در همین بخش

صفحه نخست > دیدگاه > کابل باید در آتش بسوزد

کابل باید در آتش بسوزد

نويسنده: ناصر پويا
پنج شنبه 12 جولای 2007

زمان خواندن: (تعداد واژه ها: )

آصف ننگ سخنگوی فاروق وردک و وحید عمر معاون فاروق وردک در جرگه ی امن منطقوی روز پنجشنبه به اتهام جاسوسی به سازمان استخباراتی پاکستان ISI دستگیر شدند. آنها متهم هستند که به صورت سیستماتیک اسناد مربوط به شورای وزیران و سایر اطلاعات طبقه بندی شده کشور را به سفارت پاکستان تحویل می کرده اند. وحید عمر فعلاً به قید ضمانت موقتاً آزاد شده است.

گفته می شود پاکستان در افغانستان دهها هزار جاسوس دارد که تعدادی از این جاسوسها در درون دستگاههای امنیتی، اجرایی و قانونگزاری افغانستان نفوذ نموده اند، و در تصمیم گیری های عمده ملی نقش کلیدی دارند.

در سی سال اخیر افغانستان میدان نبرد سازمان های استخباراتی بوده است که هر یک تلاش کرده است بر دیگری پیشی بگیرد. سازمانهای استخباراتی در بوجود آوردن احزاب سیاسی وابسته به خود، ایجاد ایدئولوژی های بنیادگرای چپ و راست، سرنگونی حکومت ها، اعدام روسای جمهور کشور، آغاز جنگهای داخلی، ایجاد ائتلاف های جدید میان قدرت های محلی، ویرانی بناهای تاریخی افغانستان، برانگیختن تضادهای قومی،ترورهای سیاسی، و قتل عام مردم عام نقش کلیدی داشته اند. سازمان های استخباراتی در افغانستان نفرت و ویرانی آفریند، مردم افغانستان را به نام قوم و مذهب به جان هم انداختند، طبقه ی سیاسی فاسد و وابسته به خود را بوجود آوردند که به جای تعهد به مردم افغانستان به منافغ این سازمانهای استخباراتی متعهد هستند. افغانستان بوسیله این سازمانهای استخباراتی به ویرانه مبدل شد.

اما خطرناک ترین بخش این تراژدی نفوذ این سازمان ها و اجنت های وابسته به آنها در بالاترین سطوح تصمیم گیری حکومت است. این یک خطر بسیار بزرگ است. خطری که ممکن است آقای کرزی را به سرنوشت هر یک از روسای جمهور پیشین کشور مثل محمد داوود، ترکی، حفیظ الله امین، یا داکتر نجیب الله مبتلا سازد.

محمد داوود رئیس جمهور وطن پرست افغانستان همراه خانواده و اطفال خود توسط عوامل وابسته به سازمان استخباراتی شوروی وقت کا گ ب (KGB) اعدام شد. نور محمد ترکی توسط معتمد ترین همکارش حفیظ الله امین که تمام قدرت کشور را عملاً بدست گرفته بود خفه شد، حفیظ الله امین بوسیله کا گ ب به قتل رسید و سر انجام داکتر نجیب الله بوسیله ی سازمان استخباراتی پاکستان در پایتخت کشور خود حلق آویز گردید. داکتر نجیب الله هرگز تصور نمی کرد به چنین سرنوشتی مبتلا شود. اما واقعیت نشان داد که بسیاری از غیر ممکن ها در شرایط مناسب ممکن می شود.

چه ضمانتی وجود دارد که رئیس جمهور کرزی به سرنوشت هر یک از اینها مواجه نشود؟

این یک جانب مسئله است. جانب دیگر مسئله رنج و درد مردمی را به نمایش می گذارد که در زیر فشار روز افزون وابستگان ISI پاکستان در حال نابود شدن هستند. هر روز گزارش سر بریدن ها و حملات انتحاری احساسات مردم را جریحه دار می سازد. چه کسی پشت این قضایای هولناک ایستاده است؟ بدون تردید پاسخ این پرسش برای رئیس جمهور کرزی واضح است. سازمان استخبارات پاکستان ISI.

مردم افغانستان بوسیله ی سازمان های استخباراتی در حال نابود شدن هستند. خطر اینکه این سازمان ها بتوانند حکومت کابل را سرنگون نمایند وجود دارد. رئیس جمهور در برابر یک امر بسیار دشوار قرار گرفته است. اگر تصمیم درست و مناسب اتخاذ نگردد افغانستان آخرین رمق های خود برای ادامه حیات را با مایوسیت و نا امیدانه از دست خواهد داد.

ریشه های سازمان های استخباراتی درون ارگ ریاست جمهوری باید قبل از آن کشیده شود که این سازمانها حکومت آقای کرزی را ریشه کن نمایند. افغانستان در آستانه ی یک خطر بزرگ قرار دارد. تصمیم مقتضی می تواند ملت و دولت افغانستان را نجات دهد، تاخیر یا تردید در اتخاذ تصمیم می تواند فاجعه را غیر قابل پیشگیری نماید.

آصف ننگ و وحید عمر نمونه های کوچکی از نفوذ گسترده ی پاکستان در دولت افغانستان هستند. بدون تردید آنها بخشی از یک شبکه کلان و گسترده هستند که به صورت سیستماتیک در پی طرح و اجرای نقشه های جاسوسی هستند. آصف ننگ و وحید عمر از جمله ی با اعتماد ترین افراد نزدیک به آقای فاروق وردک هستند. این مسئله سوالاتی در مورد او و تیمش مطرح می نماید. سوالاتی که پاسخ خود را در حوادث آینده کشور خواهند یافت.

واژه های کلیدی

پيام‌ها

 • این فاروق وردک اگر به کرزی خیانت کرده باشد واقعاً یک انسان کثیف است.

 • از اول معلوم بود که وردک این مار آستین، جاسوس پاکستان است. او برای خود یک پلان خصوصی را پیش می برد و سعی داشت جای کرزی را بگیرد و افغانستان را به پاکستان بفروشد. خوب شد که همه از هویت این جاسوس پاکستان با خبر شدند.

  • رئیس جمهور کرزی باید با دقت در این عرصه اقدام نمائید. کسانیکه دستگیر شده اند باید به جزای اعمال شان برسند و شدیدترین جز برای آنها در نظر گرفته شودتا برای دیگران مایه عبرت گردد.

  • مشاهده کنید!

   شما میگوید کرزی، کرزی.

   شما خود قضاوت کنید، بعد از سقوط طالبان به ملیارد ها دالر مثل سیلاب سرازیر شد، به هزاران مشاور نما های خارجی هرکدام ماهانه از 10 هزار تا به 100 هزار دالر معاش گرفتند، نیروی 36 مملکت در افغانستان وجود دارد، آمریکا با این کش و فش در تمام نقاط کشور حاکم جان خود است، دزدان، رهزانان، قاتلان، آدم خوران که از ترس طالب در یک قوطی جای گرفته بودند، یک سیر نمک را به 16 لک افغانی میخریدند، زن و دختر شانرا پنچابی کنیز گفته برده بود، پدر و پدر کلان هایش همه از سقوی و پنچر مینی و خانه سامانی مرده بودند از عملکرد های همین کرزی رزیل و بی ناموس دوباره به سر نوشت ملت حاکم شدند. رییسان پارلمان، معاونین ریس جمهور و وزیران و مارشالان شدند. یک پنچر مین و یک سقا را هم که ببینی میگوید " اخمد شا ماسوود شوی خالیم بود" " فهیم بچه داده مست" این همه از برکت همین کرزی ایزک است.
   چرا میگذاری که عده اواباش و هرزه به سرنوشت مردم حاکمیت کنند. وقتی که نمی توانستی از اول استعفا میدادی. چوکی خو از کوس خوارت برایت نرسیده.
   از لحاظ قیافه شناسی انسان این ایزک معلوم است که یک طبعیت بسیار زنچه مانند، زبون، ترسو، بزدل و تسلیم دارد.
   این ایزک افغانستان را بسیار برباد خواهد کرد، در روشنی این همه پشتیبانی جامعه جهانی ما به مدارج بسیار بلند رسیده میتوانستیم، ولی افسوس که یک رهبر نداشتیم، شخص بزدل مثل کرزی و زعامت این ملت سراپا وحشی و درنده؟؟ بسیار مهال است. این کونی مملکت را غرق کرد.

 • از اول معلوم بود که فاروق خان وردک نه برای افغانستان بلکه برای باداران پاکستانی اش خدمت می کند. او یک اجنت پاکستان است و باید از حکومت افغانستان طرد شود. کرزی صاحب باید خود را با آوردن چنین آدمهای جاسوس بد نام نسازد.

  فاروق وردک می خواهد افغانستان را ویران کند. مرگ بر دشمنان افغانستان.

  مرگ بر جاسوس

 • دوستان عزیز!

  در مورد کرزی چه فکر میکنید ممکن خود این شخص هم جاسوس پاکستان باشد بخاطراینکه پیرامون کرزی کسانی جمع شده اند که بیشتر پاکستان خواه هستند ما وشما نمونه اش را دیدم که سخن گوی امور پارلمانی که نزدیک ترین شخص به فاروق وردگ به شمار میرود جاسوس پاکستانی ها بر آمد .

  هنوز سر فلم است بیبینم که تا اخیر فلم چه گپ های دیگر میشود و چندین جاسوس دیگر از این قماش سر و کله بیرون میکند.

 • بيسار جاي خجالت است براي آن عده مردم كه از حقيقت آگاه نيست، تهمت بالاي مردم روشن فكر اين كشور مثل آقاي داكتر فاروق وردك ميزنند، در حقيقت شما مردم خاين ملت، كسايكه در اين كشور كار ميكنند، نمي مانيد كه اين كشور ما مثل كشورهاي ديگر پيشرفت كند، اگر اين هم حقيقت باشند، و به نظر من اين كليدي ترين اشخاص جرگه مشترك امن بود، و آگر رييس جمهور اين كشور دستور گرفتاري آنهاداده باشند به نظر من فعلاٌ يك اشتباه هست، آيا شما مردم تحليل گراي سمتي هستي؟ آيا شما آنقدر هم آگاه نيست كه جرگه امن منطقه چقدر اهميت بالاي امنيت اين كشور دارند، و امكان دارند كه در ماه بعدي داير گردد چنانچه ما اطلاع دارم، شما چطور تحليل گراي اين كشور هستند؟ اگر آصف ننگ و وحيد عمر به گفته شما اجنهتاي پاكستان باشند و در تيم آقاي وردگ كارمي كنند، اجنت هيچ وقت جراآت اين را ندراند كه بالاي آمر خود فشار بياورند كه جرگه امن منطقه بايد ملي باشند و داير شوند، آيا شما ميدانند، آگر آصف ننگ و وحيد عمر به گفته شما اجنتهاي پاكستان باشند پاكستان هيچ وقت نمي خواهند كه اجنتهاي خود از دست دهند، و تا جاي كه ما از روزنامه ها اطلاع گرفتم پاكستان هيچ وقت نميخواهند كه جرگه امن منطقه داير شود، ما من حيث يك فرد اين كشور از شما تحليلگران كشور جداٌ تقاضا دارم كه بدون اطلاع حقيقي قضاوت كنيد واگر اين دو نفر گرفتار شده باشند به نظر من در اين هم دست پاكستان هست كه جرگه امن منطقه داير نشوند و از شما معزيزين تقضا دارم كه بالاي مردم روشن فكر و خادم ملت تهمت نگزاريد، و تا جاي كه خودم در مورد آقاي وردگ معلومات دارم، او يك شخص آزاد، مستقل، لايق و خادم اين مردم غريب ما هستند و براي آنها كار ميكنند.
  تشكر

  • دفاع هیجان انگیز تو از افرادی که در افکار عامه جا سوس شمرده شده اند بیانگر اینست که خودت نیز از همان قماش هستی . این رسم فاشیستهای وطنی است که هر گاه کسی ماهیت ایشان را افشا کند اورا بنام " سمتی" یا " ستمی" مورد سوال قرار میدهند تا بزعم خویش از اعتبار افشا گری ایشان بکاهند . ولی از تو میپرسم : ایا کسی که از سمت جنوب وشرق کشور نباشد حق ندارد در مورد سر نوشت کشور خویش سوال کند؟ مگر حق ابراز نظر نیز حق خدا داد شماست وبس ؟

  • بجواب آقای حقمل (که نمیدانیم این مل شما با کدام حق یکجا شده است؟ حق (معاش) که آی اس آی برایتان میدهد یا حق که الله است؟) از چهره هاي کثیف، مکروب، و نوکرک حلقه بگوشک آی اس آی و نوکران آی اس آی چرا دفاع میکند، آصف بی ننگ خود میدانید که بی ننگ بی ننگ است در هر جائیکه باشد بی ننگ هست، و شما که از این مکروب ها دفاع میکنید شما نیز ملوث هستید، آدرس خود را بنویسید تا به دنبال شما مکروب خان نیز آمده و شما مکروب را نیز قل و قم کنیم! تا دیگر مکروب ها، پرازیت ها، وایرس ها به طرف چرکستان فرار کنند! ای لعنت خدا بر تمام جاسوسان و وطنفروشان و ناموس فروشان باد!

 • تراژیدی در افغانستان همیشه بوسیله خائینان ملی آغاز شده است. اگر فقط به سی سال گذشته نظر افگنیم، طوریکه نویسنده هم فرموده اند داود خان یکی از شخصیت های ملی کشور که نام او لرزه بر اندام پنجابی ها کثیف پاکستانی می انداخت اول بوسیله اجنت های معلوم العال پاکستان حکمتیار و مسعود تضیف گردید و بعداً روسها او را سر به نیست کردند. خائنان ملی حکمتیار و مسعود با سازماندهی اولین شورش ها در لغمان و پنجشیر که مستقیما ً از طرف آی اس آی پاکستان رهبری میشد اولین ضربه را بر پیکر جمهوری نوبنیاد داود خان وارد کردند. که بعداً این شورش ها در خوست، پکتیا و کنر گسترش یافت. داود خان در برابر این اشرار پاکستانی راهی دیگری جز تغییر سیاست خود نداشت. تضیف حکومت او برای روسها چانس خوبی را برابر کرد تا دو گروه وفادار به شوروی را با قتل میر اکبر خیبر یکی از رهبران حزب دوباره با هم یکجا کرده و داود را سر به نیست کنند.

  متعاقبا در زمان جهاد باز عده از رهبران جهاد نسبت به آزادی کشور و سقوط روسها ، بیشتر منافع پاکستان رادر نظر داشتند، مسعود که یک گام جلو تر رفته و از اینکه پنجابی های پاکستانی نسبت به او حکمتیار را بیشتر مورد شفقت قرار میدادند با خود روسها قرار داد بست.

  بعد از خروج روسها شرایط برای یک مصالحه واقعی ملی به میان آمده بود. نجیب چندین بار اعلان کرد که اگر رهبران جهاد حکومت را تشکیل بدهد برای ایجاد یک حکومت دارای پایه های وسیع از پست خود استعفا میدهد. ولی باز هم خائنان ملی به مشوره پاکستان گوش کردند و پیشنهاد صلح و مصالحه نجیب الله را با راکت باران کابل و دیگر شهر های کشور جواب دادند.

  بعداً خائین ملی دیگر کارمل که از سقوط خویش بوسیله روسها علیه نجیب عقده گرفته بود با سقوط رژیم گرباچف دست خویش را با اجنت دیگر روسها مسعود یکی کرده و سقوط کامل افغانستان را فراهم کردند که تا امروز " کابل در آتش " میسوزد و تاگوشت و استخوان ما اجنت های پاکستانی، ایرانی و روس و غیره نفوذ کرده اند.

 • افسوس بر آن کسانیکه کور کورانه مقاله و گزارش مینویسند و وای به حال آن ملت که چنین زورنالیستها را در خود دارد.

  همه ما و شما دوستان عزیز باید یک طرفه قضاوت نکنیم و مردم مظلوم و بیچاره خود که از دو و نیم دهه جنگ و بدبختی قدمی به سوی بهروزی گذاشته اند، را در گمراهی نیندازیم.
  بهتر خواهد بود تا لطف فرموده همه با هم در بهتر سازی وضع زندگی مردم بیچاره این سرزمین تلاش ورزیده واز هیچ نوع بردباری در برابر یکدیگر دریغ نورزیم تا باشد که رستگاری نصیب مان گردد.

  به امید بهروزی همه افغانان،

  • برادر عزیز بهروزی افغانان زمانی ممکن است که جاسوس هایی مثل وردک توسط آدمهایی مثل تو حمایت نشوند. آقای عزیز تو که از وردک حمایت می کنی آیا به وجدانت چه جوابی داری که بدهی؟ تو فکر می کنی مسئول قتل دو ملیون افغان بی گناه در این مملکت کی بود مردم افغانستان یا اشخاصی مثل فاروق وردک که مسایل قومی را در کشور به نفع پاکستان جایتکار شعله ور می سازد. وردک یک انسان آلوده و جاسوس است که باید اعدام شود. وردک باید به سزای اعمالش رسانده شود. در تمام دنیا جاسوس را اعدام می کنند ولی جاسوس های پاکستانی در افغانستان حکومت می کنند. دردا و دریغا به حال این ملت. باز چند نفر آدم غیر مسوول هم پیدا می شود که از وردک این جاسوس آی اس آی دفاع می کند. برادر به وجدانت مراجعه کن. ببین چه کسانی مسوول سر بریدن فرزندان این کشور در جنوب کشور هستند. ببین این جوانانی که از این خاک توسط دست نشاندگان پاکستانی سر بریده می شوند از تمام اقوام کشور هستند. حتی بیشترشان پشتون هستند. اما باز هم تو از فاروق وردک که جاسوس معلوم الحال پاکستان است دفاع می کنی. به وجدانت مراجعه کن و از ترحم به حال گرگان پرهیز کن که این ظلم آشکار است به حال بره بیچاره. بره ها فرزندان ما و شما هستند که شاید روزی توسط همکاران فاروق وردک یعنی طالبان و آی اس آی سر بریده شوند به خود آیید و از حمایت از یک جاسوس بپرهیزید.

  • خوب چرندیات زیادی را خو نویشته کرده اید،اکر این خبر غلط بود، باز دیکه ز... خوده ببرین ده مندوی وبفروشین.

  • برادر محترم اگر تو واقعا افغان باشی و جاسوس یک مملکت دشمن افغانستان نبوده باشس هر گز همجو حرف ها تکرار نمیکنی شما اصلا از واقیعیت های این جامعه اگاه نیستند خدمات اقای وردک که در قبال مردم رنج دیده افغانستان انجام داده اند به همه افغانها اشکار میباشد سهم شخص اقای وردک در پروسه های قانون اساسی انتخابات و وظایف محوله از وطن دوستی ایشان میباشد بسیار جای تآسف است که دشمنان وطن و حریف های سیاسی اقای وردک و تیم شان به الفاظ غیر مسولانه و وطن دشمن حرف میزنند بسیار جای تآسف و شرم است.
   خدواند برای فاروق وردک اجر خدمات ایشان را که انجام داده اند بدهد و برای حریفای سیاسی اقای وردک که دشمنان اففانستان هستند جزای شرمندگی میخواهیم.

   والله علی ما نقول وکیل

  • ملا نصرالدین دخترش را به کسی نامزد کرده بود و از قضا دختر در دوران نامزدی از نامزد خودش حامله هم شده بود. روز عروسی که دختر ملا نصرالدین را بالای اسپ به خانه ی شوهر می بردند طبق رسومات قدیم!!! دختر ملا گریه می کرد. ملا سرش را به گوش دختر کرد و گفت دختر جان گریه نکن این موضوع هنوز معلوم نیست که سر بگیرد یا نه؟

   این برادر ماهم همین گپ را می زند.

   برادر! متهمین فعلاً در زندان هستند. اسناد و شواهد جاسوسی شان کاملا واضح و هویدا است.دیگر چه دلیلی می خواهی از این واضحتر؟

 • بلی! سازمان استخبارات پاکستان اجنت های فراوان در تیم کرزی دارد. این مطلب را چند وقت پیش آقای صبغت الله مجددی که خود از حامیان بزرگ دولت کرزی هست بصراحت و جدیات تمام در برایر رسانه نگفت که: سازمان اسخبارات پاکستان در رده های خیلی بالای دولت نفوذ پیدا کرده است؟ به یقین که آقای وردک خودش یکی از اجنت های بزرگ آی اس آی هست، مثل اسپ ترویایی در درون دولت برای نابودی آن. هواداران تمامیت خواهان درینمورد چه میگویند؟

 • In a country that aliens ( CIA+F.B.I.) made a puppet govrnment, and chose Hamid Karzai as President of this country, it is complete normal if a minister or any other body who works in government spy for other countries.

  Mr.Hamid Karzai report every things for his friends /Americans
  if you want to take spy ,you must take the boss.

  Rangin Dadfar Sapanta must inform some time his German friends about situation Khorasan-Country ( Afghan=Pashtun +Stan ) , it is not spy , it is just a friendly cooperatation

  Anwarulhaq Ahadi , Ashraf Ghani Ahmad Zai ,and every body may friendly cooperate with some aliens countries. Certainly they do it

  Pashtun=Afghan people instead to think about freedom of Khorasan-Country , they report every week to International Organization that Pashtun are 95% Population of Khorasan-Country. C.I.A. and F.B.I. Mafia say : Continue your allegation because it is in over benefit

  ta_lash@yahoo.com - Fascism and ugly U.S.A. 3 July 2007

 • آن که اجنت یک کشور پثیف و کثیف که از بطن دشمن ما و مال ماو تاریخ ماست میشود . سرش از زدن است اجنت کشوری که تاریخ اهلیت ..... هیچ هیچ ندارد شدن خجالت دارد ازاین کرده زن خود را در سر چوک لیلام کند خوب است نه این کار .
  اجنتوری علیه مردم خود ملت خود ناموس خود وبه نفع یک کشور خارجی میکنند و شرم هم ندارند . من سر فاروق وردک حکم نمی کنم چون شخصی خودم از واقعت آگاه نیستم . ولی اگر باشد گای تـآسف است .

جستجو در کابل پرس