صفحه نخست > حقوق بشر > درامه ی پناهجویان افغانستانی بسوی ایتالیا و باز هم مرگ

درامه ی پناهجویان افغانستانی بسوی ایتالیا و باز هم مرگ

یک گروه از ماهیگران که از دور شاهد صحنه بوده اند، به خبرنگاران گفته اند که شدت موج به حدی بود که باعث مرگ یکی از این پناهجویان وزخمی شدن تعداد دیگر آنها گردید.
بصیر آهنگ
دوشنبه 28 مارچ 2011

زمان خواندن: (تعداد واژه ها: )

همرسانی

یک پناهجوی افغانستانی در شهر بندری "باری" ایالت پولیا در جنوب ایتالیا جان داد. سخنگوی گارد ساحلی ایالت پولیا به خبرنگاران گفته است؛ این پناهجوی افغانستانی که 29 سال عمر دارد، شب گذشته با یک گروه 30 نفری که همه شهروندان افغانستان هستند، از شهر بندری پاترای یونان باقایق توسط قاچاقچیان به سوی ایتالیا انتقال داده شده بود.

گفته می شود این گروه از پناهجویان هنگامی که به 100 متری ساحل پولیا در منطقه موسوم به "باری" رسیدند؛ توسط قاچاقبران به آب انداخته شدند وبلافاصله قاچاقبران با قایق ازمنطقه فرار نمودند. دراین زمان این پناهجویان کوشش کردند خودرا به ساحل برسانند ولی شدت موج دریا آنها را از مسیر منحرف نموده وبه صخره ی کوبید.

یک گروه از ماهیگران که از دور شاهد صحنه بوده اند، به خبرنگاران گفته اند که شدت موج به حدی بود که باعث مرگ یکی از این پناهجویان وزخمی شدن تعداد دیگر آنها گردید.

در همین حال یکی از مقامات پلیس شهر پولیا که در عملیات نجات این پناهجویان شرکت نموده بودبه خبرنگاران گفته است که در سه ماه اخیر این چهارمین پناهجوی افغانستانی است که دراین منطقه جان داده است. او افزوده است که دراواخر ماه جنوری سال جاری آنها جسد سه پناهجوی افغانستانی را در ساحل یافتند که کاملا یخ زده بود.

او گفته است که اکثر قاچاقبران وقتی پناهجویان را به نزدیکی ساحل میرسانند، با تهدید آنها را به آب می اندازند تا خود قبل از رسیدن پلیس بتوانند از محل فرار کنند وبه همین خاطراست که اکثر پناهجویان که با دریا آشنایی ندارند، قبل از رسیدن گروه نجات غرق می شوند.

گفته می شود تعداد ده نفر از این پناهجویان را نوجوانان زیر سن هیجده سال" زیرسن قانونی" تشکیل میدهد. مقامات اداره مهاجرت ایتالیا گفته اند که درحال حاضر این پناهجویان در یک مرکز پذیرش معرفی خواهند شد، اما پس از بازرسی ورسیدگی به درخواست های پناهندگی آنها، هرکسی که طبق قانون نتواند از درخواست پناهندگی اش دفاع کند، دوباره به یونان برگردانده خواهد شد.

گرچند قبلا تعداد کثیر از پناهجویان افغانستانی از بندرهای یونان از جمله پاترا، با مخفی شدن در لاری های باربری کوشش می کنند خودرا به ایتالیا برسانند، اما از سال گذشته تا حال تعداد زیاد آنها با استفاده از قایق های کوچک مسافرت را ترجیح میدهند.

پناهجویان که در یونان گیرمانده اند میگویند دیگرهیچ شانسی برای رسیدن به کشورهای دیگری اروپایی نیست، لذا آنها با قبول خطر مرگ کوشش می کنند به وضعیت رقت بار شان در یونان خاتمه دهند.

در حال حاضر نزدیک به دوهزار پناهجوی افغانستانی که اکثریت آنها را فامیل ها وکودکان زیرسن قانونی تشکیل میدهند، در وضعیت بسیار رقت باری در پارکها وخانه های متروک زندگی می کنند.

ازسوی دیگر خانم" لورا بولدرینی" سخنگوی کمیساریای عالی سازمان ملل در امور پناهنده گان، روز یکشنبه، در یک نشست خبری در شهر روم پایتخت ایتالیا وضعیت پناهجویان دراین کشور را نگران کننده خواند، او گفت: ما اطلاعاتی در دست داریم که پناهجویان قبل از رسیدن به ایتالیا توسط قاچاقبران انسان مورد خشونت های گوناگون قرار می گیرند و وقتی به اینجا می رسند در وضعیتی قرار دارند که نمیتوانند به خیلی از پاسخهای کمیسیون رسیدگی به پرونده ی در خواست پناهندگی جواب گویند.

در این باره او از مسئولان مراکز پذیرش پناهجویان خواست تا با حوصله مندی ودقت به پرونده های پناهجویان رسیدگی کنند.

خانم لورا همچنین گفت: به پناهجویان افغانستانی وکُرد باید اولویت داده شود. این اظهارات خانم لورا در درحالی صورت می گیرد که پس از انقلاب مردم تونس، مصرودیگر کشورهای شمال افریقا، هزاران نفر از این کشورها به ایتالیا سرازیر شده اند.

خبرنگاران می گویند، دراین روزها نزدیک به هفت هزار پناهجوی که از تونس گریخته اند، در جزیره ی "لامپدوزا" در ایالت سی سیل ایتالیا، در وضعیت بسیار نگران کننده ی بسر می برند. اکثراین پناهجویان روزهاست که در خیابان ها می خوابند وخیلی وقت ها گرسنه می مانند.

گرچند در این رابطه دولت ایتالیا نزدیک به یک ماه است که با اعلان وضعیت اضطراری ودرخواست کمک از اتحادیه اروپا کوشش نموده وضعیت را تحت کانترول قرار دهد، اما ورود پناهجویان به اندازه زیاد است که رسیده گی فوری به آن؛ نسبت به وضعیت فعلی ایتالیا محال به نظر می رسد.

آنلاین :
آنتولوژی شعر شاعران جهان برای هزاره
آنتولوژی شعر شاعران جهان برای هزاره

مجموعه شعر بی نظیر از 125 شاعر شناخته شده ی بین المللی برای مردم هزاره

این کتاب را بخرید
Kamran Mir Hazar Youtube Channel
حقوق بشر، مردم بومی، ملت های بدون دولت، تکنولوژی، ادبیات، بررسی کتاب، تاریخ، فلسفه، پارادایم و رفاه
سابسکرایب

تازه ترین ها

اعتراض

ملیت ها | هزاره | تاجیک | اوزبیک | تورکمن | هندو و سیک | قرقیز | نورستانی | بلوچ | پشتون/افغان | عرب/سادات

جستجو در کابل پرس