Kamran Mir Hazar Youtube Channel
حقوق بشر، مردم بومی، ملت های بدون دولت، تکنولوژی، ادبیات، بررسی کتاب، تاریخ، فلسفه، پارادایم و رفاه
سابسکرایب

در همین بخش

صفحه نخست > دیدگاه > رای دهندگان غزنی را فراموش نکنید

رای دهندگان غزنی را فراموش نکنید

انتخابات در افغانستان
kawa gharji
چهار شنبه 24 نوامبر 2010

زمان خواندن: (تعداد واژه ها: )

سکوت درصورت معامله با نتایج انتخابات درولایت غزنی خیانت بزرگ است و این مساله می تواند ضربه بزرگی به باورمندی مردم به دمکراسی و شرکت مردم در انتخابات های آینده بزند و موجب تضعیف شدن نیروهای مختلف مدنی و دمکراتیک درافغانستان گردد و بدون شک در صورت عملی شدن برنامه های کرزی و تیم قبیله گرایش ؛ این تنها شکست مردم هزاره نخواهد بود بلکه شکست تمام نیروهای مدنی و دمکراتیک درمقابل فاشسیت های تمامیت خواه دردرون دولت قلمداد خواهد شد.

نتیجه نهایی انتخابات پارلمان بعد ازماه ها انتظار بلاخره به پایان رسید وکمیسیون انتخابات نتیجه نهایی برندگان انتخابات رااعلام نمود. اما دراین میان به خاطر راه یافتن اکثریت نامزد های مردم هزاره در ولایت غزنی، تا هنوز نتایج انتخابات را اعلام نکرده اند و دلیل آن را ملاحظات فنی آورده اند.

پیش ازاین هم خان قبیله- حامد کرزی- گفته بود که برگزاری انتخابات درولایت غزنی منجربه تامین وحدت ملی دراین ولایت نشده و نهاد های انتخاباتی در این زمینه باید کاری انجام دهد.

این سخنان خود نشان دهنده تعصب اشکاراست که هیچگونه برنامه وحدت ملی سازی نمی تواند آن را به هیچ شکلی توجیه نماید.

درولایت غزنی هم مثل تمام ولایات افغانستان انتخابات برگزارشده است ومردم هم به پای صندوق های رای رفته اند وبرای کاندید های مورد علاقه شان رای داده اند. درروز برگزاری انتخابات نیزدربعضی ازولسوالی های این ولایت که ساکنین آن را مردم هزاره تشکیل می دهد، ورقه ها راهی دهی قصدا به حد کافی توزیع نکردند و این مساله موجب شد تا تعداد زیادی از رای دهندگان نتوانند در پروسه انتخابات شرکت نمایند.

سکوت درصورت معامله با نتایج انتخابات درولایت غزنی خیانت بزرگ است و این مساله می تواند ضربه بزرگی به باورمندی مردم به دمکراسی و شرکت مردم در انتخابات های آینده بزند و موجب تضعیف شدن نیروهای مختلف مدنی و دمکراتیک درافغانستان گردد و بدون شک در صورت عملی شدن برنامه های کرزی و تیم قبیله گرایش ؛ این تنها شکست مردم هزاره نخواهد بود بلکه شکست تمام نیروهای مدنی و دمکراتیک درمقابل فاشسیت های تمامیت خواه دردرون دولت قلمداد خواهد شد.

کشورهای دخیل درمساله افغانستان که با شعاربرقراری دمکراسی وآزادی درافغانستان پا گذاشته اند واین انتخابات نیز با پول مالیه دهندگان مردم آن کشورها برگزار شده، نباید دربرابراین معامله گری سکوت نمایند و درمقابل مردم و وجدان خود مسئولانه برخورد کنند.

احزاب دمکرات ومدنی افغانستان ومردم هزاره نباید به احترام تعبیرنادرستی که کرزی و بعضی از همفکران شان از وحدت ملی دارند سکوت نمایند. این تعبیرنادرست از وحدت ملی درتمام این ده سال هیچگاه به نفع مردم افغانستان و نیروهای مدنی و دمکرایتک درکشورنبوده و بعد از این هم نخواهد بود.

سال گذشته حدود 1200 نفرازفارغ شدگان مکاتب جاغوری برای شرکت درامتحان های کانکور به غزنی امدند و درآن زمان هم به خاطر نبودن جای کافی دردانشگاه ها و رعایت وحدت ملی و توازن بسیاری ازجوانان را به دانشگاه ها راه ندادند و قبل ازان نیزوزارت معارف، نامه ای را به جاغوری فرستاده بودند که این ولسوالی که نفوس آن بیشترازیک میلیون نفر می رسد، حق داشتن فقط سه لیسه را دارد، تا بدین شکل وحدت ملی حفظ شود.

این نمونه ها خود نشان دهنده یک تبعیض و تعصبی است که به حقیرانه ترین شکل به نام حفظ وحدت ملی درافغانستان به نمایش گذاشته می شود.

این نوع تعبیر ازوحدت ملی فقط به درد آنهایی می خورند که لنگ های شان را برای آی اس آی پاکستان بالا کرده اند و بکس های پول را از ایران تحویل می گیرند.

اگر واقعا دولت افغانستان وحامد کرزی متعهد به دمکراسی وحفظ وحدت ملی درافغانستان استند، چی فرقی دارد که مردم افغانستان چی کسانی را وازکدام قومی به نمایندگی شان درپارلمان افغانستان انتخاب نموده اند.

وقتی آمدن کاندید های مردم هزاره که توسط مردم انتخاب شده باعث برهم خوردن وحدت ملی درافغانستان می شود، پس چی کسی می تواند حافظ وحدت ملی دراین کشور باشد؟ چند کوچی طالب که هرتابستان به مناطق هزاره جات حمله می کنند ویا چند دزدگردنه گیر طالب که راهزنی و قاچاق مواد مخدر و نوکری برای آی اس ای را یگانه راهی برای پیدا کردن پول می دانند؟

دشواراست درکشوری که دزدان گردنه گیراش حافظ وحدت ملی قلمداد می شوند ازارزش های دمکراتیک دفاع و حرف زد.
چرامردم هزاره باید تاوان عقب ماندگی و نداشتن شعور سیاسی و اجتماعی و فرهنگی پشتون ها را در ولایت غزنی بپردازد؟
چرا آقای کرزی اینقدر بی شعور است که درتمام این ده سال نمی تواند معنای درست وحدت ملی را درک نماید و یا لاقل بفهمد که مردم افغانستان معنای درست تر این واژه ها می فهمند؟

انهایی که به نام حفظ وحدت ملی مانع ورود کاندید های برنده مردم هزاره درپارلمان می شوند خود خاینین استند که ضربه بزرگی به وحدت ملی می زنند و آن رای های روز انتخابات زمانی گلوله های آتشینی خواهد شد که به نفع هیچ یکی از اقوام افغانستان نخواهد بود.

واژه های کلیدی
انتخابات در افغانستان

کاوه استم.
در کشورم اتفاق های می افتد که نمی توانم از کنار شان به بی تفاوتی رد شوم.
درس می خوانم. موسیقی می شنوم .

آنلاين بنگريد :

http://www.kawagharji.wordpress.com

پيام‌ها

 • اینهم چند جمله به عنوان سهم من در رابطه با مقاله ی بالا :

  • نویسنده به حیث شخصی که درد مردم خویش را احساس میکند کاملا حق دارد بگوید که حقوق کسانی که توانستند و شجاعانه به پای صندوق های رای رفتن نباید فدای آنانی شود که نخواستند و یا مجبور شدند که رای ندهند.
  • نویسنده حق دارد که بگوید این تعداد از وکلای که از مردم او اینبار انتخاب شده باید به ولسی جرگه راه داده شوند زیرا این امکان باز مساعد خواهد شد یا خیر کاری است که نمیتوان اکنون پیش بینی کرد. بخصوص که تمام وزرای هزاره در بار قبل رد گردیدند.
  • من خودم شخصا ً در اول طرفدار راه اندازی انتخابات در این شرایط که بیش از نصف مملکت در آتش است نبودم ولی در ضمن اشتراک مردم را در بسیاری از محلات رای دهی شجاعت افغانها و رد طالبان و باداران پنجابی های بویناک شان میدانم و این چیزی است که نباید نادیده گرفته شود.
  • من در ضمن از افغانها و بخصوص پشتونها میخواهم که اگر تا کنون ذره ی شک داشتند بعد از این نباید در خطاب کردن رهبری طالبان به حیث بزرگترین و کثیف ترین فروخته شده ها ذره ی نباید تردید کنند.

  این طالبان بودند که به دستور بادران پنجابی شان فقط و فقط رای دهندگان پشتون را مورد هدف قرار داده و فقط و فقط آنها را از رفتن به رای دهی ممانعت کردند.

  البته در شمال کشور گروه های دیگر نیز در این راه با طالبان غیر مستقیم در روز رای دهی همصدا شده و با نیرنگ و تهدید جلو رفتن پشتونها را به محلات رای دهی گرفتند.

  به طور مثال در تخار ، بغلان ، بلخ مردم میگویند که وضعیت امنیتی دفعتا ً در مناطق پشتون نشین بر هم زده شد که بعد از گذشت ساعات رای دهی دوباره به حال عادی برگشت.

  در مناطق پشتون به عین شکل ولی با این فرق که طالبان اعلان کرده بودند که میخواهند جلو رای دادن مردم را بگیرند. ولی آنها در برابر مردم دیگر غیر از پشتون در مناطق که میتوانستند هم ، اقدامی نکردند.

  حالا در عقب این کمپاین ضد پشتونی چه نهفته است چیزی است که میشود در رابط با آن بر اساس پالیسی آی اس آی چتلستان در قبال افغانستان حدس زد.

  پنجابی های کثیف فکر میکنند که با تضعییف پشتونها در ولسی جرگه افغان آنها مسله دیورند را که به حساب آنها غیر پشتونها چندان به آن علاقه ندارند حل کرده و از سوی دیگر مسله نفاق قومی در افغانستان بیشتر حاد میشود چون آن پشتونهای که مجبورا ً نتوانستند به پای صندوق های رای بروند در برابر ولسی جرگه که نمایندگان شان در آن وجود ندارد سر دشمنی یا بغاوت اختیار کرده صفوف طالبان را بیشتر تقویت خواهند کرد و آرزوی پنجابی های کثیف و بونیاک چون حمید گل و قاضی حسین در راه تبدیل جنبش طالبان به مقاومت ملی جامه عمل خواهد پوشید.

  نوت : خواهش میکنم قبل از مطالعه دقیق نوشته من و طرح سوال مرا محکوم به این و یا آن نکنید.

  منظور من از ابراز نظر بالا فقط بحث بالای مقاله است که امید بدون توهین و دشنام صورت گیرد.

  وسلام

 • Don’t forget the voters of Ghazni:

  There is no democratic society/ government in the modern world to ignore the votes of the people who take many risks to come to vote such as Taliban/ Terrorist attack. But, it is shouldn’t be that surprise which is Karzay wants to consider the unity of Afghanistan nation about the Ghazni voters who elected the majority of MP’s from Hazara’s candidates. I have a question from the readers, is there a fully equality in each step of the government of Afghanistan which they consider the unity of the nation, is the government really practicing the democracy?

  Let’s make one voice to keep our unity and help the brave and civilized Ghaznian people to shouldn’t lose there votes and trustiness

جستجو در کابل پرس