صفحه نخست > خبر و گزارش > تلاش حامد کرزی برای تبعیض و تقلب بیشتر در انتخابات با تغییر قانون

تلاش حامد کرزی برای تبعیض و تقلب بیشتر در انتخابات با تغییر قانون

طبق پيش نويس آماده شده توسط حکومت کرزی، تنها دو زن از هر ولایت افغانستان می تواند وارد مجلس نمایندگان شود. اين به اين معناست که برای نمونه در کابل، تنها دو زنی که رای بالا را بدست آورده اند وارد پارلمان شده و اگر يک زن يا تعداد بيشتری، حتا اگر از مردان نيز رای بیشتری بدست آورده باشند، حق ورود به پارلمان را ندارند و اولويت به مردان داده می شود.
کابل پرس
جمعه 19 فبروری 2010

زمان خواندن: (تعداد واژه ها: )

همرسانی

کابل پرس?: حامد کرزی که پس از تقلب برنامه ریزی شده و سازمان یافته در انتخابات ریاست جمهوری سال 2009 ، همچنان بر مسند ریاست جمهوری افغانستان تکیه زده، در تلاش برای کنترل بيشتر کميسیون انتخابات می باشد. او قصد دارد با تغيير قانون انتخابات، علاوه بر کنترل بيشتر کميسیون انتخابات، نظارت جامعه ی جهانی را نيز محدود کند و فرصت کمتری به زنان افغانستان برای حضور در مجلس نمایندگان دهد.

روزنامه ی واشنگتن پست با انتشار يک خبر، ضمن اشاره به اين مطلب نوشته است که حکومت افغانستان پيش نويس قانونی را برای انتخابات، برای انجام آنچه می خواهد آماده کرده است.

طبق پيش نويس آماده شده توسط حکومت افغانستان، سه عضو بين المللی کميسیون رسیدگی به شکایات انتخاباتی که توسط سازمان ملل تعيين می شوند، نمی توانند ديگر شامل اين کميسیون باشند. طبق آنچه در اين پيش نويس آمده، يک تن به انتخاب دادگاه عالی افغانستان، دو تن توسط پارلمان، يک تن به انتخاب کميسیون مستقل حقوق بشر افغانستان و يک تن ديگر به انتخاب رييس جمهور، اعضای کميسیون رسیدگی به شکایات و تخلفات انتخاباتی را تشکیل می دهند. حذف اعضای بین المللی کميسیون عملا امکان تقلب بيشتر و گسترده تر را به کرزی و مافيای او می دهد.

علاوه بر اين، طبق پيش نويس آماده شده توسط حکومت کرزی، تنها دو زن از هر ولایت افغانستان می تواند وارد مجلس نمایندگان شود. اين به اين معناست که برای نمونه در کابل، تنها دو زنی که رای بالا را بدست آورده اند وارد پارلمان شده و اگر يک زن یا تعداد بيشتری، حتا اگر از مردان نيز رای بیشتری بدست آورده باشند، حق ورود به پارلمان را ندارند و اولويت به مردان داده می شود و اين مردان هستند که وارد پارلمان می شوند. آنچه در پيش نويس آماده شده درباره تعداد زنان آمده، عملا تبعيض آشکار را نشان می دهد که گویی با نزديک تر شدن کرزی به گروه تروريستان طالب و برادر عزيزش ملا عمر بی ربط نيست.

کارتون از عتیق شاهد

گرچه تکیه زدن حامد کرزی بر مسند ریاست جمهوری افغانستان همين اکنون نيز با تقلب سازمان يافته ای که او و همراهانش انجام داد، غير قانونی ست، اما در دور آينده ی انتخابات ریاست جمهوری، او عملا نمی تواند در رقابت ها شرکت کند. در پيش نويس آماده شده، شرایط نامزدی انتخابات رياست جمهوری نيز تغيير کرده و کسی که خود را نامزد می کند، باید حداقل درجه ی تحصیلی کارشناسی یا لیسانس را داشته باشد. همچنین نامزد انتخابات رياست جمهوری افغانستان باید پنج ميليون افغانی (حدود صد هزار دالر) به حساب دولت واريز کند تا بتواند در انتخابات شرکت نماید. اگر نامزدی نتوانست، 20 درصد از جمع آرا را بدست آورد، اين پول به او برگردانده نمی شود. اين قسمت نيز عملا می تواند به نوعی به تصويه ی افراد بیانجامد. آانی که وابسته به مافيا می باشند و در قاچاق مواد مخدر و اختلاس و غارت دست دارند، از اين ناحیه دچار مشکل نخواهند شد و براحتی، پنج ميليون که نه ميليون ها افغانی و دالر می توانند هزينه کنند.

حامد کرزی در انتخابات رياست جمهوری پيشین، ميليون ها دالر هزينه کرد. دو ميليون دالر از اين پول طبق گزارش رسمی کميسیون انتخابات، از بانک غضنفر قرض گرفته شده است. اين قرض در حالی صورت گرفته که کرزی در دروغی آشکار، معاش ماهانه ی خود را کمتر از پنجصد دالر آمريکایی در سال اعلام کرده بود. گزارش ها و شواهد نشان می دهد که او به همراه مافیای خانوادگی اش، به درآمدهای ميليارد دالری دست یافته اند. بخشی ديگری از هزينه های ميليون دالری کمپاين کرزی نيز از امکانات دولتی برداشته شده است. کرزی با سوء استفاده از موقعيت خود، قانون شکنی های آشکاری انجام داد و صد ها هزار دالر، ميان بنيادگران که او آنان را سران قوم و قبيله می خواند، توزيع کرد.

در خبر واشنگتن پست، اشاره ای به سهمیه ی غير قانونی و تبعيض آمیز کوچی ها در پارلمان افغانستان نشده است.

تجربه نشان داده که کرزی هيچ علاقه ای به حذف تبعيض ها در کشور ندارد و تهيه ی همين پيش نويس نيز نشان می دهد که او تلاش برای اعمال تبعيض بیشتر و بیشتر دارد.

آنتولوژی شعر شاعران جهان برای هزاره
آنتولوژی شعر شاعران جهان برای هزاره

مجموعه شعر بی نظیر از 125 شاعر شناخته شده ی بین المللی برای مردم هزاره

این کتاب را بخرید
Kamran Mir Hazar Youtube Channel
حقوق بشر، مردم بومی، ملت های بدون دولت، تکنولوژی، ادبیات، بررسی کتاب، تاریخ، فلسفه، پارادایم و رفاه
سابسکرایب

تازه ترین ها

اعتراض

ملیت ها | هزاره | تاجیک | اوزبیک | تورکمن | هندو و سیک | قرقیز | نورستانی | بلوچ | پشتون/افغان | عرب/سادات

جستجو در کابل پرس