صفحه نخست > فرهنگ، ادبیات و هنر > برگزاری جشن نوروز در شهر هملتون کانادا

برگزاری جشن نوروز در شهر هملتون کانادا

حسين زاهدی
جمعه 25 مارچ 2011

زمان خواندن: (تعداد واژه ها: )

همرسانی

گزارش از: ستاد برگزاری جشن نوروز شهر هملتون کانادا

برای دومین سال شهر هملتون کانادا و جامعه افغان کانادایی این شهر شاهد سلسله جشن های نوروزی است .
اما جشن امسال با تفاوت زیاد و با شکوه بیشتر از سال گذشته برگزار شد.

ستاد برگزاری جشن نوروز که از دو هفته قبل برای این جشن دست بکار شده بودند و برنامه های متفاوت و سرگرم کننده ی را در نظر گرفته بودند یکشنبه ۲۱ مارچ آماده شدن تا روی صحنه بروند.

صد ها نفر از شهرهای مختلف ایالات انتاریوی کانادا به محل بر گزاری محفل، خودشان را رسانده بودند و حضور تعداد بیشماری از همزبانان ایرانی را نیز در جمع این مهمانان نیز شاهد بودیم.

برنامه ساعت شش بعد از ظهر رسما آغاز شد خانم منصوره امینی و آقای قاسم رضوی مجریان برنامه روی صحنه نمایان شدند و با قدر دانی از حضور مهمانان در این جشن برنامه ها را اعلام نمودند .

پس از تلاوت آیات از قران مجید سرود ملی کشور کانادا و افغانستان پخش گردید و شرکت کنندگان نیز به احترام بپاخاستند، و در ادامه برنامه سرود میهنی توسط نوجوانان با لباسهای محلی اجرا شد که حاضرین در محفل با اجرای این سرود یاد وطن را در خاطر شان تجدید کردند.

محترم آقای بختیاری که به نمایندگی از انجمن فرهنگی کمیل از تورنتو تشریف آورده بودند با سرودن اشعار بهاری و سخنان شیوا حضار را با انگیزه بهتر و مثبت تر به سوی سال نو ۱۳۹۰ هجری شمسی تشویق نمود که با استقبال گرم حضار قرار گرفت.

آقای میرحسین مهدوی به نمایندگی از ستاد برگزاری جشن نوروز مقدم مهمانان را با سخنانی گرم گرامی داشت و اشاره ی نیز برای داشتن یک ارگان رسمی که متولی و متصدی چنین محافل که عنعنه و فرهنگ مارا زنده نگهدارد داشتند و این کمبود را از زوایای مختلف برسی کرد و بر ضرورت داشتن چنین ارگان فرهنگی در شهر هملتون تاکید کرد (شهر هملتون با داشتن جمعیت نیم میلیون نفر که حدود چهار هزار افغانستانی نیز شامل آن میشود یکی از قدیمی ترین شهر های ایالات انتاریوی کانادا محسوب میشود).

عقربه های ساعت نزدیک شدن لحظه ی تحویل سال را نشان میدهد لحظات هیجان انگیزی بود آقای مهدوی شمارش معکوس را آغاز میکند و حضار با هیجان خاصی شمارش معکوس را به ترتیب ۹-۸-۷ ...تا صفر میشمارند و کف زدن حضار و سوت (اشپلق ) جوانان و صدای ترکیدن بادکنک ها (پوقانه) فضا ی سالون را دگرگون ساخت و پس از دعاییه، سال نو ۱۳۹۰ رسما آغاز یافت.

آقای حسین زاهدی روی صحنه حاضر میشود و قطعه شعری نوروزی را دکلمه نموده و با گفتن تبریکات و آروزهای سپید برای حضار، حضور شان را خیر مقدم میگوید و برنامه تفریحی و مسابقات را اعلام نموده و با اجرای یکی از برنامه تفریحی اش لبخند و هیجان را برای حضار به ارمغان آورد و با دادن جوایز برای شرکت کنندگان و برنده مسابقه صحنه را ترک کرد.

مجریان برنامه از خانم فاطمه اختر شاعره ی توانا و خوش ذوق کشور میخواهند که برای دکلمه ی سروده ی شان تشریف بیاورند که با کف زدن حضار بدرقه میشوند.

مسافر بهشت عنوان نمایشنامه ی بود که با بازیگری آقای هادی خطیبی، محمد عطایی و دو نوجوان دیگر روی پرده رفت این نمایشنامه تصویری از نحوه انتحار ، پیش زمینه ها و پیامد ها ی آنرا در ذهن بیننده مجسم میساخت که در دو پرده به نمایش گذاشته شد. پس از اجرای این نمایشنامه چند پارچه تمثیلی کوتاه که توسط نوجوانان با استعداد این شهر تهیه شده بود به اجرا در آمد و باعث شگفتی حضار شد و با تشویق های مکرر از سوی حضار مورد استقبال قرار گرفت.

خانم معصومه سفری پس از دکلمه شعر و به خوانش گرفتن مقاله ی ، در حین کف زدن شرکت کننده ها استیژ را به گروه موسیقی میسپارد.

هنرمند جوان و خوش سلیقه و خوش صدا سمیر الفت با تیم هنری خودش با اجرای چند پارچه آهنگ هلهله و سرور را به وجود اورد.

بعد از ۴۰ دقیقه صرف غذای شب (شام) بار دیگر برنامه ادامه یافت و آقای حسین زاهدی و دوشیزه معصومه سفری با اجرای مسابقات حضور ذهن و پرسش و پاسخ و دادن جوایز برای شرکت کنندگان این مسابقات و شریک ساختن حاضرین این محفل ، در لابلای برنامه ها سرگرمی و مسابقه ، هیجان در بین مهمانان بوجود آورد .

انتخاب خوش اقبال سال (خوش چانس سال) به قید قرعه که بخش دیگری از این برنامه ها بود توسط آقای حسین زاهدی اجرا شد و سه نفر به قید قرعه ، خوش چانس سال معرفی شدند که نفر اول و خوش چانس سال 1390 خانم ذکیه علیزاده از شهر هملتون ،نفردوم داکتر پارسا نماینده کاروان شعر از شهر تورنتو و نفرسوم دوشیزه نیلاب از شهر هملتون معرفی شد که با اهدای جوایز نفیس به انتخاب شده گان خوش چانس سال برنامه ای مسابقات و سرگرمی به پایان خودش رسید و بار دیگر گروه هنری سمیر الفت با اجرا ی آهنگهای شاد جوانان را تا پاس از شب به رقص و پایکوبی واداشت و مردم به استقبال اولین روز از سال ۱۳۹۰ را با خوشی و لبخند رفتند.

حمایت کنندگان مالی این جشن:

آقای حمید حکیمی مشاور خرید فروش املاک - سوپر مارکیت سمیر و سوپرمارکیت میر

اعضای ستاد برگزاری جشن نوروز

اقای میر حسین مهدوی :در بخش تهیه برنامه ها و نظارت

آقای هادی خطیبی :در بخش تهیه برنامه و اجرا

آقای قاسم رضوی و خانم منصوره امینی: تنظیم برنامه ها و گردانندگی

آقای عباس عباسی مسول تدارکات و مالی

آقای حسین زاهدی :در بخش تهیه برنامه ها و اجرا

آقای عباس رضوی مسول آشپزخانه و پذیرایی از مهمانان

دوشیزه زرمینه رضوی: در بخش اجرا و تهیه برنامه های نوجوانان

دوشیزه معصومه سفری : در بخش اجرا

برای دیدن عکس های بیشتر از این محفل روی لینک زیر کلیک کنید
( عکس از داکتر پارسا)
https://picasaweb.google.com/p...

آنتولوژی شعر شاعران جهان برای هزاره
آنتولوژی شعر شاعران جهان برای هزاره

مجموعه شعر بی نظیر از 125 شاعر شناخته شده ی بین المللی برای مردم هزاره

این کتاب را بخرید
Kamran Mir Hazar Youtube Channel
حقوق بشر، مردم بومی، ملت های بدون دولت، تکنولوژی، ادبیات، بررسی کتاب، تاریخ، فلسفه، پارادایم و رفاه
سابسکرایب

تازه ترین ها

اعتراض

ملیت ها | هزاره | تاجیک | اوزبیک | تورکمن | هندو و سیک | قرقیز | نورستانی | بلوچ | پشتون/افغان | عرب/سادات

جستجو در کابل پرس