صفحه نخست > کابل پرس ورزشی > مقالات فوتبالي > سیدورف؛ فوتبالیستی متمایز از سرزمین لاله های نارنجی

سیدورف؛ فوتبالیستی متمایز از سرزمین لاله های نارنجی

علی جواد دهقان
دوشنبه 15 فبروری 2010

زمان خواندن: (تعداد واژه ها: )

همرسانی

سیدورف؛ یکی از بازيكنان بزرگ فوتبال هلند که براي بهترين مربيان دنياي فوتبال بازي كرده است و یک شاخصه مهم در کارنامه افتخاراتش دارد، دستیابی به جام قهرمانی باشگاههای اروپا با سه تیم مختلف. او بعد از گذراندن دوران مصدومیت خود می رود که آمادگی حضور برای بازی حساس میلان مقابل منچستریونایتد را کسب کند. بازی ای حساس به میزبانی میلان در سان سیرو. به همین منظور مجبور است بیشتر از دیگران با فیزیوتراپ شخصی اش کار کند اگرچه جلساتی را نیز پیشتر در این زمینه کار کرده است. همه چیز به شوق رسیدن به بازی
می گوید: اگر صدايم گاهي اوقات تغيير كرد شما خودتان مي دانيد چرا؟

چون فيزيوتراپش در حال ماساژ دادن فوتبالیست است.

سيدورف 33 ساله يكي از بهترين بازيكنان فوتبال مدرن به شمار می رود. او با وجود افتخارات بزرگی که کسب کرده است هنوز هم برای رسیدن به بهترین ها حریص است:

او تنها بازیکنی است که چهار بار و با سه تیم مختلف به قهرمانی باشگاههای اروپا دست یافته است: آژاكس (1995) ـ رئال مادريد (1999) ـ 2 بار همراه با ميلان (2003 و 2007)

در کارنامه افتخاراتش جمعاً 17 قهرمانی باشگاهی را می بینیم.

مربيان بزرگي که با آنها کار کرده است عبارتند از فابيلو كاپلو، سون گوران اريكسون، كارلو آنچلوتي، گاس هيدينك، مارچلو ليپي، لوئيس ون گال كار كرده است و ضمنا 87 بازي ملي نيز در كارنامه اش دارد.
در 14 سالگي بود كه شروع به گذراندن دوره های پیشرفت فوتبالی اش در تیم های پایه آژاکس نمود و در اين ميان استعداد او نيز تاثيرگذار بود و خود نيز ديوانه‌وار عاشق رقابت بود.

خودش می گوید: از پیشتر در رویای کسب سه قهرمانی در لیگ قهرمانان اروپا بودم، چرا که الگویم فرانک رایکارد بود (رایکاردی که برای مدتی مربی سیدورف در تیم ملی نیز بوده است) او دو بار اين عنوان را برده بود و من مي خواستم يكبار بيشتر از او ببرم.

با یادآوری خاطرات گذشته اش می خندد اما آنطور که ادامه می دهد اين اشتياق به داشتن يكي بيشتر هيچ وقت در او كمتر نشده است. حتي بعد از اين همه موفقيت.

سیدورف می افزاید: وقتي كه شما روحیه جاه طلبی داشته باشيد هيچ وقت پيروزي كافي نيست. اگر من راضي به سه قهرماني بودم بعد از آن به كسب چهار تا اشتیاق داشتم. اگر من به چهار تا راضي بودم بعد از آن من بايد پنج تا را مي خواستم. حتي وقتي شما فصل بعد را شروع مي كني شما درباره آن چه دوباره مي خواهيد بدست بیاورید فكر كنيد.

شاید برای همین است که علاقه بسیار دارد تا به آمادگی لازم برای حضور در ترکیب اصلی میلان در بازی سه شنبه شب برسد. نام منچستریونایتد برای او يادآور خاطرات خوبی است. او به همراه ميلان 0ـ3 منچستر را در دور رفت نيمه نهايي 2007 شكست داده است و در آن شب چنانچه او مي گويد یکی از بهترين خاطراتش بوده است. نمايش سيدورف تحسين بسياري را از سوي وين روني در پي داشت. وین رونی بود که تحت تاثیر ستاره هلندی به رسانه هاي ايتاليايي گفت كه سيدورف بهترين بازيكني بوده است كه تا بحال ديده است.

سیدورف در حالیکه لبخند می زند، می گوید: ما به طور شگفت آوري بازي كرديم، همه چيز در آن بازي عالي بود. ما در كل از آنها يك گل عقب بوديم و همه چيز عليه ما بود. ميلان فصل را با 15 امتياز منفي (گرچه امتیازات منفی شان کاهش یافته بود) شروع كرده بود آن هم بخاطر جنجال كالچوپولي. در شروع فصل ما تصور كسب هيچ قهرماني را نمي كرديم، ولي افراد تيم با همديگر و در یک راه بودند و این استثنايی بود. ما بايرن مونيخ را شكست داديم، سپس منچستريونايتد و نهايتاً ليورپول را، بعد از باخت به آنها در سال 2005 در ليگ قهرمانان. اين عدالت ورزش بود. آنها مي خواستند تا امكان حضور ما را براي بازي كردن در ليگ قهرمانان بگيرند در حالي كه ما کاری نکرده بودیم كه اینگونه لايقش باشيم و ما با پيروزي برگشتيم.

برگردیم به گذشته؛ در 15 سالگي والدين او پيشنهاد رئال مادريد را رد كردند و در سن 16 سالگي و 211 روزه بودن او، برای اولين بار با لباس آژاكس به ميدان رفت و شد جوانترين بازيكن در میان همتایانش.
سیدورف که تحصیل کرده دانشگاهی نیز است در رشته بازاریابی، شخصيت رك و صريحی دارد که این شخصیت را در فوتبالش نیز دخالت داده است.

او درباره ماجرایی كه سال گذشته برايش رخ داد مي گويد، ماجرايي كه شاید آرامش بسياري از فوتباليستها را به هم بزند براي شبهاي مدیدی آنها را به این فکر مشغول بدارد كه آيا در اين باره چیزی بگویند یا خیر.
او می گوید: بعد از بازي مي خواستم يك بيانيه رسمي بدهم نه به سبب مشكلي كه بود بلكه مي خواستم نقطه نظرم را مشخص كنم كه آيا اگر بازيكنان اينگونه با هم صحبت كنند ما چه پيامي را به بيرون مي فرستيم؟ در پايان بازي بازيكن كاتانيا خود درسش را گرفت، چون همسر و فرزندانش، سيدورف را براي عكس و امضا گرفته بودند و خود سيدورف نيز مي گويد: شما نيز مي توانيد تصور كنيد كه برای او چه خجالت آور بود. من در پايان چيزي نگفتم، به سمتش رفتم و دست دادم. لحظه شگفت آوري بود.

سیدورف شخصيتي مذهبي دارد و به الكل معتاد نيست. فعالیتهای بیرون از زمین فوتبال خود را به دو قسمت تقسیم کرده است. به فعاليتهاي اقتصادی ـ ورزشي اش هم می رسد و همچنین به فعالیتهای خیرخواهانه از جمله در زمینه کودکان. در ضمن همین فعالیتها بوده است که با نلسون ماندلا، اسقف دزموند توتو و كوفي عنان نیز مرتبط شده است.

خلاصه سیدورف یکی از متمایزترین بازیکنان دنیای توپ گرد است. از نظر فيزيوتراپ سابق ميلان كه اكنون در چلسي است ـ يعني برونو دميشليس ـ سيدورف نمونه عالي اي است. او شخصيت سيدورف را به مربي ها بيشتر شبيه مي داند. و در این باره نظر دارد که: او 10 درصد همانند یک بازيكن صحبت مي كند و 70 درصد شبيه مربيان و 20 درصد شبيه يك مدير. من چنین شخصيت قوي ای را تا بحال ندیده ام.

اما هميشه اوضاع بر وفق مراد او نیز نبوده است. در سال 2000 در طول رقابتهاي يورو 2000 اكثريت 81% هلندیهاي فوتبال دوست خواهان كنار گذاشتن او از تركيب تيم بودند. بعد از آن هم در طول چند سال گذشته با وجود فان باستن نیز دیگر کار به جایی کشید که خودش نیز عدم حضورش را به حضورش ترجیح داد.
سیدورف می گوید: هر جا من بروم هواداران با من گرم هستند حتي اينتر. من فكر مي كنم رُک هستم ولي من فكر مي كنم مردم من را به همين خاطر احترام مي كنند.

همین رُک و صریح بودن او گاهی جنجال هایی هر چند محدود به پا کرده است. جایی که مشهور است بین او و کاپلو در رئال مشکلی به وجود می آید و دون فابیو چنین اعلام می دارد: اگر تو مي داني چه چيزي خوب است بيا و مربي بشو!

سیدورف ماجرا را توضیح می دهد ولی می گوید اینگونه هم نبود:

هنگامي كه شما درباره من و كاپلو صحبت مي كنيد درباره دو شخصيت صحبت مي كنيد. يكبار ما به اتلتیکو مادرید یک بر صفر باخته بودیم. 10 نفره بودیم. (بین دو نیمه) ما به رختكن آمديم و شروع كرديم به صحبت كردن درباره بازي. كاپلو در گوشه ديگر رختكن بود و خواست كه درباره بازي صحبت كنيم. اما او پاسخ نداد و شروع به فرياد كشيدن كرد. من نيز این کار را کردم. لحظه پر تنشی بود. اما او خواست نظرش را بدهد و با این عمل كارش را نیز كرد. تيم 4 بر يك بازي را برد و من نيز گل زدم. بعد از بازي من يادم مي آيد كه به سمت ماشينم مي رفتم و او ماشينش را كنار من متوقف كرد، شيشه اش را پايين كشيد و دست داد. اين كاپلو است!
سیدورف از مربی ایتالیایی اش خاطرات خوبي دارد:

من فقط 19 ساله بودم كه او مرا به رئال آورد. او از من شخصا خواست تا با او بروم و تاثيرات زيادي روی من گذاشت. او خيلي شفاف و سختكوش بود. اما خيلي باعاطفه هم بود. او يكي از بهترين مربيان در طول دوران بازيگري ام بوده است.

سيدورف در ادامه مي گويد که به هيچ وجه به خاطر تصميم كاپلو در مورد عزل جان تري از کاپیتانی تیم ملی انگلیس بابت جنجالهای اخیر تری شگفت زده نشده است.

سیدورف می گوید: كاپلو کاری بيشتر از آن چه كه باید انجام می داد نكرده است. شما بايد با کارتان پيام درستي را بفرستید نه اينكه كار ديگري بكنيد، شبيه خطاي با دست تيري هانري که اشتباه بزرگي بود و آنها او را تنبيه نكردند.

هافبک میلان می افزاید: فوتباليستها نقش مدل را بازي مي كنند. من هفته گذشته درباره مسئوليتي كه يك فوتباليست بايد در منظر عمومي داشته باشد صحبت مي كردم. اين مايه شرم است كه داستاني اين چنيني بيرون مي آيد. پاپاراتزي ها و رسانه هاي بخشي از جامعه هستند و شما بعنوان يك شخصيت ورزشي بايد از اين خطر آگاه باشيد. جان تري كاپيتان بزرگي براي چلسي و انگليسي بوده است و من اميدوارم كه او حتي در آينده كاپيتان بهتري خواهد بود. هر كسي اشتباه مي كند.

سيدورف هنوز هم با كاپلو تماس دارد ولي او بيش از اين با اولين مربي خارجي انگليس ارتباط دارد. سون گوران اريكسون. چرا و چگونه؟

سیدورف جوان قبل از رفتن به رئال مادرید یک سالی را در سامپدوريا و زیر نظر سون گوران اریکسون گذرانده است.

درباره مربی سوئدی اش می گوید: اريكسون رفتارش شبيه پدر با من بود. او با من درباره زندگي صحبت می کرد و به من كمك كرد تا آنچه را كه بيرون هلند به آن نياز دارم درك كنم. فراتر از دنياي فوتبال. در مورد فرهنگ، ذهنيت بازيكنان ايتاليايي. اگر اینها را شما درك نكنيد ناکام مي شويد. مشكلات زيادي وجود دارد. من از كشوري آمده ام كه مردمش نظراتشان را صريحا بيان مي كنند. اما در اين ايتاليا بايد دهانتان را ببنيد و راهتان را برويد. اما در آنجا مي گويند: لطفا بنشينيد و پيرامون اين مسئله بحث كنيد تا به مشكل برسيد و بدانيد چي است.
او مي گويد: اريسكون فوتبال را به ساختن خانه تعبیر می کرد. می گفت مردم رابطه نزديكتري مي توانند برقرار بكنند با يك كارگر تا با يك آرشیتکت خانه. در ايتاليا اينگونه بود. من دوست دارم تا در فوتبال يك استرات‍ژيك باشم اما هنگامي كه فوتبال بازي مي كنم وقتي كه مردم بازي را درك نمي كنند نمي توانند اين را بفهمند.

بازیهای باشگاهی در پایان فصل در حالی به پایان می رسد که فوتبالیستهای بسیاری باید راهی آفریقای جنوبی شوند و تیم های ملی کشورشان را همراهی کنند. اما سیدورف که علیرغم اینکه تاکنون به صورت رسمی اعلام بازنشستگی از عرصه ملی نکرده است احتمالا در تابستان کارشناس تلویزیونی درباره این مسابقات می شود. او می گوید: من هيچ احساسي در این لحظه و در این باره ندارم. من هنوز براي آث ميلان بازي مي كنم و تيم ملي نیز مرا فرانخوانده است. من نمي خواهم درباره آن صحبت كنم چون این مسئله به من ربطی ندارد.»

با این همه تماشای بازیهای این بازیکن بزرگ فوتبال را در سالهای آخر فوتبال او از دست ندهیم چرا که هنوز هم که هنوز است طراوت خاصی در فوتبالش دیده می شود.

با تلخیص و اضافه از گاردین

آنتولوژی شعر شاعران جهان برای هزاره
آنتولوژی شعر شاعران جهان برای هزاره

مجموعه شعر بی نظیر از 125 شاعر شناخته شده ی بین المللی برای مردم هزاره

این کتاب را بخرید
Kamran Mir Hazar Youtube Channel
حقوق بشر، مردم بومی، ملت های بدون دولت، تکنولوژی، ادبیات، بررسی کتاب، تاریخ، فلسفه، پارادایم و رفاه
سابسکرایب

تازه ترین ها

اعتراض

ملیت ها | هزاره | تاجیک | اوزبیک | تورکمن | هندو و سیک | قرقیز | نورستانی | بلوچ | پشتون/افغان | عرب/سادات

جستجو در کابل پرس