صفحه نخست > دیدگاه > دره پنجشیر، کانونی برای قاچاقبران و آدمکشان

دره پنجشیر، کانونی برای قاچاقبران و آدمکشان

هر کسی که در کابل یا جایی دیگر، آدم می کشد یا دزدی می کند یا کار خلاف دیگری مرتکب می شود، به پنجشیر پناه می آورد و از سوی والی، حمایت می شود
قاضی زاده
شنبه 3 جنوری 2009

زمان خواندن: (تعداد واژه ها: )

همرسانی

پس ازین که آن چه من راجع به "بی کفایتی و زور گویی" والی پنجشیر نوشته بودم، در سایت کابل پرس نشر شد، عده ای از کسان، واکنش های تندی از خود نشان دادند و من را به کورک بخیلی و تحریک شدن از سوی دست های نا مرئی متهم کردند.

این امر مرا واداشت که در زمینه بی کفایتی و زور گویی و معارف دشمنی والی پنجشیر اندکی مفصل تر بنویسم:
در ولایت پنجشیر دو موسسه تحصیلی نیمه عالی وجود دارد. یکی دارالمعلمین و دیگری مدرسه دینی جامع الانوار.
والی پنجشیر با گماشتن افرادی متملق و کار نافهم در مدیریت دار المعلمین، ضربه های کاری به این موسسه نوتاسیس وارد کرده است. درین موسسه تحصیلی نیمه عالی چیزی به نام حاضری برای شاگردان یا معلمان وجود ندارد. هر شاگرد یا معلم می تواند برای یک هفته یا دو هفته حاضر نشود بدون این که هیچ مشکلی را احساس کند. من خودم به چشم سر دیدم که شاگردان این موسسه تحصیلی نیمه عالی در طی یک سمستر تنها یک صفحه از یک مضمون درسی (تاریخ تمدن اسلام) خوانده اند!. جالب است بگویم که معلمان دار المعلمین، پیش از امتحان، سوالات را در اختیار شاگردان قرار می دهند. این شاگردان قرار است در آینده به حیث معلم ایفای وظیفه کنند و نسل آینده را تربیت کنند!!

دخترانی درین موسسه تحصیلی به تحصیل مشغولند که تا صنف هشت مکتب درس نخوانده اند!. شاگردان، از کمبود امکانات درسی به شدت رنج می برند. کسانی که لیلیه دارند، غذای خوب نمی یابند ودرین زمینه مشکلات فراوانی دارند. بودجه هایی که از سوی دولت برای این کار، داده می شود میان چارکلاه ها تقسیم می شود.

مشکل دیگری که این موسسه تحصیلی به آن مواجه است این است که تعدادی از ملاهای محلی، با درس خواندن دختران در آن مخالفت می کنند و عملا از رفتن شمار زیادی از دختران به دار المعلمین، جلوگیری می نمایند. جالب این که بهلول بهیج والی پنجشیر، سخت ازین ملایان حمایت می کند. نمی دانم چه سری وجود دارد.

موسسه نیمه عالی دیگری که وجود دارد، مدرسه دینی جامع الانوار است. این مدرسه که در گذشته ها و پیش از روی کار آمدن حکومت جدید هم فعالیت می کرد، پس از روی کار آمدن دولت جدید، یکی از مدارس دینی فعال و مشهور در سطح کشور شناخته می شود. راستش من در مورد ملاها، نظر خوبی ندارم، ولی چند تن از معلمان مدرسه مزبور را می شناسم که آدم های روشن ضمیر و روشن فکری هستند وبه وطن دلشان می سوزد و می خواهد مصدر خدمت به اولاد وطن شوند. نظر به تلاش شبانه روزی معلمان دلسوز این مدرسه، اکثریت شاگردان این مدرسه به آسانی جذب دانشگاه های کشور می شوند. قابل توجه این که والی پنجشیر به عوض این که با مسئولین این مدرسه همکاری کند، هر چه در توان دارد در زمینه تخریب این مدرسه انجام می دهد. نظر به کارشکنی های والی احمق وبی سواد پنجشیر، با وجود آن که دولت بودجه ای را برای ساختن عمارت برای این مدرسه در نظر گرفته است، ولی تا هنوز که هنوز است ساختمانی برای آن ساخته نشده است. بازهم بگویید که والی صاحب برای رشد معارف در پنجشیر تلاش می کند ولی دولت همکاری نمی کند.

به خاطر ندانم کاری ها و دیوانه بازی های بهلول بهیج، هم اکنون امنیت پنجشیر که زبانزد خاص و عام بود، با خطرات جدی مواجه است. این ولایت، به کانونی برای قاچاقبران مواد مخدر و قاچاق چیان سلاح مبدل شده است که با والی، همکاری دارند. یک بار به خاطر رقابت در زمینه قاچاق بری، میان والی و رئیس امنیت پنجشیر، درگیری مسلحانه صورت گرفت. هر کسی که در کابل یا جایی دیگر، آدم می کشد یا دزدی می کند یا کار خلاف دیگری مرتکب می شود، به پنجشیر پناه می آورد و از سوی والی، حمایت می شود.

این را هم بنویسم که امنیت دولتی هم در نا امن ساختن پنجشیر، دخالت دارد. رئیس امنیت که شخصی جاهل و لچک است، با قاتلان و جانیان همدستی دارد. درین زمینه بعدا مفصل تر می نویسم.

انگیزه من در نوشتن این سطور این است که به چشم سر مشاهده می کنم که ولایت من پنجشیر، که هزاران شهید را به خاطر دفاع از ارزش های خود تقدیم کرده، جولانگاه مافیای مواد مخدر وقاچاقبران اسلحه، وجنایتکاران و آدم کشان و دزدان شده است. من کسی هستم که جریانات را از نزدیک مشاهده می کنم و با گوشت و پوست خود بدبختی مردم پنجشیر را لمس می کنم. از این رو به کسانی مثل احمد بهار چوپان حق نمی دهم که برای من تعیین تکلیف کنند. احمد بهار چوپان مصداق همان ضرب المثل است که می گوید" کور خانه نشین از بغداد خبر می دهد". من به خود حق می دهم که در مورد سرزمین خود که سرنوشتم به آن گره خورده، نظرات و انتقادات خود را طرح کنم.

والی ولایت پنجشیر مردی بی کفایت و زور گو

تا وقتی که بهلول، والی است امکان ندارد که آدم خبر و گزارش درست از ولایت پنجشیر تهیه کند

چهار شنبه 31 دسامبر 2008, نويسنده: قاضی زاده

پاسخی از بخش سخنگاه کابل پرس? به نوشته ی "والی پنجشیر مردی بی کفايت و زورگو"

1 ژانويه 01:22, نويسنده: احمد بهارچوپان

این آقا " پنجشیری " بی ننگ شاید منتظر صور اسرافیل است تا از خواب برخیزد!!! وطندار شیر؛ دولت پوشالی کرزی کجا اعتبار داشت که باز کار روایی های حاجی بهلول اسباب بی اعتباری آن دولت گردد؟؟!! اصلا کجایی این ساختار را میتوان دولت یا نظام نامید؟

بعد وطندار بی عار یک مقدار انصاف و کمی هم حیا کن!

حاجی بهلول از مردم همان دره است و از بزرگان آن دره، مردمش را می شناسد و با خصوصیات روانی و اخلاقی آنها آشنایی دارد و اینکه خودش اعتراف کرده که معارف در پنجشیر در سطح پائینی قرار دارد از روی حقیقت گفته، زیرا وقتی آموزگار یا معلم حقوق کافی نداشته باشد، و مجبور باشد که در کنار معلمی به کشت و زراعت در زمین های خیلی کم که به مشکل دو فصل حاصل میدهد نیز مشغول شود، و وقتی نتوانست خرچ عایله اشرا در آرد از پنجشیر مجبور به کوچیدن شود، آیا خود والی میتواند جای خالی معلمین را در مکاتب پر کند؟ معلم که نبود مکتب درش تخته میشود، و در مکتب که تخته شد آنگاه سطح تعلیم و سواد پائین میاید وطندار بی عار!

از جانبی وقتی دولت که میلیون ها پول به عنوان بازسازی در اختیارش قرار گرفت و قرار دارد، به والی امکانات ندهد آیا اعمار شفاخانه و دیگر تاسیسات عام المنفعه از جیب خود والی یا اهالی ممکن است؟

تو وطندار بی عار کارت به این میماند که دامنت را روی سر خودت چپه کنی، نمیدانم کی و یا هم چی ترا به نوشتن چنین چرندی مجبور ساخته است زیرا دست هایی مرئی و نا مرئی شبانه روز در کار آنند تا آرامش نیم بند آن دره را برهم زنند و بار دیگر آن همه یتیم و بیوه و داغدیده ها را که بسیاری شان جز تلخان و نان جواری چیز دیگری برای خوردن ندارند، و گناه شان هم جز ایستاده گی در برابر اشغالگر روسی و پاکستانی نیست، آواره و سرگردان بسازند. یقین دارم خودت نادانسته به جمع آنها پیوسته یی و شاید خیال کنی اگر جمعه خان همدرد یا هم یگان کسی از همین قماش و همین تبار والی پنجشیر شود وضع مردم بهتر خواهد شد!!!

وطندار به حرمت زیارت های پنجشیر، به حرمت پنج پیران، دست از این کور بخیلی ها بردارید و بخود آیید !

باور کن وطندار بی عار که حاجی بهلول چی که اگر از جمع پنج پیران هم کسی والی شود، به خدا اگر همین دولت و همین داره سر قدرت باشد ، محال است که در پنجشیر شفاخانه بسازند یا به راحتی پنجشیر و پنجشیری خوش شوند!

وطندار بی عارم، که شکر " حقوق بشر" را هم می دانی! یک بار به دور و اطرافت خوب نگاه کن! یعنی چشم دلت را باز کن و نگاه کن، که در کجای وطن از جانب همان هایی که شب و روز برای حقوق بشر گریبان پاره می کنند، بشری مانده که به حقوق و حیثیت انسانیش بی حرمتی نشده باشد؟!! به فلسطین نگاه کن و ببین بر سرمردمش چی میاید؟ چرا فریب این اغواگری های غرب و دست نشانده های آنها را میخورید؟

آن همه هزاره که در بهسود به دست کوچی نما های پاکستانی کشته شدند مگر " بشر " نبودند و " حقوق " نداشتند؟ کدام مقام مسوول خارجی یا داخلی یا دیده بان های کور حقوق بشر، نسل کشی آشکار هزاره ها توسط کوچی ها را نقض حقوق بشر اعلام کردند؟

وطندار بی عار، آخر کار همان حاجی بهلول به دردت میخورد و خلاص و اگر یکبار سر به گریبان کنی و همین چند سال گذشته را بخاطر بیاری باز به عمق حرفهای بنده خواهد رسیدی .

تلخان و آب چشمه های آن دره نوشت باد و امید است باد صبحگاهی اش ترا از خواب خوش انتظارات از " دولت "؟؟!! بیرون آورد.

آنلاین :
آنتولوژی شعر شاعران جهان برای هزاره
آنتولوژی شعر شاعران جهان برای هزاره

مجموعه شعر بی نظیر از 125 شاعر شناخته شده ی بین المللی برای مردم هزاره

این کتاب را بخرید

پيام‌ها

 • سلام بر دوستان وقلم بدستان وقضاوتگران بیکینه وبی غرض ! بدنامسازی ونا سزاگویی کار آسانیست ،امابرچسپ زدن ودروغ گفتن از گوهر شخصیت نویسنده میکاهد وانسان دروغ پرداز دیگربی اعتباروعقده یاربه نظر میآید.زمانیکه چیزی نوشته میشود وآنهم اتهام باشد، لازمست که مستند بیان شود؛ اگر آدمکش وقاچاقبری را شما اقای قاضی زاده ویا قاضی زی ممکن باشید، درک داشته باشید، چرا مردانه وار نام وسکونت وحرفه ونشانش را یاد آوری نکرده اید تا روی حمایتگران این چنین اشخاص در پیشگاه شهروندان نجیب پنجشیر سیاه شود وسخنان شما از اعتبار راستین برخوردار گردد؟ قسمیکه آقای چوپان گفته است، این رژیم بدنام وقبیله گرای فاشیست، هیچگاه نمیخواهد که پنجشیر وسایر ولایات که در برابر طالبان وپاکستانیها مقاومت کرده اند، رشد وتکامل نماید، شما روند بازسازی را مشاهده نماید واگر با وجدان بیدار به این روند نگاه بدارید، درک خواهید کرد که فاشیزم، پول اندیش وقوم پرست قبیله سالار، تمام پولهای باد آورده را درمناطق قهقرایی تبار خویش به مصرف میرساند، راه میسازد ومکتب اعمار میکندو مدرسه بینا مینماید وبعدن، شهریان قبیله وی این رژیم فاسید همه را دوباره ویران وبه آتش میکشند واینها باز آبادی مینمایند ولی در دیگر مناطق ، ولایت تا هنوز ار نعمت سرک محروم است وولسوالیها هرگز سرک آدمروهم ندارند وفرزندانشان در زیر سایه درخت درس میخوانند وتشنه ی مکتب وفرهنگ وانسانیت هستند، اما کسی دستگیری نمیکند. شکر بکشید که حد اقل والی پنجشیر از جمله فرزندان محل است واگر کدام خرابی کرد، مردم آنجا تنبهش خواهند کرد وبه اشتباهش پی خواهد برد، اگر مانند جمعه خان همدرد، یک نفر بیگانه قبیله گرای وحشی بر سرشما حاکم شود وقضیه شبرغان راعملی بسازد، آن وقت این نوشته های شما چه سودی بحال مردمان غیور پنجشیر خواهد داشت؟ از بدخشان الی باغیس حساب نمایید که چند نفر والی از مردمان اصیل منطقه بر گزیده شده است؟ ایا میتوانید بگویید که در مناطق جنوب وقندهار ومشرقی، یک نفر غیر پشتون والی مقرر شده باشد؟ چرا در بدخشان، قندوز، بغلان، سمنگان، سرپل، باغیس وحتا تخارکه هموند حزب اسلامی است ، اگر پشتون نیست، والیان همه پشتون هستند، روی چه دلیل؟ یگانه ولایتی که از شر انتحاری وکشنده گری در امان است ، پنجشیر است ، فکر میکنم که خواست شما اینست که، والی پشتون مقررشود وعمل انتحاری هم با نگهبانانش به این دره ی زیبا بیاید ورواج گردد، تا روان شما قرار گیرد که در جاهای دیگر انتحاری است ودر پنجشیر نیست؛ کمی از بن وجدان سخن بگویید واگر نواقصی است ، به مردم شریف پنجشیر مراجعه نماید وحل مطلب بدارید، شمایخ تحمیل والیان را بشکنید ودست به گزینش والی پنجشیر از درون فرزندانش بزنید، تا مردم سالاری را مانند دفاع ومقاومت جانانه، در برابر اهریمنان طالب وپاکستانیها وروسها، برای دیگران وحکومت پوشالی کرزی نشان بدهید والگوی فراموش نا شدنی برای دیگران قرار بگیرید. تا اینکه همیهنت را نا جوانمردانه متهم به مسایل دروغین وبی پایه بسازی، متوجه مسایل ذکر شده باشید.به امید آنروزیکه این از خود بیگانگی، از فرهنگ ما واز بینش ما واز تن وجان ما برای همیش دور شود وما قادر به شناخت ومنیدن از خویش ونوشدن در خویش وروشن گردیدن از خویش ، بشویم وبخود اییم ، تا خدا شناس شویم !
  نیک اندیش

  • سلام
   باآنکه من ازپنجشیر نیستم ولی به نوشته های برادر ما که خود راپنجشیری میداند واقعآ خجالت میکشم زیرا در تمام افغانستان مشکلات بیشتر ازآن است ولی مردم آن بالای آن پرده میاندازند وبرادر محترم ما شروع به هذیان گویی ویاوه سرایی نموده برادر بس از است که آقای پشتون،لوی سارنوال سابقه،احدی،علی شاه پکتیاوال ودیگر افغان ملتی ها برعلیه شما ومردم شمالی دست وآستین را برزده اگر واقعآ پنجشیری باشی خوب است که کمی خجالت بکشی .
   بااحترام

  • من هم از ساکنان ولایت پنجشیر هستم وخوب می دانم که گفته های این برادر که خود را قاضی زاده معرفی کرده در مورد والی پنجشیر درست است.
   والی پنجشیر آدمی دیوانه و بی منطق است وهیچ حرف حساب سرش نمی شود. وی که سابقه نظامی گری دارد، به مسایل اداری هیچ چیزی نمی داند.باید هرچه زودتر حکومت مرکزی شر این جاهل را از سر مردم پنجشیر کم کند. آخر قحط الرجال نیست. یک آدم خوب پنجشیری دیگر را می تواند که جای او بنشاند.آدمی بی سواد چه می فهمد از کارهای اداری؟
   مثل این که برادر ما گفته است این والی باعث شده که وضعیت معارف به بدترین حالتش سقوط کند. والی بی سواد با آدم های فرهنگی مخالفت دارد و هیچ صدای مخالف را نمی تواند بشنود و اگر احساس کرد که کسی مخالفش است به شدت او را سرکوب می کند.
   وضعیت معارف سخت خراب است. از دولت افغانستان می خواهیم که کاری بکند و آینده فرزندان این سرزمین شهید پرور را به دست کسانی مثل بهلول دیوانه نسپارد. هیچ آدم از کارهای ناسنجیده این دولت کرزی چیزی نمی فهمد. چرا آدم های جاهل را این اندازه حمایت می کند.
   من هم کمابیش با مدرسه جامع الانوار که این برادر اشاره کرده آشنایی دارم. من هم تایید می کنم که استادان این مدرسه آدم هایی با سطح سواد بالا هستند. مثلا یکی از ایشان احمدذکی نام دارد که در کشور سودان ماستری خود را گرفته و طوری که شنیده ام آدم روشنی است. او که فرزند مولوی محمد موسی یکی از عالمان برجسته و پارسای کشور است، بسیار کوشش می کند که کاری برای ارتقای سطح معارف این ولایت کند ولی این والی احمق و جنایتکار نمی گذارد که او و همکارانش کاری بکنند. یک وقت دولت شعار می داد که می خواهد شایسته سالاری کند. این است نتیجه پروژه شایسته سالاری این دولت پوشالی و کارنفهم. خدا آینده ما مردم را با این اشخاص ندانم کار و جاهل خوب کند.
   داستان دار المعلمین پنجشیر هم عجب داستانی است. اداره این موسسه تعلیمی افتضاح است. شاید در هیچ جایی از این کره خاکی این اندازه بی بندوباری اداری وجود نداشته باشد که در این موسسه وجود دارد. ما دل ما خوش است که دارالمعلمین داریم ولی چه فایده از دارالمعلمینی که نتیجه ای نداشت باشد وکمک به بالارفتن سطح تعلیمی نکند.
   امیدواریم که دولت هرچه زودتر بهلول بی سواد را از ولایت پنجشیر دور کند و کسی را بیاورد که به درد مردم ما بخورد و در فکر بازسازی پنجشیر باشد نه در فکر چور و چپاول دارایی های عمومی و قاچاقبری.
   ولی با قاضی زاده در این مورد که می گوید پنجشیر کانون آدمکشان است موافق نیستم. پنجشیر قهرمان باقی خواهد ماند و اجازه نخواهد داد که کسی تاریخش را لکه دار کند.

 • سلام به وطنداران .خوانندگان عزیز!به ادامه سخنان برادران در باب گویش های آقای قاضی زاده می خواهم اضافه کنم اینکه:من همین حالا مصروف خدمت به مردم شهید پرور پنجشیر در بخش معارف میباشم.ریس معارف آقای ذلمی شهید یک شخصیت جهادی و متنفذ از ولایت کاپیسا می باشد.بر خلاف گفته های قاضی زاده در طول 9 ایفای وظیفه ام در پنجشیر شاهد جانبداری های آقای بهلول بهیج وریس امنیت پنجشیر جناب محمد سالم خان از پروسه مکتب سازی در این ولایت می باشم.در این مدت در پنجشیر 61 باب مکتب از 4 صنفی الی 16 صنفی اعمار ویا تحت اعمار می باشد.قرار بود تمام این مکاتب از طرف پی آرتی به صورت اساسی اعمار گردد اما بنابر تقاضای آقای اتمر از مرکز امریکایی ها در بگرام این پروسه تحقق نپذیرفت.که آقای اتمر با برخورد شدید لفضی آقای بهلول بهیج واقع شد.فعلا پروسه باز سازی در این ولایت به سرعت ادامه دارد.یگانه پیشنهاد من به جناب والی صاحب اینستکه ریاست های اداری سکتوری و...به فرزندان تحصیل یافته پنجشیر بسپارد تا باشد این اشخاص پروژه های جامع حیاطی و بنیادی آماده ساخته واز طریق والی صاحب آنرا عملی نمایند.... با کمال حرمت به وطندارانم.ط.بخشی

  آنلاین : در باب گویش های قاضی زاده

 • سلام.من هم 50%افتخار میکنم که 50% پنجشیری هستم البته پنجشیری ها هم خوب دارند و هم خراب .که نباید از آن چشم پوشی کرد تمام پنجشیری های مطرح در امورات سیاسی و دولتی را میتوان به سه دسته تقسیم کرد. اول گروپ پنجشیری های محمد رحیم غلام بچه که خوب ترین دختر پنجشیر را در مارکیت فحشا به لیلام گذاشتند و چور و چپاول کردند و تاریخ هم پت و پنهان کرده نمیتوانند و بهترین مبارزان وطن را سر به نیست کردند و من مانند هزاران پنجشیری از پنجشیری بودن ایشان شرم میکنم .دوم پنجشیری های مبارز که مانند دستگیر پنجشیری که در اوج قدرت خدمت گذار تمام افغانستان بودند و گروپ روشنفکران مبارزو قلم بدستانی بودند که خدمات ایشان قابل لمس به تمام مردم افغانستان است و در چور و چپاول دارایی های عامه سهیم نبودند و امروز بحالت غربت بسر برده و بجز از یک جوره کفن دیگر کدام چیزی را از خدا انتظار ندارند و نمیکنند و فقط زندگی شرافتمندانه و احترام مردم را تقاضا دارند .گروپ سوم گروپ جهادی که البته به گروپ های جهادی خوب و بد شهرت یافته اند .پنجشیری های خوب جهادی که زنده اند گروپ (منصور که وکیل مردم در پارلمان هستند من ایشان را مجاهد روشنفکر و مدافع راستین پارلمان کشور در رابطه به حقوق شهروندی میشمارم که امید وارم سایر پنجشیری هارا نمونه مثال باشد ولی پنجشیری های مجاهدی که خانه و زمین مردم را چور و چپاول کردند و دزدی کردند و قتل کردند وامروز هم در تمام سایت های انترنتی خیانت ایشان زبانزد عام و خاص است چون فهیم مارشال و یونس قانونی و غیره که جای بسیار شرم است که خودرا پنجشیری مینامند و نام جهاد و مردم پنجشیر و حتی روشنفکر پنجشیری را بد کردند امروز جوانان ما پیرو این سه کتگوری است امید وارم که پنجشیری ها نمونه خوب مردمان افغانستان بوده و راه همان مردان خدا را پیش بگیرند که نزد تمام مردم افغانستان نام نیکو دارند و کسانیکه نام بد دارند باید از پنجشیر طرد و به پنجه قانون سپرده شوند ما یاغی و باغی و آق پدر و مادر دزد و قاتل در پنجشیر زیاد داریم که خودرا بنابر قدرت دوروز ایشان خودرا دربین پنجشیری های غریب و بیچاره پنهان کرده اند و روزی خواهد آمد که محاکمه شوند

  • کامل صاحب از حرفهایت معلوم میشه که یک فیصد هم پنجشیری نیستی
   وگر نه این چنین نمی نوشتی.کمی کتاب بخوان ورجوع کن به تواریخ واقعی مملکتت ببین چگونه استبداد در حمایه استعمار برای شکستاندن غرور مناطق سرکش برنامه ها ریخته و عملی می نمایند.قهرمانان ما را دزد می نامند ولی به نام نامرد ترین های خود که از میدان معرکه میگریزند و شمشیر خود را برای دشمنان وطن به عنوان تسلیمی تحویل می دهند چون وزیر اکبر خان و پدر ناخلفش دوست محمد مناطق دست اول شهرو مکاتب را مسمی میکنند.داستان رحیم نیز از همین گونه افسانه های بد نامیست که بر مردم سرکش پنجشیر چسب زده شده است .و اما در مورد مارشال صاحب مگر این نادر وظاهر امان الله حبیب الله اینها تاجران زمین بودند که ز مین های مردم شمای و قتغن زمین را غضب کرده به قبایل پاکستانی دادند؟وبهترین منازل و اپارتمان ها در وزیر اگبر خان شهر نو و...از آن آنهاست.مارشال فهیم فرزند اصیل این سر زمین است اگر پول دارد وزمین می خرد هیچ حرفی نیست. این مارشال فهیم بود که در روز های بد مردم در کنارشان ماند و ار عزت وناموس مردم تا آخرین لحظه دفاع کرد.بنا بابای اصلی ملت اوست نه ظاهر عیاش ومستبد. ذکریا بخشی ...اروپا

   آنلاین : دره پنجشیر، کانونی برای قاچاقبران و آدمکشان

 • شرم باد به کسی که دستگیر پنجشیری این غلام بچه امین جلاد را وطنپرست و انسان صادق خطاب کرده است. من فکر میکنم رحیم غلام بچه شاید قطره از شرف و وجدان داشته باشد ولی دستگیر پنجشیری این خائین ملی و نوکر روسهای جنایتکار و غلام بچه امین نه.

  مردم پنجشیر مانند مردمان دیگر کشور ما خوب و بد دارد ولی اکثریت آنها مردمان جوانمرد و با شرف هستند. من از همه بیشتر به پهلوان احمد جان که افتخار کشور ما است احترام دارم زیرا او نه تنها که در پهلوانی به ما نام نیک داد بلکه در دفاع از وطنش و مبارزه علیه جنایتکاران سیه دل که به روسها و پاکستانی ها خودرا فروخته بودند نیز نام ماندگار به خود کمایی کرد.

 • سلام خدمت تمام برادارن گرامی وقلم بدستان عزیز ! بعدازعرض سلام میخواهم بطورمختصرچندکلمه رابرایتان درقیدتحریردرآورم .
  اولاًکه درولایت شهیدپرور(ولایت پنجشیر) قانون وجود داردبرای کسانیکه آدم های گناه رامیکشند. وبعداًکه آقای قاضی زاده به این نوشته های بی مفهم میخواهدکه دربین مردم بی اتفاقی رابه اندازد وازتمام برادران خودمیخواهم که فریب این مردخاین رانخورندموصوف اصلاًازپنجشیرهیچ کدام خبری ندار چون درپنجشیرپنج سال قبل تمام ولایت دارای 5 لیسه بودکه حال حاضربه فصل خداونددرهروالسوالی 5 لیسه وجوددارد این همه اززحمات برادرمحترم بهلول "بهیج" میباشد .
  ومسله دوم اینکه درقبل هیچ کدام موسسه بالاترازصنف دوازدهم نبود حال اینکه به فضل خداوند داری دوموسسه تعلیمات عالی میباشد که تمام استادان که سویه تحصیل شان پائین باشند دراین موسسه تعلیم بیشتررامیاموزند تابتواند بصورت خوب شاگردان رابیاموزاند.
  دراخیرمیخواهم بازهم بگویم که آقای قاضی زاده بس است همین قدرزجروزحمت راکه مردم پنجشیرمتحمل شده اندبس است . نبایددیگرقهرمانان پنجشیررابدنام سازید. چون بااین کارتمام مردم دیگرتماشا بی اتفاقی مردم پنجشیررا میکند .
  وسلام

  آنلاین : احمدشکیب"احمدی"

 • سلام خدمت تمام برادارن گرامی وقلم بدستان عزیز ! بعدازعرض سلام میخواهم بطورمختصرچندکلمه رابرایتان درقیدتحریردرآورم .
  اولاًکه درولایت شهیدپرور(ولایت پنجشیر) قانون وجود داردبرای کسانیکه آدم های گناه رامیکشند. وبعداًکه آقای قاضی زاده به این نوشته های بی مفهم میخواهدکه دربین مردم بی اتفاقی رابه اندازد وازتمام برادران خودمیخواهم که فریب این مردخاین رانخورندموصوف اصلاًازپنجشیرهیچ کدام خبری ندار چون درپنجشیرپنج سال قبل تمام ولایت دارای 5 لیسه بودکه حال حاضربه فصل خداونددرهروالسوالی 5 لیسه وجوددارد این همه اززحمات برادرمحترم بهلول "بهیج" میباشد .
  ومسله دوم اینکه درقبل هیچ کدام موسسه بالاترازصنف دوازدهم نبود حال اینکه به فضل خداوند داری دوموسسه تعلیمات عالی میباشد که تمام استادان که سویه تحصیل شان پائین باشند دراین موسسه تعلیم بیشتررامیاموزند تابتواند بصورت خوب شاگردان رابیاموزاند.
  دراخیرمیخواهم بازهم بگویم که آقای قاضی زاده بس است همین قدرزجروزحمت راکه مردم پنجشیرمتحمل شده اندبس است . نبایددیگرقهرمانان پنجشیررابدنام سازید. چون بااین کارتمام مردم دیگرتماشا بی اتفاقی مردم پنجشیررا میکند .
  وسلام

  آنلاین : احمدشکیب"احمدی"

  • میتوانی بگویی که این جیحون که چند سال قبل محصلی را در کابل به شهادت رساند کجا است ؟ مگر او مانند قاتلین دیگر در دره دزدان و جنایتکاران چون مسعود خائین، بهلول خائین و جنایتکاران حرفه ای فهیم، قانونی و جرئت پناه نبرده است ؟

   من به اکثریت مردم پنجشیر احترام دارم ولی قاتلین و جنایتکاران فوق الذکر این دره را به دره آدمکشان و کانونی واقعی برای پناه جنایتکارن و دزدان و مافیا مبدل کرده اند.

 • برادر محترم قاضی زاده، از آنچه که شما برای برکناری والی پنجشیر، می خواهید مدرک بدهید، آن تعصبات غیر قابل توجه می باشد زیرا، این نوع تضاد ها در خون و رگ شما از اول گنجانیده شده. برادر من شما که امروز از یک دره که هیچ وقت از قالب فرهنگی و کلتوری دوری نجسته است، سخن می گوید. آن جهادی ها بود که جان خود را در راه وطن قربانی کرد. آن شهید میهن پرست بود که روسهارا با آن حربی و تکنولوجی جدید شان، با چنگ های چریکی و کتک ها شکست داد. آقای قاضی زاده کوشش کنید که در باره جهاد چیزی نگوید. قسمیکه برادرم ذکر کرد که در پنجشیر می توان گروه مختلفی وجود داشت، آن شهید بود که علیرغم آن قدر دشواری های که تحمل ناپزیر بود توانست میهن را و خصوصا......... خودرا حفظ و در برابر دشمن تا آخرین لحظه بجتگد. نوید تلاش غوربندی. پاکستان

  آنلاین : http://WWW.naveetalash.blogfa.com

Kamran Mir Hazar Youtube Channel
حقوق بشر، مردم بومی، ملت های بدون دولت، تکنولوژی، ادبیات، بررسی کتاب، تاریخ، فلسفه، پارادایم و رفاه
سابسکرایب

تازه ترین ها

اعتراض

ملیت ها | هزاره | تاجیک | اوزبیک | تورکمن | هندو و سیک | قرقیز | نورستانی | بلوچ | پشتون/افغان | عرب/سادات

جستجو در کابل پرس