صفحه نخست > خبر و گزارش > استفاده سیاسی از روند کوچی و کوچی گری

استفاده سیاسی از روند کوچی و کوچی گری

کوچی های مسلح، ناتوانی یا بی توجهی نیروهای امنیتی؟
خبرگزاری بست باستان
سه شنبه 10 می 2011

زمان خواندن: (تعداد واژه ها: )

همرسانی

چند سال گذشت، فرمان کرزی صاحب هم صادر شد، اما چیزی تغییر نکرده و بازهم کوچی های مسلح مانده و مردم محل.

حسن باشنده حصه اول ولسوالی بهسود میدان وردک می گوید: "هرساله وقتی بهار می شه، ما وارخطا می شیم که بازهم کوچی های مسلح میایه. سال ها است که امیدوار بودیم مشکل کوچی ها حل شود ولی هنوز حل نشده است ."

جمال الدین باشنده دیگر این ولسوالی می گوید: "کوچی ها اکنون در منطقه دشت گوله که میان خوات ولسوالی ناهور و دایمرداد ولسوالی بهسود قرار دارد، پایین شده و بالا زمین های مردم گشت و گذار می کنن."

علی اکبر قاسمی نماینده ولایت غزنی در مجلس نمایندگان ضمن تایید این گفته ها می گوید: "افراد کوچی ها در این منطقه به ارتفاعات برآمده و سنگر گرفته اند و مردم را تهدید می کنند که در نتیجه سراسیمگی ایجاد کرده اند. "

وی به خبرگزاری بست باستان گفت: "این افراد مجهز به سلاح ها و موترهای داتسن بوده و از جانب طالبان و القاعده پشتیبانی می شوند و حتی شمار زیادی از آنها افراد طالبان هستند."

وی در پاسخ به این سوال که چرا با وجود فرمان جناب رییس جمهور مبنی بر توزیع زمین برای کوچی ها بازهم کوچی ها به بهسود می آیند، گفت: "کوچی ها می خواهند باج بگیرند. چنانچه سال های گذشته نیز علاوه بر این که ما و اموال مردم محل را غارت و چور و چپاول کردند، از دولت نیز امتیاز گرفتند."

قاسمی افزود: "ما به تلاش های سیاسی خود ادامه می دهیم. از کرزی و خلیلی می خواهیم که این معضل را حل کنند. مردم ما که سلاح ندارند اگر جلو خودسری های کوچی های مسلح گرفته نشود، باز هم فاجعه سال های گذشته تکرار خواهد شد."

حاج محمد محقق وکیل ولایت کابل در مجلس نمایندگان نیز روز گذشته (دوشنبه 19 ثور) نسبت به رفتن کوچی ها به ولسوالی بهسود ابراز نگرانی کرد و هشدار داد پیش از این که وضعیت بحرانی شود، حکومت تدابیر پیشگیرانه اتخاذ کند.

حق نواز حق یار فرمانده پولیس ولایت میدان وردگ تایید می کند که کوچی ها به منطقه رفته و جابجا شده اند.

وی به خبرگزاری بست باستان گفت: "ما (پولیس) در منطقه آمادگی های خود را داشته و نیروهای گزمه ما مناطق را تحت نظر دارند و با کمک قوماندانی زون 505 سپین غر نخواهیم گذاشت که کسی نا امنی ایجاد کند."

حق یار گفت: "تشکیلات پولیس در این ولایت ضعیف است لذا نمی توانیم که جلو نا امنی های ایجاد شده توسط این گروه را بگیریم."

این درحالی است که باشندگان محل می گویند: "پولیس و برخی از مقامات محلی درسال های گذشته نه تنها که از خودسری های کوچی ها جلوگیری نکرده اند، بلکه خود با کوچی ها در ایجاد نا امنی ها دست داشته و به آن ها کمک کرده اند و حتی با کوچی ها معامله کرده اند."

غلام عباس یک تن از باشندگان ولسوالی بهسود می گوید: "سال گذشته گزارش های موثقی دریافت کرد که شماری از مقامات محلی شب ها با کوچی ها نشست کرده و بر سرزمین ها و مناطق مردم معامله می کردند حتی نقشه مناطق را دراختیار کوچی ها قرار می دادند."

حاج کاظم یزدانی مورخ و نویسنده مشهور کشور می گوید: "هم حکومت از وجود کوچی ها و روند کوچی گری بهره برداری سیاسی می کنند و هم رهبران احزاب سیاسی که خودرا نمایندگان مردم هزاره قلمداد می کنند. زیرا حکومت سیاست تفرقه بیانداز و حکومت کن را دنبال می کند و نمی خواهند که مردم به آگاهی رسیده و متحد باشند. "

یزدانی به خبرگزاری بست باستان گفت: "رهبران احزاب هم از این مسئله بهره برداری سیاسی می کنند و از این بابت به دنبال کسب امتیازات سیاسی هستند، زیرا اگر این گونه نبود، این قضیه سال ها پیش حل شده بود و اکنون معضلی به نام کوچی وجود نداشت."

علم گل کوچی یک تن از نمایندگان پیشین کوچی ها در مجلس نمایندگان می گوید: "کوچی ها حق دارند که به بهسود و دیگر مناطق هزاره جات بروند و آن ها در سراسر هزاره جات زمین شخصی داشته و اسناد قانی در دست دارند."

وی می گوید: "کوچی ها چه کسی بخواهد یا نه زمین هایی را که در هزاره جات دارند، به دست خواهند آورد."

حاج کاظم یزدانی، این ادعای کوچی ها رد کرده می گوید: "این ها (کوچی ها) در زمان عبدالرحمان خان به کمک ارتش وی به هزاره جات حمله نموده ، مال و اموال شان را غارت و زمین های شان را غصب کردند و عبدالرحمان نیز برای شان سند داد. از آن پس نیز سیاست حکومت همینگونه بوده همواره کوچی ها را زیر بال خود گرفته اند."

به گفته وی داشتن اسناد شرعی و قانونی این گونه است که مردم محل به آن ها زمین را فروخته باشند یا این که معامله ای میان دوطرف صورت گرفته باشد، درحالی که چنین نبوده و زمین های باشندگان محل به زور گرفته شده است.

یزدانی افزود: "کوچی و کوچی گری نه تنها که مشکل بزرگ اجتماعی بوجود می آورد، بلکه به محیط زیست کشور نیز ضربه جبران ناپذیری وارد می کند. "

آنتولوژی شعر شاعران جهان برای هزاره
آنتولوژی شعر شاعران جهان برای هزاره

مجموعه شعر بی نظیر از 125 شاعر شناخته شده ی بین المللی برای مردم هزاره

این کتاب را بخرید
Kamran Mir Hazar Youtube Channel
حقوق بشر، مردم بومی، ملت های بدون دولت، تکنولوژی، ادبیات، بررسی کتاب، تاریخ، فلسفه، پارادایم و رفاه
سابسکرایب

تازه ترین ها

اعتراض

ملیت ها | هزاره | تاجیک | اوزبیک | تورکمن | هندو و سیک | قرقیز | نورستانی | بلوچ | پشتون/افغان | عرب/سادات

جستجو در کابل پرس