صفحه نخست > حقوق بشر > آزادی بيان > عاملان حمله بر رزاق مامون باید محاکمه و مجازات علنی شوند

عاملان حمله بر رزاق مامون باید محاکمه و مجازات علنی شوند

رزاق مامون یکی از مشهورترین نویسندگان و روزنامه نگاران افغانستان می باشد. او تاکنون کتاب های مختلفی منتشر کرده و صدها مقاله و نوشته ی او در رسانه های مختلف به نشر رسیده است. آقای مامون با نمایشنامه هایی مانند " عبدالخالق" و " حق پادشاهی "، به عنوان تنها نمایشنامه نویس حرفه ای افغانستان شناخته می شود.
خبرگزاری بست باستان
چهار شنبه 19 جنوری 2011

زمان خواندن: (تعداد واژه ها: )

همرسانی

حمله بر رزاق مامون رییس خبرگزاری بست باستان از سوی نهادی های ژورنالیستی به شدت تقبیح گردید. عبدالحمید مبارز رییس اتحادیه ملی ژورنالیستان افغانستان، صبح امروز (چهارشنبه 29 جدی 89 ) در نشست خبری گفت: عدم حاکمیت قانون سبب می گردد که خبرنگاران و ژورنالیستان همواره تهدید شده و با خشونت روبرو باشند. وی از حکومت خواست تا عاملان حمله بر رزاق مامون را دستگیر و درمحضر عام مجازات کنند .
شرکت کنندگان این نشست نیز ازبی اعتنایی دولت شکایت کرده و اظهارداشتند، تاکنون بارها دولت وعده داده که عاملان حمله بر جان خبرنگاران و ژورنالیستان را دستگیر و به پنجهء قانون می سپارد، اما تاکنون این وعده ها جامهء عمل نپوشیده است.

رحیم الله سمندر رییس اتحادیه آزاد ژورنالیستان نیز در این نشست خبری گفت: حمله بر رزاق مامون باردیگر خانواده مطبوعات را متاثر ساخت. وی حمله بر مامون را یک عمل غیر انسانی، غیر اسلامی و غیر اخلاقی دانست.
"نی" نهاد دیدبان رسانه ها نیز طی نشر اطلاعیه ای این حمله را شدیدا تقبیح کرده و از ارگانهای امنیتی خواسته تا دراین مورد برخورد جدی داشته باشند.

رزاق مامون شام گذشته ( سه شنبه 28 جدی 89 ) هنگامی که به خانه اش (مکروریان دوم) می رفت، مورد حمله مرد نقاب پوش قرار گرفت. این مرد نقاب پوش بر روی مامون تیزاب پاشیده و خود فرار کرد.
مقامات امنیتی هرچند مشخصا اشاره نکرده اند که عاملان این حمله را دستگیر کرده یانه، اما قول داده اند که در این زمینه تحقیقات لازم انجام خواهد شد.

هنوز گروه یا دسته ای مسوولیت این حمله را به دوش نگرفته است.

پیش از این نیز بارها خبرنگاران مورد حمله قرار گرفته که حکومت اقدامی مشخصی در ارتباط با آن انجام نداده است.

محکومیت حمله بر رزاق مامون درقندهار

حمله بر رزاق مامون رییس خبرگزاری بست باستان باعث اعتراضات خبرنگاران درمرکز و ولایات کشور گردید.
باشگاه خبرنگاران (پرس کلب) درولایت قندهار حمله بر رزاق مامون رییس خبرگزاری بست باستان را حمله برآزادی بیان وخانواده مطبوعات خوانده ومحکوم کردند.

همچنین دراین اطلاعیه تصریح شده است که تمام اعضای باشگاه خبرنگاران قندهار حمله بر رزاق مامون را حمله برآزادی بیان وتمام خبرنگاران وژونالیستان درکشور می دانند.

این باشگاه از دولت خواسته است تا عاملان حمله بر رزاق مامون را هرچه زود تر دستگیر ومجازات کنند.
اعلامیه باشگاه خبرنگاران ولایت قندهار مبنی بر محکومیت حمله بر مامون زمانی به نشر می رسد، که اتحادیه ملی ژورنالیستان افغانستان، اتحادیه ژورنالیستان آزاد افغانستان و سازمان دیدگان رسانه ها (نی) نیز صبح امروز در نشست مشترکی در کابل حمله بر جان رییس خبرگزاری بست باستان را محکوم کرده خواهان دستگیری و مجازات عاملان حمله بر جان وی از حکومت شدند.

خبرنگاران در غزنی :

حمله برجان رزاق مامون، حمله بر آزادی بیان است

خبرنگاران و فرهنگیان شهر غزنی، پس از چاشت امروز (چهارشنبه 29 جدی 89) طی گردهمایی سوء قصد به جان رزاق مامون را محکوم کردند. آنان گفتند این حمله نشان می دهد که هنوز جریان های ضد آزادی بیان، اندیشه و فرهنگ در کشور تلاش دارند تا صداها را در گلو خفه کنند. آنان از حکومت خواستند نگذارد بیش از این آزادی بیان مورد حمله قرار بگیرد.

خبرنگاران غزنی خواهان آن شدند که عاملان حمله بر مامون را به پنجه قانون سپرده آنان را مجازات کند.
در بیانیه ای که از سوی آنان منتشر شد، آمده است حکومت باید امنیت خبرنگاران را تامین کند تا آزادی بیان که سبب رشد و تقویت دموکراسی است، تامین گردد.

پاسدارانِ فرهنگ را پاس می‌داریم

هنرِ نویسنده‌گی که دیگر امروز نمی‌توان آن را با هیچ الگویی برابر دانست، نخستین پله آن خطر کردن است و این خطر را با دل و جان باید پذیرا بود در برابرِ تمامیت خواهی، هژمونی طلبی دولت‌های توتالتر، جهالت و هرنیرویی که ما را و آزادی ما را به گونه‌یی محدود و تهدید می‌کند.

رزاقِ مامون از شمارِ محدود نویسنده‌گانی‌ست که با متن‌های گوناگون و معاصر پذیرای خطرِ نویسنده‌گی بوده‌است.
ما شماری از نویسنده‌گانِ در تبعید، دلیری، استواری و پاسداری رزاق مامون را از فرهنگ و اندیشه پاس می‌داریم و هرگونه فشار ، تهدید و اراذلگریِ اوباشان را در برابر او و دیگر پاسدارانِ اندیشه و فرهنگ نکوهش و تقبیح
می‌کنیم.

سالار عزیزپور

عزیزالله ایما

محمدشاه فرهود

آرش آذیش

داؤود فرهام

احسان سلام

شبگیر پولادیان

سوء قصد به جان رزاق مامون با تیزاب

رزاق مامون یکی از مشهورترین نویسندگان و روزنامه نگاران افغانستان می باشد. او تاکنون کتاب های مختلفی منتشر کرده و صدها مقاله و نوشته ی او در رسانه های مختلف به نشر رسیده است. آقای مامون با نمایشنامه هایی مانند " عبدالخالق" و " حق پادشاهی "، به عنوان تنها نمایشنامه نویس حرفه ای افغانستان شناخته می شود.

سه شنبه 18 ژانويه 2011, بوسيله ى کابل پرس

آنتولوژی شعر شاعران جهان برای هزاره
آنتولوژی شعر شاعران جهان برای هزاره

مجموعه شعر بی نظیر از 125 شاعر شناخته شده ی بین المللی برای مردم هزاره

این کتاب را بخرید

پيام‌ها

 • سلام خدمت تمام اذاده گان کابل پرس? از خداوند پاک شفایی عاجل برای این اذاد اندیش بزرگ تمنا دارم این عمل وحشیانه را بشدت محکوم نموده و دشمنان باید بدانند که با تیزاب پاشی و حمله های انتحاری اذاد اندیشان وطن ما کم نخواهد شد طی چند روز پیش چندین پیام خدمت ایشان در فیس بوک گذاشتم که متوجه خود باشی که مقالات اخیر خیلی ها خطرناک است برایم اطمینان داد که کسی کدام کاری نمی تواند متاسفانه که دشمنان وطن تحمل همچو شخصیت های بی بدیل را ندارد . از خداوند پاک برای چشم های زیبایش شفایی عاجل میخواهم .

 • با عرض سلام؛

  چنین حملۀ بزدلانه در حقیقت اثبات آن همه ادعای میتواند باشد که این نویسندۀ توانا و آزادمنش روی صفحات فراوان درج و تحریر نموده اند.

  منحیث یک هموطن آزاده و دوستدار قلم و گفتار منورین خردمند، این عمل خبیثانه را شدیداً محکوم نموه و خواستار توقیف و مجازات سریع اشخاص و یا گروه متعرض میباشم.

  برای آقای رازق مامون شفاع عاجل آرزو داشته و برای فامیل و دوستانش تأسفات عمیق خویشرا ابراز مینمایم.

  الف

 • این جنایتکار پشتون که از طرف حزب اسلامی یا از طرف ‌ای س‌ای پاکستان وظیفه داشت که آقای محترم ما مون ترور کنند تا به‌‌ هدف شوم شا ن

  برسند این پشتون‌ها ی نامردا همیشه وقت دست با هم چنین جنایت میزننده

  مثلا در برای احمد شاه مسعود
  عبدالرب رسول سیاف به مدت دو هفته در خواجه بهاءالدین مهماندار دو تروریستی بود که احمد شاه مسعود را در 9 سپتمبر2001 به قتل رساندند.

  دو تروریست عرب وابسته به القاعده از خاک پاکستان و از محدوده ی تحت کنترول طالبان عبور نمودند، به سلامت به پایگاه احمد شاه مسعود د رخواجه بهاءالدین رسیدند، مدت دو هفته مهمان استاد سیاف بودند، اطرافیان احمد شاه مسعود را متقاعد ساختند مسعود را تشویق کنند که به آنها اجازه ی مصاحبه بدهد، از سیستم امنیتی مسعود که عملاً یکی از با تجربه ترین و زبده ترین سیستم های امنیتی بود عبور نمودند و با انفجار بمبی مغز احمد شاه مسعود رهبر مقاومت را در چند ثانیه متلاشی ساختند. مسعود حتی فرصت سخن گفتن پیدا نکرد. یکی از تروریست ها در جا کشته می شود. دیگری فرار می کند و در حالیکه به نظر نمی رسد او هیچ راه فراری از دره ی پنجشیر به بیرون داشته باشد، دستگیر نمی شود و توسط نیروهای امنیتی به قتل می رسد. بدین ترتیب تنها سرنخ موجود از بین برده می شود. چرا؟

  سوال اساسی این است که آیا تمام این ماجرا می تواند بدون همکاری حلقات اطراف مسعود اتفاق افتاده باشد؟ چرا سیاف دو هفته از دو تروریست عرب پذیرایی کرد و چرا به مسعود توصیه نمود تا با آنها مصاحبه نماید؟ چطور ممکن است که سد امنیتی محافظین مسعود قادر به کشف توطئه ترور احمد شاه مسعود نشده باشد؟
  مهمانداری عبدالرسول سیاف از خبرنگاران عرب آن هم به مدت دو هفته در مهمانخانه ی ویژه و توصیه ی استاد سیاف به احمد شاه مسعود برای قبول مصاحبه دو خبرنگار عرب سوال اساسی را در برابر آقای سیاف قرار می دهد که بوسیله شواهد دیگر تقویت می شود. در زمان ترور احمد شاه مسعود طالبان مسایل قومی را در کشور به شدت حاد ساخته بودند. استاد سیاف از موتلفین ناراضی احمد شاه مسعود محسوب می شد. اعتماد مسعود به استاد سیاف تضعیف شده بود و عده ای از اطرافیان مسعود به صداقت آقای سیاف مظنون بودند و معتقد بودند که آقای سیاف با طالبان مخفیانه روابط دارد. سیاف تیزهوشتر از آن بود که رد پایی از خود بر جای بگذارد. اما بعد از سقوط طالبان و ایجاد حکومت جدید تجارب متعدد نشان داد که استاد سیاف به هیچ وجه با شورای نظار سر سازگاری ندارد و شورای نظار را غیر قابل اعتماد می داند. در تمام معادلات قدرت او خود را به کرزی و همتباران پشتون خود نزدیک تر نگه داشت و از تمام برنامه های آنها حمایت نمود. استاد سیاف بعد از آمدن محمد ظاهر شاه به کابل به افتخار وی در اقامتگاه خود در پغمان مهمانی شاهانه ای بر پا نمود و با کشتن دهها گوسفند از ظاهر شاه پذیرایی نمود. استاد سیاف خود را بین دوستان واقعی خود یافته بود

  • شخص زير جادرى بنام تغير نام .... سراسر يك نوشته مزخرف است . ارجمند با قوم بشتون كسى دشمنى ندارد. اين طور نوشته خودت نسان ميدهد كه بسيار انسان نادان و مزخرف هستى.اول معلوم نيست كه كى اين جنايت را مرتكب شده و لى نوشته خودت ازين جنايت هم كمتر نيست.عقب ان بزركمرد سردار شهداى دفاع وطن را رها كو از نام او مزخرفات نكو , به تو كسى اين حق را نداده.سياف محقق دوستم خليلى ربانى مسعود بين خود هيج دوشمنى نداشتند. باور كوكه سياف خوش بود كه خودش شهيد شود به جاى مسعود.با اين تهمت هاى مزخرف روز مردوم را ضايع نكن.امروز همه از بشتون تاجيك اوزبيك وهزاره جكر خون اند بخاطر ان نويسنده محبوب كشور عزيزما, مامون .تو مانند كاو نخشوار ميكنى .برو برادر خود را كم كو همراى خراسانت.حالى وقتش نيست.
   انسان كودن و بيمعنى.

  • . . . . lol , , ,

   i like that . . . luv Bina . . . .

 • فرماندهی مرکزی قوای ایالات متحده ـمریکا ( سنتکام ) این عمل زشت ، حمله با تیزاب را بالای آقای رزاق مامون بشدت تقبیح میکند و برای ایشان صحت عاجل از دربار خداوند متعال خواهان است.

  این حمله بالای آقای رزاق مامون ژورنالیست افغان، یک مثال د یگری ازاعمال جنایتکارانه در مقابل مطبوعات افغانستان است تا ژورنالیست ها را از آشکار کردن حقایق درافغانستان در رابطه با پیشرفت های اخیریکه نصیب قوای ائتلاف و قوای امنیتی افغانستان شده اند، مانع سازند. این حمله نیزکوششی است ازآشکار کردن حقایق در مقابل کسانیکه با استفاد از جنایات، نفزت و شرارت مانع رسیدن افغان ها به حقیقت ا ند.

  آقای رزاق مامون یکی از شجاعترین افغان هایی است که میخواست توسط کار ها ی صادقانه و شرافتمندانه در روند بازسازی ومصالحه ملی کشوراش سهیم باشد . متأسفانه هنوز هم مردمی وجود دارند که مانع پیشبرد کار های انسانانی چون آقای مامون میشوند، کسانیکه بیانگر حقایق در باره رشوت خوری، طلبان و القاعده اند، و میخواهند در پروسه بازسازی و دموکراسی حصه بگیرند. برای آقای ما مون ما می گویم راه رسیدن به دموکراسی و یک افعانستان نوین که ایشان باز نموده اند، کوشش خواهیم کرد تاجامه عمل بخود بپوشد.

  ما نمیدانیم که عاملین این کار زشت جه کسانی اند، بهر صورت ما با قوای امنیتی افغانستان یکجا برای پیدا کردن کسانیکه مرتکب این جنایت شده اند، همکاری کرده تا عاملین را دستگیر و به چنگ قانون بسپاریم تا در آینده از وقوع همچوعمل زشت جلو گیری بعمل آید.

  بااحترام
  حامد غفوری
  سنتکام

  http://www.centcom.mil/fa

 • سنتکام یا غوری خان !

  به نظرم شما یا از پشت کوه امده اید و یا خود را به تجاهل عارفانه میزنید . مامون چه وقت توسط چه نوشتهء از ناتو و یا امریکا و یا از موجودیت عسکر بچه نه نه های امریکایی در افغانستان پشتی بانی و یا دفاع نموده است . این شخص از بدو ازادی از زندان پل چرخی در ابتدای حکومت ح د خ ا تا حال در تلاش ء ثابت ساختن یک عده پنجشیری است که مانع پیشرفت افغانستان در مسیر درست افغانی بودند , مانند احمد شاه مسعود و غیره . . که با ملیشه های خود " مثلاء " درابتدا به مخالفت کورس ها سواد اموزی و تقسیم ارازی و دیگر مسایل ترقی و پیش رفت افغانستان برای افغانها سنگ اندازی مینمود و دلیل شان را شرعیه دین اسلام و فتوای های یک عده ملا های عربی و پاکستان و ایرانی ابراز مینمودند که این ملا ها اکثر دست پخت سی آی ای و اجنت های انها در افغانستان بودند مانند عثامه و بعدا ملاه عمر و حالا ها کرزی و دارو دسته اش مثلء گل اغا شیرزوی " وزیر قاچاقء مواد مخرده افغانستان " که با ریس جمهور بارک حسین اوبا ما در جلال اباد بغل به بغل عکس گرفته بودند . بای .

  • سوتیا جان!

   به نظر من شما سر از آخور در قبیله داشته و در اصطبل قبیله به نشخوار پاده گان پیشتر از خود مشغولید. فکر نمیکنم جنایت پنجشیری ها بیشتر از جنایت شما غول ها باشد. غول هایی که بعد از دو نیم قرن حاکمیت، یک مملکت عقبمانده به میراث گذاشته اند. احمد شاه مسعود یگانه فردی بود که به حاکمیت قبیله و برتری قبیله و مستحق بودن قبیله برای حاکمیت نه گفت به دیگران این درس را داد.

  • سپهر صاحب !
   شما نه تنها به من توهین میکنید بلکه دانش خود را نیز به نمایش میگذارید . تو همه افغانستان را از عینک مسعود و کرزی میبینی . از خود هیچ دماغ نداری . یک دفعه دیگه اگر کلمه غول غول را به کار برده بودی باز مه همرایت کار دارم . مه هیچ دشمنی شخصی و یا دوستی شخصی با هیچ کس در کابل پرس? ندارم . تو از کابل نیستی . . تو کدام شمالی واری هستی از سنجد دره گل دره و یا استالف و یا شاید هم پنجشیری هستی . به همه این قوم ها من احترام دارم ولی به اشخاصی مانند تو که درست نمیتوانی منظورت را بنویسی احترام من تقریباء تمام شده است .

  • سوتیا جانک کاکا!

   این اخطار های ناچل خودرا تکرار نکن. تو هم از همان فاشیست های پشتون هستی که میخواهی با توهین رهبران سایر اقوام تفکر برتری خواهی قبیلوی اترا نشخوار کنی. دیگر با این حرفهای مفت که تو به همه احترام داری کسی را بازی داده نمیتوانی. به هر رنگی که خواهی جامه میپوش/من از طرز خرامت میشناسم.

   تا آنوقتی که انسان های این قوم یا آن قوم را با نامها و اشارات طعنه آمیز بخواهی تحقیر کنی و برای ابراز نظراتت از منطق غیر نقادانه و غیر انسانی کار بگیری بدان که غول گفتن من نیز ادامه خواهد داشت. در صورت هر پیام غیر اخلاقی و دور از ادبت بدان ده چند آنرا دریافت خواهی کرد.

   دیگر اینکه سگ های سنجد دره، گله دره و پنجشیر بر مزدوران تورخم، چمکنی و جاجی و منگل شرف دارند.

 • با سلام به هموطنان محترم واهالی قلم....
  درابتدا این عمل کثیف وناجوانمردانه را که بالای رزاق مامون انجام داده اند تقبیح و محکوم مینمایم وبااینکه من هیچ وقت بانظرات ونوشته های مامون موافق نبودم ونیستم ، اما بقول میرحسین مهدوی:- کاش میشد به روی مخالفین خود گل بپاشیم اما اسید، اسلحه ای کوروسیاهی است. درضمن درمصاحبه که مامون روزی بعدازحادثه داشتن انگشت اتهام را بسوی دولت ومزدوران ایران نشانه رفتن ، البته دراین شکی نیست که همسایه های ما بدنبال منافع خویش ازهیچ جنایت دریغ ننموده ونخواهدکرد. ولی من بخاطر همین مخالف نظرات ایشان بودم وهستم، که فکرمیکنند از همه چیزسررشته دارند وبزودی میتواند همه مساییل را تجزیه و نتیجه گیری نمایند. ویک مسُله که در این اواخردر نوشته های ایشان زیاد بچشم میامد تؤهمی بود که دنکشوت وار دچارآن شده بود که فکر میکنم بیشترازمزدوران جنایت کارایران به ایشان ضرررساند. بااین همه برای ایشان شفا عاجل آرزو مینمایم و ازایشان میخواهم ازاین ببعد فکرشان به آسیاب های بادی باشد...!

  • باوجودیکه این عمل غیر قابل قبول وجای محکوم است ولی شهرت این شخص را همه ازاد یخواهان باید بدانند که خود وی هیچوقت جزی ترین شارفت انسانی وژورنالستی را مراات نکرده و به شخصیت هر فرد بدون اسناد بنام ازادی بیان تعرض وسخنرانی می نمود خداوند هرکس را به سزای اعمالش میراسند این شخص نه به خام خود وفاداری ننمود بلکه با خانم های شوهردار رابطه غیر انسانی برقرار می نود وشوهر بیچاره اش را تهدید میکرد با این کارهایش خداوند خو پسر جوانشرا از وی گرفت
   رزاق مامون یکی از نماینده های ایران واز آنجا پول اخذ می نماید واز جمله خا ینین ماویست ها می باشد. وی درزمان انتخابات ریاست جمهوری از گروپ کرزی یکمقدار گذاف پول را اخذ نموده بود که در ان زمان ساکت بماند
   از خونندگان محترم خواهش می نمایم تا فریب این اشخاص را نخورند. در آینده اگر خوسته باشید بصورت مشرح این ادم خودخواه وجاسوس خارجی را اضافه تر معرفی خوهیم نمود.

  • آقای حمیدی سلام!
   مطلب تان دربارهء رزاق مامون را خواندم اما یک مطلب را ندانستم که این پسر جوان ازکی بود که شما ذکر کرده اید وچرا ازبین رفت؟ باید به تفصیل معلومات دهید تا خواننده گان از آن مستفید شوند

Kamran Mir Hazar Youtube Channel
حقوق بشر، مردم بومی، ملت های بدون دولت، تکنولوژی، ادبیات، بررسی کتاب، تاریخ، فلسفه، پارادایم و رفاه
سابسکرایب

تازه ترین ها

اعتراض

ملیت ها | هزاره | تاجیک | اوزبیک | تورکمن | هندو و سیک | قرقیز | نورستانی | بلوچ | پشتون/افغان | عرب/سادات

جستجو در کابل پرس