدالتخواهی جنبش روشنایی شک و تردید دارند و اعضای شورای عالی مردمی را متهم به کشاندن جوانان در تظاهرات دوم اسد می نمایند.
قبل از پاسخ بیاییم به چند سوال زیر جواب دهیم : در مقاومت غرب کابل هزاران جوان شهید، زخمی و معلول گردید. ایا به عدالتخواهی مزاری شک کنیم؟ ایا مزاری را متهم به کشانیدن جوانان هزاره به دهمزنگ و سیلو نماییم ؟ ایا مزاری تا دم مرگ از داعیه عدالت اجتماعی دست کشید؟ ایا مزاری در مبارزه اش شکست خورد؟
تاریخ مبرهن است که هر مبارزه عدالت طلبانه مقاومت، پایداری و ایثار می خواهد.
جنبش روشنایی در یک مبارزه نابرابر (قلم در مقابل تفنگ) ایستاده است. طرف ما یک تیم با تجربه چندین قرن استبداد و استثمار با حمایت امریکا قرار دارد. کار ساده ای نیست. استقامت، بردباری، قربانی و تحمل هرنوع سختی لازم است تا پیروز گردد.
باید امید و باور داشته باشیم که : همان طوریکه ارمانهای رهبر شهید جاوید ماند، مبارزات جنبش روشنایی هم پیروز خواهد شد.
همه باید به یک اینده روشن امیدوار باشیم، زیرا مردم اگاه داریم.
پ.ن : ممکن بسیاری از دستاورد های جنبش روشنایی به خاطرم نبوده و در قید این نوشته نیامده باشد.
از دوستان صمیمانه خوهشمندم تا با کامنت های شان بنده را متوجه سازند تا مطلب اصلاح گردد. باعرض حرمت

آنتولوژی شعر شاعران جهان برای هزاره
آنتولوژی شعر شاعران جهان برای هزاره

مجموعه شعر بی نظیر از 125 شاعر شناخته شده ی بین المللی برای مردم هزاره

این کتاب را بخرید
Kamran Mir Hazar Youtube Channel
حقوق بشر، مردم بومی، ملت های بدون دولت، تکنولوژی، ادبیات، بررسی کتاب، تاریخ، فلسفه، پارادایم و رفاه
سابسکرایب

تازه ترین ها

اعتراض

ملیت ها | هزاره | تاجیک | اوزبیک | تورکمن | هندو و سیک | قرقیز | نورستانی | بلوچ | پشتون/افغان | عرب/سادات

جستجو در کابل پرس