صفحه نخست > دیدگاه > هفت سال از لویه جرگه گذشت و کرزی چی کرد؟

هفت سال از لویه جرگه گذشت و کرزی چی کرد؟

سواد که یکی از اساسی ترین ابعاد برای انکشاف و پیشرفت یک جامعه می باشد در کشور متاسفانه سطح دانش و سواد مردم به پایین ترین وجود دارد و بعد از گذشت هفت سال از حکومت نا کارآمد و آغشته به فساد حامد کرزی به این مهم اندک توجه صورت نگرفته است.
مرتضی رحیمی
پنج شنبه 11 جون 2009

زمان خواندن: (تعداد واژه ها: )

همرسانی

با گذشت هفت سال از برگزاری لویه جرگه اضطراری و ایجاد حکومت به رهبری آقای کرزی هنوز هم در سطح کشور مردم با مشکلات اساسی روبرو هستند.مشکلاتی چون نبود امنیت ، ضعف اقتصاد و پایین بودن سطح سواد جامعه و مردم ما که آن هم باز بر می گردد
به دو عامل قبلی هنوز هم دامنگیر مردم افغانستان است .

سواد که یکی از اساسی ترین ابعاد برای انکشاف و پیشرفت یک جامعه می باشد در کشور متاسفانه سطح دانش و سواد مردم به پایین ترین وجود دارد و بعد از گذشت هفت سال از حکومت نا کارآمد و آغشته به فساد حامد کرزی به این مهم اندک توجه صورت نگرفته است.

هنوز هم اطفال این مرز وبوم در گوشه و کنار کشور در زیر خیمه ها وفضای باز با کمترین امکانات درسی مشغول تعلیم و تعلم هستند ،در حالی که این اطفال آینده سازان وطن را تشکیل می دهد و فردای این وطن بدست آنها خواهد بود و باید به بهترین طریق ممکن سعی بر آموزش و تدریس بهتر آنها شود.

اطفال افغانستان

حتی ما در پایتخت کشورمان می بینیم اطفال زیادی را که به دور از هرگونه تعلیم مشغول کارهای شاقه می باشند وسعی بر پیدا نمودن یک لقمه غذایی حلال برای فامیل بی سرپرست خود می نمایند ، این اطفال که باید خوش و خندان کتاب بدست سوی مکتب روانه شوند با بدترین حالت ممکن در سرک ها روز می گزرانند .

براستی جوابگوی این همه مشکلات کیست؟

بله ، حکومت افغانستان که بعد از هفت سال خاک به چشم مردم مومن افغانستان انداختن ، نتوانست با سرازیر شدن موجی از کمک های جامعه ملل حتی زمینه آموزش را برای اطفال این مرز و بوم فراهم نمایید.

گذشته از آن که افغانستان بعد از هر سال خوبتر نشد بلکه اوضاع وخیم تر شده رفت. ما امروز می بینیم نا امنی های گسترده در کشور را ، نبود کار برای مردم و بلند رفتن نرخ های مواد اولیه ، براستی که اینها() بود دستاورد های کرزی طی چند سال حکومت وی .

امروز حکومت افغانستان حتی کنترل درست نزدیکترین مناطق در پایتخت را هم ندارد چه بسا مناطق جنوب کشور ، ما می بینیم در ولایت میدان وردک که از شهر کابل فاصله چندانی ندارد دشمنان مردم سلاح بدست در شب ها و حتی روز ها به این طرف وآن طرف رفته و به ازار و اذیت مردم درد دیده می پردازند . پس کجاست حکومتی که آوازه مصارف بیجا مسولین آن زبانزد جهانیان شده حکومتی که با خون مردم جیب های خود را از پول پر کرده است و آوازه فساد ان طنین انداز تمام جهان شده است.

شاگردان در زیز خیمه

اما کرزی آدمی که وعده های زیادی به مردم داد اما بجز پر کردن حساب بانکی بانکهای خارجی خود وبرادرانش هیچکاری قابل ملاحظه به مردم نکرد او که می دید که طالبان مردم بی گناه را در نقاط مختلف کشور با عنوانین و نسبت های مختلف به قتل می رساند این اشخاص اغشته به خون هزاران نفر از هموطنان بیگناه ما را گاهی دوست و گاهی برادر می خواند. با آنکه خود آگاه از هم چیز بود پس براستی آگر

طالبان برادران کرزی

طالبان مزدور، برادران آقای کرزی باشد.

پس از خود او هم چیزی جز این نباید انتظار داشت که حق مردم را در جیب های خود کنند وبا زندگی مردم فقیر کشور که حتی نانی برای خورد شب و روز خود را ندارند عیش نموده و برای خود و فامیل خود قصرها را بسازند.


عکس ها از منابع گوگل

آنلاین :
آنتولوژی شعر شاعران جهان برای هزاره
آنتولوژی شعر شاعران جهان برای هزاره

مجموعه شعر بی نظیر از 125 شاعر شناخته شده ی بین المللی برای مردم هزاره

این کتاب را بخرید

پيام‌ها

  • ده زمان ما لویه جرگه را لویه جرگه نصوار نامنهاده بودند محصلین پولتخنیک کابل به خصوص دختران تا چند ماه بعد از دایر شدن لویه جرکه امیر کرور از اتومسفیر انجا ....از بوی نصوار وردکی شکایت میکردند.

    فقد قبایل دو طرف بود که نصوار مفت را کپه کپه زده ویه قربان گویا اتن میکردند وکاکل می انداختند.
    هزاره وازبک وترکمن وتاجکه ...خو برده بود خبر هم نبودند که کی امد وکی رفت وکی خورد کی برد گپ ها از قبل ساخته وبافته میشد ,میشود ودغسی راروان به یی ووو

    • on ghadar moshkilat geraftari der afghanistan ziyade ki karzai na ki khar zai ham biyad na mitone ba asani karara pish bibare fek kon kabul 5 milon nafare faghat abi ashami dani ami nafara karzai na mitone jor kone

  • چرا کرزی در طی هشت سال بزرگترین کار های را کرد که نظیرش را هیچکس نکرد. ما نباید از کارهای آن چشم پوشی کنیم. الحمدالله از برکت کرزی است که امروز کشورما در دنیا معرفی شده . شکر امریکا و دیگر کشور های غرب برای خدمت بکشور ما دعوت شدند. از این کرده کار های بزرگ دیگر یافت میشود . ما و شما از طالبان و گلبدین تشکری کنیم که این سعادت را آنها به کشور ما بوجود آوردند.خدماتی را که برادران پشتون ما در افغانستان انجام دادند. اگر من هم میبودم نمیکردم. ما نباید انتقاد بیجا کنیم. تنها اشتباه برادران پشتون ما اینست که تعصب دارند . اگر تعصب زبانی نمیداشتند دنیا گل وگلستان بود. بازهم گناهی شان نیست آنها را پاکستانی ها ی خبیس بازی داده است . اگر همین تعصب شان نمی بود و با دیگر اقوام متحد میشدند باور داشتم که دنیا را فتح میکردند. بهمین خاطر پاکستان و دیگر کشور ها میفهمیدند که اگر پشتونها با اقوام دیگر افغانستان متحد باشند همه دنیا را فتح و تسخیر میکنند. لهذا از سیاست های شیطنت در جهت تفرق و جدائی اقوام کشور ما کار کردند. حال از پشتونهای خود خواهش دارم که بیایید باهم متحد شویم . تعصب زبانی را از ذهن تاریک شان دور کنند. زبان برایتان بهشت را نمی بخشد. خداوند در روز رستاخیز سوال نمیکند که بگوید بکدام زبان صحبت میکنید و یا بگوید چرا فلان زبان را یاد گرفتی و یا نگرفتی ؟ آموختن زبان به اساس ضرورت است . اگر یک تاجیک زبان پشتو را یاد میگیرد به اساس ضرورت یاد میگیرد همین طور پشتونها که دری را یاد گرفتند به اساس ضرورت شان بود. چشم پوشی از این حقیقت دیوانگی است. که انسان سالم و صاحب علم و دانش از این حقیقت چشم پوشی و انکار کند. خیر از خداوند بزرگ استدعاء میکنم کسانیکه با این مرض مزمن مبتلا و دچار هستند صحت و سلامتی برایشان نصیب بگرداند.

Kamran Mir Hazar Youtube Channel
حقوق بشر، مردم بومی، ملت های بدون دولت، تکنولوژی، ادبیات، بررسی کتاب، تاریخ، فلسفه، پارادایم و رفاه
سابسکرایب

تازه ترین ها

اعتراض

ملیت ها | هزاره | تاجیک | اوزبیک | تورکمن | هندو و سیک | قرقیز | نورستانی | بلوچ | پشتون/افغان | عرب/سادات

جستجو در کابل پرس