صفحه نخست > دیدگاه > آیا داشتن برادر قاچاقبر عیبی است ؟

آیا داشتن برادر قاچاقبر عیبی است ؟

بهروز خاوری
سه شنبه 7 جون 2011

زمان خواندن: (تعداد واژه ها: )

همرسانی

یک :

امروز خبری از سوی دو منبع در فیس بوک نشر شد . هدایت الله یا عنایت الله برادر بانو فوزیه کوفی نماینده ی مردم بدخشان در مجلس نماینده گان ، با49 کیلوگرام مواد مخدر بازداشت گردید.
این خبر هنوز از سوی رسانه ها تایید نشده است.

دو :

خبری جالب و تکان دهنده است . کشت ،تولید، ترویج و توزیع مواد مخدر در افغانستان همواره با حمایت و پشتیبانی نیرومند قدرتمندان و کرسی سالاران همراه بوده و است . رسانه های دیداری و نوشتاری کمتر توفیق آنرا یافته اند تا گزارشهای راستین و حقیقی از دست داشتن چنین اشخاص نیرومند در مواد مخدر و قاچاق را تهیه کنند.

در دیموکراتیک ترین ممالک جهان هم نمیتوان این نوع رازهای مگو را فاش کرد و آشکارا نوشت که فلان سیاست مدار یا فلان وزیر و امیر در قاچاق مواد مخدر یا انسان دست دارد چه برسد به جایی مانند افغانستان جاییکه کشتن فردی عادی از آب خوردن هم آسانتر است . وقاتل هم هیچ پیگیری نخواهد شد . اشخاص برجسته یی که درینروزها به قتل رسیدند قاتلان شان به آسانی فرار کردند و ردی از خود برجای نگذاشتند و دولت هم کوچکترین تلاشی بخرچ نداد تا قاتلان کشته شدگان بلندپایه یی چون جنرال محمد داوود داوود ، شاه جهان نوری ، عبدالرحمن سیدخیلی ، خان محمد و دیگران را بازداشت و یا دستکم پیگیری کند تا سرنخ را بدست آرد . پس اگر یک روزنامه نگار بخواهد که گزارشی این چنینی تهیه کند کشتنش هیچ دردسری نخواهد داشت.

مواد مخدر درسراسر جهان از پرچالش ترین سوژه های خبری است که تاکنون ده ها خبرنگار جان شان را در سر این راه از دست داده اند .

در افغانستان نیز بیشتر کسانی به تولید ، ترویج .و ترافیک مواد مخدر میپردازند که کارنامه های درخشانی از قتل و کشتار در جنگهای داخلی گذشته داشته اند و امروز با ترفندهای دیگری برسر قدرت اند . برادران رئیس جمهور کرزی ، بارها از سوی رسانه ها متهم به دست داشتن در مواد مخدر شدند ولی با استفاده ی شان از قدرت ریاست جمهوری هیچ کسی نتوانست آنها را به دادگاه بکشد بسیاری از فرماندهان مجاهدین سابق ، نمایندگان مردم در مجلس نمایندگان تاجران مشهور و قدرتمندان محلی متهم به دست داشتن در مافیای مواد مخدر اند
.

تا اکنون کسی نتوانسته است که تارهای این شبکه ی بزرگ عنکبوتی را در افغانستان ردگیری و متلاشی سازد زیرا اشخاص با نفوذی در آن دست دارند که خودشان قانون میسازند و بالاتر از قانون حرف میزنند و عمل میکنند و خودشان قانون را میشکنند.

سه :

بانو فوزیه کوفی از فعالان حقوق بشر و حقوق زن است که همیشه در گفتمان هایش ازقانون سالاری و ترویج فرهنگ مدنی و دیموکراسی حرف زده است . نمیدانم امروز چه واکنشی خواهد داشت در قبال بازداشت شدن برادرش .

آیا مانند یک شخص باورمند به ارزش های مدنی و قانون مداری برادرش را به قانون تسلیم خواهد کرد ؟

یا مانند دیگر زور مندان قانون شکن دست قانون راشکستانده و برادرش را آزاد خواهد کرد ؟

شاید حس نیرومند عاطفی خواهرـ برادری بر فوزیه کوفی غلبه کرده برادرش را رها کند از چنگ قانون ، چقدر سخت است که خواهر در گفتمانهای تلویزیونی و رسانه یی از قانون حرف بزند و راه و رسم قانونی بودن را به مردم بیاموزد و خودش عضو مجلس قانونگزاری کشور باشد و برادرش به عنوان یک مجرم و قانون ستیز با 49 کیلو گرام مواد مخدر بازداشت گردد.

چهار :

فوزیه کوفی یکی از چند زن محدود افغانستانی است که به مدارج بالای قدرت و شهرت رسیده است . و همیشه یک چهره ی مهم سیاسی در رسانه ها بوده است . فوزیه کوفی در دور اول انتخابات مجلس نمایندگان با آرای متوسطی به مجلس نمایندگان راه یافت و به معاونیت این مجلس رسید که با ظاهرشدن های مکرر در تلویزیون ها و گفتمان هایش ( هرچند هیچوقت در تقابل با حکومت حرف نزده است و همیشه در برابر حکومت موضعگیری مسالمت آمیزی داشته ) تبدیل به یک چهره ی محبوب میان مردم گردید وعلاقمندان زیادی یافت
در انتخابات سال گذشته به دومین آرای بلند بعد از زلمی مجددی نماینده ی نیرومند و هوادار کرزی دست یافت و به مجلس نمایندگان آمد . در دور دوم انتخابات مجلس نمایندگان گفته میشد کوفی در ردیف چند نامزد قدرتمند دیگر ولایت بدخشان از مقام و قدرتش سواستفاده کرده و تقلب نموده ولی این موضوع بدرستی روشن نشد و به رسانه ها راه نیافت.

پنج :

اینبار فوزیه کوفی به مجلس نمایندگان تنها نیامد بل خواهر کوچکترش مریم کوفی از استان تخار به مجلس نمایندگان آمد . منابع تایید ناشده یی گفتند که مریم کوفی شریک و مشاور خاص محمودکرزی در شرکت های بزرگ ساختمانی در مناطق شمالشرقی افغانستان است که ظاهرا بنام مریم کوفی فعالیت دارند.

موجودیت دو خواهر قدرتمند و با نفوذ در مجلس نمایندگان برای هدایت یا عنایت کوفی موهبت بزرگی است که میتوانند به زودی ویرا از زندان برهانند.

شش :

یک برادر دیگر بانو کوفی بنام نادر کوفی از چند سال به اینسو در بخشداری کوفاب به صفت بخشدار ایفای وظیفه میکند و گفته میشود که در دور دوم انتخابات مجلس نمایندگان از مقام دولتی اش به نفع خواهرش استفاده ی شایانی برده و حتی صندوق های قرنطین شده را دوباره برگردانده به محل رای دهی . باوجودیکه مردم کوفاب از وی ناراض اند با استفاده از زور و قدرت همچنان بر مقامش باقی مانده است
در یکی دوسال اخیر کمیسیون اصلاحات اداری کوشیده تا اشخاص تحصیل یافته را به کار گمارد که بخشداری یکی از همین گونه کارهاست ولی گفته میشود که آقای نادر کوفی بیسواد است و فقط بخاطر خواهرانش درین مقام باقی مانده است.

هفت :

گفته میشود که بانو کوفی تلاش نموده است تا از رسانه یی شدن این خبر جلوگیری به عمل آرد و با استفاده از مقام و نفوذ خود برادرش را رها سازد که هنوز صحت و سقم این مطلب معلوم نیست.

آیا داشتن یک برادر قاچاقبر عیبی است ؟

اگر چنین باشد پس رئیس جمهور کرزی دیگر نباید از برادر قاچاقبرش دفاع و پشتیبانی به عمل آرد .


خبر:

بازداشت برادرخانم فوزیه کوفی

خبرگزاری بست باستان

17 جوزا

احمد راد فر- بدخشان

هدایت الله برادر فوزیه کوفی، نماینده منتخب مردم بدخشان درمجلس نمایندگان، به اتهام قاچاق مواد مخدر دستگیرشد.

خان شیرین راسخ سخنگوی قوماندان امنیه بدخشان به بست باستان گفت، هدایت الله روز گذشته درناحیه چته شهر فیض آباد همراه با 49 کیلوگرام مواد مخدر دستگیر شده است.

او افزود، همراه با وی سه تن دیگر همراه با سه عراده موتر نیز به دست پلیس افتاده است.

سمونوال حبیب الله فروغی مدیر مبارزه با مواد مخدر قومندانی امنیه نیز ضمن تایید دستگیری این فرد، به خبرگزاری بست باستان گفت، تحقیقات جریان دارد اما هدایت الله برادر فوزیه کوفی هنوز اتهام وارده بالای خود را نپذیرفته است.

واژه های کلیدی

مواد مخدر
آنلاین :
آنتولوژی شعر شاعران جهان برای هزاره
آنتولوژی شعر شاعران جهان برای هزاره

مجموعه شعر بی نظیر از 125 شاعر شناخته شده ی بین المللی برای مردم هزاره

این کتاب را بخرید

پيام‌ها

  • حالا ضرورت به این نیست که برادر کوفی چی میکند شرایط شکلی دیگر است که بچه به گفت پدر نیست چه جای که به گفت خواهر باشد تشکر
    عبید الله

Kamran Mir Hazar Youtube Channel
حقوق بشر، مردم بومی، ملت های بدون دولت، تکنولوژی، ادبیات، بررسی کتاب، تاریخ، فلسفه، پارادایم و رفاه
سابسکرایب

تازه ترین ها

اعتراض

ملیت ها | هزاره | تاجیک | اوزبیک | تورکمن | هندو و سیک | قرقیز | نورستانی | بلوچ | پشتون/افغان | عرب/سادات

جستجو در کابل پرس