صفحه نخست > حقوق بشر > آزادی بيان > سانسور در رژيم کرزی

سانسور در رژيم کرزی

از روزنامه نگاران و خبر نگاران، مديران رسانه ها و فعالان جامعه ی مدنی و حقوق بشر می خواهم اگر چنانچه موارد خاصی را که تصور می کنند انتشار آن در اين کتاب مهم است، خاطر نشان کرده و همراه با جزييات، آن موارد را برایم ارسال کنند. اين موارد می تواند اعمال فشار و سانسور در رسانه های افغانستان توسط هر نهاد، گروه و سازمان و جمعیت دولتی و غیر دولتی تا حمله، توهين و تحقير و بازداشت و زندانی شدن روزنامه نگاران باشد.
کامران میرهزار
سه شنبه 6 اكتبر 2009

زمان خواندن: (تعداد واژه ها: )

همرسانی

چندی ست نوشتن کتابی را روی دست گرفته ام که به بررسی سانسور در افغانستان، بويژه در رژيم حامد کرزی می پردازد. در اين کتاب ضمن پرداختن به سرکوب و خفقان از زمان بوجود آمدن کشوری بنام افغانستان، بصورت جزیی، موارد سرکوب و سانسور در رژيم حامد کرزی بر شمرده شده است. بررسی نوع اعمال سانسور توسط نهادهایی مانند شورای علما، امنیت ملی ، وزارت اطلاعات و فرهنگ، ریاست جمهوری، وزارت داخله، وزارت مالیه، وزارت معارف، پارلمان، ان جی او ها و نهادهای بین المللی و ...در کنار واليان و فرماندهان محلی، طالبان، نيروهای بین المللی، جنگ سالاران و قاچاقچيان مواد مخدر و نيز بررسی مهمترين دوسیه های روزنامه نگاران و خبرنگاران کشته شده، بازداشت و زندانی شده از بخش های مهم اين کتاب می باشد.

برای نوشتن اين کتاب تاکنون با بيش از هفتاد روزنامه نگار و خبرنگار فعال به همراه برخی از خبرنگاران تبعيدی و آنانی که به سبب تهديد و اعمال فشار دست از کار کشیده اند صحبت کرده ام.

اين کتاب مراحل پايانی نوشتن خود را طی می کند و برای ويرايش و چاپ آماده می شود. کتاب سانسور در افغانستان علاوه بر چاپ، بصورت اينترنتی نيز به نشر خواهد رسید.

پيش از آماده شدن اين کتاب برای ويرايش و چاپ، از روزنامه نگاران و خبر نگاران، مديران رسانه ها و فعالان جامعه ی مدنی و حقوق بشر می خواهم اگر چنانچه موارد خاصی را که تصور می کنند انتشار آن در اين کتاب مهم است، خاطر نشان کرده و همراه با جزييات، آن موارد را برایم ارسال کنند. اين موارد می تواند از هر گونه اعمال فشار و سانسور برای جلوگيری از نشر همگانی موضوعی خاص توسط هر نهاد، گروه و سازمان و جمعیت دولتی و غیر دولتی تا موارد حمله، توهين و تحقير و بازداشت و زندانی شدن و حتا کشته شدن روزنامه نگاران و يا اشخاصی که منبع محسوب می شوند باشد. طبيعی ست که ذکر جزييات بيشتر همراه با اسناد آن اگر موجود باشد، می تواند کمک شایانی کند.

قابل ذکر است که در مورد نشر نام اشخاص، مسایل امنيتی آنان در نظر گرفته خواهد شد و در مواردی که ذکر نام روزنامه نگاران و خبرنگاران باعث بی امنيتی آنان می شود، نام ذکر نخواهد شد و نزد نگارنده محفوظ خواهد بود.

ايميل من:

شاعر و متخصص سیستم های معلوماتی
سردبیر و ناشر کابل پرس?
هزاره از هزارستان

آنلاین :

Work and Poetry

آنتولوژی شعر شاعران جهان برای هزاره
آنتولوژی شعر شاعران جهان برای هزاره

مجموعه شعر بی نظیر از 125 شاعر شناخته شده ی بین المللی برای مردم هزاره

این کتاب را بخرید

پيام‌ها

  • kamran ra salam taqdeem ast

    omedwaram ke ketabat ra harchi zood tar ba moqaffaqeyat ba payan berasani wa ma ham az khwandane aan bahramand shaweem, magar yak nokta ra bayad faramoosh nakoni wa aan sansoor dar kabulpress ast, shayad yagan sansoorak ha eenja ham bashad wa degar eenke sansoor sar moqabele azadiye bayan qarar darad, wa behtar ast een nokta ra hambegoshaye ke aslan een azadiye bayan belakhera marze ham darad ya benehayat ast , ok kaamgaar bashiiiiiiiiii

Kamran Mir Hazar Youtube Channel
حقوق بشر، مردم بومی، ملت های بدون دولت، تکنولوژی، ادبیات، بررسی کتاب، تاریخ، فلسفه، پارادایم و رفاه
سابسکرایب

تازه ترین ها

اعتراض

ملیت ها | هزاره | تاجیک | اوزبیک | تورکمن | هندو و سیک | قرقیز | نورستانی | بلوچ | پشتون/افغان | عرب/سادات

جستجو در کابل پرس