IP Plans

آی پی پلنز

طراحی و راه اندازی سایت های اینترنتی، ثبت دامین، میزبانی وب، وی پی اس و سرور اختصاصی
همین اکنون اقدام کنید

در همین بخش

صفحه نخست > دیدگاه > زنان، دین و فرهنگ زن ستیز

زنان، دین و فرهنگ زن ستیز

هشتم مارچ
kawa gharji
سه شنبه 9 مارچ 2010

زمان خواندن: (تعداد واژه ها: )

بگذار این ایه ها را توجیه گران خشونت به هر شکلی که می خواهند بزک کنند ولی هیچگاه انها نمی توانند خشونتی را که زنان در افغانستان به خاطر دین و جا افتادن فرهنگ دینی متحمل می شوند انکار نمایند.
به هر صورت مبارزه اصلی زنان در افغانستان حتی در صورت نبودن و یا از بین رفتن حکومت جمهوری اسلامی خاتمه نخواهد یافت بلکه در اغاز راه قرار خواهد گرفت و برای پیمودن شش خوان دیگر گام بردارند.

"مردان به سروری بر زنان گماشته شده اند، انها از دارای خود خرج می کنند، الله به مردان بزرگی و نیرومندی داده است، این است که الله برخی را بر برخی برتری می دهد. زن باید فرمانبردار و راز دار او باشد. چنانچه نافرمانی کند او را بترساند و سپس او را از خوابگاه دور کنید و پس انگاه او را بزنید تا فرمانبردار شود، پس از ان چاره جویی نکنید که الله بالاتر و بزرگ است". سوره النساه )ایه 34(

از انجایکه پیشرفت هر جامعه بسته گی به رشد فرهنگی زنان ان جامعه دارد بجاست که بگویم که زنان کلید داران پیشرفت یک جامعه به شمار می روند. اما متاسفانه در افغانستان به خاطر حاکم بودن دید زن ستیزدینی و جا افتادن ان بینش در درون خانواده ها ، پیشرفت زنان گام های سنگین ترازمردان را در تمام امور برمی دارد.

چون از یک طرف زنان به عنوان نیمه جمعیت افغانستان گرفتار حاکمان تریاک سالار و جنگسالارند و از طرف دیگر گرفتار همان دید زن ستیزانه در خانواده و اجتماع اند که این دید اجتماعی بیشتر از فشار حکومت مانع ترقی و رشد انها می شوند.

بدبختی بیشتردران است که همین تفسیر های زن ستیزانه که به صورت بسیار ماهرانه دردرون جامعه جا افتاده زنان را نیز تحت تاثیر قرار داده است و زنان نیز با همان بینش مردانه در مورد معیار های خوب و بدازدیدوبینش مرد سالارانه به خود می نگرند. وقتی درافغانستان دختری را ازمکتب رفتن منع می کنند قبل از ان این اندیشه را در درون همان دختر می کارند که رسیدن به مدارج بزرگ علمی و اقتصادی و فرهنگی و سیاسی مربوط به مردان است و او باید تنها کارهای خانه را بیاموزد و تحصیل برای زنان بیهوده است.
از انجاییکه که انسان نیاز به ابراز وجود دارد، زنان نیز بعد از کشته شدن تمام خلاقیت ها و استعداد هایش در درون اشپزخانه به روش های منفی دیگری متوسل می شوند تا خود را به شکلی نشان دهند.

دنبال مد گرایی می روند. یک کیلو طلا به سر و صورت خود می اویزند که نمونه های زیادی در کشور ما وجود دارد و شما با وارد شدن در یک محفل عروسی و مهمانی می توانید ببینید.

از طرف دیگر چگونه می تواند یک مادری که تمام ذهن اش را خود کمتر بینی و تحجر و باور های سنتی و خرافات تشکیل داده یک فرزند خلاق و خوب تربیت کند؟ خانواده اولین محیط تربیتی انسان است وشخصیت فردای انسان بستگی خیلی زیادی به ان محیط دارد. بنا داشتن یک مادر خوب و تحصیل کرده روی شخصیت و پیشرفت انسان در اینده تاثیر زیادی دارد.

به همین شکل چند سال قبل وقتی نوشته ای از محقق نسب و لطیف پدرام در مورد حقوق زن و.. نشر شد و کار انها به دادگاه کشید هیچگونه اعتراضی از این همه انجمن های زنانه که در این چند سال مثل سمارق از هر گوشه سر بر اورده شنیده نشد. دلیل آن همان است که تمام این ظلمی که علیه زنان در افغانستان صورت می گیرد در ذهن خود انها جا افتاده و به باورهای انها تبدیل شده است.

برای مبارزه به خاطر برابری حقوق زن و مرد در افغانستان تنها محکوم کردن قوانین زن ستیزانه کافی نیست بلکه ان دینی که این نابرابری ها را ترویج و حمایت می کند نیز باید اصلاح شود و بدون اصلاح شدن ان دین و فرهنگ گرفتن فوند و انجمن بازی های که در طی این چند سال در افغانستان رواج زیادی یافته هیچگونه نقشی نمی تواند در نهادینه کردن فرهنگ و جامعه مدنی و برابری حقوق زن و مرد در افغانستان داشته باشد .

مبارزه برای برابری حقوق زن و مرد ناخواسته ما را در مقابل مبارزه علیه اوامر خدا و قران و باورهای دینی قرار می دهد و بنا پیروزی برای به دست اوردن حقوق برابر نیز به معنای شکست اوامر فرسوده قران تلقی خواهد شد.

ایه های زیادی در قران وجود دارد که اگر با دید باز به انها نگاه شود متوجه می شویم که در تضاد کامل با حقوق بشر و حقوق مدنی و انسانی قرار دارد و اگر به زندگی یک زن از تولد تا مرگ نگاه کنیم جزعملی شدن همین احکام چیزی بیشتری در ان نمی بینیم. دختران در هنگام تولد به خاطر اموزش های غلط دینی از درس و تحصیل محروم می شوند و یا هم به گفته بسیاری از روحانیان خرد و بزرگ که " سواد برای زنان تا حد خواندن قران کافی است" . در هنگام ازدواج رسما زن را مثل یک شی به مرد برای تمام عمر و یا هم چند سال می فروشند ونکاح می کنند و در خانه شوهر هم که همان احکام الهی که در اول نوشته اورده ام متحمل می شوند.

بنا هر گامی را که زنان برای پیشرفت و ترقی بردارند باعث شکست و نشان دهنده ناپختگی و و ناتوانی الله و اوامر او خواهد بود. بگذار این ایه های را توجیه گران خشونت به هر شکلی که می خواهند بزک کنند ولی هیچگاه انها نمی توانند خشونتی را که زنان در افغانستان به خاطر دین و جا افتادن فرهنگ دینی متحمل می شوند انکار نمایند.

به هر صورت مبارزه اصلی زنان در افغانستان حتی در صورت نبودن و یا از بین رفتن حکومت جمهوری اسلامی خاتمه نخواهد یافت بلکه در اغاز راه قرار خواهد گرفت و برای پیمودن شش خوان دیگر گام بردارند.

ایه های که در قران در تضاد با برابری و رفع تبعیض علیه زنان وجود دارد:

ایات 178؛ 221؛ 222؛ 228؛229، 230 تا 235، 237 و 282 سوره بقره و جمهوری اسلامی ایران چند سال قبل به خاطر همین ایه ها از پیوستن به کنوانسیون رفع تبعیض علیه زنان سرباز زدند.

به همین شکل ایه های در سوره های مختلف قران مثل سوره نسا و سوره نور ایه 59 و سوره احزاب 304 مجادله 10 ممتحنه 4 تا 6 و...


به خاطر مشکل داشتن کمپیوترم با حروف های فارسی و بعضی دیگری از دکمه هایش و سرعت بد انترنت اگر کدام مشکلی باشد معذرت می خواهم.

کاوه استم.
در کشورم اتفاق های می افتد که نمی توانم از کنار شان به بی تفاوتی رد شوم.
درس می خوانم. موسیقی می شنوم .

آنلاين بنگريد :

http://www.kawagharji.wordpress.com

پيام‌ها

 • کاوه جان زنده باشی با این بحثی اصولی را که مطرح کردی من از تمام تلویزیون ها ملا های ریش بز ریش دم اسپ ریش گرد ریش چهار کنج ریش زبر ریش خینه ریش سرخ و عده نکتائی دار بی ریش غرب نشین مانند آدمک یونس فرید ووووو... می بینم که تازیگری می کنند و ماله کشی .

  اینها وقتی تازینامه را میخوانند . هرجا که ضرب و یضرب و یضربو و اقتلو و قاتلو و این چیز ها را می ببیند چشم می بندند و از سرش خیز می زنند . و فقط جاهای نرمش را می پالند و بعد گردن را بالا می گیرند و جاغر خود را می پندانند و شروع می کنند به سفسطه گویی. این را همه می دانند مثلا چین را با آن نفوس آن درنظر بگیریم . که چند سال دگر قدرت نخست جهان می شود . ولی افغانستان در همسایگی اش از فقر دین اسلام جان می کند. من منحیث یک افغان خردمند می گویم که این چرندیات را که اعراب برای بشریت به ارمغان آورد فرهنگ و باور این تازیان سوسمار خور و تا دو گوش در جهل هست . هیچ انسانی به این چرندیات باور ندارند.
  وگر این گوشت گنده دین تازی بدوی سوسمارخور بیابانی به زور شمشیر بر سر اجداد ما تحمیل نمی شد.

  قرن 21 قرن بیداری است مگر این افغانهای هم میهن در خواب سمور جهل تازی قرار دارند و در مفت خوری عادت کرده اند. این شیخ ها خو تمام نفع شان در دین و خمس و زکات است.

  و به انواع مختلف مردم را پوست می کنندو دارایی شان را به یغما می برند.
  ای مردم بدانید که اسلام فقط برای تاراج دیزاین شده و صبر می کنند تا کمی جان بگیرید بعد بر دارایی شما حمله می کنند و به تاراج می برند و حتی ناموس شما هم در امان نیست. پس یک راه وجود دارد آیه های قرآنی را که سر دروازه آویزان است را بگیرید و بخوانید و عقت را بکا بیآنداز و ببین که این بدبختی تو در همین آیات نیست ؟

  نترس سنگ نمی شوی ؟ این آیه ها همه توسط سلمان پارسی حرامزاده نوشته شده نه از آسمان آمده نه از کدام جای خدیجه سه شوهره .

  بیدار شو و از گوسپند بیآموز که در همین دنیا در آتش کباب می شود . اما تو به خاطر سوختن آتش به داره های ملا حاجی شیخ چلی کفن کش روضه خوان آخند کربلائی های احمق باج می دهی . خودت را ازین شر خلاص کن
  و گرنه تمام جهان بیآید شما را ازین چاه خرافات عرب سوسمار خور متجاوز سربر نجات داده نمیتواند.

  افغان باش اما نوگر چند بی سرو پا تازی مباش که دنیا هیچ اهمیتی برای آعراب قایل نیستند. صرف نفت آنها را در عوض این دین کزایی میخواهند که کمی نفس بکشد. روزی که نفت تمام شود آخر روز از عمر اسلام زن ستیز خواهد بود. کلیپ ها را بدقت گوش دهید هم میهنان دلیر افغان.

  http://www.youtube.com/watch?v...

 • shoma ha faqat wazefa dareed ke dar har lahzaye momkeen beyayeed wa chez haye ra sar ham bandi koneed wa dar nehayat Islam ra moqasser bedaneed, bale yak maqala wa yak padash, harche maqala beshtar zede deni bashad padashash beshtar, magar ali jenab dar keshwar haye ghayre Islami, dar hameen europa dar aan america wa dar tamame qaraye sia wa dar har kojaye degar ke dar aan deyanat neest , magar waze zanan khoob ast? eenke shoma wazefa dareed ta benweseed benweseed magar haqayaq ra nameshawad ketman kard, ba yad dashta bash ke nawrooz nazdeek ast wa maqala at ra az hamen hala amada kon ok

 • غرجی!

  اگر از هندوی بپرسند که اسلام خوب است یا بد طبعتن میگوید بد ، اگر از مسیحی بپرسند بودای بودن خوب است یا مسیحیت طبیعتن میگوید مسیحیت، از آدم بی دینی مثل خودت بیشتر از این نمی شود توقع داشت. خوب ببین و فکر کن ملیون ها انسان به این دین باور دارند و حتی در استواری و نگهداری آن جانهای شیرین خود را از دست دادند. حالا اگر کسی مثل تو ویا هزاران مثل تو به الله یگانه ایمان نداشته باشد مگر آب از آب میجنبد نه اصلن نه . شما یک مشت کمونست شکست خورده هسیتید که از برکت چار تا کافر امریکایی کوت کوت میکنید اگرغیرت دارید خود تانرا افشا کنید ببینید چی روزی به سرتان میاید همچون پدران بینوای تان کارمل، نجیب، تره کی و صد خر وسگ دیگر. راستی چه خوب گفته اند که : به لپ لپ سگ دریا مردار نمی شود. میکده

 • خدمت نویسنده ی عیاش و همفکران نشه ی ایشان

  در اینکه زن، زن و مرد، مرد است حتی خودتان نیز شک ندارید. زن و مرد مکمله ی همدیگر اند با آنکه تفاوت های زیادی با همدیگر دارند.

  قرآن بسیار واضح و روشن گفته است: "مردان سرپرست زنانند به دليل آنكه خدا برخى از ايشان را بر برخى برترى داده و [نيز] به دليل آنكه از اموالشان خرج مى‏كنند پس زنان درستكار فرمانبردارند [و] به پاس آنچه خدا [براى آنان] حفظ كرده اسرار [شوهران خود] را حفظ مى‏كنند و زنانى را كه از نافرمانى آنان بيم داريد [نخست] پندشان دهيد و [بعد] در خوابگاه‏ها از ايشان دورى كنيد و [اگر تاثير نكرد] آنان را ترك كنيد پس اگر شما را اطاعت كردند [ديگر] بر آنها هيچ راهى [براى سرزنش] مجوييد كه خدا والاى بزرگ است" (34/ نسأ)

  "در بسياري از ترجمه هاي قرآن، لغت ضربوهن در اين آيه به صورت همسران خود را کتک بزنيد ترجمه شده است. اين لغت علاوه بر ابن به معني ترک کردن و رفتن نيز مي باشد. مثلا در چند جاي قرآن ضربوا في الارض به معني به سفر رفتن يا بيرون شدن آمده است. بحثهاي بسياري در مورد ترجمه اين آيه بين عرب زبانها و غيره مطرح شده است و هنوز ادامه دارد. در اينجا با توجه به اين موضوع و همچنين با در نظر گرفتن آيه قبل و بعد از اين آيه، ترجمه اصلي به صورت اصلاح شده آورده شده است. در آيه بعد آمده که اگر از جدايي بين خود بيم داريد بين خود داور تعيين کنيد. اين در صورتي که هدف کتک زدن زن باشد منطقي به نظر نمي رسد. بلکه با ترجمه خارج شدن و ترک کردن تطابق دارد." (از پیوند پایین)

  http://www.parsquran.com/blog/?p=77

  باقی مانده ی حرف هایتان نیز همه گی از روی کینه و عقده ی شخصئ تان نسبت به اسلام و مسلمین نوشته شده است.

  بدون شک شما و همفکران تان در اروپا و سایر کشور های غربی روز یک (دوست دختر) را تعویض نموده و هر شب با یک دختر مصروف عیاشی هستید و هر وقت نشه ی شراب از سر تان پرید عقب رایانه ی خود نشسته و چند چرت و پرت بر ضد اسلام مینویسید.

  یقیناً در آینده مانند افراد متمدن اروپایی که در زیر یک نمونه اشرا برایتان مثال میدهم، مصروف همخوابگی با دختران و خواهران خود خواهید بود. پس از شما بعید نمیدانم که بر ضد اسلام و مسلمین بنویسید چرا که اسلام دین عملی و یگانه حل کنندۀ مشکلات جوامع بشریست.

  اسلام دین مسئولیت هاست. هرکسیکه از مسئولیت ها گریزان بوده و عیاش باشد، طبیعتاً بر ضد اسلام و قرآن میگوید و مینویسد.

  http://news.bbc.co.uk/1/hi/eng...

  هرکسیکه کو دور ماند از اصل خویش .... باز یابد روزگاری وصل خویش (مثنوی)

  اصلیت شما نیز همین است که در پیوند بالا (بی بی سی) خواندید. این است حقوق زن در کشور های متمدن غربی! این است اصلیت تیکه داران حقوق زن! این است اصلیت حقوق بشر! این است عمل دشمنان اسلام و مسلمین!

  خوانندگان خود قضاوت کنند

  • درود به دوست عزیز سلام درجواب نوشتار اقای غرجی نوشته اید که ضربو درعربی به معنای ترک کردن راهم میگوید پس این همه مترجمین که انرا لت کرن معنی کرده است قران رابدروغ ترجمه میکنند به نظر شما وویبسایت پارس قران گیریم که گفته ای شما وپارس قران درین مورد درست وازدیگران غلط چرا ازهمان پارس قران جوابیه ای برای ایات دیگری که در مقاله یاد اوری شده ازجمله 9 ایه ازسوره بقره 1 ایه ازسوره نور1 احزاب 1 مجادله 3 ممتحنه همچنانی که ضربو راترک گفتن معنی میکند نمی اورید تابرای روشن شدن اذهان مفید واقع شود اینکه چند تا حرفی بی ربط نثار طرف نماییم به نظرم دردی را دوا نخواهد کرد ودراخیر هم قضاوت رابدست خواننده میسپارید منی خواننده درمورد چه قضاوت کنم ردیه ای بر اعتراض وارده بنویس اگر ازخود چیزی نداری به کتب وویبسایت ها مراجعه کن تا انوقت خواننده گان قضاوت کنند که کی راست وکی دروغ میگوید.

  • سلام جان و میکده عزیزسلام .

   نمی دانم با چی دلیل و مدرکی مرا عیاش و همفکرانم را نشه ای خوانده اید . برایم مهم هم نیست. اما این را بهتر است بدانید که کو وکوچه های کابل مرا هم دشنام های زیادی یاد داده اما در خانه پدر و مادری داشتم که مرا تربیه می کردند.

   من همیشه جرات ان را داشته ام که با نام خود نوشته هایم را نشر کنم و هرگز از اسم های مثل میکده و عشرت کده استفاده نکرده ام و بهتر است شما هم همین کار را کنید.
   به جای دو و دشنام دادن بهتر است دلیل بنویسید .

 • سلام به كابل پرسیان !
  با كامل تأسف و تأثر هیچ روزنهء امید برای بهبود وضیعت رقت بار كنونی در افغانستان به چشم نمیخورد. تا زمانیكه این مداحان و مدافعین چشم و گوش بسته سر عقل نیایند، ما همچنان در زندان اعراب بادیه نشین هزار و چهار صد ساله دست و پا میزنیم.
  شاید روزی سر عقل خواهند آمد كه بشر مدرن به یكی از كرات آسمانی دیگر زندگی نمایند .
  عزیزانیكه از اسلام و قرآن جز خوبی مهربانی و عطوفت چیزی ندیدید و نشنیدید ! اینرا فراموش نكنید كه این همه جنایات هولناك تجاوز و غارتگری سه دهه در افغانستان، توسط مسلمانها و جهاد گران راه خدا انجام شده . آنها دستورات اسلام را مو به مو رعایت كردند .
  لشكریان اسلام هم مثل و مانند اینها بودند. آنها دین اسلام را با قتل و كشتار تجاوز و غارت اموال مردم گسترش دادند . اگر نمیدانید بفرمایید به تواریخ صدر اسلام مراجعه نمایید . به قبایل اعراب غیر مسلمان، حمله میكردند، بعد از پیروزی اموال شانرا بنام غنیمت غارت میكردند، زنان و كودكانرا اسیر میكردند و بنام برده و كنیز مفروختند. تجاوز نمودن به زنان اسیر حلال حلال بود.
  برادر چشم و گوش بسته ! آیا خدا، آن آفریدگار بلیون ها كهكشان چنین دستوری داده، آیا این توهین به ذات حق تعالی نیست ، این محمد كودن اینقدر خدا را كوچك و حقیر پنداشته كه حتی در مسایل شخصی و امور سكسی خود او را دخیل دانسته. قرآنی كه به ادعای او برای رهنمایی بشر نازل شده، پر از مسایل و ترتیب امورات زیر ناف محمد است، مسایل زیر ناف محمد به بشر چه ربطی دارد.
  هموطنان ! ما خود ما باید بیدار شویم ، اینرا باید بدانیم كه هیچ كسی به داد ما نخواهد رسید جز خود ما. بیایید این زنجیر های كهن اعراب جاهل را از دست و پای خود بگسلانیم و همگام با جهان متمدن در زمان خود یعنی امروز زندگی كنیم. احكام و قوانین مردمان هزار وچهار صد ساله به درد ما نمیخورد.

 • وارد شدن به دین گفتگو و به چالش کشیدن آن نه تنها ضروری بل شکستن تابوی مخوفی چون دین و مذهب به عنوان جلودار رشد انسان و تکامل آن در راه ساختن جامعه که فراخور انسان وانسانیت است اهمیت ویژه دا رد نمی‌توان با نمایندگان خد ا در روی زمین اوباشا نی چون سیاف همان دارو دسته های هفتگا نه و هشتگا نه سابق درافتاد بدون آنکه افگار و اندیشه های اسلام سیاسی راچون قرآن و...به چالش کشید.
  گفتگوی مان روی ساختن جامعه انسانی است هیچ ربطی‌ به اندیشه و کردار گروها و دارو دسته های انسان ستیز و فاشیستی چون خلق و پرچم نداره .
  آنها خلق و پرچم دو خیانت تاریخی را انجام دادند :
   1 با پناه بردن زیر چتر دموکراسی درواقع برقاموس تاریخی‌ و اجتماعی واژه های چون دموکراسی، آزادی و آنچه سزواریک جامعه انسانی بود یورش بردند و به شلآقش بستند .
  دوم آنکه فوسیل ها و خرمهره های اسلام سیاسی هفتگانه وهشتگانه را با ابزار اساسی ا ش چون قرآن زنده کردند و تا امروز بر سرنوشت مردم از جمله با قوانین زن ستیز اسلام حکم‌‌ میرانند .
  به چالش کشیدن قرآن از جمله سوره های احزاب و نسآه که ما لا مال از اندیشه های زن ستیز است در یک جامعه آی با تضمین ازادی بیان کار هر بچه ای دبستانی است و لزومی به هفتادتا مفسر ندارد .
  دست هر نوع مذهبی‌ از زندگی انسان کوتاه باد

  نادرهراتی

جستجو در کابل پرس