در همین بخش

صفحه نخست > کابل پرس افشا می کند > افشای نام 4 وکيل متهم به اختلاس!

افشای نام 4 وکيل متهم به اختلاس!

جهاد آقای ثابت عليه فساد اداری با شکست مواجه شده است!
دوشنبه 26 نوامبر 2007

زمان خواندن: (تعداد واژه ها: )

آنچه در ادامه می آيد نام چهار تن از وکلا و سناتورانی ست که متهم به اختلاس می باشند و کابل پرس برای نخستين بار آن را افشا می کند. اين افراد علی رغم دريافت احضاريه ها و اخطار ها از سوی لوی سارنوالی افغانستان (دادستانی)، تاکنون برای انجام تحقيقات و پاسخگويی به اين نهاد حاضر نشده اند. منبع کابل پرس که يکی از مقامات بلندپايه ی لوی سارنوالی افغانستان است و نخواست نامش فاش شود، ضمن اعلام اسامی اين افراد گفت که لوی سارنوال افغانستان علی رغم تلاش های زياد برای مبارزه با اختلاس و فساد ميان مقامات دولتی، دستاورد چندانی نداشته است. وی افزود که مقامات بلندپايه که متهم به دست داشتن در اختلاس می باشند، اهرم های فشار سياسی عليه سارنوالی افغانستان دارند و بدليل عدم حمايت جدی رييس جمهور کرزی از آقای جبار ثابت لوی سارنوال کشور، جهاد آقای ثابت عليه فساد اداری با شکست مواجه شده است. او با ادامه ی انتقاد صريح از رييس جمهور کرزی گفت که رييس جمهور هر از چندگاهی به وجود فساد اداری سرسام آور در دستگاه حکومت اشاره می کند اما اقدامات جدی وی را تاکنون نديده ايم. رييس جمهور حتا گاه خود در نتيجه ی وساطت مقامات بلندپايه ی دولت، مانع از ادامه ی تحقيقات می شود. وقتی سردبير کابل پرس از اين منبع بلندپايه در لوی سارنوالی افغانستان نمونه ای برای اين اقدام رييس جمهور خواست، وی از شهردار شهر هرات مثال زد که با وساطت آقای صبغت الله مجددی و تاکيد رييس جمهور به لوی سارنوال آقای ثابت، دوسيه عملا از تعقيب عدلی و قضايی بازماند.

منبع کابل پرس تاکيد کرد که در شرايط فعلی فقط نام چهار تن از وکلايی که متهم به اختلاس می باشند را می تواند اعلام کند تا از طريق کابل پرس افشا شوند. او گفت که قصد داشته است که نام پنجمين وکيل را نيز افشا کند اما بدليل کشته شدن وی در حادثه ی تروريستی اخير در ولايت بغلان، از افشای نام اين وکيل کشته شده خودداری می کند. اين منبع تنها به ميزان اختلاس اين وکيل کشته شده ی پارلمان اشاره نمود و گفت که وکيل کشته شده متهم به اختلاس يک و نيم ميليون دالر آمريکايی بود.

منبع کابل پرس يک نکته ی ديگر هم علاوه کرد و آن اينکه سارنوالی افغانستان شکاياتی را از مردم دريافت کرده است که در آن برخی از وکلای پارلمان متهم به غصب پوب، زمين و دارايی های آنان شده اند.

نام چهار تن از وکلا و سناتورانی که از طريق وزارت دولت در امور پارلمانی به اتهام اختلاس، به سارنوالی افغانستان فراخوانده شده اند و آنان اعتنايی نکرده اند چنين می باشد:

1: سيد جعفر نادری، اختلاس در کارخانه ی سمنت غوری ولايت بغلان

2: سيد منصور ناداری، اختلاس در کارخانه ی سمنت غوری بغلان

3: حضرت علی، سابق سرپرست ولايت ننگرهار، اختلاس 9 ميليون و 852 هزار افغانی

4: صديقه بلخی، در دو مورد، يکی عقد قرارداد 65 هزار ليتر تيل و ديزل در زمان وزارت شهدا و معلولين با شرکت عارف کريمی و مورد دوم نيز در قرارداد يک دربند حويلی برای بود و باش معلولين و معيوبين.

در همين حال يک منبع ديگر در وزارت دولت در امور پارلمانی که نخواست نامش فاش شود، ضمن تاييد ارسال احضاريه ها به وکلا و سناتوران نام برده، افزود که خانم ملالی جويا نيز به اتهام توهين به اعضای شورای ملی به سارنوالی فراخوانده شده است.

وجود اختلاس در ميان مقامات بلندپايه ی دولت افغانستان اکنون به امری عادی و طبيعی بدل شده است. در کنار اين مساله بيش از چهار ماه است که وکلا و سناتوران معاشات خود را از حدود يک هزار و يکصد دالر آمريکايی به حدود دو هزار دالر آمريکايی افزايش داده اند. گفته می شود که اين افزايش معاشات وکلا و سناتوران پس از افشای معاشات گزاف امتيازی مقامات بلندپايه ی حکومت در سايت کابل پرس صورت گرفته است. دليل وکلا برای افزايش معاش اين بود که چرا وزرا و واليان از معاشات گزافی برخوردار باشند اما معاش آنان حتا نيمی از معاش آنان نشود. در همين حال گفته می شود که پذيرفتن افزايش معاش وکلا در زد و بند با حکومت بر سر باقی ماندن آقای سپنتا در پست وزارت امور خارجه صورت گرفته است.

اکنون چند ماهی می شود که دولت افغانستان، مخالف قانون اساسی و قانون رسانه های همگانی کشور، مکتوبی را به تمام ادارات دولتی ارسال کرده و از مقامات خواسته است که از مصاحبه با خبرنگاران و ارايه ی اسناد خوداری کنند. کابل پرس معتقد است که افشای موارد سوء استفاده و اختلاس از اموال و دارايی های مردم توسط هر شخص و مقام در هر رده ای که باشد جرم محسوب نمی شود و بلکه حق طبيعی و قانونی آنان است. کابل پرس از مقامات و افرادی که به اينگونه اسناد و معلومات دسترسی دارند می خواهد که با ارايه ی آن به کابل پرس، آن را در اختيار افکار عمومی قرار دهند. نام و هويت منابع کابل پرس در صورت درخواست آنان بدليل مسايل امنيتی، افشا نخواهد شد.

برای مطالعه ی موارد اختلاس و سوء استفاده که در سايت کابل پرس افشا شده است به بخش "کابل پرس افشا می کند" و زير بخش " گزارش سال 1384 رياست عمومی مستقل مبارزه با ارتشا و فساد اداری" مراجعه کنيد!

واژه های کلیدی

پيام‌ها

 • آقای میرهزار سلام.
  آقای ثابت نه تنها در رابطه با اختلاس وکلا بلکه در رابطه با دیگر اختلاس گران نیز ناکام بود حتی در رابطه با جنرال جرات،که بی چاره ثابت را بی آب نیز کرده بود.و آقای ثابت خود عضو همین باند های است که باید باسایر خاینین محکمه شوند.
  تعدادزیادی از وکلا یا به خاطر ارتکاب جرایم جنگی ویا اختلاص ویا غصب دارایی های عامه...باید مورد بازپرس قرار گیرند،برعلاوه ایکه نمیگیرندعضویت وکیل برحق مردم ولایت فراه ملالی جویا رااز پالمان به خاطر اهانت به همین وکلا، به حالت تعلیق در می آورند و آقای ثاب نیز علاقه دارد وی را بازداشت نماید.
  از جمله اختلاس کننده ها ی که کشته شده یقینا آقای کاظمی است.و جالب است که چرا از خاین کشته شده نامی برده نه شود؟ مردم ما در روز دفن نمودن کاظمی که از طریق تلویزیون ها نشر میشد و قصر دارلامانرا میدیدند با یکدیگر میکفتندکه کاظی را به خاطر همین قصر هم لازم است که هزار ها بار جسدش را به دار زده و دوباه دفن کنند.

  • درباره ملال جوی

   اولاً باید متذکر شد که همین ملالی احمق را مجددی احمق ملالی جویا ساخت اگر به سخنان احمقانه وی در نخستین لویه جرگه وقعی نمیگذاشت، مطمیناً که او رشد نمیکرد و ISI پاکستان از این موقع اینطور استفاده نمیکرد.

   آیا کسی هست که حساب بانکی ملالی جویا را بنگرد. که به هر بار رفتن ملالی جویا به خارج از کشور به نام یگانه زن و بانی زنان و مبارز برحق بر ضد خائینین این خارجیان احمق پول های هنگفت را نثار وی میکنند و در امریکا و کانادا خانم های لیزبیین و چپی های کانادا و اروپا چک های چند صد هزار دالری را به حساب وی میپردازند

   و هنوز هم هر باری جویا به خارج سفر میکند داد میزند که "مرا میکشند من به بادیگارد ضرورت دارم دولت پول کافی برای من نمیدهد لطفاً من و زنان افغان را از طریق ویب سایت من کمک کنید" لطفاً حساب جویا را جویا شوید که این پولها را که در حساب بانکی خارجی اش که نزد هر شخص میباشد ببینید.

   در بخش "به جویا کمک کنید "در ویب سایت وی لطفاً ببینید که در این لینک میباشد.
   http://www.malalaijoya.com/index1024.htm

   از برای خدا ببینید که به نام مردم و زن افغان این پولها چطور به جیب اشخاص میرود بگذرید از گذشته و آینده را نگذارید.

   در قسمت کمک به جویا در ویب سایت وی این نوشته را بیابید.

   ((((ملالی جویا بخاطر پیشبرد پروژه های رفاهی برای زنان و کودکان افغان و تامین امنیتش به کمک های شما نیازمند است.

   برای ارسال کمک های نقدی بوسیله کریدت کارت اینجا را کلیک کنید

   برای ارسال کمک بوسیله PayPal اینجا را کلیک کنید

   شما همچنان میتوانید کمک های تانرا بوسیله چک یا منی آردر عنوانی IHC/The Defense Committee for Malalai Joya - USA به آدرس ذیل ارسال نمایید:

   USDCMJ
   P.O.Box 580085
   Elk Grove, CA, 95758
   USA

   تذکر: تمامی وجوه ارسالی به Defense Committee for Malalai Joya – USA در امریکا از پرداخت تکس معاف میباشند. اگر پول ارسالی شما بیش از پنجاه دالر باشد، ما سندی نیز به آدرس شما ارسال خواهیم کرد.

   ۹۵٪ کمکهای شما به ملالی جویا ارسال میگردند تا بخاطر تامین بودجه کلنیک هامون در فراه برای ارائه خدمات مجانی صحی به زنان و کودکان و هم در جهت تامین مصارف امنیت ملالی جویا به مصرف خواهد رسید. ۵٪ کمکها بخاطر خدمات جانبی و انتقال بوسیله بانک به مصرف میرسد. ))))

  • منتهای بیشرافتی است که بخاطر اینکه دزدی های کلان و ملیونها دالر غارت و چور و چپال مالکان خاین خود را پنهان کنی به ملالی جویای کم بخت اینگونه ناشریفانه اتهام میبندی.

   وی طبعا حق دارد و هزار بار از هرکس دیگر مستحق است که خواهان کمک مالی از مردم جهان شود، کجای این جرم است؟ و واقعا هم پروژه هایی را برای مردم بی‌بضاعت را اندازی کرده.

   اما ببین همین استادانت مثل قانونی، فهیم، عبداله، اسماعیل، عطا، خلیلی، جبار ثابت و سگ و سگور دیگر بدون اینکه سایتی داشته باشند و یا علنی خواهان کمکی شوند، جیب هایشان بوسیله دولتهای گوناگون پر میشود و هم از خزانه ملت زده میروند. اگر ملالی جویا آنقدر پولی که تو میگویی دریافت میکرد، دیگر این اعلان را در سایتش نمیداد. و ثانیا او از مردم عام و در واقع عوام جهان پول درخواست میکند و کمک میخواهد، اما آقایونی که نام بردم از دولتها و استخبارات پول میگیرند و هم در قاچاق مواد مخدر و سایر جنایات دست دارند.

   من مطمئن هستم که اگر جویا یک صدم آن پولها را در اختیار میداشت امروز نمی‌گذاشت که این کثافت ها به آسانی مردم را در کام مرگ و بربادی فرو برند و تغییراتی جدی‌ای در زندگی مردم نیز میتوانست بیاورد ، اما بدبختانه دستانش خالیست.

  • این فردی که سخنان قهرمانانه و شجاعانه و واقعبیانه ملالی جویا در لویه جرگه را "سخنان احمقانه" میخواند معلوم است که کیست و کدام کثافت ها را نمایندگی میکند.

   در حالیکه کل مردم افغانستان آن سخنان ملالی را سخنان و درد دل خود خواندند، تو آن سخنان را احمقانه میخوانی. تو باید از همان چتلی خواران و پوت پاکان ستمکارانی باشی که سخنان جویا مثل تیر قلب هایشان را نشانه گرفته است.

  • با سلام به دوستان عزیزم؛
   جناب آقای عابد ولی، اینگونه صحبت کردن شمادر مورد کسی که دیگر قدرت دفاع از خویش را ندارد، کمال نادانی شما و یا تعصب شما را نشان می دهد، شما از کجا میدانید که آن فرد کاظمی است، در بغلان 6 وکیل کشته شدند نه فقط کاظمی، کسان دیگری بودند که در زمان جنگهای داخلی دستشان تا کتف در خون مردم آغشته بود و هست و هم اکنون نیز از همان پولها برای خودشان کاخ های مجللی ساخته اند که بسیار بارزتر از ایشان هستند کسانی که با نام قوم و قومیت اختلاف انداختند و حکومت کردند کسانی که هیچ شایستگی و لیاقت نداشته و ندارند. همانند خلیلی و محقق که از نام هزاره میخورند ولی تا بحال هیچ کاری برای هزاره نکرده اند جز آنکه در بین هزاره چند دستگی ایجاد کرده اند. اگر به صحبت ها و سخنانشان گوش کنی هیچ چیزی برای گفتن ندارند زیرا سواد و علم چندانی ندارند محقق و خلیلی چند روزی را در حوزه علمیه قم در ایران درس خواندند.آنان تا دیروز سر عنوان حجت الاسلام و یا حجت الاسلام والمسلین نزاع داشتند. اما امروز حاضر نیستند خود را آخوند بنامند چون به نفعشان نیست. امروز مستر خلیلی و مستر محقق از جیب امریکاییها درآمد بیشتری عایدشان می شود. مگر دیروز نبود که اینان شعار ولایت فقیه را در افغانستانی سر میدادند که حتی نیمی از آن شیعه نیست. اکنون چرا آن شعارها را از یاد برده اند؟! چرا؟!}}

   آنلاين بنگريد : افشای نام 4 وکيل متهم به اختلاس!

 • با تشکر از سایت کابل پرس در افشای متهمین به اختلاس بیت المال در رده های مختلف حکومت،

  به تائید گفته های دوست مان، خوب است که لوی حارنوال بی کفایت، فعالیت های اقتصادی ملالی جویا و جمع آوری اعانه به قیمت ریختاندن آبرو و عزت افغانها تحت عناوین مختلف از کشورهای اروپایی و امریکائی را تحت بررسی قرار دهد. جالب است که شما بخاطر اتهام اختلاس یکصد الی دوصد هزار دالری یک کارمند وزارت امور خارجه از هیچگونه عملی دریغ نورزیدید اما در مقابل اخذ میلیونها دالر توسط یک فرد معلوم الحال سکوت اختیار نموده اید.

  • اگر سندی داری به کابل پرس بفرست. اگر نداری هم که نبايد تهمت بزنی. سند داشته باشی، اين کابل پرسی که من می شناسم نشر می کند.

  • تهمینه جان، سندی بهتر از ویب سایت خود ملالی جویا؟ نامبرده انواع و اقسام سهولت های ارسال پول به حساب شخصی خویش را به جهانیان نشان داده و سفرهای مارکوپولوئی اش هم دلیل دیگر. هرجائی که سفر میکند اولین صحبتش درخواست اعانه و کمک به خودش است.

  • مطمین باشید که سایت کابل پریس اسنادهی استفاده جویی ملالی جویا را نشر نمی کند. آقای میر هزار از یاران و همسنگران خانم جویا هستند و بد است که در سایت ایشان سندی مبنی بر استفاده جویی یار همفکرشان نشر شود.

  • شما سند مستدل و دقيق خود را به کابل پرس ارايه کنيدو اگر کابل پرس آن را نشر نکرد بعد می توانيد چنين ادعايی کنيد.اينکه خانم جويا درخواست کمک مالی می کند جرم نيست. شما سندی بيابيد که ايشان پول کمک را در راه ديگری غير از آنچه بايد به مصرف می رسانند.

  • خانم تهمینه،

   مگر کوته سرای است که هرکس سر جوال را بدست خود بگیره و با استفاده از نام زن افغان، از کشوری بکشور دیگر برای جمع آوری پول سفر کند و در قید هیچ قانون و مرجعی نباشد و به هیچ کس حساب هم ندهد.

  • خانم تهمینه!

   یک عضو پارلمان حق ندارد از منابع خارجی پول دریافت کند، به هر نامی، این جرم است.مهم نیست که این جرم را خانم جویا زیر نام جمع آوری خیرات و تامین مصارف بادیگارد بدست می آورد و یا عضو دیگر پارلمان تحت نام دیگری.

   از دولت افغانستان خواهشمندیم که جلوی این نوع مسخره بازی های نیمچه سیاست مدارهای بی سواد را بگیرد. واقعاً این کشور تبدیل به طویله خانه شده روان است!

   اگر خانم جویا نظام فعلی و قوانین فعلی کشور را قبول ندارد از پارلمان استعفا بدهد و برود مشغول فعالیت سیاسی برای تغییر نظام و قوانین کشور شود، در آن صورت باز هم حق جمع آوری پول به خاطر اهداف سیاسی را ندارد. اما وی اگر قصد ایجاد سازمان خیریه و جمع آوری پول را دارد راهش ایجاد ان جی او است. اما سوال اینجا است چرا هر کسی به این ملت می رسد از طرق غیر قانونی و برای اهداف شخصی اما به نام ملت افغانستان هر کاری را می کند؟؟!!

 • با سلام به تمام دستاندرکاران صففحه کابل پرس .اگر در نشر خبرها کمی دققت نمایید بد نخواهد شدچون خبر های نادرست از اعتبار کابل پرس کاسته وباعث تشویش اذهان عامه میشود .اول باید بگویم که سید جعفر نادری هیچ وقت نه سناتور ونه وکیل شورا بوده ونه است .دوم از اختلاسی که نوشته اید در کدام زمان است باید دقیق تر معلومات بدهید .
  با عرض احترام

  آنلاين بنگريد : افشای نام 4 وکیل

  • 1- کمک مالی به خانم جویا و آن هم از طریق بیگانه ها بر خلاف قانون است. عضو پارلمان نمی تواند کمک مالی از منابع خارجی، به هر نام و بهانه ای دریافت نماید. دریافت کمک از منابع خارجی، و آن هم از طریق وبسایت! یک نوع خیانت به مردم است چون منابع کمک کننده نا معلوم می باشد و ممکن سازمانهای جاسوسی، کشورهایی که در افغانستان دخالت می کنند، و یا گروه های مغرض از این طریق از وی استفاده کنند.

   2- خانم جویا اگر قصد دارد فعالیت ان جی او یی داشته باشد و از آن طریق مصارف شخصی خودش را هم فراهم نماید بهتر است از پارلمان کشور استعفا بدهد و به نام ملت افغانستان دست گدایی به این و آن دراز نکند. سیاست مداری که چنین می کند قابل اعتماد نیست حالا می خواهد خانم جویا باشد و یا هر کس دیگر.

   3- تصور کنید که اعضای پارلمان هر کدام به بهانه ای وبسایتی بزنند و خواهان جمع آوری اعانه به خاطر مسایل خیریه و یا پیشبرد فعالیت های شخصی خود از منابع خارحی شوند، یعنی تصور بفرمایید که مثلاً سیاف برود در عربستان و سخنرانی کند و بعد بگوید برای پیشبرد داعیهء دینی و اسلامی و محافظت از خود محتاج کمک مومنین است، لطفاً برای کمک به این مامول به وبسایت من بروید و به من کمک کنید! خوب آیا این کار وی در جهت دفاع از وطن و حس وطن دوستی و ملی گرایی است؟

   یعنی خانم جویا این قدر مردم افغانستان را خر و احمق فکر کرده اند که مثل اعضای راوا- که تا به آنها سلام می کنی حساب بانکی خود را به آدم می دهد- به این تصور است که این کارهایش مبارزه با ائتلاف شمال است؟ اگر وی چنین افکاری در سر دارد، که دارد، بهتر است شما مردم افغانستان و آدمهایی که یک ذره مغز در کله تان است کمی به خود بیایید و وضع خود را با خود روشن کنید. بسیار جای تاسف است که شیادی در کشور ما شده است مبارزهء سیاسی. شرم کنید کمی.

   4- لوی ثارنوال باید وی را به جرم خیانت ملی به دادگاه احضار کند، و وی باید به طور دایم طبق آیین نامهء داخلی شورا و مواد قانون اساسی از شورای ملی اخراج گردد و محکوم شود تا درس عبرتی باشد برای تمام کسانی که در کسوت شغل سیاسی به جمع آوری پول از منابع خارجی دست نزنند.

جستجو در کابل پرس