کابل پرس: خبری، تحلیلی و انتقادیپذيرش > دیدگاه > چهره ی لطیف پدرام، مردی که خار چشم هیولای پشتونیزم شده است

چهره ی لطیف پدرام، مردی که خار چشم هیولای پشتونیزم شده است

جمعه 29 جون 2018, بوسيله‌ى کابل پرس خبری

کابل پرس: لطیف پدرام، یکی از رهبران مردم تاجیک، از برابری سخن می گوید؛ برابری در همه ی عرصه ها. او می گوید همه باید حق مساوی و برابر در تعیین سرنوشت خود داشته باشند و برتری طلبی قومی جایی ندارد. او همانند رهبر مردمی هزاره ،عبدالعلی مزاری، از فدرالیسم و تقسیم عادلانه ی قدرت سخن می گوید. او می گوید نباید یک قوم بر اقوام دیگر برتری داشته باشد؛ نباید زبان یک قوم بر دیگران تحمیل شود و نباید برتری طلبان با جعل و تزویر، تاریخ و فرهنگ مردم دیگر را دگرگون کنند.
وقتی او سخن از عدالت می زند، گروه های پشتونیستی با هم صف متحدی را علیه او تشکیل می دهند. فرقی نمی کند این گروه ها و افراد وابسته به آن ها در چه جامه ای باشند؛ اگر یکی از مقامات بلندپایه ی حکومت پشتونیستی باشد، یا یک قاچاقچی مواد مخدر که جزو باقیماندگان اشغالگران پشتون در ارزگان است که به پارلمان راه یافته و یا یک کوچی عضو پارلمان که مستقیم از انتحار و انفجار و کشتن دفاع می کند. همه ی این افراد با هم متحد هستند و می گویند او دشمن منافع آنان می باشد. اگر او سخن از برابری حق زن و مرد بزند، پشتون های قبایلی در خوست و پکتیا برای سرش جایزه تعیین می کنند و اگر سخن از تنوع زبانی و احترام به زبان دری/پارسی گوید، گروه های پشتونیستی چون راوا که به طالبان ماده معروفند، او را جاسوس و مزدور می خوانند. حتا پشتونیست هایی که در رسانه های بین المللی سخن از حقوق بشر می زنند نیز وقتی به موارد این چنینی بر می خورند، موضع کوتاه تری نسبت به تریاک فروشان و قاچاقچیان و طالب و کوچی و داعشی خود ندارند. همه با هم موضع می گیرند و می خواهند او را از سر راه خود بردارند.

خراسان خواهی، یکی دیگر از مواضع سرسخت لطیف پدرام است که به شدت با واکنش تند پشتونیست ها مواجه شده است. آنان می خواهند همچنان نام ضد ملی و توهین آمیز افغان و افغانستان را بر گروه های قومی غیر پشتون تحمیل کنند، چرا که فغان و فغانستان یعنی پشتون و پشتونستان. نام کهن و عالمگیر خراسان که ادبیات دری/پارسی سرشار از آن است و گواه تاریخ و فرهنگ باشکوه غیر پشتون ها می باشد، تمام جعل و تزویر قبایل پشتون را ضرب صفر می کند.

از این رو جای تعجب نیست که چرا افراد و گروه های پشتونیستی چه طالب، چه کوچی، چه راوایی، چه داعشی و چه نکتایی پوش طالب مغز آنان مخالف داکتر لطیف پدرام باشند.

IP Plans: Best Cloud Web Hosting

Professional web services including fully managed VPS and dedicated servers for businesses and individuals.

Domain Registration - Search and register your domains with IP Plans
Fresh Cloud Shared Hosting with IP Plans
Fully Managed Cloud and SSD VPS with IP Plans
Fully managed Dedicated Servers with IP Plans


64 تن همین اکنون این صفحه کابل پرس را باز کرده اند

پذيرش > دیدگاه > چهره ی لطیف پدرام، مردی که خار چشم هیولای پشتونیزم شده است

آگهی در کابل پرس

loading...

Kabul Press is the most read news and discussion website from Afghanistan. Our sources provide breaking news stories and images focusing on human rights, freedom of speech and good government issues. We aspire to honest, factual coverage that promotes criticism and informed discourse from our readers, without censorship.