در همین بخش

صفحه نخست > دیدگاه > تريبون آزاد > پارلمان چرا مفسدان را افشا نمی کند؟

پارلمان چرا مفسدان را افشا نمی کند؟

نويسنده: ایرج در یا ن
چهار شنبه 6 جون 2007

زمان خواندن: (تعداد واژه ها: )

اخیرا اطلاعاتی در مطبوعات افغانستان انتشار یافته که 8 عضو سابق کابینه یا وزرای حکومت های موقت و انتقالی در اختلاس دست داشته اندو اسناد انکار ناپذیر در مورد هم وجود دارد، این بار اول نیست که درمورد کارگذاران بزرگ دولتی چنین سر وصدا هایی پخش میگردد، درگذشته ها اقای جلالی وزیر داخله افغانستان مافیای مواد مخدر را هم با دولتمردان گره زده بود، که اکثری انها درکابینه فعلی رییس جمهور حضورندارند. انچه دراین گزارش که از سوی کمسیون مصوونیت پارلمانی ولسی جرگه انتشار یافته بیشتر جلب توجه میکند، حضور6 تن اعضای موجود پارلمان است که نه تنها متهم به اختلاس های کلان دولتی هستند بلکه اسناد موثق آن نزد پارلمان وجود دارد که ولسی جرگه شورای ملی با آگاهی از آن نمیخواهند در افشای آن اقدام کنند،حتی گمان زنی هایی در مورد عضویت آقای محمد یونس قانونی رئیس ولسی جرگه هم وجود دارد که هم در حکومت موقت وهم در حکومت انتقالی تصدی وزارت های داخله و معارف را داشته اند وهم فعلا در پارلمان حضور دارند ملت مظلوم و رنجدیده افغانستان از این افواه سخت متاثر و غمگین اند . و از یکدیگر شان می پرسند که اگر چنین نیست پس چرا فاسدین را در پارلمان مجازات و یا حداقل افشا نمیکنند؟

آقای قانونی باید هرچه زودتر اسامی چنین افراد را در رسانه ها برملا سازد وخود را اگر در ان سهم نداشته باشد از چنین اتهامات شرم اوربرها ند در غیر ان مردم خواهند پذیرفت که جناب قانونی جز همین هشت یا شش نفراست که نام های شان قرار است درآینده نزدیک از طریق رسانه های جمعی افشا گردد، درصورت افشا نشدن افساد درخانه ملت هم راه یافته سراسری خواهند شد و نماینده گان محترم ملت هم اعتبار شان را درمقابل مردم از دست خواهند داد.

هرچه بگندد نمکش میزنند
وای از ان روز که بگندد نمک

واژه های کلیدی

پيام‌ها

 • خلاهاي منطقي اين مقاله: آقاي محترم نويسنده از کجا مي فهمند که اسناد بر عليه بعضي از اعضاي پارلمان "انکار نا پذير" اند. آيا وي اين همه اسناد را ديده و روي آن تحقيق کرده است؟
  ديگر اينکه چه کسي بر عليه اين اعضاي پارلمان پيگرد حقوقي ميخواهد بکند. يک دادستان کل (لوي حارنوال) بيطرف، پاکدامن، مومن و قابل قبول همه مردم يا آقاي ثابت با سرگذست تروريستي؟
  ديگر اينکه در تمام جهان اعضاي پارلمان مصونيت دارند و از تعقيب جزايي مصئون ميباشند. صرف خود پارلمان بعد از تحقيق جامع که در آن هر دو طرف شنيده ميشود و پس از نتيجه گيري که واقعا يک عضو مقصر است ميتواند راي گيري کرده و مصئونيت وي را فسخ کند تا دادستان کل بتواند بر عليه وي اقامه دعوي در محکمه کند. اين چنين رويداد ها در تمام کشور ها با سيستم پارلماني وجود داشته و کار مشکل، پيچيده و طولاني ميباشد که وقت زياد را در بر ميگيرد. در تمام اين مدت چوکي اين عضو در پارلمان در حال تعليق است.
  بااحترام

  • باعرض احترام . تعدادي از اقايانی که بنام نماينده ملت خيانت و سماجت در اراده ملت ميکنند واز پاکی نجابت مردم سوء استفاده کرده وبخاطر پرنمودن جيب های خويش از هچ هيله دريغ نميکنند وحتی موانع مشکلاتی را هم در راه امنيت وارامی بوجود مي اورند تا از اين طريق بتوانند تمام رزالت وتعفن خويش را پنهان کنند.ايا شرم اور نيست از پولی که جامعه جهانی بخا طر بيوه زنان يتيمان و احيای وطن کمک ميشود دزد ی و غارت ميکنيد ايا وجدانی در تو وجود دارد تا بصدای او گوش دهی تا چه وقت تحت نام ملت وتحت کلمه مقدس اسلام چهره سياه را پنهان کنی تا چه وقت تزوير بی وجدان بودن کاسه رسوای تان از بام افتاد ديگر اين تزوير و ريا شما بازاری ندارد .شما نه تنها قاتلين بلکه چپاولگران داری ملی افغانستان هستيد .حسابات بانکی شما در عمارا ت عربی پاکستان ايران وامريکا نماينگر خود فروختگی تان ااست.اقای کرزی لطفاء بملت روشنی بيندازيد که برادر شما که مالک فابريکه سمنت است از چه طريق اين پول را بدست اورده ايا پول مواد مخدره نيست؟ ايا اسنادی وجود دارد تا زفافييت اين پول را نشان دهد. تا خدای ناکرده شمارا هم مردم در رديف چپاولگران حساب نکنند.ايا فابريکه سمنت بشکل مزايده برای اقای کرزی کوچک واگذار شد يا اينکه بخاطر برادر بودن با اقای ريس جمهور؟ اقای اعطا شما که هزاران جريب زمين اوقاف را در سمت شمال با اسناد جعلی تحت تصرف خود اورديد باز هم ميخواهيد تحت نام ملت مجاهد وطن وغيره .....بمردم فريبی ادامه دهيد؟ خشم مردم خشم خداست روز محاکمه شما نزديک است .

  • واضح است که کدام اعضای پارلمان اختلاس کرده و در جرایم اقتصادی و حتی جنایی شریک اند. شما سری بزنید و تکلیف را بر خود ارزانی کرده لست شیرپورنشینان را که هنوز قیمت زمین را نپرداخته اند، پیدا کنید و بعد ببینید که چند نفر شان در پارلمان استند؟

   رییس ترافیک کابل شکورخیرخواه با چیزی کم بیست نفر دیگر به جرم اختلاس در قرارداد نمبر پلیت موتر ها دستگیر و زندانی شد، آیا او تنها بود یا کسانی که در وزارت داخله همرایش کار می کردند هم شریک بودند؟ ببینید که از آن زمان کی به پارلمان رفته است؟ آیا این هم سند می خواهد و سند انکار ناپذیر؟

   کدام احمق می گوید که عضو پارلمان از تعقیب جزایی معاف است؟ فقط اداره اش در جریان قرار داده می شود و حالا که ایام تعطیل است حتی ضرورت به جریان قرار دادن اداره هم نیست، علیه هر کسی که اسناد وجود دارد باید دستگیر شود هر کاره که باشد.

  • ماده يكصد و دوم قانون اساسی
   هرگاه عضو شوراي ملي به جرمي متهم شود،‌ مامور مسئول از موضوع به مجلسي كه متهم عضو آن است اطلاع مي دهد و متهم تحت تعقيب عدلي قرار گرفته مي تواند.
   در مورد جرم مشهود، مامور مسئول مي تواند متهم را بدون اجازه مجلسي كه او عضو آن مي باشد تحت تعقيب عدلي قرار دهد و گرفتار نمايد.
   در هر دو حالت ، هرگاه تعقيب عدلي قانوناً ‌توقيف را ايجاب كند ،‌ مامور مسئول مكلف است موضوف را بلا فاصله به اطلاع مجلس مربوط برساند وتصويب آنرا حاصل نمايد .
   اگر اتهام در هنگام تعطيل شوري صورت گيرد ، اجازة ‌گرفتاري يا توقيف از هيئت اداري مجلس مربوط حاصل مي گردد وموضوع به نخستين جلسه مجلس مذكور جهت اخذ تصميم ارائه مي شود .

 • نماینده گان فعلی ما کسانی استند که به خاطر یافتن مصوونیت قانونی خود را کاندید کرده اند. بنا چنین توقعی از این آقایان که پر واضح است که در اختلاس و چاقاق موارد مخدر و و آثار تاریخی و سنگ فروشی دست دارند دیوانه گیست.
  یک مشت جنایت کار ؛ خایین و وطن فروش خود را به عنوان نماینده مردم جا زده و داد از دل سوزی می زنند. حساب یک تعداد انگشت شمار جداست.

 • برادر چلنچ چلنچ چلنچ !!!

  کلکى دوغ ميکن منفور و منافق هستند ، ما جهاد کديم جنگ کديم شهيد و قهرمان داديم ، کل دنيا دروغ ميگه توطعه است توطعه است توطعه
  اينا دشمن اسلام اند ، دشمن جهاد ما اند دشمن قهرمان ما اند هوشيار وبيدار باشن . انشاالله حق بر باطل پروز شدنى اسس .ومن الله التوفيق

  • پارلمان چرا مفسدان را افشا نمی کند؟

   بخاطریکه مفسدان از شمالی و پنجشیر بوده همه اعضای جبهه مولی اند. برایتان یک نقل هم میدهم. یکی از این افراد حاجی الماس، و دیگر عارف سروری استند!!!!!!

جستجو در کابل پرس