صفحه نخست > دیدگاه > تريبون آزاد > جاغوری فراموش شده است

جاغوری فراموش شده است

نويسنده: روح الله جاغوری
جمعه 8 جون 2007

زمان خواندن: (تعداد واژه ها: )

همرسانی

آقای حامد کرزی ریاست محترم جمهوری اسلامی افغانستان سلام علیکم ورحمه الله و برکاته!

مردم ولسوالی جاغوری در این اواخر بار ها از سوی طالبان مورد تهدید قرار گرفته و تعداد زیادی از مردم بی گناه این ولسوالی به طرز فجیعی توسط طالبان به قتل رسیده اند.این در حالیست که مسئولین دولتی کوچک ترین توجهی به مشکلات و مصائب این مردم نکرده اند؛ ازین رو من عنوان حق شهروندی به خود حق می دهم دراین راستا مسائلی را خدمت شما مطرح سازم.

آقای رئیس جمهور!

مردم ولسوالی جاغوری مانند خیلی دیگر ازولسوالی های هزارجات از بدو تاسیس کشور افغانستان تا کنون به جز آنکه همیشه خود خدمت گذار دولت ها ودولت مردان بوده اند کوچک ترین خدمتی از آنان در حق خویش ندیده اند اگر شما یک بار سری به این منطقه بزنید آنچه را من میگویم به چشم سر می بینید.

این مردم به صورت خود جوش در سه دهه ی اخیر برای خود مکتب ساختند جاده ساختند ، چاه های آب حفر کردند ، کشاورزی شان را رونق دادند ، به کشور های همسایه و کشورهای دور مهاجرت نموده و هنگام برگشت تجربیات خویش را برای بهبود وضع زندگی شان بکار کرفتند. ثمره ی این تلاش ها این است که در کابینه های که شما تشکیل داده اید برخی از وزرای آن از همین مردم بوده و ماموران عالی ربته ی زیادی از مردم جاغوری در پست های مختلف در وزارت خانه ها مشغول خدمت به هموطنان خویش اند.

آقای رئیس جمهور!

این ولسوالی از پرنفوس ترین ولسوالی های افغانستان است که خود گواه روشن بر نا عادلانه بودن تقسیمات اداری سابق است و تلاش های فراوان این مردم برای ارتقای این ولسوالی به ولایت ، که شما دقیقا در جریان آن هستید ظاهرا همچنان بی نتیجه به حال خود باقی است.

این ولسوالی بیشترین تعداد مکتب را دارد و در حدود هزار نفر دانشجو در دانشگاه های داخل و خارج کشور از فارغ التحصیلان مکاتب این ولسوالی مشغول تحصیل اند و آقای پتان(والی غزنی) در آخرین سفرش به جاغوری می گفتند که باید فیلمی از زندگی این مردم تهیه شود وبرای سایر مردم به عنوان الگو نمایش داده شود و ولسوالی جاغوری به عنوان الگو و سرمشق برای مردم افغانستان باشد.

اقای رئی جمهور!

نمی خواهم شما را زیاد درد سر دهم شما خود بیش از من بر احوال این مردم آگاه اید و آنچه را که من یاد آورشدم از باب این بود که بگویم این مردم با همه این تلاش ها وزحماتی که کشیده اند و همینک پشتیبانان خوبی برای دولت شما هم هست این روز ها روز های سختی را می گذرانند طالبان چندین بار نامه فرستاده اند که شما باید ولسوال تان را بفرستید برود و مکاتب را ببندید وگر نه ما آنها را به آتش می کشیم.

درین چند روز اخیر آنان با حمله به یک پاسگاهی که ظاهرا برای جلوگیری از سرقت بیشتر موتر های این مردم در مسیر راه ایجاد شده بود هشت نفر از جوانانی را که مشغول پاسبانی بوده اند را به قتل رسانده اند.

بعد ازین اتفاق دو باره این مردم را تهدید به حمله کرده و جند شب پیش به منزل یکی از ساکنان این ولسوالی حمله کرده و شش نفر را که در میان آنان دو خانم و یک کودک و سه نفردیگربه شمول یک مهمان آن خانواده را به خاک و خون کشیده اند و تعدادی زخمی بر جا گذاشته اند ؛ متاسفانه کار به اینجا هم ختم نشده است دیروز شش نفر از مردم بی گناه این ولسوالی را که مسافر بوده اند در منطقه مقر به طرز فجیعی سر بریده اند.

حال اگر بگویم شما بی اطلاعید این غیر قابل باوراست اما سوال اصلی این است که چرا اولا رسانه های خبری افغانستان این وقایع را منعکس نمی کنند؟ ثانیا جناب عالی ومسئولین دیگر چرا در قبال این فجایع سکوت نموده اید؟

والسلام : روح الله جاغوری

آنتولوژی شعر شاعران جهان برای هزاره
آنتولوژی شعر شاعران جهان برای هزاره

مجموعه شعر بی نظیر از 125 شاعر شناخته شده ی بین المللی برای مردم هزاره

این کتاب را بخرید

پيام‌ها

 • طالبان درك كرده اند كه جاغوري يكي از مناطقي است كه سخت در حال رشد بوده و مردم آن يكي از حمايت كنندگان عمده حكومت افغانستان است.اگر دولت مردان از كابل اقداماتي جدي در مورد مشكلات اين مردم ننمايند، بدين معني است كه در اين منطقه در مقابل طالبان شكست خورده اند و نتيجه آن اين خواهد بود كه در قدمهاي بعدي در هيچ شهري افغانستان دختري نتواند مكتب برود. بدون شك در مراحل بعدي مناطق و شهرهاي ديگر افغانستان حتي كابل مورد هدف قرار خواهند گرفت. پس خوب است به اين مساله جدي تر پرداخته شود و به مشكلات اين مردم رسيدگي صورت گيرد.

 • متاسفانه با یک نیم نگاه می فهمیم که در صورت های مختلف توجهات بیشتر به مناطق جنوب و پشتون ها می باشد. این جای سئوال نیست که چرا وقتی هزاره جات و مناطق شمال افغانستان امن بوده ولی هزینه های گزافی صرف بازسازی مناطق ناامن جنوب می شود که امکان تخریب و ویرانی اش در اثر حملات طالبان و بالعکس به این مناطق زیاد می باشد. ولی هزاره جات که امن ترین مناطق افغانستان به حساب می آید البته قابل یادآوری است که امن بودن مناطق هزاره جات جز اینکه خودم مردم این مناطق امنیت و صلح را می خواهدو خود این امنیت را در مناطق شان حفظ کرده است دلیل دیگری ندارد، بازسازی ها خیلی اندک و واقعا نسبت به جنوب ناعادلانه می باشد.نمیدانم حامد کرزی کی بچه های آدی اش را فراموش کرده و به فکر همه مناطق می شود.

  آنلاین : فردای روشن

 • اگر در مناطق غیر پشتون نشین برای احیایی حقی تظاهراتی برگذار شود داد فغان کرسی نشینان کابل بلند می شوند که چنین و چنان , ولی در قبال جنایت آشکار طالبانی سکوت اختیار می گردد چرا؟

  جنایت طالبان در افغانستان که یک پدیده شوم و ناگوار محسوب می شود زمینه را روز بروز برای مردم افغانستان تنگ می کنند چنانچه که در این اواخر یازده تن از هموطنان را در جاغوری شهید نمودند ولی در قبال این جنایت طالبان دولت افغانستان سکوت اختیار نموده و کوچکترین تسلی برای بازماندگان داده نشد , چرا؟

  اگر پشتونی در شیندن و قندهار کشته می شوند ریس جمهور قربان بلی گویان در فاتحه حضور می یابد, اما آنانیکه بدست کورترین افراد جامعه در اثر کینه و عداوت جام شهادت می نوشند , آیا اینها و باز ماندگان شان حق تسلیت گفتن از ناحیه ی دولت را نداشتند؟ براستی که این همه تبیعض کور در کشور تا بکی ادامه یابد؟

  آنلاین : جاغوری فراموش شده است

  • غلام جان ! تو از سر سوته امریکایی ها چنین بر ضد تمام پشتون حرف میزنی. کرزی را امریکایی ها بر ما تحمیل کرده ، همانطوریکه بز کثیف مسعودوف را به حیث قهرمان ملی. پس تو اگر واقعا ً به یک کشور آزاد و مستقل جای که مردم بیچاره به شهادت نرسند باور داری اول بر ضد امریکایی های جنایتکار بر خیز. و به بیناموس ربانی، غلام فهیم، بیناموس قانونی ، برادران بز کثیف مسعودوف هم بگو که اگر جرهت مبارزه در سنگر داغ را بر ضد جنایتکاران امریکایی ندارند ، حد اقل شفاهی اشغال افغانستان را بوسیله آنها تقبیح کنند.

 • مردم جاغوری یادم مانده که دسته دسته به آقای کرزی رای می دادند. حالا که بازی های تاریخی افغانستان دوباره تکرار می شود حیران مانده اند. ما مردم بهتر است مسایل کشور را این قدر ساده نگیریم. حمایت از کرزی و تیم فاشیست او کمکی نه به ثبات می کند و نه به صلح و آرامش. این ها برای یک قوم و یک قبیله کار می کنند. اگر دو نفر در هلمند و یا خوست کشته می شود این ها آن قدر هیاهو می کنند که گوش فلک را کر می کند. اما کشته شدن انسانهای مظلوم جاغوری، هرات و جوزجان صدای هیچ کسی را در نمی آورد. چرا نماینده ای جاغوری در پارلمان سکوت می کند؟

  فاشیسم پشتون هیچ گاه نگذاشته که افغانستان روی آرامش و پیشرفت را ببیند و اگر جلو آن گرفته نشود در آینده هم نخواهد گذاشت.

 • آقای حقیقت ......

  حقیقت این است که از پس خراب استی واز کدام بچه جاغوری سخت خلیده است اگه بازدلت میشه آدرس بتی جواب بشنو.

  • خدمت حقيقت جان :

   به نظر بنده ، حقيقت آنچه كه تو گرفتارش هستي نيست . حقيقت اين است كه تودرحال حاضراز مرحله حيواني يك پله صعود نموده اي . همين كه توانايي نوشتن را آموختي به اين معني است كه : كارهاي ابتدايي انسانهارا ياد گرفته اي . مرحله بعدي انسان شدن ، تكامل ذهني مي باشد و اگر خودت خواسته باشي مي تواني ذهن خود را تكامل ببخشي و نگاه خود را به دنيا تغيربدهي . مي داني چرا ؟ زيرا انسانها مي توانند ، ديد ، و فكر خود را فراتر از محدوده ي بين زانو و ناف ، به مسائل انساني و حل مشكل هم نوع خود متمركز نمايد .
   دوست من جوينده يابنده است تلاش كن بهتر از اينها باشي .

 • کرزی برده امریکایی ها است و بدون امر آنها هیچ کاری نمیتوانند. شما بهتر است مانند ربانی، برادران و دزدان مسعودوف به بگرام یا سفارت امریکا در کابل نامه خویش را بفرستید.

  من میخواهم از فرصت استفاده کرده و برای پشتون ها این پیام را بفرستم که امریکایی ها مانند روسها دشمن شما اند. زیرا آنها میدانند که یگانه مردم که بر ضد حاکمیت شان و بر ضد اشغال افغانستان به پاه خواهند بر خواست پشتون ها اند. همانطوریکه روسها با استفاده از کارملوف ، مسعودوف، کشتمند و غیره نوکران شان یک میلیون پشتون را به قتل رسانده ، میلیونها را آواره و زمین ، قریه ها، شهرها و ملکیت های شانرا ویران کردند امروز امریکایی های جنایتکار با استفاده از غلام فهیم،بیناموس ربانی ، قانونی، برادارن جنایتکار ملی مسعودوف هزاران پشتون را به قتل رسانده و شهر ها و قریه های شانرا به خاک یکسان میکنند.

  پشتون ها باید بدانند که در 5 سال آینده اگر وضع به همین منوال پیش برود ، آنها حتی در مناطق خویش هم به زبان شان صحبت نخواهند توانست ، یک میلیون دیگر را از دست خواهند داد و کشور شان که احمد شاه درانی آنرا به یک دولت قدرتمند مبدل کرده بود تجزیه خواهد شد.

  هنوز دیر نشده و باید بر علیه امریکایی ها جنایتکار برخیزید. آنها با تحمیل یک دزد و خائین مانند مسعودوف به تمام افغانها ولی در قدم اول به یک میلیون پشتون و دل بسته گان شان توهین کرده اند. زیرا اگر مسعودوف بیوطن با روسها قرار داد هشت ساله آتش بس نیمداشت ، روسها به آن سادگی از طریق شاهراه سالنگ اکمالات نظامی نمیتوانستند و به قوتهای شان در مناطق جنوب سلاح ،مهمات و خدمات لوژستیکی نمیتوانستند برسانند. نتیجتا ً دوره اشغال افغانستان کوتاه میتوانست شود و یک میلیون پشتون بیدفاع به قتل نمیرسید.

  من در مورد برادران دیگر چیزی نمیگویم ولی اگر یک پشتون در حکومتی که قاتلان پشتون ها مانند غلام فهیم، برادران بیناموس مسعودوف و ربانی وجود داشته باشد و مسعودوف را قهرمان بگوید ، کار کند باید به حیث خائین ملی شناخته شود.

  وسلام.

  • Ba tashakkor az janabe Mirhazar gardanenda Kabulpress.
   Dar einke Jaghorian mardome elmparwar wa solhdost hastand wa baonwane yak jameae namuna dar keshwar bar sare zabanha oftada ast, hich jaye shaki nist. wali haqiqat dar einjast ke emteiaz ba jaha wa kasani dada meshwad ke khoshunat wa wairangari bishtare karda wa edama dahenda aan ast; na ba wajedin wa jawame-e waqeei aan. albata ke tafakkorate qawmgaraie ra ham namitawan az yad bord.
   Koorani mesle HAQIQAT(nazar dahande dar chand satr balatar) kasani and ke taqat o tahammole shanidane waqeeat ra nadarand wa ranjoor meshswand, zera afkare ghalate ra ke az mohet wa atrafe khod dar zehn darand, monakes mekonand...

 • بلی برادر پشتون خواه!
  بااینکه خودت خوب میدانی که تونوکراصلی پاکستان(چتلستان)استی وخیلی به خودافتخارهم میکنی اوبرادر ایکار خودنهادشمااست که کورخودوبینای مردم استید. مسعودوببرک وکشتمنداگرارتباط باخارج داشت صرفآباکسیکه بودداشت وفادارماند. نه اینکه هروز چهره تغیربدهدمانند امین اوف مسترکرزای ملامتوکل ملاسلام ضعیف وغیره....... بی غیرت هایش.
  ودیگه گفتی این ملک از ننه احمدشاه درانی است واین دیگر اقوام دامات هاویازنه های اومیشه که اینجااستند. ها راستی گفتی که یک میلیون پشتون هاراکشتندبلی امین نجیت گلاب زوی سروری .....سوته خان خووابسته به قوم روس بودند.

  • شما برادران پشتون خیلی جاهل مباثید( این حقیقت است )که در طول تاریخ ثابت کردئید!و این حقیقت در گفتار تان هم دیده مشود یک پشنهاد ساده دارم<< اگر مرد هستیند از جهالت بیاید برون>>

  • مطلب را زیاد دور نبرید و در مورد حال صحبت کنید. آیا شما بر سر سوته امریکایی هانشسته و داد از بز کثیف مسعودوف میزنید؟

   اگر شما غیرتی هستید اول از بیناموس ربانی و دزدان و برادران بز کثیف مسعودوف تقاضا کنید که اگر مانند پشتون ها در جبهات داغ سنگنین، موسی قلعه، پنجوایی.... و در جبهات داغ از کنر تا فراه نمیتوانند بجنگند حد اقل شفاهی اشغال افغانستان را محکوم کنند ؟

   یا شما میگویید که امریکایی ها مانند روسها برادران شما هستند زیرا در موجودیت آنها بز کثیف مسعودوف قهرمان ملی است و ربانی و غلام فهیم خانه ها و دختران مردم را چور میکنند ؟

  • دوستان گل آدم وقتی بعضی نوشته ها را می خواند کمی جگرخون میشه ازیکه چرا هموطنانش اینطوری فکر کند ولی بازهم خیلی جای خوشحالی است که همین آدمهایی که نظر های خیلی دکم وبسته هم داده اند،امروز از نظرات دیگران استفاده می کنند و به مرور فکر شان باز میشه و آنزمان است که افغانستان عزیز را وطن خود می خوانند و تمام اقوام افغانستان رادوست می دارند. راستی به یاد داشته باشید که از ما افغانها گیله هم نیست چون ما بی سواد ماندیم و متاسفانه مطبوعات هم نداشتیم که ما را کمک کند تا فکر ما توسعه پیدا کند. راستی بیاد داشته باشید که ما ده سال دیگر فکر طالبی در افغانستان نخواهیم داشت. باور کنید روند که فعلا در افغانستان آمده آنها را فکر شان تغییر می دهد و دیگر هموطنان شان راسر نمی برند. وطندارای گل کلگی تان را دوست دارم. حتی دیوانه تان را !!!!!!!!!!!

  • سلام به همه مخصوصاً به دوستان جاغوری ام!

   تشکر از پاسخ تان به نظرات من، بعد از اینکه نظرم را در کابل پرس? نوشته کردم، دوستان زیاد( مخصوصاً دوست دخترهایم که از جاغوری اند) از من گله کردند.
   اما من یک توصیه به برادران ( جگرخون) جاغوری دارم که همچنان که به دانش آموزان پهنتون و لیسه های تان مینازید به سخاوت دختران تان در دانشگاه ها نیز فخر کنید!!!!!!

   اگر خواسته باشید، شواهد زیاد برای تان میفرستم، امیدوارم کابل پرس " سانسور" نکند.

  • Na medanam salam konam ya nakonam ,
   Anchi ra man khandam waqiyan khijalat awar ast bary yak shakhsi ki chan roz maktab ya matrasa rafta.

   Hamwatan beswat koshish kon Arzish ensanyat wa sharaft ra dark koni, ba engona harfhayat chara tafriqa wa batbakhty ra taman mizani, begzar melat bechara kami tami asayesh tashta basha, khob chanchi az ayng khod Jaghuri ra mibini ba en mana nist ki shuam haq koftit, en shayat bardasht shuma bashat. baz ham migam kramat ensani wa akhlaq nawishtari befaham.

   tashkor az an eta hamwatan ki bari sobat wa ham bastagi watan mikoshat.

  • درود بر شما دوستان عزیز !
   یگانه اروزیم موفقیت و استوار بودن همه دوستان عزیز در راستائی علم وفرهنگ در کشور میباشد. هر انسان به مقدار توان خویش سخن و یا نظر پردازی میکنند. چه من باشم و یا کسی دیگر ، چه روشن فکرباشد ،چه نادان ، چه عاقل باشد، و چه غافل خلاصه هرکه به اندازه برداشتهای خویش اراد نظر مینمایند .
   و بنده به عنوان شهروند افغان ، از شهروندان عزیز خود استدعا دارم که خونسردی خویش را در همه موارد و در همه جا حفظ و تحت کنترول خودها داشته باشند . ما نباید حالا یکی را به اسم این و دیگری را به اسم آن متهم و گناه کار محسوب نمائیم .
   انسان روشن فکر ، عاقل ، دانشجو ، متعلم ، و شاگرد به کسی گفته میشود که از برخورد غیرانسانی و غیر بشری خودداری کرده و حد مقام خویش را بشناسد ، من نمیگم من (جاغوری هستم) من میگم که افغانی هستم . هرکه از هرگوشه افغانستان باشد برایم قابل قدر و دوست اش دارم چه از هرات باشد ، و یا از تخار ناموس تخاری ناموس من تجاوز به هراتی مثل اینکه تجاوز به دوستائی غزنی ما میباشد . دانشجویان عزیز ما در راستائی متحد بودن و اتفاق داشتن باید فکر بکند نه این خدا نکرده خطاب به این و آن ، توهین به شهروندان افغانی ما نمایند . من بسیار متأسفم که بعضی از اشخاص کوتاه فکر و ناتوان حرف توهین امیز را در صفحه کمپیوتر مینوسند آخر واقعیت اش جای شرم وخجالتی است .
   نظر دادن از خود حد و حدود دارد ، امیدوارم که در این مورد کابل پرس? توجه نموده روی حرفهای بی مورد غول نمایند .

 • دوست هموطن !
  کرزی نیز مانند نیاکانش سیاست یک بام و دو هوا دارد . متاسفانه زمامداران افغانستان هرگز نتوانستند از سیاست یک بام و دو هوای خود بیرون شوند. همین عمده علت برای عقب مانی افغانستان است. تا روزی که در افغانستان کسانی پیدا نشوند که عملاً نظریه شهروندی داشته باشند ، افغانستان از وضعیت اسفبار کنونی بیرون نمی شود.کرزی و امثال کرزی افکار قبیله ای دارند . زیرا اینها قبل از آنکه افغانستانی باشند ، قبیله ای هستند . آدم قبیله ای همه چیز را در محدوده قبیله خود می خواهد و فقط در محدوده قبیله خود سیر می کند . آدم های غیر قبیله برای شان بیگانه هست . معلوم است که نسبت به بیگانه چگونه عمل می شود. هموطن ! به اوضاع عمیق تر نگاه کن .
  موفق باشی .

Kamran Mir Hazar Youtube Channel
حقوق بشر، مردم بومی، ملت های بدون دولت، تکنولوژی، ادبیات، بررسی کتاب، تاریخ، فلسفه، پارادایم و رفاه
سابسکرایب

تازه ترین ها

اعتراض

ملیت ها | هزاره | تاجیک | اوزبیک | تورکمن | هندو و سیک | قرقیز | نورستانی | بلوچ | پشتون/افغان | عرب/سادات

جستجو در کابل پرس