صفحه نخست > خبر و گزارش > غزنی: تاوان عقب مانده گی قبیله را باید هزاره ها بپردازد

غزنی: تاوان عقب مانده گی قبیله را باید هزاره ها بپردازد

درولایت غزنی، درمناطق پشتون نشین به خاطر تهدیدات طالبان یاهم انتخابات برگزار نشد ویاهم شرکت مردم درانتخابات خیلی کم رنگ بود. درولسوالی گیرو ولایت غزنی که کاملا پشتون نشین است فقط هشت نفر درانتخابات پارلمانی امسال رای داده اند.
بصیر آهنگ
سه شنبه 26 اكتبر 2010

زمان خواندن: (تعداد واژه ها: )

همرسانی

خبرنگار کابل پرس? در کابل که نمیخواهد نامش فاش شود، میگوید؛ حامد کرزی شام دوشنبه سوم عقرب سال جاری، فضل احمد معنوی رییس کمسیون انتخاب وبعضی کارمندان این اداره را احضار نموده وبه آنان گفته است که او حضور 11 نماینده ی قوم هزاره از ولایت غزنی را که درانتخابات امسال به پارلمان راه یافته اند، به هیچ وجه قابل قبول نمیداند. کرزی به کمیسیون انتخابات دستور داده است تا کوشش کنند، نماینده های قوم پشتون را یا به شکل انتصابی به پارلمان بفرستند ویاهم باید انتخاب در غزنی ملغی اعلان گردد.

ولایت غزنی در پارلمان کشور 11 نفر سهم دارد وامسال این یازده تن همه مربوط به قوم هزاره اند. هزاره ها هشتاد فیصد نفوس ولایت غزنی را تشکیل میدهند اما بنا به فرهنگ فاشیزم قبیلوی همیشه درحاشیه رانده شده اند. امسال درانتخابات پارلمانی صدها حوزه ی رای دهی از طرف کمیسیون انتخابات منحل شد و ورقه های رای هم به اندازه ی کافی فرستاده نشد. درولایت غزنی، درمناطق پشتون نشین به خاطر تهدیدات طالبان یاهم انتخابات برگزار نشد ویاهم شرکت مردم درانتخابات خیلی کم رنگ بود. درولسوالی گیرو ولایت غزنی که کاملا پشتون نشین است فقط هشت نفر درانتخابات پارلمانی امسال رای داده اند. اما درمقابل در ولسوالی های هزاره نشین غزنی که ازنگاه امنیتی هیچ مشکلی وجود نداشت، دربسیاری از حوزه های رای گیری، دراولین ساعات شروع انتخابات ورقه های رای تمام شد طوریکه درولسوالی مالستان 5600 نفر از رای دادن محروم شدند. درولسوالی جاغوری چهارده هزار نفر به خاطر نبود ورقه رای دهی نتوانستند رای دهند ودر ولسوالی های ناهور، سرآب و خواجه عمری هم نزدیک به هفت هزار نفر از رای دادن باز ماندند. در ولسوالی قره باغ که نزدیک به شصت درصد نفوسش هزاره می باشد نیز انتخابات برگزار نشد ومردم درحوزه های رای دهی ازپیش تعیین شده تا ساعت چهار عصر منتظر ماندند.

ازسوی دیگر نظر به تهدید های امنیتی ، در مرکز ولایت غزنی نیز هزاره ها نتوانستند درانتخابات شرکت کنند. حالا کرزی میخواهد هزاره های غزنی را که به قیمت خون شان با وجود تهدید های امنیتی درانتخابات شرکت نموده وبه نماینده های دلخواه شان رای داده اند را قربانی دموکراسی ستیزی و وحشی گری قبیله اش نماید.

تاکنون یک نامزد انتخابات از مردم هزاره به شمول چندین تن از مردم عادی توسط تروریستان طالب در جریان انتخابات کشته شده اند. طالبان برخی از مسیرهای عبور و مرور و راه ها را بر مردم هزاره بسته و ضمن اخاذی، امنیت جانی آنان را با مشکل جدی مواجه کرده اند.

به نظر می رسد تاوان عقب مانده گی قبیله و حامیان طالبان را اکنون باید مردم هزاره بپردازند که در ده سال اخیر نشان داده اند در پروسه های دموکراتیک پیشتاز می باشند.

آنلاین :
آنتولوژی شعر شاعران جهان برای هزاره
آنتولوژی شعر شاعران جهان برای هزاره

مجموعه شعر بی نظیر از 125 شاعر شناخته شده ی بین المللی برای مردم هزاره

این کتاب را بخرید

پيام‌ها

 • در اصل کرزی نه بلکه اسمعیل یون وانور الحق احدی تنها بالای غزنی نه بلکه بالای تمام سمت شمال عصبانی هستند مثلا انها میخواهند که بدانند که چرا گل رحمان خان همدرد در بلخ همراه با سه نفر از نماینده های اوغان ملت پیروز نشد. باید حد اقل از هرولایت شمال دونفر اوغان به پارلمان می امدند. چرا در کاپیسا حاجی فرید وهادی صافی پیروز نشدند. چرا 24 نفر پشتون در کابل پیروز نشدند وامثالهم.

  قبیله پرستان انتظار داشتند که یکبار دیگر در غزنی مانند انتخابات قبلی تقلب میشد وصندوق ها برای اوغانها پر میشد. این نشانه پیروزی اقای معنوی است وبگذار که کرزی هرگوی که میخواهد بخورد نوش جانش گردد

 • برنده شدن نماینده های قوم هزاره در ولایت غزنی دل سرگین شتر خواران قبیله پرست را که انتحار کردن یگانه هنر انها است را کفانده است. در این اواخر یک جوان هزاره برعکس قبیله پرستان که انتحار کردن را افتخار میدانند دست به ساختن یک طیاره زده است ولی شما دراین ویبسایت که سرگین شتر خوردن را ترویج میکند ببینید که چتور قبیله پرستان سرگین شتر خوار این فرزندان رهزن کبیر ابدالی به این جوان هزاره نه تنهاتوهین بلکه خواهان اعدام کردن وی میشوند. اگر به زبان یهودیت بلد نیستید باز برایتان به فارسی ترجمه میکنم. اما میخواهم که بگویم که مرگ به قبیله پرستان, این وحشیان قرن بیست ویک که تاهنوز از سرگین خروگاو وشتر خود تغذیه میکنند ونه خودشان پیشرفت میکنند ونه دیگران را میگزارند تا ترقی کنند

  http://www.tolafghan.com/posts/20208

  • این کرزی از چه وقت تا هنوز اين قدر مصالح پرست و ديد ملی اش گل کرده است که داد از مصالح ملی ميزند
   اين همه حق و حقوق مردم هزاره را که اين مردم که در سالیان سال زير پا کرد که اصلا عقل در سرش نمی ايد
   هر روز خر تر ميشود کرزی هم امروز از خريت انها دفاع ميکند.
   ولی وزرای هزاره که از طرف اين مردم قبيله گرا رد شد و حق مسلم اش بود و هست کرزی در کدام قبرستان بود
   که هيچ از مصالح ملی حرف نمی زد و مرده بود.

Kamran Mir Hazar Youtube Channel
حقوق بشر، مردم بومی، ملت های بدون دولت، تکنولوژی، ادبیات، بررسی کتاب، تاریخ، فلسفه، پارادایم و رفاه
سابسکرایب

تازه ترین ها

اعتراض

ملیت ها | هزاره | تاجیک | اوزبیک | تورکمن | هندو و سیک | قرقیز | نورستانی | بلوچ | پشتون/افغان | عرب/سادات

جستجو در کابل پرس