صفحه نخست > دیدگاه > منع تاریخی تعلیم و تحصیل هزاره‌های افغانستان از سوی ملاها

منع تاریخی تعلیم و تحصیل هزاره‌های افغانستان از سوی ملاها

بخش هفتم
قدم‌زاد هزاره
دوشنبه 16 سپتامبر 2019

زمان خواندن: (تعداد واژه ها: )

همرسانی

ملا، سید، آخوند، آیت‌الله، شیخ و دیگر گونه‌های ابزار کرختی، تهی‌مغزی و بهره‌جویی و بهره‌گیری مردم هزاره بوده است. اگر قرار باشد که قرار هم هست که برای روشن شدن ذهن و بیدار شدن خرد #هزاره مردم، خیانت و بهره‌کشی این دسته از افراد سودجو را برشمارم لیست بلندی خواهد شد.

یکی از خیانت‌های این دسته از بیرق‌داران تاریکی و تیرگی و بهره‌کشی منع تعلیم و تحصیل فرزندان مردم هزاره در مکاتب سرکاری یا آموزشگاه‌های دولتی است. به‌طور مثال، همواره ملاها در تمام قریه‌ها و روستاها به مردم می‌رساندند که هوش کنید تا بچه‌های شما در مکاتب و آموزشگاه‌های دولتی درس نخوانند زیرا گمراه، کافر، کمونیست و منحرف می‌شوند.
دلیل این ممنوعیت این بوده است که اگر فرزندان مردم هزاره در مکاتب و آموزشگاه‌های دولتی درس بخوانند، روشن می‌شوند؛ وانگهی از پیروی کورکورانه ملاها و شیخ‌های تربیت‌یافتۀ اندیشۀ اسلام عرب دست برمی‌دارند؛ بنابراین رویه این بوده است که مردم برای بازداشتن بچه‌های خود از مکاتب سرکاری و آموزشگاه‌های دولتی با دادن رشوه به مأمورین و سرمعلم ها و مسئولین حکومتی فرزندان خود را از مکتب سرکاری و دولتی بازمی‌داشتند.
پس خیانت تاریخی ملا، سید، روحانی، شیخ و درس‌خواندۀ نجفی این است که هیچ بچه هزاره در افغانستان راه به دانشگاه یا آموزش عالی پیدا نتوانستند. البته آن دسته از کسانی که به‌طور شانسی مکتب خواندند و دانشگاه رفتند، از چشم ملا، شیخ، آخوند و از چشم مردم‌فریب خوردۀ نوکران حلقه‌به‌گوش دین پسماندۀ عرب‌ها کافر، کمونیست، بی‌خدا و بی‌ایمان به‌حساب می‌آمدند که نمونه‌های فراوان داریم.
نتیجۀ روشن این دانش مدرن ستیزی ملاهای عرب‌زده و نسل دورۀ سنگ یادآور داستان گالیله است که کلیسا و ملاهای مسیحی بر وی فشار که بر سخن آسمانی نشورد و فرضیۀ گردش زمین به دور خورشید را دور بیندازد که این ستمگری دین و اندیشۀ پسمانده عرب‌زده در افغانستان باعث گردید که امروز ما دانش‌آموخته‌های دانشگاه مربوط به چند دهه پیش نداریم. همین ملاهای عرب‌زده که اندیشه‌ها و نوشته‌های تخدیری و تحمیلی دین اسلام را مرتب مردم را تشویق می‌کرده که بچه‌های خود را به مدارس و آموزشگاه‌های دینی بفرستید. همین ملاها سخن چرند و ساختگی «فإن التفقه في الدين من أفضل الأعمال، وهو علامة الخير...» یعنی آموزش دین اسلام، همان دینی که بر تیغ تیز و کشتار و از بین بردن دیگر ادیان استوار شد، بهترین و نیکوترین کنش‌ها و کارهاست و نشانۀ نیکویی!
بدین‌سان ملاها، آخوندها، شیخ‌ها و دستگاه پلید و بهره‌کش دین عربی به چنین شکل و سیاق مردم هزاره را از دانش‌اندوزی، توسعه فرهنگی و رفتن در مکاتب و آموزش‌های دولتی و آموزش‌های عالی بازداشتند؛ بنابراین بایسته است تا این خیانت‌کاران و نوکران دستگاه تبهکار دین عرب را سکه ناچل ساخت تا جامعه هزاره چون جامعه توسعه غرب که از کلیسا گذر کرد دستگاه دین بهره‌کش عرب را دور انداخته و تمام عوامل آن را از سطح زندگی جمعی و فردی خود بیرون برانند.
این نوشته ادامه دارد

گالری عکس

آنتولوژی شعر شاعران جهان برای هزاره
آنتولوژی شعر شاعران جهان برای هزاره

مجموعه شعر بی نظیر از 125 شاعر شناخته شده ی بین المللی برای مردم هزاره

این کتاب را بخرید
Kamran Mir Hazar Youtube Channel
حقوق بشر، مردم بومی، ملت های بدون دولت، تکنولوژی، ادبیات، بررسی کتاب، تاریخ، فلسفه، پارادایم و رفاه
سابسکرایب

تازه ترین ها

اعتراض

ملیت ها | هزاره | تاجیک | اوزبیک | تورکمن | هندو و سیک | قرقیز | نورستانی | بلوچ | پشتون/افغان | عرب/سادات

جستجو در کابل پرس