صفحه نخست > خبر و گزارش > نشست مستقیم جنبش روشنایی با ارگ؛ آیا اشرف غنی احمدزی باز هم دروغ می گوید؟

نشست مستقیم جنبش روشنایی با ارگ؛ آیا اشرف غنی احمدزی باز هم دروغ می گوید؟

کابل پرس خبری
دوشنبه 24 جولای 2017

زمان خواندن: (تعداد واژه ها: )

همرسانی

گزارش دیدار و گفتگوی اعضای شورای عالی مردمی جنبش روشنایی با رئیس جمهور
به نام خداوند توانا و دادگر
هموطنان آزاده و عدالتخواه
همچنان که در جریان هستید ظهر روز یکشنیه اول اسد، ریاست جمهوری با دعوت از اعضای شورای عالی مردمی جنبش روشنایی برای مذاکره، خواهان عدم برگزاری تظاهرات جنبش و حل و فصل اختلافات میان حکومت و جنبش روشنایی از طریق گفتگوی مستقیم گردید.
شورای عالی مردمی جنبش روشنایی با استقبال از طرح گفتگوی مستقیم با رئیس جمهور، تظاهرات دوم اسد را به حال تعلیق در آورد و به تعقیب آن ابتدا نشستی میان اعضای شورای عالی و آقای محمد حنیف اتمر مشاور امنیت ملی رئیس جمهور و سپس دیدار و گفتگوی اعضای شورای عالی با داکتر اشرف غنی رئیس جمهور در ارگ ریاست جمهوری برگزار گردید.
در این نشست که استاد سرور دانش معاون رئیس جمهور، آقای محمد حنیف اتمر مشاور امنیت ملی و استر جنرال مرادعلی مراد معین ارشد امنیتی وزارت امور داخله نیز حضور داشتند، ابتدا اشتراک کنندگان در نشست با اتحاف دعا به ارواح پاک شهدای جنبش روشنایی، یاد و خاطره ۸۶ تن از اعضا و پیشگامان شهید جنبش را گرامی داشتند و ریاست جمهوری به نمایندگان خانواده های شهدا و اعضای جنبش روشنایی تسلیت گفت. پس از انجام معارفه حضار توسط آقای محمد عارف رحمانی، آقای احمد بهزاد به نمایندگی از جنبش روشنایی طی سخنانی به تشریح مطالبه، اهداف و برنامه های جنبش روشنایی پرداخت و گفت: جنبش روشنایی به عنوان یک جریان ریشه دار مدنی و خشونت پرهیز در پی دستیابی به عدالت، رفع تبعیض، تامین منافع ملی و تحقق اصلاحات در عرصه های مختلف است. وی با اشاره به سخنان اخیر رئیس جمهور که بر وجود تبعیض های برجای مانده از گذشته در افغانستان انگشت انتقاد گذاشته است، یادآور شد نیروی جوان، تحصیلکرده و نخبه ای جامعه که جنبش روشنایی را ایجاد کرده و برپای مطالبه آن ایستاده است از این رویکرد استقبال می کند و این جنبش به پایان عصر تبعیض، باج گیری، امتیاز طلبی های فردی یا حزبی و تحقق دولت داری مدرن بر اساس برابری حقوق شهروندی می اندیشد. عضو شورای عالی مردمی تاکید کرد جنبش روشنایی باور دارد که با تامین مطالبه مشروع و معقول این جنبش می توان به ترمیم و بهبود مناسبات میان مردم و نظام اندیشید و در یک تعامل سازنده میان مردم و حکومت بر چالش های انبوه فایق آمد. احمد بهزاد تصریح کرد جنبش روشنایی و خصوصا بازماندگان شهدا و یاران جراحت دیده آن و در مجموع تمام مردم افغانستان از رهبری حکومت انتظار دارند مطالبات شان در پرتو رعایت اصل عدالت، منافع ملی و همکاری متقابل مردم و حکومت تامین گردد و طبیعی است که اصرار بر پیگیری مطالبه جنبش روشنایی که تطبیق ماستر پلان برق کشور و امتداد لین برق ۵۰۰ کیلوولت از مسیر بامیان ـ میدان وردک است در راستای تامین عدالت و تحقق منافع ملی صورت می گیرد.
سپس استاد دانش معاون رئیس جمهور طی سخنانی با استقبال از گفتگوی مستقیم اعضای شورای عالی مردمی جنبش روشنایی با رئیس جمهور، جنبش روشنایی را بی بدیل ترین جریان مدنی در تاریخ کشور خواند و اظهار امیدواری کرد این روند بتواند به حل و فصل اختلاف میان جنبش روشنایی و حکومت بیانجامد و فصل تازه ای در مناسبات مردم و نظام بوجود آید. آقای دانش به شناخت خود از رئیس جمهور اشاره کرده افزود ایشان درک همه جانبه از مشکلات مناطق هزاره جات دارند و کوشیده اند این مشکلات رفع شود.
پس از آن داکتر اشرف غنی رئیس جمهور با قدردانی از تصمیم شورای عالی مردمی جنبش روشنایی برای تعلیق تظاهرات شان، به برنامه های حکومت برای اصلاحات فراگیر در عرصه های گوناگون اشاره کرد و افزود: دردهای که از گذشته به جای مانده است باید مداوا شود و اگر برنامه حکومت وحدت ملی برای اصلاح وضعیت نمی بود، آنچه وجود داشت می توانست موجب متلاشی شدن کشور شود. رئیس جمهور غنی تاکید کرد به آنچه قبلا وعده داده است برای توزیع عادلانه خدمات و امکانات پایبند است و برای مناطق مرکزی همانند سایر مناطق کشور برنامه های انکشافی را در نظر دارد. رئیس جمهور دررابطه به خواست جنبش روشنایی و اختلاف نظر بر سر مسیر لین برق وارداتی ۵۰۰ کیلوولت ترکمنستان گفت: شرایط نسبت به سال گذشته تغییر کرده است و در حال حاضر دو بحث در این حوزه مطرح است؛ نخست قرادادهای عبور برق از آسیای میانه به جنوب آسیا از مسیر افغانستان و دوم دریافت های جدید ایشان از ظرفیت معادن ذغال سنگ اشپشته بامیان. رئیس جمهور تفاوت میان سروی های قبلی با بررسی های جدید در مورد ذخایر ذغال سنگ اشپشته را (که می تواند طبق ماستر پلان فیشنر صدها مگاوات برق حرارتی در مسیر لین توتاپ تولید کند) بسیار زیاد خواند. رئیس جمهور غنی در نتیجه گیری سخنان خود با دعوت از خانواده های معظم شهدای جنبش روشنایی، خواستار برگزاری مراسم تجلیل از شهدای جنبش روشنایی در ارگ ریاست جمهوری شد و افزود کمیسیونی را مامور بررسی مسایل تخنیکی و اقتصادی مسیر توتاپ می سازد که با حل و فصل این موضوع روی بحث انکشاف مناطق مرکزی و مناطق دشت برچی در کابل نیز کار همه جانبه نماید.
در پایان سخنان رئیس جمهور، آقای حنیف اتمر مشاور امنیت ملی رئیس جمهور نیز با تشکر و قدردانی از تصمیم جنبش روشنایی برای تعلیق تظاهرات، ابراز امیدواری کرد که این نشست و گفتگو بتواند مشکلات را رفع سازد و با تشکیل کمیسیون و بررسیهای تخنیکی اختلاف بوجود آمده حل گردد.
در ختم این نشست آقای احمد بهزاد به نمایندگی از اعضای شورای عالی مردمی جنبش روشنایی با استقبال از تصمیم و پیشنهاد رئیس جمهور برای حل و فصل اختلافات بر سر مسیر لین برق توتاپ، تاکید کرد بررسی های تخنیکی می تواند به معضل اختلاف بر سر مسیر لین توتاپ نقطه ای پایانی بگذارد و با تامین منافع ملی و تحقق عدالت، فصل تازه ای از همکاری میان مردم و حکومت بگشاید.
جا دارد یک بار دیگر از تلاش ها و ابراز آمادگی های اعضا و پیشاهنگان جنبش روشنایی و همه مردم عدالتخواه خود برای حضور در تظاهرات و حضور پر شور شان در اولین خروش شبانه تقدیر و سپاسگزاری کنیم و یادآور شویم که اعضای شورای عالی مردمی جنبش روشنایی بر عهد خود با مردم و یاران شهید شان ثابت قدم ایستاده اند.
شورای عالی مردمی جنبش روشنایی
دوشنبه دوم اسد ۱۳۹۶

واژه های کلیدی

هایلایت
آنتولوژی شعر شاعران جهان برای هزاره
آنتولوژی شعر شاعران جهان برای هزاره

مجموعه شعر بی نظیر از 125 شاعر شناخته شده ی بین المللی برای مردم هزاره

این کتاب را بخرید
Kamran Mir Hazar Youtube Channel
حقوق بشر، مردم بومی، ملت های بدون دولت، تکنولوژی، ادبیات، بررسی کتاب، تاریخ، فلسفه، پارادایم و رفاه
سابسکرایب

تازه ترین ها

اعتراض

ملیت ها | هزاره | تاجیک | اوزبیک | تورکمن | هندو و سیک | قرقیز | نورستانی | بلوچ | پشتون/افغان | عرب/سادات

جستجو در کابل پرس