صفحه نخست > دیدگاه > شاهراه کابل قندهارـ نقطه نیرنگی امنیت در افغانستان

شاهراه کابل قندهارـ نقطه نیرنگی امنیت در افغانستان

همکاری پولیس با طالبان
رضایی
پنج شنبه 23 اكتبر 2008

زمان خواندن: (تعداد واژه ها: )

همرسانی

در این شکی نیست که امنیت در کشور روز به روز خرابتر می شود؛ اما درطول 6 سال گذشته شاهراه های افغانستان به ويژه شاهراه کابل ـ قندهار، به نماد ناامنی در کشور تبدیل شده است و روزانه شاهد حوادثی مانند آدم ربایی، قتل و گروگانگیری است.

یکی از مهمترین اینگونه حوادث که نام این شاهراه را در سطح رسانه های جهان مطرح کرد؛ حادثه گروگانگیری اتباع کوریای جنوبی بود. در کنار این گونه وقایع، شاهراه کابل ـ قندهار همواره شاهد حمله به کاروانهای عبوری و اکمالاتی نیروهای حافظ صلح خارجی بوده است و رسانه اخبار اینگونه حملات را پیوسته با عنوانهای درشت به چاپ می رسانند.

از جانب دیگر هرگاه طالبان نیاز به خوراک تبلیغاتی برضد دولت فعلی افغانستان داشته اند، فورا به اصطلاح رایج در این روزها "به سرک قیر" شاهراه کابل ـ قندهار برآمده و حادثه آفریده اند تا ادعاهای دولت آقای کرزی را در دستاوردهایش عملا زیر سوال ببرند.

از زاویه ای دیگر خرابی امنیت در شاهراه ـ کابل قندهار ورد زبان مردم افغانستان است و وقتی از آنها سوال می شود که امنیت در کشور چگونه است، فورا ناامنی در شاهراه کابل قندهار را مطرح می کنند. ذوالفقار یکی از دکانداران غزنی است که برای خرید کالا به کابل آمده است. او در مسیر راه، نزدیک شهر غزنی سرمایه خود را از دست داده است، او می گوید:

ـ روز روشن، طالبها به سرک برآمدند و پیسه های ما را بردند و یک نفر را هم که عسکر بود، به مرمی زدند.

عکس از سایت دولت آمريکا

اسدالله نیز یکی از کسانی است که در شاهراه کابل ـ قندهار به جرم مامور دولت به چنگ طالبان افتاده بوده
او پشت و پلویش را نشان داده و گفت: وقتي طالبان در نزديك جنده ولسوالي گيلان ولايت غزني راه مارا گرفتن در موتر پنج نفر سرنشين بوديم بدون باز جوي به من اشاره كردن كه پياده شوم بعداً هرچه گفتم ديگر قبول نكرد چشمهايم را بست وداخل موتر انداخت در حدود نيم ساعت راه بردن بعد در يك حوالي كه پراز افراد مسلح بود پياده كردن در انجا از من تحقيق زياد كردن به من ميگفت كه ما راپوردارم كه تومامور دولتي هستي همچنان با امريكايها كار ميكني . هرچه ميگفتم وقسم ميخوردم آنها باورنمي كردن برنامه شبانه ما تحقيق لد كوب توهين تحقير وغير... بود بلاخره من به هزاران زحمت توانستم به بهانه وقسم خوردن خود را از چنگ اين گروه نجات بدهم اما بايد بگويم كه طالبان افراد زيادي را در چنگ خود دارد .

مردم از عملکرد پولیس شاهراه هم به شدت ناراضی استند و یکی از شهروندان شهر قندهار که راننده یک تریلی است و کالاهای تجارتی را از قندهار به کابل انتقال می دهد، می گوید:

ـ پولیس در این شاهراه فقط به کار زورگیری و آزار مردم مصروف است.

وی که نمی خواست نامش فاش شود، اضافه می کند:


ـ پولیس با طالبان دست دارد و با هم همکاری می کنند.

اما مقامات امنیتی این گونه اتهامات را رد کرده و می گویند:

ـ آنها به زودی پولیس شاهراه را با امکانات جدید مجهز می کنند و نیروی بیشتری برای حفاظت از شاهراه مهم کابل ـ قندهار، امنیت آن را تامین خواهد کرد.

عکس از Terry Boyd

ادامه دارد....


مهمترين پروژه بازسازی آمريکايی ها در افغانستان در آستانه تخريب!

ميليون ها دالر: چهارصد و هشت کيلومتر سرک کابل قندهار / اين سرک پيشتر امن تر بود

دو شنبه 7 آوريل 2008

آنلاین :
آنتولوژی شعر شاعران جهان برای هزاره
آنتولوژی شعر شاعران جهان برای هزاره

مجموعه شعر بی نظیر از 125 شاعر شناخته شده ی بین المللی برای مردم هزاره

این کتاب را بخرید
Kamran Mir Hazar Youtube Channel
حقوق بشر، مردم بومی، ملت های بدون دولت، تکنولوژی، ادبیات، بررسی کتاب، تاریخ، فلسفه، پارادایم و رفاه
سابسکرایب

تازه ترین ها

اعتراض

ملیت ها | هزاره | تاجیک | اوزبیک | تورکمن | هندو و سیک | قرقیز | نورستانی | بلوچ | پشتون/افغان | عرب/سادات

جستجو در کابل پرس