IP Plans

آی پی پلنز

طراحی و راه اندازی سایت های اینترنتی، ثبت دامین، میزبانی وب، وی پی اس و سرور اختصاصی
همین اکنون اقدام کنید

در همین بخش

loading...

صفحه نخست > خبر و گزارش > اعلامیه ی مطبوعاتی دانشجویان کابل

اعلامیه ی مطبوعاتی دانشجویان کابل

در رابطه به نصب لوحه های دانشگاه کابل، مطابق به قانون اساسی کشور
شنبه 22 نوامبر 2008

زمان خواندن: (تعداد واژه ها: )

ما دانشجویان کابل، با اعتقاد به آزادی بشر و عدالت اجتماعی، و آگاهی کامل از حقوق مسلم خود، اراده نموده ایم تا در جهت تحقق عدالت اجتماعی، به فعالیت های دوامدار خود، با قدرت ادامه دهیم.

ما، به استبداد و فاشیسم سازمان یافته ی سالیان دراز در افغانستان "نه!" گفته و اکنون در ادامه ی مبارزات روشنفکران نستوه و با شهامت میهن عزیز خود، راه می رویم.

خواست درست و قانونی ما، مبنی بر نصب لوحه ی دانشگاه به هر دو زبان رسمی کشورمان، با خشونت و تعصب از جانب عمال فاشیست حکومت، سرکوب گردید.

دانشجویان، با پا درمیانی نمایندگان پارلمان و خواهش وزیر تحصیلات عالی و برخی از مقامات بلند پایه ی حکومتی، با وعده ی این که روز دوشنبه 24 نوامبر 2008، مطابق به قانون اساسی کشور، لوحه ی دانشگاه کابل را به هر دو زبان رسمی کشور تغییر دهند، به تظاهرات خود پایان دادند.

ما دانشجویان کابل، به وعده ی مقامات احترام گذاشیم و منتظر عملی شدن وعده ی آنها، در روز موعود (دوشنبه 24 نوامبر) می باشیم. و در صورتی که به خواست بر حق و قانونی ما پاسخ مثبت داده نشود، با راه اندازی تظاهرات گسترده، اعتصاب ها و سایر فعالیت های مدنی، به اعتراض خود ادامه می دهیم که مسوول عواقب احتمالاً ناگوار آن، حکومت افغانستان و فعالین فاشیست خواهند بود.

زنده باد افغانستان!

دانشجویان کابل

2 عقرب سال 1387 هـ خورشیدی

واژه های کلیدی
loading...
loading...

پيام‌ها

 • سلام دوستان
  شاید هم روزی ادعای تغییر نام های دگروال، دگرمن، تورن، پوهیالی، پوهاند، قضاوتپوه وغیره واژه های ملی که به لسان پشتو است داشته باشید ولی ناحق درد سر ایجاد میکنید.

  repondre message

  • یکی از کسانیکه بیش از همه اختلافات میان پشتو و فارسی را دامن میزند آقای رهنورد زریاب است که از جانب رژیم جمهوری اسلامی ایران این وظیفه به او محول شده و به پاس خدمات شایانش به گردنش مدال هم آویخت.

   این آقا چرا در این آخر عمر به این جهادش آغاز کرد؟ تا دیروز که در رکاب دولت پوشالی نجیب کار میکرد، طبق مراد باداران روسیش میخواست "خرشو" و "توریش" را وارد ادبیات ما کند و آنوقت پشتو را خطری نمی‌دانست. او سالهای سال در وزارت اطلاعات و فرهنگ کار کرد اما آنزمان عملا چه خدمتی به فارسی نمود که امروز یکباره پرچم دار دفاع از زبان فارسی شده است؟؟

   خرم خان و یون خان گلبدینی، کجا عقل و کله حتی درک همان زبان پشتو را دارند که امروز تلاش صورت میگیرد اینان نمایندگان پشتو در کشور ما جا زده شوند؟

   و محصلان محترمی که بخاطر نبود لوحه فارسی پوهنتون به شور آمده اند، مگر درک نمی‌کنند که در همان پوهنتون یا دانشگاه دهها هزار هموطن مربوط تمامی ملیت ها و زبانهای وطن ما یکجا و زیر یک سقف به زبان فارسی آموزش میبینند.

  • Kamyar khan chera bedon kudam sbot balaye bradar musalamanet tuhmat mekoni,aya namedani ke roze az har tuhmatgar wa droghgo porsan mesha.in khast barhaq daneshjoyan e Daneshgah kabul ast ke faqat mekhahand ke dar pahloe pashto ba farsi ham Daneshgah ra dashta bashand, pas daneshjoyane Danshgahe Balkh ra ke tahrik karda bod , in khast barhaq mast na khast begana ha. Khuram palid ke har kar delsh mesha bar zed zabane farsi anjam meta, chera sadaye tanra namekashed!

  • it seems you dont know anything please keep quite

  • نه برادر کامیار

   شما اشتباه میکنید. این موضوع به زریاب و ایران هیچ ارتباط ندارد همچنانکه زبان پشتو و اصطلاحاتش به پاکستان پیوندی ندارد...

   کوشش کنید مانند یک انسان قرن بیست و یکم فکر نموده و حرف بزنید.

   شرایط فعلی با دورۀ حکومت عبدالرحمن ملعون و بیشرف فرق دارد...

   حقوق مساوی برای هردو زبان! فقط همین!

   نه کم نه زیاد!

   مرگ بر فاشیزم و قبیله پرستی!

 • ما دانشجویان دانشکده های مختلف دانشگاه کابل در پرتو قانون اساسی کشور به تمام زبانها وفرهنگهای رایج درکشور احترام قایل هستیم. قسمکه امروز دولت افغانستان درس خواندن به زبان مادری را مبتنی بر مفادات قانون اساسی کشور میدانند وانرا عملا در شهرکابل عملی کرده اند مایان نیز خواهان نصب لوحه دانشگاه در دانشگاه کابل هستیم.

  دانشجویان عزیز باید بدانند که روز دوشنبه روز اخیر ضرب العجل ووعده وزیر تحصیلات عالی است وهمه باید بیدار باشند زیرا شایعه های برسرزبانها است که گویا وزارت تحصیلات با امروز وفردا عملی کردن این خواسته های دانشجویان تصمیم دارند تا امتحانات سمستر دانشکده ها فرا برسد تا دانشجویان مصروف امتحانات شده وبعدا با تعطیلی زمستانی دانشگاه ها این خواسته را برمرور زمان از خاطره ها فراموش بکنند. لطفا اتحاد خود را حفظ کنید ودر گرد همایی های تان چهره های دموکرات ماب دولت کرزی را برملا کنید وهرگز از واژه های که وحدت ملی را خدشه دارکند استفاده نکنید زیرا استعمال این واژه مختص به فاشیست ها است وما برعله فاشیزم باید شعار بدهیم. فاشیزم که به هرلباس است نه برعله کدام قوم خاص. ما خواهان نصب لوحه دانشگاه در پهلوی لوحه پوهنتون هستیم.

  repondre message

 • بچه های عزیزم, محصلان گرامی

  خیزش شما عالیست اما ایکاش بخاطر یک مسئله جدی تر وطن ما میبود. در حالیکه در چهار کنار تان این ملت در خون میتپد و بروی خواهرکان معصوم تا تیزاب پاشیده میشود و در هر کنار کشور مورد تجاوز جمعی قرار میگیرند و از نبود عدالت خودسوزی میکنند، بهتر و آگاهانه تر این بود که علیه این وضعیت حاکم برخیزید و اعتراض کنید تا خواست لوحه پوهنتون که مشکل اصلی این ملک را به هیچصورت نمیسازد.

  باید علیه کرزی و تیم خاینان چهار کنارش چه پشتون و چه هزاره و چه تاجیک و ازبیک صدای اعتراض تانرا بلند میکردید که اول خونخواران تنظیمی را بالای ما حاکم ساختند، وطن را به چهل کشور جهان فروختند و حال هم تلاش دارند که یک جاهل خونخواری مثل ملاعمر را برادر خواند یکبار دیگر بر سر ما حاکم سازند.

  به نیروهای اشغالگر باید اعتراض میکردید که مادرکان و خواهران و برادرکان ما را هر روز به کام نابودی میکشانند و مراسم خوشی شانرا یکی بعد دیگری به خون میکشند.

  به وجود انسان کش هایی مثل ربانی، سیاف، قانونی، دوستم، محقق، خلیلی و.... باید اعتراض کنید که با دستان خون آلود شان همچنان سرنوشت این ملت گریان به آنان سپرده شده و از حلقوم این ملت برای خود کاخ های ستم را میسازند.

  به صدها قضیه جدی از این دست اعتراض کنید تا اعتراض به یک قضیه جانبی و غیرمهم که در آخرین تحلیلی تنها دشمنان ما از آن سود میبرند و اندکترین سودی برای مردم ما ندارد.

  تعدادی عناصر وطنفروش و مزدور بیگانه درین شرایط داغ ساختن تنور اختلافات قومی را راهی برای فریب و تحمیق مردم دانسته به آن تمسک میجویند و شما محصلان نباید فریب آنان را خورده به آسانی در دام شان گیر بیایید.

  یکبار دیگر بیاندیشید و تصمیم بگیرید.

  repondre message

  • مخصلین هموطن!

   پیام این هموطن تان برای تان این است که کوشش کنید آلهء دست اجانب وبیگانگان ونوکران آنها از هرقماش که باشند قرارنگیرید. دشمنان وحدت وتمامیت ارضی این مرز وبوم که اکنون خویشتن را نماینده های ملت حساب میکنند سعی دارند که از احساسات پاک شماعزیزان استفاده کرده تازمینهء تطبیق برنامه ها وآجنداهای شیطانی شان مساعدگردد.

   این دشمنان وطن که دیروز خودرا درلباس مجاهدین فی سبیل الله جا زده بودند،امروز منادیان تساوی حقوق ملیت هااند وآنهم نه بانیت پاک انسانی وملی بلکه بخاطر ایجاد فضای بی اعتمادی ونفرت بین اقوام مظلوم این سرزمین.

   یکی ازین نماینده گان که مصاحبهء توهین آمیزش ازطریق سایت منحوس خاوران به نشررسید صالح محمد ریگستانی نام دارد که شما جوانان عزیز را به دستور باداران تاجکستانی وماسکوی خویش که مدتهای زیادی در شهرهای دوشنبه وماسکو وظیفه اجرا کرده وبامسوولین کی گی بی سابق ازنزدیک آشنائی دارد شمارا تحریک میکند تازمینهء جدائی وتجزیهء این کشور را فراهم سازد.

   به نظرمن پشتون استعمال کلمه دانشگاه هیچ اشکال ندارد اما این موضوع کوچک بهانهء است در دست عناصر شریر وقدرت طلب که فامیلهای شان درغرب زنده گی کرده اولادهایشان درکشورهای اروپائی تحصیل نموده خودشان به تحریک دشمنان وطن وملت مصروف جنگ اندازی اقوام باهم برادر کشور میباشند.

   شما محصلین عزیز فکر کنید کسییکه ادعای جهاد ومجاهد بودن داشته باشد چگونه به خود حق میدهد که استعمال کلمهء پوهنتون را معادل بی تمدنی وبی فرهنگی وا نمود ساخته واستعمال کلمهء دانشگاه را متمدن بودن فرض کند. پشتونها را غیرمتمدن وخودرا متمدن جابزند این درکدام کتاب وشریعت است که استعمال کردن ویانکردن یک کلمه به توهین یک قوم منجر شود. من به عنوان یک هموطن فارغ ازهمان دانشگاه، به عنوان یک پشتون به شما عزیزان خطاب میکنم که این یک دسیسه است حتی کسانیکه درموضع پوهنتون فرار داشته و لجاجت میکنند قربانی این دسیسه شده اند. هم پوهنتون وهم دانشگاه کلماتی استند که خاستگاه اصلی هردو کلمه همین سرزمین کنونی ، که بنام افغانستان امروزی وخراسان دیروزی است ،میباشد هیچ کدام آن بیگانگی ندارد. اما کسانیکه ازین موضوع پیراهن عثمان ساخته اند هدف دارند وآجندا دارند کوشش کنید آلهء دست قرار نگیرید. شاید روزی برسد که نه پوهنتون باشد ونه دانشگاه بلکه یو نیورستی خواهید داشت. وطن خویش را به دست خود خراب نکنید دشمنان درکمین نشسته اند. خیلی موضوعات مهم تری پیرامون شما وجود دارد که باید به آنها اعتراض کنید. ازجمله نبود امنیت، کار وروزگار، کشتن واختطاف پسران جوان ودختران جوان گرسنگی وقحطنی در ولایات. مسدود شدن راه های مواصلاتی به سبب سرمای زمستان. هلاکت دسته جمعی هموطنان پشتون تان درجنوب موارد است که همه قابلیت اعتراض واعتصاب دارند.

   خدا پشت وپناه همه تان باد چه دانشگاهی وچه پوهنتونی

  • دانشجویان عزیز کابل

   از حقوق اساسی ملت دفاع نمایید، کسانی که می گویند این امر مهم نیست خود عملهء فاشیسم و تمامیت خواهی اند و کمر به فریب شما بسته اند، خواستهء شما خواستهء دموکراتیک است، و خواستهء است در جهت تامین دموکراسی و بارور کردن مردم سالاری و تامین حقوق مردم. افغانستان فقط با رهایی از چنگال نا برابری راه ترقی و مدرنیت را می پیماید، شما به خوبی دریافته اید که چگونه از حقوق ملت دفاع نمایید.

  • برادر محترم هیج کسی مارا تحریک نکرده است. من تاسف میخورم به حال شماها که هزار ها کیلومتر از کشور دور هستید وهر اقدام که منتج به زنده نگهداشتن فرهنگ ما شود انرا پلان شده از کشورهای خارجی میخوانید!

   برادر عزیز بگذار هرچه که تو میگویی باشد ولی خواسته ما حق است، خواسته ما دیموکراتیک است، ما حق خود را میخواهیم ولو که بسیار بی اهمیت هم باشد! امروز که فاشیستان این حق ناچیز مارا نمیدهند ایا فردا در مسایل بزرگتر به ما حقی قایل خواهند شد.

   ما برخلاف واژه پوهنتون نبوده ونیستم وهیچ کسی چنین خواسته ندارد حتی اقای ریگستانی. برعکس این اسمعیل یون وحبیب الله رفیع وکریم خرم ونجیب الله منلی وحنیف اتمر هستند که تصویری از یک حکومت استبدادی را با مستقر ساختن یک فرقه از پولیس خلموک در سرک دانشگاه کابل به نمایش گزارده اند.

   نظر شما هموطن خارج از کشور در مورد این عکس العمل دلالان غربیان که در راس ان کرزی قرار دارد چی است؟ ایا به نظر شما انها از همان امباق های پاکستانی وپنجابی خود تحریک نمیشوند؟ همان پاکستانی های که سالهاست با خون وزندگی برادران پشتون ما بازی کرده وهنوز هم بازی میکنند!

 • برادر عزیز شادکام خان. تشکر از توصیه های بسیار خوب شما. من کاملا به گفته های شما موافق هستم ولی ای کاش که فاشیستان داخلی حکومت کرزی هم با گفته های شما موافق باشند.

  برادر محترم، ایا شما همچنین توصیه های دوستانه را گاهی هم به کریم خرم واسمعیل یون و امثال انها کرده اید؟ یا تنها شما ما را متهم میکنید که چی میکنیم ویا نمیکنیم.

  من نمیدانم سیاف وربانی ودوستم محقق چه ربطی به این خواسته های ما دارد؟ چرا شماها همیشه این مثایل را به دست های خارجی ربط میدهید؟ اگر قرار باشد این اشخاص تصمیم گیرنده های ما باشند پس ما تا به حال به اضافه تر از بیست دست فروخته شده ایم!

  نخیر شادکام خان، امروز کریم خرم وباند وی علم مخالفت بازبان فارسی را بلند کرده اند و اولین ضربه انها بالای واژه دانشگاه بوده است. ما عزم راسخ داریم که این واژه را رسمی بسازیم واصلا رسمی هم که است! چرا شما به انها توصیه نمیکنید که انها زیادتر باید متوجه وحدت ملی باشند زیرا رکاب الاغ دولت به دست انها است! ایا انها که درقدرت هستند و واضحا با ما وبا زبان وفرهنگ اصیل ویگانه ما که شهره درجهان است دشمنی میکنند ولوحه وزارت اطلاعات وفرهنگ را به پشتو مبدل میکنند ولوحه گالری ملی را میاندازند وخبرنگاران را به جرم استعمال واژه های فارسی مجازات میکنند ایا شما همین صدای اعتراض تانرا بلند کرده اید وبرایشان یک چنین توصیه های کرده اید ویا شما هم مانند خرم به این عقیده هستید که این حرف های گپ مفت! است؟

  شاید این حرف ها به شما گپ مفت باشد ولی ما متوجه شده ایم که یک خطر بسیار بزرگتر از هرخطر دیگر زبان وفرهنگ واصالت ماره تهدید میکند. امروز که ما دربرابر این اعمال خاموشی اختیار کردیم فردا انها تشجیع شده وبلاخره روزی فراخواهد رسید که درس خواندن که چه حتی از صحبت کردن با زبان مادری خود هم ممنوع شویم!

  بنا تشکر از توصیه های یکجانبه شما! ما متوجه تمام ان حوادث که شما فرموده اید هستیم. درحقیقت انها هم برادران اسمعیل یون وکریم خرم هستند که دشمنی خودرابا اشکال مختلف با فرهنگ وعلم نشان میدهند. در غیر ان نصب لوحه دانشگاه حرفی نیست که اینقدر باعث سروصدا گردد

  repondre message

  • برادر گرامی

   شما پشتو را بزرگترین خطر برای زبان و فرهنگ فارسی میدانید اما اگر دقیق تر توجه بفرمایید، امروز که امریکا و انگلیس و در مجموع چهل کشور در اینجا ریشه دوانیده اند، نه پشتو را خواهند گذاشت و نه فارسی را. انگلیسها خود اعلام میکنند که قصد دارند تا سه دهه دیگر در افغانستان بمانند و امریکا نیز چنانچه مطلع خواهید بود قصد ندارد به زودی از گرده مردم ما پایین بیایند.

   اینان در همین هفت سال گذشته آنچنان فرهنگ خود را بالای ما حاکم ساخته اند که اگر یکبار به کابل سر بزنید و با چند دختر و پسر جوان گفتگو کنید از لابلای جملات شان فوری درک خواهید کرد که دیگر این زبان انگلیسی است که همچون موریانه زبان و فرهنگ ما را میخورد و در کامش فرو میبرد.

   به لوحه های شهر و بازار کابل توجه کنید، درک خواهید کرد که دیگر انگلیسی آهسته آهسته دارد جای فارسی و پشتو را درین ملک میگیرد. چندی قبل کرزی در یکی از سخنرانی هایش رسما از جوانان خواست که به آموختن زبان انگلیسی روی بیاورند و از وزیر تحصیلات عالی تشکر کرد که شعبه جدیدی را که در پوهنتون ایجاد کرده تمامی دروسش به انگلیسی خواهد بود.

   همین خرم خان بیشرم که بخاطر کاربرد چند کلمه فارسی خبرنگاران را جزایی کرد، از ترس باداران امریکایی اش قادر نیست که شرم کلان در تلویزیون ملی را دور کند که نامش به جای زبان های رسمی خود ما به RTA مبدل شده است.

   تلویزیون طلوع که از همه بیشر سنگ دفاع از زبان فارسی را به سینه میکوبد، زیرکانه و برنامه شده از جانب امریکا کنترول میشود و در خدمت سیاست فرهنگی آنکشور قرار دارد. نام گذاشتن های انگلیسی بر برنامه هایی مثل HOP یا U&M و غیره از همین سیاست آب میخورد و به این خاطر حداقل یک میلیون دالر به این تلویزیون پرداخته است.

   پس جان بیادر، در هفت سال که به این حد زبان و فرهنگ ما را امریکا نبش زده، بیست سال بعد خواهی دید که در سر درب پوهنتون کابل جز Kabul University چیزی نخواهی دید و جوانانش هم با همدیگر به زبان انگلیسی صحبت خواهند کرد.

   امروز که شوونیست های کم عقل فارسی و پشتو به روی همدیگر شمشیر کشیده اند، بهتر است اگر مرد هستند این شمشیر را مقابل زبان و فرهنگ انگلیسی بکشند که کمر به نابودی هردویشان بسته است.

   امریکا خود هم آگاهانه اختلافات زبانی را در افغانستان شعله‌ور میسازد تا ما مردم جاهل سالهای سال اینرا مشکل اصلی خود پنداشته به کله همدیگر بکوبیم و وی در عقب بر ما بخندد و به دل باز و بدون دردسر کار خودش را کند، تا وقتی ما از خواب برخیزیم زمانی خواهد بود که در خیابانهای وطن ما به جای سلام به همدیگر hello و good morning خواهند گفت!!

  • کلمه دانشگاه و دانشکده اکنون به سمبول مقاومت ملی در برابر جاعلان تاريخ و نوادگان هتلر و موسولينی مبدل شده است . من اکنون به همان نتيجه ای رسيده ام که ژنرال دوستم قبلا رسيده بود . دوستم ميگفت اجازه بدهيد قبايل وحشی طالب را از کشور خارج کنم تا درس عبرتی باشد برای همه گوره خر های رنگ و روغن زده پاکستانی ! دوستم ميگفت ، اهالی فاشيزم فقط زبا ن زور را می فهمند ، بايد به زبان جنگل با اينان برخورد کرد! حالا ملتفت شده ام جامعه ما به جنگ سالارانی نظير دوستم و امثال او نياز دارد نه عافيت جويانی چون واصف باختری که سال يک ( نطق ؟ بی خاصيت) صادر ميکند و يارازق رويين که سر پيری به حزب پرچم پيوست و اکنون از جمهوری سوسياليستی بلغاريا (؟) گاه ابراز نظر ميفرمايد ! وطن، نياز به شمشير ابومسلم ها و مجيد کلکانی ها دارد نه قلم پوچ و فريبکار جاويد فرهاد ها و اعظم سيستانی ها که اولی جنازه بيدل را دراز کرده است ! و دومی ازاستخوان پو سيده وزير اکبر خان ترسو و خود فروخته ، قهرمان ملی می سازد! امروز کلمه دانشگاه ، نماد زنده ماندن يک ملت است ، ملتی که از کشمير تا کابل ، از ترمذ تا بخارا و از خراسان تا هند و سند ، قرن ها ، به زبان ملکوتی فارسی ، تکلم کرده است . زبان پشتو ، گويش قبايل يغماگر است . زبان انفجارات انتحاری است. زبان آنانی است که مکتب و کتاب را ميسوزند ! زبان پشتو ، زبان متجاوزان به حقوق ملت های دربند است ، زبان وطنفروشان است ، زبان حشيش فروشان و هيرويين اندوزان است ! ديگر فارسی گويان آزاده و تمدن ساز به ساز قبايل نيمه پاکستانی ــ نيمه اوغانی نخواهد رقصيد ، ما وطن را از سلطه اجنبی پرستان و اشغالگران نجات خواهيم داد. مرگ بر کرزی ، نواده شاه شجاع . درود بر دانشجويان معترض ! کريم توفيق

  • آقای توفیق خان، برای شما شفای عاجل تمنا میکنم.

   با این لحن موسلینی و هیتلر وار باید هفت بار دهن تانرا بشوید و بعد نام بزرگمرد تاریخ ما مجید کلکانی را به دهان تان جاری نمایید.

   کسی که قهرمانش یک جلاد و انسانکش عصر عتیق، دوستم باشد، حق ندارد که با دفاع کاذبش از زبان فارسی، به این زبان شیرین نجاست بپاشد!

   زبان ها را به این و آن جنایتکار وابسته ساختن و بعد آن زبان را زیر رگبار گرفتن اگر از سر جهالت نباشد، منتهای کودنی است.

   زبانی پشتو زبان میلیونها هموطن ماست که مثل مردم تاجیک و هزاره و نورستانی و ... ما زیر فاشیزم و انسان کشی طالبان وحشی قرار دارند.

   زبان پشتو به خودی خود زبان فاشیست ها نیست، همانگونه که بخاطر حرف زدن عناصر پلیدی مثل خمینی، ربانی، قانونی، خلیلی و غیره نمیشود به این زبان پرافتخار تاپه بد بودن را زد.

 • اخر چه شد ؟ پوهنتون به دانشگاه تبدیل شد یا نه ؟ وات ز دی مینینگ اف فاکولته ایا فارسی است یا پختو ؟

  repondre message

پیام، نظر، تفسیر یا نقد؟

تعديل از پيش

اين سخنگاه از پيش تعديل مي‌شود: نظر شما پيش از تأييد مديران سايت ظاهر نخواهد شد.

كى هستيد؟
وصل
پيام شما

براى درست كردن پاراگراف، كافيست كه خط خالى ايجاد كنيد.

جستجو در کابل پرس