Kamran Mir Hazar Youtube Channel
حقوق بشر، مردم بومی، ملت های بدون دولت، تکنولوژی، ادبیات، بررسی کتاب، تاریخ، فلسفه، پارادایم و رفاه
سابسکرایب

در همین بخش

صفحه نخست > دیدگاه > كرزی: ديگر نمی خواهم نوكر باشم!

كرزی: ديگر نمی خواهم نوكر باشم!

رييس جمهور: هركه بامن هم عقيده است مي تواند در كابينه بماند و هركه مخالف عقيده من است بايد كابينه را ترك كند!
احمد بصيربيگزاد
چهار شنبه 21 جنوری 2009

زمان خواندن: (تعداد واژه ها: )

رييس جمهور كرزي در اولين واكنش تند بر عليه آمريكا گفت : " ديگر نمي خواهم نوكر آمريكا باشم ؛ هرگز زير فشار آمريكا تن نمي دهم ". اين اظهارات پس از سخنان بانو كلينتون وزير خارجه باراك اباما رييس جمهور منتخب آمريكا ، ابراز شده كه حكومت افغانستان را فاسد و وغرق در مواد مخدر خوانده است .

افغانستان سر زمين اقليت هاست و حاكميت ها در اين كشور هيچگاهي استواريي لازم را در برخورد با سياست هاي خارجي خود ، نداشته و هميشه از شاخه ي به شاخه ديگر پريده اند . زيرا نه از محبوبيت لازم مردمي و اعتماد ملي برخوردار بوده و نه آن درايت لازم سياسي را در مواجه با قضاياي افغانستان و بين المللي داشته است .

در كشور مثل افغانستان كه سياست هميشه با سلطه و فريب استوار بوده ، سياست مداران هميشه به منظور ادامه فرهنگ سلطه رنگ عوض مي كنند . اما تاريخ اين كشور نشان مي دهد ، هرگاه حاكمي در اين كشور رنگ عوض كرده ، سياست را باخته است . سردار محمد داوود ، نورمحمد تركي ، حفيظ الله امين و... اينها حاكماني بودند ، كه از اينگونه اظهارات ( مانند اظهارت رييس جمهور كرزي) داشته و به همين دليل نه آن محبوبيت ملي را بدست آورده توانستند و نه آن ثبات سياسي را . به همين دليل اين كشور هميشه بحران آفرين بوده و اظهارات ناسنجيده حاكمانش اين كشور را به چالش هاي مرگ آفرين (غلطيدن در كام افراطييت و فرو رفتن در چاه عصبيت هاي قومي ، لساني و مذهبي)، مواجه ساخته است .

يك تن از وزراي رييس جمهور كرزي به مطبوعات گفته است :« رييس جمهور كه از سخنان بانو كلينتون سخت عصباني شده بود در جلسه كابينه از وزرايش خواست ، هركه با او هم عقيده است مي تواند در كابينه بماند و هركه مخالف عقيده اوست بايد كابينه را ترك كند ». اين سخنان از آشفتگي روحي وراني رييس جمهور حكايت دارد . چطور يك شبه روحيه استقلال طلبيش اينگونه گل كرده از كابينه خود ميخواهد كه علم مخالفت با آمريكا را بر افشاند .

برخي تحليلگران موضع تند رييس جمهور را در برابر آمريكا به منظور جلب رضايت پيمان شانگاهي در راستاي انتخابات قابل بررسي دانسته ميگويند ، رييس جهمور با اينگونه اظهارات ، چراغ سبز به پيمان شانگهاي نشان داده و اين پيام را به دو عضو برجسته پيمان « روسيه وچين » مخابره كرده است . مجيد آهنگر روزنامه نگار در كابل تلويحا ميگويد ، چرخش سياست رييس جمهور از غرب به محور شرق هرچند توپ را به ميدان مخالفين ايالات متحده آمريكا مانند كشورهاي روسيه ، چين و ايران پرتاب كرده است اما افغانستاني كه با زور نيروهاي خارجي (غربي ) تكيه بر باداستاده است را با چالش مرگبار مواجه خواهد ساخت .

برخي ديگر از روزنامه نگاران و تحليلگران اظهارات رييس جمهور كرزي را د رمخالفت آشكار با آمريكا در راستاي جلب توجه كشورهاي حامي طالبان و طالبان دانسته و سفر وزير استخبارات عربستان سعودي را در اين راستا دخيل ميدانند . رياض پيوسته از رييس جمهور كرزي خواسته است كه طالبان را در قدرت سهيم سازد .
اما دليل هرچه باشد اظهارات تند و ناسنجيده رييس جمهور در مخالفت آشكار با آمريكا ، گذشته از اينكه براي رييس جمهور آشفته كشور چه پيامد داشته باشد ، براي مردم افغانستان مي تواند چالش آفرين بوده باشد . زيرا امنيت نيم بند كشور به حضور نيروهاي آمريكا وابسته بوده و وتعهدات صريح باراك اباما رييس جمهور منتخب آمريكا مي تواند براي كشور گره گشا باشد . اعزام بيش از سي هزار نيرو تازه نفس ديگر به افغانستان كه آمار نيروهاي خارجي را به هفتاد هزار بالغ مي سازد ، براي افغانستان بر باد استاده نويدي خوبي به شما مي آيد .

واژه های کلیدی

روزنامه نگاروتحليلگر

آنلاين بنگريد :

فرياد

پيام‌ها

 • سلام به آقای بیگراد وهمهء خواننده گان کابل پرس!

  متأسفانه آنطوریکه خود آقای بیگزاد در اول مقاله اشاره فرموده اند زمامداران افغانستان ازهرقوم وقبیله وقماش که بوده اند درغم مردم عادی نبوده واین را نیز نه سنجیده اند که اظهارات شان چقدر برای کشور ومردم مفید ویا مضر واقع میشود. این زمام داران هرگاه که خودرا ناکام و شکست خورده یافتند آنوقت علم استقلال طلبی و مجاهد بودن را بالا میکنند. دقیق همان کاری را که داوود دربرابر بریژنف کرد ودقیق همان کاریرا که حفیظ الله امین دربرابر مشاورین شوروی کرد وازهمه گذشته کاری را شاه شجاع درلحظه شکست خودیش دربرابر انگلیس ها کرد واز داعیه مجاهدین دفاع کرد. این ها همه میرسانند که حاکمان افغانستان تاوقتیکه به یک کشورابرقدرت مزدور ونوکر میباشند که حفظ وبقای شان درقدرت تضمین شده باشد.

  هرگاه بادار به غرض مصلحت خود ویا دیگران به تعویض آن حاکم اقدام نماید حاکم مزدور دست وآستین را برزده وخودرا مجاهد راه وطن مینامد. اما قربانی این رنگ تغیردادن ها فقط مردم بیچاره ودربدر افغانستان اند که هیچ سهم درقدرت سیاسی ندارند.

 • MIRHAZAR AZIZ SALAM , karzai ta aknon khob ghulami kard , bad az khatme dawrane ryasat jamhuri ash , degar daste shan ba angur namerasad , mega angur tursh ast ,

 • واقعا همینطور است سخنان اخیر آقای کرزی در مورد نیروهای خارجی در افغانستان از دست پاچگی وی حکایت دارد، اگر هموطنان ما به یاد
  داشته باشند سال گذشته آقای کرزی مدال امان اله خان غازی را دقیقا زمانی بر شانه قوماندان امریکائی نصب نمود که یک روز قبل در ولایت فراه صد ها نفر از هموطنان بیگناه ما در اثر بمباردمانهای هوائی نیرو های خارجی بخاک و خون کشیده شده بودند و با این کار آقای کرزی بخاطر کشتار هموطنان ما نیرو های خارجی را تقدیر بعمل آورد.
  چطور شده که حالا به زاویه یکصد و هشتاد درجه تغیر نموده و از کشتار مردم بیگناه سخن میگوید؟

 • شب گذشته تلویزیون شمشاد برنامه میز گردی داشت که دران عبدالهادی ارغندیوال ریس حزب اسلامی و صبغت الله سنجر ریس پالیسی دفتر کرزی اشتراک داشت. موضوع برنامه درمورد انتقال قدرت به اوباما وخصوصا درمورد دعوت از جلالی وعبدالله واحمدزی وشیرزی از طرف اوباما به محفل انتقال قدرت بود.

  اقای سنجر فرمودند: بسیار شرم است برای کسانی که توکل خود را به خدا نه بلکه به اوباما میکنند! برای من منحیث یک افغان جای شرم است که انها به انجا رفته بودند! انها اصلا افغان نیستند! انها باید توکل به خدا کنند ولی برای من منحیث یک افغان جای شرم است که انها گاهی خود را به دامان ماسکو میاندازند گاهی به لندن و واشنگتن! جلالی واحمدزی که میخواهند خود را کاندید ریاست جمهوری کنند شاید فراموش کرده باشند که انها امریکایی هستند واقای گل اغای شیرزی هم ویزه دایمی امریکا را دارد و شاید وی به خاطر دیدن فامیل خود که در امریکا زندگی میکند به انجا رفته باشد نه به برای اشتراک در ان محفل (بدینوسیله صبغت الله سنجر به صورت غیر مستقیم اشاره به امریکایی بودن گل اغا شیرزی کرد!)

  زمانکه یکی از شنوندگان به این برنامه زنگ زد واز سنجر انتقاد کرد که به کدام دلیل وی بالای احمد زی اتهام وارد میکند سنجر گفت:( برادر درد را به قراری بخور. ما اسنادی زیادی برعله احمدزی داریم وحالا که وی دست به این کارها میزند ما هم دست به افشا گری میزنیم. بانک انکشاف اسیایی در زمان وزارت مالیه اشرف غنی به این وزارت صد ملیون دالر کمک کرده بود ولی اقای احمدزی ان پول را اضافه تر از یک سال در حساب بانکی شخصی خود نگهه داشته بود!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!.)

  سخنان سنجر بسیار جالب بود. متحدین دیروز یعنی کرزی، جلالی واحمدزی امروز دشمنان یکدیگر شده اند و کثافت کاری های یکدیگر را برملا میکنند. جلالی واحمدزی کرزی را متهم به فساد اداری وبی کفایتی میکنند و تیم کرزی هم دزدی های این اشخاص را حالا برملا میکند زیرا انها برخلاف انها شده اند ولی اگر انها هنوز هم به کرزی جو جو میگفتند کرزی هم خود را خاموش میگرفت. این است اخرین درجه خاین بودن کرزی. در خاین ووطنفروش بودن جلالی واحمدزی هم شکی وجود ندارد ولی بهتر است که ما وشما خپ خود را گرفته منتظر باشیم که این اشخاص هرچه زیادتر دامنهای یکدیگر را بالا کنند وهمدیگر را رسوا کنند شاید که این نکات ثبت تاریخ این کشور شود!

  • از آقای سنجر باید پرسیده شود که اگر اشرف غنی احمدزی درزمانیکه به حیث وزیر مالیه بود و خیانتی را مرتکب شده بود چرا در همان وقت آنرا فاش نکردی و اکنون که در مخالفت با کرزی قرار گرفته است این حرف را میزنی .

جستجو در کابل پرس