صفحه نخست > حقوق بشر > سونامی پناهجویان و رفتار ضد حقوق بشری فرانسه و ایتالیا

سونامی پناهجویان و رفتار ضد حقوق بشری فرانسه و ایتالیا

بصیر آهنگ
دوشنبه 18 آپریل 2011

زمان خواندن: (تعداد واژه ها: )

همرسانی

چند قطار حامل پناهجویان کشور تونس که از ایتالیا عازم فرانسه بود، در شهر مرزی فرانسه، "وینتی میلیا" متوقف گردید. این پناهجویان تونسی بیش از یک ماه در شهر های مختلف ایتالیا سرگردان بودند، تااینکه چند موسسه خیریه ایتالیایی وفرانسوی ومراکز اجتماعی شهر های؛ پادوا، تریویزو، جینوا، لیگوریا وشهر روم پایتخت ایتالیا، در یک اقدام بی سابقه، سفر این پناهجویان را به سوی فرانسه برنامه ریزی نمودند.

پس از آنکه نیروهای فرانسه مرز را به روی قطارهای حامل این پناهجویان بستند، بیش از 300 شهروند ایتالیایی وفرانسوی که این پناهجویان را همراهی می کردند، همراه با 500 پناهجوی تونسی دست به تظاهرات زدند، تظاهرات کننده گان پس از آن تمام خطوط راه آهن ایستگاه شهر وینتی میلیا را اشغال نموده وهشدار داده اند، تا وقتی که فرانسه مرزش را به روی پناهجویان باز نکند، آنها به مسدود کردن خطوط راه آهن ادامه میدهند.
هم اکنون تمام خطوط ترانسپورتی در مرز فرانسه با ایتالیا مسدود است وتظاهرات کننده گان نیز به تظاهرات شان ادامه میدهند.

سخنگوی این موسسات که خواهان آزادی اقامت برای پناهجویان در تمام کشورهای عضو " شینگین" هستند، می گوید اگر روزی فرانسه می توانست با اشغال تونس تمام اختیارات این کشور را در دست بگیرد، امروز پناهجویان تونسی نیزحق دارند بدون کدام مانع وارد فرانسه شوند ودر آنجا اقامت کنند.

سونامی پناهجویان

پس از شروع انقلاب در تونس، مصر ولیبی، هزاران شهروند این کشور ها بافرار از مناطق جنگی وخشونت، رهسپار اروپا گردیدند، در این میان بنا به گفته مقامات وزارت داخله ایتالیا، تاکنون نزدیک به 10 هزار پناهجو از کشورهای لیبی وتونس وارد ایتالیا شده اند.

ورود این موج عظیم از پناهجویان به کشور ایتالیا، دولت ایتالیا را مجبور کرد تا با اعلان وضعیت اظطراری، از اتحادیه اروپا بخواهد در مورد رسیدگی به این پناهجویان با این کشور همکاری نماید. آقای "Maroni" وزیر داخله ایتالیا در ماه های گذشته چندین بار از اتحادیه اروپا خواست تا با کشورش در امور پناهجویان کمک نماید. او می گوید رسیدگی به مشکلات این پناهجویان تنها وظیفه ی ایتالیا نیست وکشورهای عضو شنگین باید همه خودرا در این باره مسئول دانسته و وارد عمل شوند.

کشورهای عضو شنگین اما، پس از تقاضای مکرر ایتالیا، در بیانیه مشترک گفتند، که ورود هیچ پناهجویی را به کشور های قبول ندارند ولی نظر به توان شان، با کشور ایتالیا در مورد رسیدگی به مشکلات پناهجویان کمک مالی خواهند کرد. پس از گذشت نزدیک به یک ماه از وعده کمک مالی این کشورها به ایتالیا، با وجودی اینکه هیچ کمکی از این کشور ها به ایتالیا نرسید، کشورهای آلمان وفرانسه گفتند که ایتالیا خود باید با این مشکل مقابله کند. مسئولین اداره مهاجرت این کشورها در سفر شان به جزیره ی " لامپدوزا" در جنوب ایتالیا، "جایی که هم اکنون میزبان هزاران پناهجوی تونسی ولیبیایی است" گفتند که از پذیرفتن پناهجو معذورند وکشور ایتالیا باید این مشکل را حل کند.

پس ازاین اظهارات، آقای"Maroni" وزیر داخله ایتالیا در یک کانفرانس خبری با انتقاد از کشورهای عضو شنگین، گفت اگر کشور های عضو شنگین به تعهدات شان عمل نکنند، ایتالیا قرار داد شنگین را به حالت تعلیق در خواهد آورد.

از سوی دیگر سیلویو برلوسکونی نخست وزیر ایتالیا که در جزیره " لامپدوزا" سفر کرده بود، در یک کانفرانس مطبوعاتی از دولت تونس به شدت انتقاد نموده وگفت دولت تونس باید جلوی ورود مهاجران غیر قانونی را بگیرد. برلوسکونی در حالی که معضل پناهجویان را" سونامی" خواند، افزود که بهترین گزینه برای حل این معضل، اخراج این پناهجویان خواهد بود.

هم اکنون جزیره ی "لامپدوزا" در جنوب ایتالیا، میزبان 7 هزار پناهجوی تونسی ولیبیایی است، این جزیره کوچک در حالت عادی نزدیک به پنج هزار نفوس دارد وحالا موجودیت این گروه بزرگ پناهجویان، که نزدیک به یک ونیم برابر ساکنین اصلی جزیره هستند، خشم ساکنین آنجا را برانگیخته است.

وضعیت این پناهجویان در جزیره "لامپدوزا" بسیار رقت بار است واکثر آنها در خیابانهای شهر می خوابند. این پناهجویان می گویند که دولت به مشکلات آنها رسیدگی نمیکند وآنها اکثر روزها گرسنه می مانند.

این در حالیست که ورود پناهجویان جدید به این جزیره همچنان ادامه دارد وروزانه ده ها پناهنده از کشور لیبی با استفاده از قایق وارد این جزیره می شوند. با این حال خبرنگاران می گویند که در دوماه گذشته نزدیک به 150 تن از پناهجویان تونسی ولیبیایی قبل از رسیدن به ایتالیا در آب غرق گردیده اند. هفته گذشته نیز قایق یک گروه صد نفری پناهجویان لیبیایی در نزدیکی جزیره " سیسیل" در جنوب ایتالیا دچار سانحه شد و چندین پناهجو از جمله سه کودک ودو زن در آب غرق گردیدند.

آنلاین :
آنتولوژی شعر شاعران جهان برای هزاره
آنتولوژی شعر شاعران جهان برای هزاره

مجموعه شعر بی نظیر از 125 شاعر شناخته شده ی بین المللی برای مردم هزاره

این کتاب را بخرید
Kamran Mir Hazar Youtube Channel
حقوق بشر، مردم بومی، ملت های بدون دولت، تکنولوژی، ادبیات، بررسی کتاب، تاریخ، فلسفه، پارادایم و رفاه
سابسکرایب

تازه ترین ها

اعتراض

ملیت ها | هزاره | تاجیک | اوزبیک | تورکمن | هندو و سیک | قرقیز | نورستانی | بلوچ | پشتون/افغان | عرب/سادات

جستجو در کابل پرس