صفحه نخست > دیدگاه > امرالله صالح در پنجشیر: ما برادران طالب را نمی خواهیم

امرالله صالح در پنجشیر: ما برادران طالب را نمی خواهیم

امرالله صالح می گوید طالبان برادر او نیستند. آن ها قاتل هستند. ما چنین برادرانی نمی خواهیم که بینی زنان را می برند، تیزاب می پاشند، مکاتب را می بندند و ...من چنین برادری نمی خواهم.
پنج شنبه 16 سپتامبر 2010

زمان خواندن: (تعداد واژه ها: )

همرسانی

امرالله صالح رییس پیشین استخبارات افغانستان در گفت و گو با یک رادیوی گفته است که ادامه ی سیاست کنونی دولت افغانستان به معنای واگذاری کشور به طالبان است. او ادعا می کند اگر ژنرال پترویس فردا افغانستان را ترک کند، او چنین کاری نمی تواند. او مخالف صلح نیست اما با طالبانیزه شدن افغانستان مخالف می باشد.

امرالله صالح می گوید طالبان برادر او نیستند. آن ها قاتل هستند. ما چنین برادرانی نمی خواهیم که بینی زنان را می برند، تیزاب می پاشند، مکاتب را می بندند و ...من چنین برادری نمی خواهم.

جنگ سالار عطا محمد نور: طالب به مراتب بهتر از جنایات دوستم است!

نور: "مردم ولایت بلخ با وجودیکه سال ها زیر فشار، تسلط و چکمه های ظالمانه دوستم را گذشتاندند و تجربه دارند ظلم و استبداد آن آدم را و فساد گسترده او را و هر گز حاضر نیستند که بعد از این يک آدم دزد نامی چپاولگر و فاسد را منحیث مسوول سر خود قبول کنند."

جمعه 9 اكتبر 2009

آنتولوژی شعر شاعران جهان برای هزاره
آنتولوژی شعر شاعران جهان برای هزاره

مجموعه شعر بی نظیر از 125 شاعر شناخته شده ی بین المللی برای مردم هزاره

این کتاب را بخرید

پيام‌ها

 • تا زمانیکه امرالله صالح و عطا محمد نور بر اساس سلیقه های شان از یک جنایتکار دفاع کنند و جنایتکار دیگر را محکوم کند و بخصوص جنایتکار خود شانرا قهرمان مولی بگویند ، افغانستان هرگز جور نمیشود.

  حرفهای آقای صالح زمانی ارزش دارد که او جنایتکار و خائین ملی احمق شاه مسعود را هم در کنار طالبان قاتل، جنایتکار و فروخته شده بگوید.

  • تنویر جان!
   سخن شما را می شود این طور تعبیر نمود که صالح راست می گوید و سخنش حق است، اما چون مثل من فکر نمی کند، و به جبهه فکری من تعلق ندارد، سخنش برایم ارزشی ندارد!

   نمی خواهم زیاد ناراحتت کنم، اما فکر نمی کنید این استدلال شما بسیار جاهلانه است؟ کمی فکر کنید متوجه می شوید.

   احمدشاه مسعود دیگر زنده نیست، اما این کشور و مردمش زنده هستند و سرنوشت مشترکی دارند، وقتی آدمهایی مثل شما در این کشور، از هر قوم و گروه و خزبی، در مورد سرنوشت کشورش در حالیکه خطر را هم درک کند مثل شما بیندیشد، ما با چه وضعی ربرو خواهیم بود، این سخنان شما بسیار غیر مسولانه است، کاشکی می گفتید اصلاً سخنان صالح را قبول ندارم، آن وقت وضع شما معلوم بود، اما با وجود درکتان از اوضاع، و شرط شروط تان به بهانه های بنی اسراییل شبیه است. خدا خیر تان دهد، کمی در مقابل خودتان حد اقل کمی منصف باشید.

 • سلیمان جان

  من باز هم تکرار میکنم که سخنان صالح زمانی ارزش دارد که او یک جنایتکار را قهرمان و دیگر را شیطان خطاب نکند.

  ما چگونه به حرفهای شخصی باور کنیم که از یک جلاد ، خائین، فروخته شده، منحرف اخلاقی و جنایتکار جنگی چون احمق شاه مسعود که طالبان را تا دروازه های کابل رساند ، قهرمان تراش میکند.

  جنایتکار ما خوب و جنایتکار شما بد - فقط مشکلات وطن را چاقتر میکند تا حل.

  • خوب نظرات شما متناقض است، اول وضع خودتان را با خودتان مشخص کنید بعد شاید بتوانید با دیگران هم از سر تفاهم در آیید.

   صالح سخنش یا راست است، یا نیست. شروط شما، شروط بنی اسراییلی است. منطقاً وضع موجود و مقابلهء با آن و منافع کشور ربطی به احمدشاه مسعود که فعلاً زنده نیست ندارد. و نا رضایتی شما از مسعود امری محترم است، اما تسری دادن آن به تمام امور اجتماعی کار بی حاصل و بیهوده و نشان عقده است نه عقلانیت.

 • شما مسله ساده ی را درک نمیتوانید.

  احمق شاه مسعود مانند نجیب الله یا کارمل نیست که نقشی در حال حاضر نداشته و فقط طرفدارانشان از آنها به حیث رهبران قبلی حزب شان دفاع میکنند.

  در زیر این قهرمان سازی احمق شاه مسعود از ربانی تا ولی مسعود و ضیا مسعود دعوای چوکی و منصب و مقام دارند و هرکسی را هم که از جنایات آن لعین و منحرف اخلاقی یادی کند زیر نام توهین به قهرمان مولی راهی آن دنیا میکنند.

  شما قدری درست فکر کنید بعداً حرفهای دیگران را متناقض بدانید.

  همین طالبان که آقای صالح از آنها به نام شیطان و قاتل یاد میکند بوسیله همین جنایتکار مسعود تا دروازه های کابل لبیک گفته شد و به نام کبوتر های سفید تقدیر شدند.

  امروز عطا محمد نور یکی از مداحان جنایتکار ملی مسعود طالبان را بهتر از دوستم میداند و میگوید که طالبان از دوست هزار مراتبه شرف دارند.

  • تنویر محترم،

   برای من فهم موضوع بسیار ساده است، و خوشبختانه نظرات شما تحلیل مرا تقویت می کند. سخن من این است که جامعهء پشتون دچار بحران است. جون از نظر روانی هیچ قشری از جامعهء پشتون آمادگی تغییرات دموکراتیک را ندارد، و در مقابل تغییرات دموکراتیک که یکی از شاخصه هایش قانومند کردن چرخهء قدرت است، و همچنان مشارکت اقوام در ساختار قدرت، جامعهء پشتون، مخصوصاً قشر تحصیلکردهء آن که انحصار قدرت را در قبضهء خود می خواهد نمی تواند شریک در قدرت را بر بتابد، و در مقابل آن احساس هراس دارد. همین هراس است که شما آن را در نفرت از مسعود این قدر جلی ساخته است.

   چوکی خواستن در چارچوب قوانین کشور ما جرم نیست، حتی قوانین کشور بر مشارکت در قدرت تاکید شده است. شما نمی توانید برای دیگران تعیین تکلیف کنید، وضع خود را روشن بسازید، تاجیکها که وضعشان روشن است، همین چند رهبر را دارند، و اسلحهء هم بر ضد نظام فعلی نکرفته اند و بر خلاف نظر شما، کسی را هم به جرم ابراز عقیده اش نکشته اند.

 • باز هم به شما تکرار میکنم که شما مانند قوم پرستان پنهان شده در عقب نام احمق شاه مسعود موضوع محکوم کردن جنایتکاران را به مسایل قومی میکشانید.

  اگر منطق شما را درنظر بگیریم ما باید فقط قوم پشتون را محکوم کنیم که اکثریت شان به قول شما از طالبان دفاع میکنند. ولی شما نمیدانید و با نمیخواهید که بدانید که هستند دیگرانی که میگویند پس شما چرا از شورای نظار دزدان احمق شاه مسعود دفاع میکنید ؟

  ولی بیایید به جای محکوم کردن این یا آن قوم دوباره به موضوع اصلی یعنی صحبت های آقای صالح قدری بیشتر مکث کنیم.

  آقای صالح از یکطرف احمق شاه مسعود را قهرمان مولی افغانستان و خالد بن ولید ثانی خطاب میکند ولی در ضم از دیگران میخواهد که با او که با دفاع از یک جنایتکار جنگی مجرم شناخته میشود ، همصدا گردیده و طالبان را شیطان خطاب کنند.

  اینرا میگویند منطق جنایتکاران.

  براساس این منطق دزد و جنایتکار ما خوب است و فرشته است ولی تمام دیگر دزدان غارتگر و شیطان.

  تا زمانیکه این منطق در افغانستان وجود داشته باشد هیچ مشکلی حل نخواهد شد.

  • اما بر خلاف نظر شما، صالح و دیگران نظرشان این است که همین طالبانی که می چنگند با قبول کردن قانون اساسی می توانند شامل روند سیاسی شوند، و مذاکره از روی ضعف با آنهایی را که دست به اسلحه می برند و به کشتار دست می زنند تا امتیاز بگیرند مردود می دانند. ظرفداران مسعود، در غیاب وی، در مقابل نظام موجود و در مقابل مردم دست به اسلحه نمی برند، و دست به کشتار هم نمی زنند، و اکثر گروه های مجاهدین در روند سیاسی شامل شده اند، لذا وضع آنها با کسانی که روز مره دست به کشتار می زنند و از راه های خشونت آمیز تلاش دارند تا قدرت سیاسی را بگیرند متفاوت است. و کسانی را هم شما نام برده اید، هیچکدام نیروی مسلح ندارد، و دست به کشتار و آزار و اذیت مردم نمی زند، و همانند تمام جوامع، در روندی دموکراتیک، آنها کوشش می کنند تا در قدرت سیاسی سهم داشته باشند، و اگر هم ندارند، از راه های مسالمت آمیز کوشش می کنند قدرت را تصاحب کنند، و این حق مشروع هر شهروند این کشور است که برای بدست آوردن قدرت از راه های مساملت آمیز، در صورتی که اقبال عمومی داشته باشد، تلاش نماید. من از امر سیاسی دفاع می کنم، و حتی اگر طالبان نیز شامل این روند شوند، قابل دفاع هستند.

   آقای صالح حق دارد از هر کسی که خوشش می آید دفاع کند، همچنان که این حق شما نیز است. دفاع صالح از مسعود امر شخصی است. اعتقاد شخصی است، مسعود دیگر زنده نیست تا صالح در جبهه وی برود.

   در ضمن، فراموش نکنیم که نظر شما در مورد مسعود نیز نظری شخصی است، امر همگانی نیست. وی طرفداران زیادی هم دارد، برای همین حتی بعد از مرگش میراث فکرش اش بیشتر از هر رهبر مجاهدین حتی در نبود خودش پویا است. مقبولیتی این چنینی، با جنایت بدست نمی آید. در عرصهء همگانی، مسعود با وجود مخالفان زیاد، آدمی مقبول است.

 • پس شما حرفهای آقای صالح را درست نخوانده اید.

  او میگوید که طالبان قاتل هستند و جای برای مذاکره با آنها موجود نیست ولی فراموش کرده است که او به عنوان بزرگترین مداح یک جنایتکار و خائین ملی چون احمق شاه مسعود به هیچوجه حق ندارد که مذاکره ویا عدم مذاکره با طالبان را مطرح کند مگر اینکه اول رسما ً اعلان کند که احمق شاه مسعود و دیگر جنایتکاران شورای نظار به شمول خود او با جنایات ضد بشری شان دروازه های کشور را به روی طالبان گشودند و آنها را تا دروازه های شهر کابل خیر مقدم گفتند.

  او باید رسماً احمق شاه مسعود را به خاطر جنایات ضد بشری او ، به خاطر ویرانی شهر کابل ، به خاطر قتل هزاران هزار بیگناه از جمله در افشار کابل ، یک جنایتکار خبیث و جاهل خطاب کند بعدا ً شاید به او کسی حق بدهد تا جنایتکاران طالب را قاتل و شیطان خطاب کند.

  حرفهای کنونی صالح در مورد طالبان درست به معنی این است که نازی های جرمنی هتلر را ناجی جهان خطاب میکنند ولی مخالفین نازی ها را دشمنان المان.

  • او می گوید که کسانی که فعلن قتل می کنند و گوش بینی می برند و به روی دخران اسید می پاشند قاتل هستند، و گفتن چنین سخنانی هم نادرست نیست، جنایتکار را باید در زندان انداخت.

   بعد از سال 2001 روند سیاسی ایجاد شده است، گروه هایی که به روند سیاسی پیوسته اند از جمله نیروهای مسعود، فعالیت مشروع سیاسی از راه مسالمت آمیز دارند و حق دارند در مورد صلح و ثبات و راه ه های رسیدن به آن نظر دهند.

   در مورد مسعود هم نظر شخصی شماف به عنوان نظر یک فرد قابل احترام است، اما نظری فردی که از روی عقده باشد اهمیتی ندارد.

 • اگر جنایتکار به زندان انداخته شود پس شخص صالح به خاطر جنایات ضد بشری اول باید روانه زندان شود. به تعقیب او ملا ربانی، ملا مارشال شلغم، ملا سیاف ، ملا قانونی و ملا عبدالله و...... بعداً مردم خواهند گفت که طالبان جنایتکار اند.

  اکنون حرفهای این جنایتکاران چون صالح ارزش ندارد چون او خود جنایتکار است و از یک جنایتکار خبیث چون احمق شاه مسعود قهرمان مولی میتراشد.

  • صالح و دیگران در مقابل تجاوز پاکستان از سال 1992 الی اکنون جنگیده اند، قابل قدر هستند، و قابل قدر تر پیوستن آنها به روند سیاسی و گنار گذاشتن جنگ مسلحانه به خاطر منافع کشور، اگر طالبان هم اسلحه را کنار بگذارند و وارد پروسهء سیاسی شوند، به خاطر منافع کشور می شود فصلی نو را آغاز نمود. اما اگر به جنگ دوام دهند باید سرکوب شوند، و این چیزی است که دیر یا زود صورت می گیرد. بعد از 2001 باز آمدن حکومت هایی شبیه طالبان برای امنیت بین المللی خطرناک است، برای همین به هر طریقی ممکن با آنها مقابله می شود.

  • اقاى صالح درست كفته است اكثريت قاطع مردم افغانستان طالب را نميبزير ند.طالب يك كتله از انسان نماهاى بشتون تبار سخت بى فرهنك ومزدور عربستان سعودى و با كستان. رهبرى انها را دستكاه جاسوسى با كستان به عهده دارد.90 درصد طالبان را بشتون هاى زن فروش با كستانى و 10 فيصد بشتونها افغانستانى مزدور و بى فرهنك كه اعم از هيرويين ديوانه, بجه بازهاى قندهار ,خلقى ها خوستى و شبشى هاى سور خلقى بكتيا كه تا ديروز قران را به لكد ميزد,و يك عده افراد كم عقل و جند نيمجه ملا كه اصلا نيمجه ملا كافر ست زيرا دين را درست نميداند واز عقل قصير خود جيزى ميبافد و ميخواهد بنام احكام دين جاه بزند.ولى ازينكه بشتون هستند و در دولت افغان ملتى ها به كومك خارجى ها مسلط شده اند,انها همين روز را از خدا ميخواستند.در دولت فعلى 90 درصد طالب تبار همه مسلح, از جانب ديكر طالبان .از هردوجانب طالب و تبار و بين خود دولت ميسازند.يك رزيم فاشيستى قبيلوى را بلا خره خواهندساخت كه زندان بزرك براى اقوام برادر غير بشتون خواهد بودو بشتونها مانند ماهى در اب.اين شخص كثيف كه مرض روانى مبطلا ست, بنام تنوير بيوسته جفنك ميكويد خوبترين كلمات او عبارت از تو هين و دشنام و ناسزا به رهبران اقوام غير بشتون ستايش از نجيب كاو و داود ديوانه. تا جند روز از روسها نقل قول ميكرد . تمام نوشته هاى اين كوردل حيوان صفت به همان فكاهى جهاز هاضمه كنه شباهت دارد,هر مطلبى كه باشد فورى اين كودن شروع ميكند مسعود ربانى اين وان...و به مادر زاتى مردم هم سروكار دارد.اين افراد طالب تبار از روى جه بر عليه مدافعين راستين وطن عقده دارند تبار خودت اين همه خارجى را اورده و بر شانه هاى مردم اين كشور سوار كرد.روسها را امين تركى , باكستانى عربى و عجمى را هم تبار خودت اورده ديكران مجبور شدند از شرف , ناموس و عزت كشور خود دفاع كنند و انها را زده از كشور كشيدند و تار و مار ساختند.بعد كه طالب امد مانند قبل 99 درصد بشتونها طالب بود و يا از طالبان دفاع ميكرد. بعد كه طالب امد از همه اولتر طالب ميشود و با انا سجره صاف ميكند..طوطى ما ما بيزنى زه دده تره يم...لعنت به تو و امثال تو ..خر عيسى.

  • سلیمان عزیز!

   این خیمه زادهء تمدن گریز، این گوسالهء غول یعنی تنویر، زبان منطق رانمیفهمد، بیجهت پیش کلهء گوساله تنویر یاسین نخوانید چون ماه هاست که این گوسالهء آخور قبیله، به نشخوار سرگین قبیله مشغول است و پند و اندرز مصلحانی چون شما تنویر غول را از از تاریک خانه های ذهن طویله یی اش بیرون نخواهد آورد و عرعر کره خر مآبانه اش را متوقف نخواهد ساخت.

   گوساله چو تنویر دیگر در جهان مباد
   زین نطفهء حرام دیگر یک نشان مباد

  • آآآقای تنویریایک صاحب مفکورظلمت:سراسرباعصبیت یادیوانگی نوشتی درلابلای نوشته هایت به کرات احمق شاه مسعودراتکرارنمودی یک اندازه متوجه خودباش که بدون تردیدمردم ازنحوه نوشتارت ترایک مریض روانی ویادیوانه تشخیص میدهند.
   اول ازآنعده اشخاص که نسبت به قهرمان ملی،پروفیسوربانی،مارشال فهیم،استادسیاف،یونس قانونی،داکترعبدالله و.....واقع بین باشندیادآورشوبعدآدرباره همان اشخاص ذکرشده تومردم تبصره خواهندکردهرتحولی راکه شخصاًمیخواهی ویااز شخصیت های مذکوربه دلایل نامعلومی بیزارهستی بدیل آن رامنحیث یک انسان هوشیارارایه کن بدون شک تااکنون چنین امتیازیراخداوندج به اشخاص سیاه دل واحمق نداده ونخواهدداد.
   بدبختانه مانندخودت درسرزمین اوغانستان اشخاص زیادی هستندکه نیازمندتعلیم تربیه بیشترهستندتاعفت کلام،عفت قلم،آداب معاشرت و....رابیاموزندباوجودیکه مانندبنده ازسوادناچیزی برخوردارهستندامابامفکوره های پوچ ومریضانه دربین یکتعداداشخاص متعصب به سن وسال بلوغ رسیده اند.

 • این کاملا کودکانه خواهد بود که گفته شود صالح و شورای دزدان او از سال 1992 بر ضد چتلستان و پنجابی های بویناک و کثیف آن رزمیده اند.

  در واقع این جنایتکاران شورای نظار از جمله صالح و قهرمان مولی شان احمق شاه مسعود بود که با جنایات ضد بشری شان بین سالهای 92-94 راه را برای دخالت کامل طالبان و باداران پنجابی شان در افغانستان باز کردند.

  این احمق شاه مسعود و گروه رهزن و جنایتکار او شوریا دزدان بود که رسیدن طالبان را به دروازه های کابل لبیک گفتند.

  این احمق شاه مسعود بود که طالبان را کبوتر های سفید خطاب کرد.

  این احمق شاه مسعود بود که با نهایت بیشرمی گذاشت تا طالبان گروه های دیگر را تصفیه کند غافل از اینکه طالبان به او هم رحم نمیکنند.

  بلاخره ناکامی روند سیاسی را که شما ادعا دارید بعد از سال 2001 شروع شده است باید در موجودیت جنایتکاران چون صالح، مارشال شلغم، ربانی ، سیاف و غیره جستجو کرد.

  تا زمانیکه آنها جز دولت و نیروهای نظامی آن اند پیروزی بر طالبان غیر ممکن خواهد بود.

 • اگر برای یک لحظه جنایات شورای دزدان را که بچه گک صالح جز فعال آن بود در کابل بین سالهای 92-94 کنار بگذاریم من نمیدانم آنانی که سخنان صالح را در باره طالبان تایید میکنند در این زمینه چه نظر دارند که صالح میگوید که پنجابی های بویناک و کثیف چتلستان و آی اس آی آن حامی درجه یک تروریستان از جمله القاعده، حرکت النصار، طالبان، لشکر .... به شمار رفته و از امریکا ناتو میخواهد تا آی اس آی را در لست سیاه تروریستان و حامیان شان شامل کنند.

  من همچنان نمیدانم که طرفداران جنایتکار و خائین ملی احمق شاه مسعود در مورد عطا محمد بورقه چه نظر دارند که گفته است مردم طالبان را صد ها بار بر دوستم ترجیع میدهند؟

  من از شما طرفداران شوریا دزدان میخواهم که اگر واقعاً از طالبان نفرت دارید پس اول باید بر احمق شاه مسعود و شیطان الدین ربانی که طالبان را تا دروازه های شهر کابل رساندند لعنت و نفرین کنید و بعد عطا محمد بورقه را لعنت و نفرین کنید که گفته است مردم صد ها بار طالبان را ترجیع میدهند.

  مگر این شیطان الدین ربانی و احمق شاه مسعود نبودند که به قومندانان جمعیت شیطانی در قندهار، غزنی و وردک دستور دادند تا با طالبان یکجا شده و بر ضد رقبای شان حزب اسلامی و حزب وحدت جنگ کنند ؟

  مگر همین ربانی و احمق شاه مسعود نبودند که قتل مزاری را بدست طالبان جشن گرفتند ؟

 • سهراب جان زنده باد
  واقعاً برای تنویر بس است امیدوارم سیر شود.

Kamran Mir Hazar Youtube Channel
حقوق بشر، مردم بومی، ملت های بدون دولت، تکنولوژی، ادبیات، بررسی کتاب، تاریخ، فلسفه، پارادایم و رفاه
سابسکرایب

تازه ترین ها

اعتراض

ملیت ها | هزاره | تاجیک | اوزبیک | تورکمن | هندو و سیک | قرقیز | نورستانی | بلوچ | پشتون/افغان | عرب/سادات

جستجو در کابل پرس