در همین بخش

صفحه نخست > حقوق بشر > آزادی بيان > در سوگ شکیبا آماج

در سوگ شکیبا آماج

نويسنده: مختار پدرام
يكشنبه 3 جون 2007

زمان خواندن: (تعداد واژه ها: )

شکیبای عزیز !

درکشوری که عفت، حیثیت و (خون کودکان و زنان این سرزمین)، صبحانه سردمداران قدرت و ثروت را تشکیل می دهد، با کدام زبان می شود گفت که چرا تو کشته شدی؟

آن جای که سیاف ها، خلیلی ها، فهیم ها، هیولا های بنام حکمتیار و ربانی و قانونی و آژدهای مکار بنام های محسنی و در نهایت پدیده ای وحشت ناک بنام روحانی حکومت می کند، چه گونه می توان در باره قتل یک زن، زیبا ترین موجود جهان اظهار تأسف و تأثر نمود؟

دریغ و درد که می گویم بعد از دوسال دومین خبر نگار که می درخشید در خانه اش کشته می شود. اگر شیما رضایی و شکیبا کشته می شود چرا در خانه اش این کار صورت می گیرد، چرا در کوچه و پس کوچه های کثیف شهر کابل کشته نمی شود که در اتاق خوابش به قول مادر و پدر شان به شکل مرموز و بعد از یک جیغ کشیدن جز خون آثاری دیگری از شرین زبانی ها و خوش گفتاری های شان باقی نمی ماند؟

ما کم نداریم زنانی که کشته می شوند و همین طور کم نداریم مردانی که کشته می شوند. نادیا انجمن کشته شد، دختران زیبا و معصوم سوختند و یا سوختانده شدند، اما حرف ما روی کشته شدن یک خبر نگار است که خیلی ساده و بدون دغدغه جانش گرفته می شود.

هنوز یاد تنها خبرنگار شجاع زن در کابل، شیما رضایی از یاد نرفته بود که دیگران سر بر افراشتند و خیلی ساده به خاک خوابیدند. از اجمل حرف زده شود، از خبر نگارانی حرف زده شود که قربانی خواست های نیروهای ناتو و نیروهای امنیتی افغان ما شدند، و یا از شکیبا آماج که بیچاره در اتاق خوابش برای ابد خوابید؟ از کدام یک و از کدام به آرزو نا رسید؟

فرض کنیم شکیبا کاری کرده بود که حتا به زبان آوردنش که برای این ناکسان ننگ است، سخت بود، باید مرتکب قتل می شد؟ این سوال را چگونه می توان پاسخ گفت که افتخار ما از کدام فرهنگ است، فرهنگ قتل، فرهنگ زن ستیزی، فرهنگ فروختن یک دختر مظلوم در مقابل یک سک جنگی، و یا فرهنگ عیاشی برای قدرت مندان و تحریم آن بر جوانان و زنان و دختران، کدام فرهنگ ؟ می شود به این افتخار کرد که رهبران جهادی ما هر کدام بر علاوه خانه های شان که هفت هشت زن به اصطلاح شان رسمی دارند، چندین ساختمان های دیگر بنام های مهمان خانه و یا (گیست هاوس) برای عیاشی دارند؟

شکایت سر جایش، قتل شکیبا عجیب تکانم داد. این یک قتل نبود، این مردن یک جوان نبود که باید می مرد، این تقدیر نبود که در پیشانی اش نوشته شده بود، بلکه این تقدیری بود که برایش ساختند. این یک تهدید هم نبود، این یک فاجعه بود، این به مثابه یک قتل عام بود، گرفتن جان یک خبرنگار زن به جرم این که روی پرده تلویزیون ظاهر می شود. گرفتن زنده گی یک انسان بود که خدا خودش بارها تأکید کرده که نباید گرفته شود.

باز هم باور نمی کنم که این ناکسان می خواهند ما آزاد باشیم و آزاد زنده گی کنیم. طرف حرف من همه اش رهبران اند، برای این که همین ها این فرهنگ شوم و غیر انسانی را نهادینه کردند و بر ادامه شان پافشاری دارند. برای این که عامل اصلی این همه تبه کاری ها همین ها اند و بس.

سخیداد هاتف در یکی از نوشته ها شان گفته نام زن ستیز ها را پاسدارخانواده می گذارد، می شود نا کسان نیز پاسدار خانواده ( پدر آبرو دار/ برادر با غیرت/ شوهر عزتمند)/ حافظ شریعت/نگهبان عنعنه /و ... می باشند. ملالی جویا از پارلمان محروم می شود، حالا هر گونه زبانی که دارد، شاید توانایی و ظرفیت بیشتر را پیدا کرده نتوانسته است که لحن خود را تغیر دهد، اما او از وقوع یک واقعیت بسیار تلخ هشدار می داد. اما هیچ کس این کار را جدی نگرفتند، قانون رسانه ها مطابق میل پارلمان ترتیب و تنظیم می شود، خبر نگاران و اتحادیه های خبرنگاری چه کاره اند. رییس جمهور مطابق میل همین ها حرکت می کنند، قانون مطابق میل همین ها شکل می گیرد، در این میان ما چه کاره ایم.

دوستی برایم در یکی از گرد هم آیی های که به خاطر قتل اجمل نقشبندی برگزار شده بود، از اتحادیه های خبرنگاری، بنام دوکان های مافیاها یاد می کرد. حالا با توجه به بی مسوولیتی این نهادها به این نتیجه می رسم که براستی این نهاد ها دوکان های اند، که هیچ کدام کاری نکردند، هیچ کدام واقعاً این مسایل را جدی نگرفتند و پیگیری نکردند. فقط یک دو تا در جریان داغ بودن این گونه قضایا دوست دارند روی پرده های تلویزیون ها ظاهر شوند که خانم و یا هم خانواده اش بنگرند و بگویند که این است...!؟

شکیبای عزیز!

تنها من نه بلکه همه از کشته شدنت شکایت دارند، گلایه دارند. گذشت زمان بی گناهی تو را ثابت خواهد کرد همان طوریکه از دیگر مظلوم های کشته شده معلوم شده است. تو هیچ گناهی نداشتی آماج عزیز. تو را بی گناه کشتند. تو نمرده ای

شکیبا روحت شاد من متأسفم.

واژه های کلیدی

پيام‌ها

 • قتل شکيبای نازنين تحت هر نامی که باشد محکوم است.

  اگرچه شاملو اين مرثيه را به ديگری سروده ولی من آن را اينجا به شکيبا ميگذارم.

  مرثيه

  به جست و جوی تو

  بر درگاه ِ کوه ميگريم،

  در آستانه دريا و علف.

  به جستجوی تو

  در معبر بادها می گريم

  در چار راه فصول،

  در چار چوب شکسته پنجره ئی

  که آسمان ابر آلوده را

  قابی کهنه می گيرد.

  . . . . . . . . . . . .

  به انتظار تصوير تو

  اين دفتر خالی

  تاچند

  تا چند

  ورق خواهد زد؟

  ***

  جريان باد را پذيرفتن

  و عشق را

  که خواهر مرگ است.-

  و جاودانگی

  رازش را

  با تو درميان نهاد.

  پس به هیئت گنجی در آمدی:

  بايسته وآزانگيز

  گنجی از آن دست

  که تملک خاک را و دياران را

  از اين سان

  دلپذير کرده است!

  ***

  نامت سپيده دمی است که بر پيشانی آفتاب می گذرد

   متبرک باد نام تو -

  و ما همچنان

  دوره می کنيم

  شب را و روز را

  هنوز را...

  • Dear Afghans,

   We are all shocked about the news of a young girl who had a long future and many wishes and hopes,was killed by a cruel and freak headed person the reason is only the women is treated in Afghanistan like animals which is not in Islam or in any other religion

   The most stupid of our some religious people are,they mixed the religion with calture for example the Taleban were thinking the way they treat their women is exactly mentioned in Islam,no education,not going to doctor even if she dies not allowed to visit her parents just treat them like animales that is thier openion about Islam which is totaly not true in Islam men and women must learn equelly

   Not the taleban only having such negative openion about women even those who are sitting in the Parlement have the same openion about women

   I wish these criminals one day will be behind the bars and they have to pay the price of thier crimes they have done to the people of afghanistan specially to the poor women of Afghanistan

   We would like to share the sarrow and sadness of the martyred Ms.Shekeba with her family and Allah place her in the paradise

   Ba heteram,Ikhlas Wardak

 • لیمه از آلمان
  احمد جان : تا چندی قبل می اندیشیدم عده محدودی مانند ملالی جویا ...اند که بدون ملاحظه کاری و بدون ترس از قاتلان ،دزدان،وطن فروشان،متجاوزین به زنان و حتی مردان سال خرده ،نام می برند .وازین ناحیه رنج می بردم ولی درین اواخر دریافته ام که مردم ما قرمان پرور است .در هرگوشه و کنار آن انعکاس دهنده گان درد مردم سر بلند میکنند ولرزه ترس مرگ را در دل آدمگ های که همه شان ساخته شده دست استخبارات بیگانه اند، انداخته است.
  قتل شکیبا وافعا هم قتل عادی نیست،من یقین دارم که دست کثیف یکی از آن آدمک های را که شما نام برده اید در ین جنایت دخیل است.این ها خون 60 هزار کابلی و دها هزار هموطنان دیگر مارا به گردن دارند،این ها مسولیت بی عفت شدن هزار ها رن ودختر هموطن را بدوش دارند،این مسبب بربادی و خانه ویرانی هزارن هموطن ما هستند....

  ما تلویزیون شمشاد را آلمان نمیتوانیم تماشا کنیم ولی من در جریان جنگ های تنظیمی و ملیشه ای در کابل بودم به زن ستیزی وعمق کثافت کاری های تنظیمهای جهادی وملیشه ای پی برده ام.
  من از همه هم میهنان وطن پرست و دموکرات و همه قلم بدستان متعهد میخواهم صدای اعتراض خدرا بر ضد تمام جنایت_هیرویین سالاران تا کشاندن آنها به دادگاهای بین لمللی بلند کرده واز هر اعتراضی بر ضد آنها پشتیبانی کنیم.

  • سلام بدوستان عزيز..امروزفاميل ديگری درسوگ جوان خود بغم نشته است.اين هم يکی ازهزاران واقيعت تلخ جامعه سنتی ماست.مادران ما خوهران ما دختران ما خلاصه زنان اين سرزمين تا جه وقت اماج زورگوی ترورواختناق قرار خواهند گرفت.در پشت اينهمه رزالت دشمنی بازنان چه کسی قرار دارد ايا اين نابخردان ونفرين شده گان تاريخ از مادری تولد نشده اند ؟ نفرين برشما که حتی بامادر خود احترامی نداريد.درورد و احترام بی پايان به توخواهرشهيدم.درد تو تمام قلبم را فرا گرفته وباتمام وجودم درد فاميلت را احساس ميکنم. شکيبا جان قلب مليدون ها افغان از مرگ تو سوگوار است.نفرين به اين روسياهاتاريخ اين دشمان وطن .ای سياف ؛ملا عمر گلبدين ربانی خليلی محقق وغيره و غيره با شهيد دختر جوانی نميتوانيد صدای ازاديخواهی مليونها زن را درگلو خفه نمايد.نفرين برشما غاصبين وقاتلين مال ومردم افغانستان. بسم الا پوپل

 • سلام به همه!

  درقدم نخست اجازه دهید که با فامیل محترمه شکیبا جان ابراز تصلیت نمایم. شهادت شکیبا جان یکی از وحشی ترین ووهشتناک ترین وقایع تاریخ، بخصوص در عرصه ژورنالیزم می باشد که در واقع همه افغانها را متأثر ساخت. باورکنید که شهادت این جوان ناکام مرا به اندازه ای مثأثر ساخته است که میخواهم از این کشور و از این جانی های آدم کش و قاتلین ملت فرار کرده و در گوشه ای سکونت گزینم و فکر می کنم که اکثریت جوانان افغان امروزه به فکر این اند که چگونه خود را از این همه بدبختی ها برهانند! همانطوریکه، آقای پدرام نیز اشاره فرمودند، ما افغان های افتخار می کنیم که فرهنگ غنی داریم؛ بیائید کمی واقعگرایانه فکر کنیم، آیا زن ستیزی، کشتن، قتل و غارت، تبادله زن با سگ، و زن را منحیث جنس دوم فکر کردن، و صد ها موارد دیگر، فرهنگ است؟؟؟؟؟

  میخواهم عرض نمایم که قتل شکیبا توسط زن ستیزان وقاتلین اصلی مردم صورت گرفته است. من میخواهم این را بگویم که ما ازدیموکراسی، حقوق مساوی زن و مرد، آزادی بیان، وغیره مسایل بسیار زیاد فاصله داریم.

  ساختن این کشور کاری است ناممکن - بیائید برای تان به صراحت عرض نمایم که این کشور ساخته نمی شود که نمی شود! چگونه می توان کشور را با موجودیت ربانی، سیاف، دوستم، قانونی، محقق، کاضمی و غیره آدم کشان و زن ستیزان ساخت؟؟؟؟

  به هرحال، درد دل بی نهایت زیاد است. از کدام مورد باید گلایه کرد؟ کدام درد دل خود را گفت؟ ازچی تعداد قاتل نام برد؟؟؟

  من از شهادت شکیباجان بی نهایت متأثر و متألم هستم. دعا می کنم که خداوند پاک جنت فردوس را نصیب وی نماید و قاتلین وآدم کشان جانی وی و مردم افغانستان را به دادگاه کشاند. بیائید همه با همه از دادگاه بین المللی بخواهیم تا این قاتلین را محکمه نمایند که درغیراین صورت، کشته شدن این چنین جوانان تداوم خواهد یافت و متأسفانه ما همه قربانی خواهیم شد.

 • وقعا جاي تاسف ودرد است كه در كشور چنين قتل هاي مرموز صورت ميگيرد البته در كنار قتل هاي كه روزانه در ساحات مختلف كشور بدست بيگانه هاي غربي وشرقي صورت ميگيرد و اين خيلي درد اور است واينده هم نامعلوم واز طرفي ديگر متاسفانه نيرو هاي كشفي و جنايي هم در غم جيب هاي خود هستند و به مشكل ميشود بالاي شان اعتماد كرد سوال اينجاست كه بلاخره تا چه وقت ما شاهد چنين قتل هاي مرموز و انهم قتل خبرنگار زن موجود قابل ستايش واحترام باشيم؟

 • سلام اقای پدرام !
  شما نویسنده جوان و خوشقلم هستید. ولی شما نمی توانیداصلاح کنید، چون قلب مملو از نفرت و کینه دارید و این کینه ورزی تان هم کور و متعصبانه است.
  کاش می توانستیم خویش را اصلاح کنیم. شما هرچه دل تان می خواهد می گویید بدون اینک ذره ای به خود زحمت تحقیق دهید.
  این گونه سخن گفتن هیچ دردی را دوا نخواهد کرد. رواج این ادبیات خود نشان از بیماری بزرگی دارد که بر روح و روان جامعه ما حاکم است.
  خواهش من این است که خیلی با خود بیندیشید.

 • هموطن عزیز آقای پدرام

  شکیبا یگانه دختری نیست که آماج جنایات خفاشان خون آشام میگردد. او یکی از هزاران زنی است که بوسیله جنایات کاران حرفوی و رهزنان برای خاموش کردن صدای عدالت به کام مرگ فرستاده میشود. و این جنایات حالا نه بلکه زمانی شروع شد که جنایتکاران شیطان الدین ربانی و جنایتکار ملی مسعود مردم بیدفاع کابل را در سال 1992 هدف خواست های سادیستی خویش قرار دادند.

  اگر از دختر معصوم افغان که خود را از طبقه سوم آپارتمان مکرویان به بیرون انداخته و جان خویش را به حق تسلیم کرده شروع کنیم، شاید بتوانیم تصویری روشنی از دستاورد های جنایتکاران خفاش بدست آوریم.

  در سال 1992 رهزنان مربوط به جنایتکار ملی مسعود داخل یکی از آپارتمان های شهر کابل شده و قصد داشتند بر دختر جوانی تجاوز کنند. وقتی پدر او در برابر جنایتکاران می ایستد ، او و مادرش را در مقابل چشمان دختر معصوم به قتل میرسانند. دخترک که میبیند جنایتکاران نه از خدا و نه بشریت ترس دارند خود را از آپارتمان به پایین میندازد و جهان را وداع میگوید.

  در این سال و سال بعد آن یعنی 1993 دزدان جنایتکار ملی هزاران دختر دیگر افغان را در افشار، کارته سه، چهلستون، مکرویان و خیرخانه مورد تجاوز قرار داده و اکثریت این زنان معصوم بعد از تجاوز به عفت شان به قتل رسیده اند.

  یکی از این زنان معصوم شکریه مادر چهار فرزند بود که در 23 ماه می 1993 بوسیله دزدان جنایتکار ملی مسعود اختطاف و مورد تجاوز جنسی گروهی قرار گرفته و جسد عریان او 55 روز بعد در منطقه خیرخانه شهر کابل پیدا شد.

  بعد از این حادثه در جریان یکی از مصاحبه های مطبوعاتی ژورنالیستان خارجی از جنایتکار ملی مسعود خواهان توضیحات شده و به او گفتند که این بدون شک کار اشخاص است که او رهبری شانرا به عهده دارد . این خفاش خون آشام با ریا در جواب گفت که جنایات که صورت گرفته او را چنان متاثر ساخته است که " آرزو داشت قبل از رسیدن به کابل به قتل میرسید".

  ایکاش که چنین میشد. زیرا اگر این خفاش جنایتکار و خون آشام وارد کابل نمیگردید هزاران دختر معصوم افغان با سرنوشت شکریه مواجه نمیگردیدند.

  پدرام عزیز

  جنایات علیه زنان در زیر سلطه جنایتکاران مربوط به شیطان الدین ربانی و جنایتکار ملی مسعود هنوز هم ادامه دارد.

  دزدان مربوط به جنایتکار ملی مسعود در نوامبر سال 2006 صنوبر دختر یازده ساله افغان از ولسوالی علی آباد ولایت کندز را اختطاف و به او گروهی تجاوز کردند. آنها بعداً از مادر او خواستند تا او را با یک سگ مبادله کنند. مسولیت این اختطاف به گردن معلم ظفر شاه ولسوال منطقه و محمود یک قومندان محلی است. هر دوی این جنایتکاران مربوط به حزب جمعیت اسلامی شیطان الدین ربانی بوده و مستقیما ً از طرف او در کندز مقرر شده و صلاحیت داده شده اند.

  اینها فقط مثال های اند از جنایات ضد بشری و ضد اسلامی این جنایتکاران حرفوی و خفاشان خون آشام. از اینرو است که من هر روز به هموطنان خویش یاد آوری میکنم که تازمانیکه گرگان درنده وسفاک شیطان الدین ربانی تحت تصویر های جنایتکار ملی مسعود بر حریکه قدرت چنگ زده اند ، جلو این جنایات ضد بشری و ضد اسلامی گرفته نخواهد شد.

  من به حیث یک افغان که وحدت ملی بین تمام افغانهای ستمدیده اعم از پشتون، تاجک، هزاره، ازبک، ایماق، بلوچ، ترکمن، اهل هنود و سهک.... رادر یک جامعه مبتنی بر عدالت اجتماعی ، فارغ از حضور جنایتکاران ، جنگ سالاران و مافیای مواد مخدر را، یگانه راه پیروزی و بقای خویش میپندارم از هر هموطن خویش تقاضا دارم تا با هم یکجا بر ضد این حیوانات سفاک و خون آشام که قاتل بهترین فرزندان کشور ما هستند تا هنوزکه دیر نشده بر خیزند تا شکیبا های دیگر در امن و عزت زندگی کنند.

  • بهادر جان بسیار عالی ولی با احترام باید به شما بگویم که مردم باید اول بر ضد امریکایی های جنایتکار بر خیزند زیرا در سایه آنها جنایتکاران داخلی زنده هستند و از سر سوته آنها بر مردم بیچار غر میزنند. ربانی و برادران بز کثیف مسعودوف از برکت سوته امریکایی ها زنده است و الی مردم آنها حتی خاک کثیف شانرا مانند کارملوف در خاک مقدس افغان اجازه نخواهند داد.

  • سلام اقاي بهادر :نظريات شما را مطالعه نمودم لطف نموده در مورد از تعمق بيشتر كار گيريد و لازم است تا عفت كلام را در نظر داشته ونيز بار مسووليت را صرف بدوش دونفر انداختن كار عاقلانه نخواهد بود شما وصدها هزار هموطن ديگرما شاهد جنايات گروه هاي مختلف سياسي ونظامي در طول سالهاي گذشته بوده ايم و عادلانه نخواهد بود كه صرف نام دونفر را باربار به تكرار نوشت و از ديگران همچون گلبدين حكمتيار مزاري سياف ملا عمر و..... چشم بوشي كرد اميدوارم از تذكر هذا ازرده نشده باشيد من چنين برداشت كردم كه شايد شما از جمع مخالفين اقاي مسعود و همكارانش در زمان جنگهاي داخلي بوده باشيد

 • جان برادر در هر نوشته ی که پای تحقیق و نیز منطق انسانی در میان باشد ناسزا گویی و دشنام سرایی جایی ندارد. لازم نیست یک انسان با سواد به جای منطقی بر خورد کردن متوسل به فحش و دشنام شود. خدا بیامرزد این مقتوله بی گناه یا با گناه را اما شما اگر در افغانستان هستی باید بدانی که او اولین کشته مظلوم نیست و البته که آخرینش هم نخواهد بود. بنا بر این باید به جای دشنام دادن به فهیم , محسنی یا فرد دیگر ی از جمله آنانی که شما اصلا قبولشان ندارید وضعیت موجود را تحلیل و ارزیابی درست نمایید. علل و عوامل که مردمرا به اینجا رسانده کدامند؟ آیا فقط دلیلش وجود آدمهای مثل فهیم و محسنی و خلیلی است یا چیزی دیگری هم نقش دارد؟ گزینه های قابل دفاع شما کیهایند؟ ملا عمر؟ ملالی جویا که جز فحاشی و دشنام سرایی به شیوه ی دیگر آشنا نیست؟ یا کدام موجودات دیگری که هنوز مردم افغانستان آدرس شان را بلد نیستند؟ لطفا از دشنام سرایی و دکان داری که هدفش جز بدست آورد شرایط پناهندگی در ممالک غرب چیزی دیگری نیست دست کشیده و ساحت مقدس قلم و نویسندگی را بی جهت رسوا نسازید.

  • Dear Friends,
   Do you think the only way which is a solution for preventing all these killing is to insult someone? Lets have a realistic analysis of our country, lets be so loyal not only to a tribe or to a sector or to an ethnicity but to all nation. I think then you can really defend one but now this is not the perfect way, infact here you are playing the role of someone who tries to put fire on ones heart against other.
   Please stop this and Be a good journalist.

   Lets be one

 • سلام خواننده محترم و زمری جان قند!

  شما خیلی لطف کردید، این چند کلمه فقط دغدغه های بود که مرا وادار به نوشتن کرد تا باشد، که لا اقل با این جوان خوابیده به خاک اظهار همدردی کرده باشم. من دلایلی کافی برای هدف قرار دادن افرادی که را که ذکر کرده ام دارم اما با آن هم اگر این حرفهای من به ذوق و قریحه شما عزیزان خوش نیامد، من چه کار کرده می توانم شما اختیار دارید اظهار نظر کنید و حتا مرا دشنام دهید. اما من در این مورد بعد از تحقیق مطلب مفصل و قابل قبول شما عزیزان خواهم نوشت. ممنون از شما

  پدرام

  • کاملا با نوشته موافقم/درکشوری که هر قوماندان و جنگ سالار و هر ملا صد زن را زیر دست دارد/شراب نوشیده میشود/پول امداد به مردم یخن پاره به دزدی برده میشود/این پسران شیطان دم از کدام فرهنگ و سنت و مذهب را میزنند/مرگ بر افغان های کور و کر

جستجو در کابل پرس