صفحه نخست > دیدگاه > مذهب عامل نفوذ همسایگان

مذهب عامل نفوذ همسایگان

استقلال مذهبی راهی برای قطع نفوذ همسایگان
محمد رضا طوفان
دوشنبه 20 سپتامبر 2010

زمان خواندن: (تعداد واژه ها: )

همرسانی

جمهوری اسلامی افغانستان از نظرفرهنگی جامعه ای است با نظام قبیله ای وبا اکثریت بی سواد و شدیداً متعصب به عقاید مذهبی وملی و پایبند به رسومات وعنعنات گذشتگان و تقریبا دورازتمدن مدرن کنونی که دشمنان با شناخت همین خصوصیات فرهنگی مردم افغانستان بارها وبارها مورد سوء استفاده کشورهای همسایه قرارگرفته اند که حتی در بعضی موارد مسیرتاریخ افغانستان براثر همین مداخلات دشمنان و مورد استعمال قراردادن عقاید ملی مردم ما تغییرجهت داده وآغازگر فصل نو سیاسی دردوره های مختلف بوده است که به عنوان مثال می توان سری کودتاهای چند دهه اخیرو قتل داکترصاحب نجیب را نام برد

 • متاسفانه دردنیای سیاست امروزی نفوذ وسلطه برملت ها از طریق استفاه از عقاید و مذاهب یکی از مواردی است که در تمام کشورهای دنیا مورد استعمال وسیع قرارگرفته است و مذهب ودین در دنیای سیاست بیشتر حکم یک سلاح موثروکاربردی را دارد.که نمونه بارز سلطه ازطریق مذهب را می توان در کشورهای مثل ایران ، عربستان ، پاکستان و واتیکان و سایرکشورهای به روشنی قابل دید است .

کشورافغانستان نیزبا داشتن مردمی شدیداً مذهبی و متعصب نیز از این قانون مستثنی نبوده و همواره مورد سوء استفاده ومداخلتهای کشورهای همسایه قرارگرفته است . که در اکثرموارد دشمنان با با تبلیغات مذهبی مولوی ها وآیت الله نماهای سیاستمدارتوانسته اند در اهداف خود موفقیت حاصل نمایند.پیروان اهل سنت که اکثریت جامع افغانستان را تشکیل میدهند وابستگی کامل به دولتهایی نظیرپاکستان و عربستان دارندو همچنین جامعه اهل تشیع نیزازایران به عنوان مهد مجتهدین وعلما یاد کرده و تابعیت کلی از رِژیم حکومتی ایران دارند.که ثمره این تقلیدها در انقلاب ها وکودتاهای قرن اخیربه وضوح قابل درک است. کشورهای همسایه باطرح پلانهای کاملاً سنجیده مانند تبلیغ علیه مکاتب های امروزی وهمچنان تبلیغات ضد مدرنیزه شدن کشورو به آتش کشیدن مکاتب و ارتکاب قتلها و ترورها همواره مانع از رشد فکری و فرهنگی ملت ما شده اندو مردم ما را در جهل وبی سوادی نگه داشتند و در مقابل با احداث حوزه های مذهبی و نشر کتب و پخش کست های مذهبی همواره این برداشت را به ملت ما القا نمودند که تنها راه رستگاری و کامیابی ملی پیروی بی چون وچرا از علما ومولوی های دست نشانده آنها است .که تشکیل احزابی مانند سپاه پاسداران ومجاهدین وطالبان نیز درادامه همین راهکردهای نفوذی کشورهای همسایه بوده است . متاسفانه در تمامی این دوره های که کشورهای همسایه سلطه مذهبی در کشورما داشته اند هیچگاهی علما ما نخواسته اند که با تشکیل نهادهایی مانند انجمن علما اسلامی به یک استقلال مذهبی برسند تا مانع از مداخلتهای کشورهای همسایه گردند. وبا وجود گذشت قریب یک دهه ازفروپاشی رژیم تحت حمایه پاکستان وعربستان و دسترسی به حکومت جمهوری ما هنوز شاهد نفوذ شدید کشورهای همسایه هستیم که در بعضی ازموارد منجربه بروزخشونت ها واشوبهادر سطح کشور گردیده است. که می توان شورای علما افغانستان را در این مواردمقصردانست . این شورای علما است که باید با استفاده از مبلغین توانا خود و فرستادن آنها در میان مردم باعث ایجاد دید روشن درمواردمذهبی درمیان مردم شود وهمچنان با مبلغینی که با حمایت کشورهای ایران و پاکستان واردکشورمیشوندوزمینه سازاختلافات می گردندشدیداً برخورد گردد. کسب استقلال مذهبی میتوان تا حدود زیادی زمینه استقلال ملی ما و نیزایجاد امنیت سرتاسری را در افغانستان فراهم آورد.

 • محمد کریم احمدی ازگروه طوفان

كارنامه

گالری عکس

آنتولوژی شعر شاعران جهان برای هزاره
آنتولوژی شعر شاعران جهان برای هزاره

مجموعه شعر بی نظیر از 125 شاعر شناخته شده ی بین المللی برای مردم هزاره

این کتاب را بخرید

پيام‌ها

 • ابی که ازسر چشمه گیل الود است نمیتوان انرا باسانی صاف کرد توقع داشتن از شورای علمای افغانستان برای بهبودی مسایل دینی اب درهاون کوبیدن است ، تاوقتی دین درتمامیی امورات دنیایی وعقبایی انسانها مداخلت کند چنانچه در کشوری ما افغانستان میکند وضعیت راخوب تر وبهترازین نباید توقع داشت ، راه بیرون رفت از مشکلات معدوده ای کشور فرستادن دین به کنج مسجید وفرستادن سیاست در پارلمان وشورای وزیران کشور است در غیر انصورت همین اش است وهمین کاسه.

 • راه بیرون رفت از مشکلات معدوده ای کشور فرستادن دین به کنج مسجید وفرستادن سیاست در پارلمان وشورای وزیران کشور است در غیر انصورت همین اش است وهمین کاسه.

  برادر جان این پروژه شما از دو قسمت تدوین یافته است .

  1/ فرستادن دین به مساجد : ( حد اقل 150 سال وقت نیاز است . برای تکمیل این هدف . اگر ما از همین امروز شروع به فرستادن دین به کنج مسجد نمایم باید حد اقل 50 درصد تحصیل یافته و دانشمند داشته باشیم تا جای این همه اخوند و ملاه را که منحیث مسولیت دنیوی و اخروی در عرصه سیاست و اقتصد این کشور عرض اندام نموده اند , , بگیرند . ورنه فضای خالی را اخوند های وحابی و شاگردان مولانا های پاکستانی و اخوند ها ایرانی خواهدند گرفت . 50 در صد تحصیل یافته اگر شما بتوانید به هر وسیله که ممکن است از نسل نوی " اولاد های " مهاجری که امروز باشنده کشور های امریکای شمالی و اروپا هستند و بهترین تحصیلات روز را دارا هستند , , به داخل بیاورید . اول اکمالات اقتصادی و اجتماعی انها برای شما مشکل است و بعداء کشور را از سنگ تهداب بر مینای خیالات انها تا وطن پرست بودن انها به ثبت نرسد . . مشکل است واگذار نمود . مثال های در تاریخ سی ساله جنگ افغانستنان داریم از این ها . مثلاء اشرف غنی و یا خلیل زاد و یا خود جناب کرزی و امثالهم که در اصل همه این ها خود کش بیگانه پرستند . ولی اگر شما خود بخواهید که " از همین خاک جهانی دگری بسازید " ( یادی از دادود خان بخیر ) شاید زیاد تر از سی سال وقت شما گرفته شود تا اشخاصی به جای رسیدهء در کشور داشته باشید تا شما را از هر نگاه برای ساختن یک افغانستان مرفع مطمین بسازند تا شما بتوانید دین را به مسجد محدود بسازید .
  2/ وقتی یک جامعه پر از مردم باسواد داشته باشید که همه بدون موجودیت معتصم بالله های مدرن وظایف خود را با حسن مسولیت بدانند و جزی ترین مشکل را مشکل خود دانشته در پی رفع ان باشند . در ان جامعه شما خود به خود ادم های با دانش سیاسی را به شورای ملی افغانستان فرستاده و انها کسانی خواهد بود سر نوشت ساز برای شکور شما . )
  محترمین به یاد داشته باشید که با حلوا گفتن دهن شیرین نمیشود . این مشکلات افغانستان با صداقت و از جان گذشته گی و فدایی بودن یک یک ما حل خواهد شد .

 • در دوره های شاهی شورای ملی , حتی در دوران داود خان اعضای پارلمان افغانستان را یک عده اشخاصی به معنی واقعی خریده شده با پولی بسیار ناچیزی تشکیل میداند , و در دوران اظهار نظریات و رای دهی برای انتخابء صدر اعظم افغانستان وکلا بار ها پادشاه را و یا صدر اعظم را ( ضل الله - سایه خدا ) خطاب میکردند و در دوران بیانیه های خود اصلاء از مشکلات قریه جات و یا ولسوالی های خود حرفی به میان نمیاوردند . فقط چند تا وکیل احزاب چپی افغانستان بود که گاهی از ناراحتی از بعضی ار انها سوالهای راجع به وضع زنده گی رعایای انها میکردند و وکیل صاحبان به دروغ های شاخداری رضایت خود را از صدر اعظم و خاندان شاهی ابراز مینمودند . صدراعظم و یا کسانی که در این بازی مسخره شوارای ملی حصه داشتن پول خرچ میکردند , به رای دهنده گلن خود قابلی پلو میخوراندند , حتی با موتر های سرویس رای دهنده گان را از یک شهر به شهر دیگر میبردند تا موفق به نشستن به یکی از چوکی شورای ملی و یا ولسی جرگه گردند , بعد نان شان به روغن بود , و از هر پروژه و پروگرام که دولت برای قریه جات و ولسوالی ها انها در پیش داشت انها هشتادو پنج در صد بودجه انرا خود غصب نموده حیف میل مینمودند و باقی را حرام نموده کاری به پیش نمبردند , وکلایی که حتی سواد خواندن و نوشتن را نداشتن و به جای امضا شصت خود را به کاغذ میزدند از کجا بفهمند که کار یعنی چه . از نظر انها کار یعنی رشوت خوردن و دزدی از بیت المال . حالا این شورای علمای افغانستان مثالء برجسته اعضای شورای ملی افغانستان در زمان دادود خان و ظاهر خان مبیاشند . اعضای ان شورای ملی را داود خان و امثالهم برای تایید و برقراری خود در چوکی های صدارت خریده بودند و این شورای علمای افغانستان را کرزی برای بقای خود به خرچ و توصیه سی آی ای درست نموده است . علما مانند گویندهء کانالء تلویزیون هوا شناسی مطابق اوضاع اختناقء کشور اطلاعات نشر میکنند . شورای علمای افغانستان هر وقت " مردم از جنایات چون سر بریدن و دست و پا بریدن و اتش زدن و اسید پاشی به روی اطفال و مکتب ها را اتش زدن و هزار جنایات دیگر به تنگ امدند " . . به امر کرزی فوراء مکتوبی از مذمت و نا قابل قبول بودنء سنگسار و اسید پاشی و دست و پا بریدن شهریان توسط طالبان را , , , قبلاء ار شبکه های خبری داخلی پخش مینمودند ولی حالا حالا از بی بی سی و سی ان ان شروع به پخش اخبار معتصم باللهء خود نموده اند . گرچه این به معنی رسمیت دادن این علمای خالی الذهن و بی سواد است و از طرفی این علمای جاهل و غبی و کم ذهن یگانه و بهترین وسیله اغفال مردم و یا به گونه دیگر یگانه اشخاصی اسلامی هستند که میشود عساکر امریکا و خاصتاء سی آی ای نول تفنگ خود را بر شانه این نوکر ها گذاشته مردم رنج دیده ما را به انواع و طرق مختلف شهید سازند . فکر کنید که هزارن مار را کرزی برای نیش زدن مردم افغانستان در دو استین و پاجه های تنبان خود چپانده است .

 • در ذیل فتوای جدید این مسلمان نما های جنایتکار ر مطالعه کنید:

  دادن رای به زنان حرام اعلام شده است؟!

  تعدادی از علماى صفحات شمـال فتواى نامشروع حرام بودن رای به زنان را صادر کردند و افزوده اند هر فردی که به یکی از زنان کاندید رای داده باشد دست به کار حرام زده است و باید رای وی باطل اعلام گردد

  تاریخ انتشار: ۱۷:۰۱ ۱۳۸۹/۶/۳۱
  کد خبر: 14458
  منبع:
  نسخه چاپی

  به گزارش شبکه اطلاع رسانی افغانستان(afghanpaper)، تعدادى از زنان نامزد در انتخابات مجلس نمايندگان در ولايات بدخشان، تخار، قندز و بغلان اعتراض دارند که برخى از رقبایشان با استفاده از نفوذ افراد مذهبى خواستند دادن راى به زنان را از نگاه اسلام حرام اعلام کنند.

  يکى از نامزدان زن گفت تبليغات سوء عليه زنان کانديد در اين انتخابات بسیار گسترده بود. مقامات محلى هم اين ادعا را تتييد مى کنند اما مى گويند آنها از جلوگيرى آن عاجز بوده اند.

  اين نامزدان گفتند تعدادى از فرماندهان قدرتمند و فعالان تنظيمات سياسى توسط حلقات و گروههاى خاص دادن راى را از طريق علماى دين به زنان حرام تبليغ کرده اند.

  در ميان اين نامزدان، مريم کوفى، یک تن از نامزدان مجلس نمايندگان ولايت تخار گفت در قانون اساسى براى مرد و زن حقوق مساوی درنظر گرفته شده است.

  خانم کوفى افزود تعدادی از علماى صفحات شمـال فتواى نامشروع حرام بودن رای به زنان را صادر کردند و افزوده اند هر فردی که به یکی از زنان کاندید رای داده باشد دست به کار حرام زده است و باید رای وی باطل اعلام گردد.

  خانم کوفى بیان کرد چون در اسلام ميان مرد و زن هيچ تفاوتى وجود ندارد نبايد علماى دينى و مجاهدين ما از اين نام استفاده کنند و فتوا صادر کنند که براى خانمها راى دادن حرام است.

  براساس اطلاعات روزنامه آرمان ملی، مقامات محلى در ولايات شمـال افغانستان مخالفت مشارکت زنان را در مسائل سياسى و اجتماعى افغانستان از سوى برخى حلقات سياسى تاييد کردند اما تعدادی از اين مقامات در شمـال کشور مى گويند اين برنامه گسترده نبوده و تنها عليه نامزدان زن در انتخابات مجلس نمايندگان طرح ريزى گرديده بود.

  جنـرال شاه جهان نورى، فرمانده پوليس تخار که بيشترين تهديدات عليه زنان در اين ولايت وجود داشت مى گويد در پشت اين قضيه تعدادى از علماى دينى و خطباى مساجد دست داشتند.

  جنـرال نورى افزود برای همه معلوم است که افغانستان يک جامعه سنتى است و در آن افکار مختلف وجود دارد، ما چون اهل فتوا نيستيم، اين فتوا از سوى علماى دينى صادر شده که موضع خود آنها را نشان مى دهد و مقامات امنيتى نمى توانند علماى دينى را در زمينه حاضر کنند، اميدواريم اين موضوع پيگيرى شود.

Kamran Mir Hazar Youtube Channel
حقوق بشر، مردم بومی، ملت های بدون دولت، تکنولوژی، ادبیات، بررسی کتاب، تاریخ، فلسفه، پارادایم و رفاه
سابسکرایب

تازه ترین ها

اعتراض

ملیت ها | هزاره | تاجیک | اوزبیک | تورکمن | هندو و سیک | قرقیز | نورستانی | بلوچ | پشتون/افغان | عرب/سادات

جستجو در کابل پرس