صفحه نخست > خبر و گزارش > امکان دستبرد سارنوالی به صندوق های آرای انتخاباتی

امکان دستبرد سارنوالی به صندوق های آرای انتخاباتی

استفاده از قوه قهریه علیه ارگان های قانونی نشان دهنده یک توطئه سیاسی است
خبرگزاری بست باستان
سه شنبه 15 فبروری 2011

زمان خواندن: (تعداد واژه ها: )

همرسانی

گزارشگر: محمود آفاق/کابل

به دنبال ورود افراد دادستانی کل (لوی سارنوالی) به کمیسیون مستقل انتخابات (به روز سه شنبه 25 دلو 89 ) و مهر و لاک کردن شماری از صندوق هایی که در آن آرا نگه داری می شود، برخی از وکلای مجلس نمایندگان و شماری از کارشناسان این اقدام دادستانی کل را غیر قانونی دانسته و آن را اقدام سیاسی دانستند.

احمد بهزاد وکیل مردم ولایت هرات به خبرگزاری بست باستان گفت: افزون براین که نهادی تحت عنوان محکمه اختصاصی برای انتخابات غیر قانونی می باشد، عملکرد دادستانی کل اقدامی خلاف قوانین نافذه کشور می باشد. به گفته وی استفاده از قوه قهریه از سوی دادستانی کل علیه یک ارگان قانونی (کمیسیون مستقل انتخابات) کشور، نشان دهنده یک توطئه است.

بهزاد افزود: امکان دارد طراحان این برنامه قصد داشته باشند با ورود غیر قانونی که در آن صندوق های آرا نگهداری می شوند برنامه سیاسی و توطئه داشته باشند .

جاوید کوهستانی کارشناس مسایل سیاسی به خبرگزاری بست باستان می گوید: "این امکان وجود دارد که خود دادستانی کل به بهانه تفتیش و بازرسی به صندوق های رأی دست برد زده و در شمار آرا به نفع وکلای طرفدار حکومت تغییرات به وجود آورد، چون قضا و سارنوالی متهم به فساد بوده و تحت تاثیر مسایل سیاسی قرار دارد. "

به گفته کوهستانی از آنجایی که همه چیز در دست خودشان (دادستانی و محکمه اختصاصی) می باشد، می توانند با تهدید و ارعاب اعضای کمیسیون مستقل انتخابات و جوسازی به صندوق های آرا دستبرد بزنند.

کوهستانی می گوید با وجود کمیسیون شکایات انتخاباتی، محکمه اختصاصی غیرقانونی بوده و حتی مشروعیت خود آقای کرزی زیر سوال می رود، چون در زمان خود وی تقلب زیادی انجام شده و کمتر از 50 درصد آرا را به دست آورده است.

نصرالله استانکزی استاد دانشگاه کابل نیز احتمال دستبرد به صندوق آرا را رد نمی کند ولی می گوید: درصورتی که دادستانی کل براساس دستور محاکم ذی صلاح به کمیسیون مستقل انتخابات وارد شده باشد، اقدام قانونی می باشد.

امان الله ایمان سخنگوی دادستانی کل (لوی سارنوالی) به خبرگزاری بست باستان گفت: این اقدام براساس دستور محکمه اختصاصی شکایات انتخابات بوده و کار و تحقیق خودرا انجام می دهد.

به گفته وی کمیسیون مستقل انتخابات با این ارگان در قسمت مهر و لاک کردن صندوق های رای همکاری کرده و درصورت عدم همکاری مجبوربودیم که برای اجرای قانون اقدام کنیم.

اما کمیسیون مستقل انتخابات روز گذشته (دوشنبه 25 دلو) طی بیانیه ای اقدام دادستانی کل را غیر قانونی خوانده و گفته بود که افراد آن با کمک پولیس بدون اطلاع قبلی وارد کمیسیون شده و اقدام به مهر و لاک کردن صندوق های آرا کردند.

آنتولوژی شعر شاعران جهان برای هزاره
آنتولوژی شعر شاعران جهان برای هزاره

مجموعه شعر بی نظیر از 125 شاعر شناخته شده ی بین المللی برای مردم هزاره

این کتاب را بخرید
Kamran Mir Hazar Youtube Channel
حقوق بشر، مردم بومی، ملت های بدون دولت، تکنولوژی، ادبیات، بررسی کتاب، تاریخ، فلسفه، پارادایم و رفاه
سابسکرایب

تازه ترین ها

اعتراض

ملیت ها | هزاره | تاجیک | اوزبیک | تورکمن | هندو و سیک | قرقیز | نورستانی | بلوچ | پشتون/افغان | عرب/سادات

جستجو در کابل پرس