صفحه نخست > دیدگاه > عین و غین قابل اعتماد نیستند، آزموده را آزمودن خطاست!

عین و غین قابل اعتماد نیستند، آزموده را آزمودن خطاست!

غفور صداقت
سه شنبه 3 سپتامبر 2019

زمان خواندن: (تعداد واژه ها: )

همرسانی

اگر احتمالاً در یک ماه اخیر شیفته و دلباخته وعده های دروغین این دست نشانده ها و کمپاینران تیکت ها شده اید، فراموش نکنید این همان عین و غین است که ما در پنج سال حکومت شان خونبارترین و سیاه ترین دوران را تجربه کردیم که بعضاً اتفاقات ناگوار این دوران حتی در تاریخ افغانستان بی سابقه بوده است!

در این پنج سال حکومت وحدت ملی اختلافات نسبتاً فروکشیده سمتی و قومی به سقف ممکن خود رسید، تشنج کم سابقه ای بر شهروندان حاکم شد و بیش از 50 درصد خاک وطن عمداً به دشمنان واگذار شد.
بی انصافی است اگر تمام فجایع را تنها به غنی احمدزی نسبت دهیم، فراموش نکنید خیانت عبدالله به هزاره‌ها به مراتب بیشتر از اشرف غنی بوده است، همان عبدالله که با رای 80 درصدی مردم هزاره برنده انتخابات شد و نهایتاً به قدرت 50 درصدی تن داد.
عبدالله به زودی موکلین و حامیان هزارگی خود را از یاد برد و فراموش کرد که با حمایت خورد و کلان هزاره و بیش از یک میلیون رای همین مردم به قدرت رسیده است!

در ضمنِ اینکه او در بعضی اتفاقات و تصامیم نا عادلانه علیه مردم هزاره مستقیماً شریک جرم بود، در طی پنج سال گذشته حتی کم ترین همکاری و حمایت خود را از شهروندان هزاره و اعضای هزارگی تیم خود دریغ ورزیده و در بزرگترین جنایات ضد بشری، تبعیض و قتل عام سازمان یافته این مردم چشم پوشی کرد.
از جمله در فیصله نهایی عبور پروژه توتاپ از هزارستان او تعیین کنند بود، اما سند تغییر مسیر پروژه توسط او امضا و مهر تایید گرفت و در سرکوب جنبش روشنایی و رستاخیز تغییر نقشی کمتر از غنی نداشت!

" اخیراً جلوگیری از آغاز به کار خانم شاه گل رضای، عباس نویان و داکتر طاهر شاران در وزارت و سفارتخانه ها هم به او نسبت داده شده و عبدالله گفته این پست ها حق تاجیک هاست "

زمانی که وزرا و مقامات هزارگی تیم او در نهایت تحقیر و توهین یکی پس از دیگری از بدنه حکومت حذف و تنها عده قلیلی در پست های بی صلاحیت تنزل یافتند، او تماشاگری بیش نبود و حتی در رقابت با اشرف غنی، تشکیلات ریاست اجرائیه را نیز از لوس وجود هزاره‌ها پاکسازی کرد تا جایی که در بدنه 2,500 نفری ریاست اجرائیه هیچ هزاره ای در کادر رهبری و مدیریت این نهاد وجود ندارد!
یکی از دلایلی که معتقدم جنایات او علیه هزاره‌ها کمتر از غنی و پشتونیزم نبوده است، میتوان به همین اکتفا کرد که هشتاد درصد مردم هزاره او را به عنوان رئیس جمهور منتخب خود برگزید و به قدرت رسانیدند اما در جواب، او به زودی در برابر قتل عام ها و مصائب عاملین قدرت خود از باب بی اعتنایی وارد شد و عمداً نخواست به دفاع از این مردم موضع گیری کند. این در حالی بود که هزاره‌ها و افکار عمومی انتظار متفاوتی از وی نسبت به یک زعیم پشتون داشتند...

خدمات اشرف غنی که جای خود را دارد، از غنی انتظاری بیش از این هم نیست، قطره قطره خون او پر است از تعصب قومی، سیاست عبدالرحمنی و تفکر فاشیستی که هیچگاهی به عدالت اجتماعی، برابری اقوام و حاکمیت قانون تن نداده است.
از دوران ریاست جمهوری وی تنها صفحه سیاه و ننگین در تاریخ این مرز و بوم باقی خواهند ماند و کسب مقام نخست در منفور ترین رئیس جمهور جهان.

وحشت، بیکاری، مهاجرت نخبگان و جوانان، ترور، اوج گیری حملات انتحاری و نفوذ گسترده 32 گروه تروریستی به قلب شهرها و حکومت، آزادی دسته جمعی طالبان و تروریستان، کشتار جمعی، سرکوب جنبش های اجتماعی، سقوط ولایات و ولسوالی ها، نفاق های قومی، دزدی، تحقیر و توحین اقشار ضعیف... همه و همه از خدمات شایان زمام داری غنی باباست که موارد فوق را به سقف ممکن رسانیده است!

در فرصت بعدی، لیستی از جنایات برجسته و اتفاقات فراموش ناشدنی که در حکومت عین و غین رخ داده را جمع آوری و خدمت شما عزیزان تقدیم خواهم کرد.

آنلاین :
آنتولوژی شعر شاعران جهان برای هزاره
آنتولوژی شعر شاعران جهان برای هزاره

مجموعه شعر بی نظیر از 125 شاعر شناخته شده ی بین المللی برای مردم هزاره

این کتاب را بخرید
Kamran Mir Hazar Youtube Channel
حقوق بشر، مردم بومی، ملت های بدون دولت، تکنولوژی، ادبیات، بررسی کتاب، تاریخ، فلسفه، پارادایم و رفاه
سابسکرایب

تازه ترین ها

اعتراض

ملیت ها | هزاره | تاجیک | اوزبیک | تورکمن | هندو و سیک | قرقیز | نورستانی | بلوچ | پشتون/افغان | عرب/سادات

جستجو در کابل پرس