صفحه نخست > خبر و گزارش > نتایج دادگاه انتخاباتی قبیله

نتایج دادگاه انتخاباتی قبیله

خبرگزاری بست باستان
پنج شنبه 23 جون 2011

زمان خواندن: (تعداد واژه ها: )

همرسانی

اخبار خبرگزاری بست:

حذف 62 تن از اعضای مجلس

زینب محمدی

دادگاه ویژه انتخاباتی امروز 2 سرطان نتایج کار خود را بعد از شمارش مجدد آرا ، ارایه نمود که در نتیجه آن از مجلس حاضر ، نام 62 تن از نمایندگان باید حذف گردد و افرادجدید جایگزین آنها شود .
قاضی صدیق الله حقیق رییس دادگاه ویژه انتخاباتی گفت کسانی که به این نتایج اعتراض دارند می توانند استیناف طلب شوند .

به اساس گفته های وی ، در نتیجه انتخابات در 26 ولایت و همچنان در نتایج بخش کوچی ها تغییراتی وارد گردیده است اما در نتایج انتخابات در 6 ولایت گرچند تغییراتی در شمار آرا آمده ، اما تغییراتی در لیست نامزدان برنده ، نیامده است .

به گفته حقیق ، ارزگان ، کاپیسا ، نیمروز ، دایکندی ، کنر و پروان شامل این 6 ولایت هستند .
همچنان حقیق می گوید که در دو ولایت بامیان و پنجشیر اعتراضات و مشکلی وجود نداشت .

در قرارهای دادگاه ویژه انتخاباتی ، از مقامات ذیصلاح تطبیق فیصله های صورت گرفته تقاضا شده بود و همچنان محاکمه و تعقیب عدلی کسانی که سبب تقلب های صورت گرفته شده بودند به شمول اعضای و کارمندان کمیسیون مستقل انتخابات خواسته شده بود .

اعلام نتایج از سوی دادگاه ویژه انتخاباتی در حالی صورت گرفت که اعضای مجلس نمایندگان بارها این دادگاه را غیر قانونی خواندند و در چندین دیدار تاکیداً از رییس جمهور خواهان لغو این دادگاه شده بودند و ادامه کار آن را دلیلی برای بحران درکشور خوانده بودند .

همچنان اعضای مجلس نمایندگان امروز در عکس العمل به اعلام نتایج دادگاه ویژه اتنخاباتی ، لوی سارنوال را به شکل غیر حضوری ، سلب صلاحیت نمودند .

اسامی وکلای برنده و بازنده از سوی دادگاه ویژه اعلام شد

خبرنگار: یحیی نبوی / کابل

گام عملی دادگاه ویژه

مجلس نمایندگان: تصمیم دادگاه ویژه غیرقانونی است.

حدود ساعت هشت و سی دقیقه امروز درحالی که وکلای معترض و رسانه های دیداری، شنیداری و نوشتاری حضور داشتند، جلسه ی رسمی محکمه اختصاصی در ارتباط با نتیجه شمارش آرا انتخاباتی دایر شد.

در این نشست صدیق الله حقیق رئیس محکمه اختصاصی درحالی که همه را به آرامش دعوت می کرد، گفت: اکنون تصمیم به دست محکمه اختصاصی بوده هیچ کس حق اعتراض و دست بلند کردن ندارد. وی در صحبت هایش برخی از اتهاماتی را که گویا از جانب ریاست جمهوری فشار آورده شده که اشخاص با نام و نشان را به ولسی جرگه بفرستد، رد کرده گفت: رئیس جمهور گفته حتی اگر از فامیلش باشد درصورتی که اگر برنده نشود، نباید به ولسی جرگه راه داده نشود.

حقیق همچنان بنیاد انتخابات آزاد وعادلانه افغانستان (فیفا) را به باد انتقاد گرفته گفت: ازاین بنیاد دعوت کردیم که در پروسه ی شمارش آرا اشتراک کند، ولی از اشتراک خودداری کرد. وی این بنیاد را یک بنیاد غیر رسمی و مجهول الهویه خوانده و به مخدوش کردن فیصله های دادگاه ویژه متهم کرد.

وی همچنان در مورد روند کاری محکمه اختصاصی صحبت کرده گفت: "این محکمه براساس فقره 1 ماده 22 قانون انتخابات عمل کرده و کمیسیون مستقل انتخابات برخلاف قانون کسانی را که مستحق نبوده اند به ولسی جرگه فرستاده اند. "

پس از سخنان مقدماتی، قاضی صدیق الله حقیق نتایجی را که پس از شمارش آرا به دست آورده اعلام کرد. وی گفت: 33 ولایت شامل پروسه روند شمارش آراء شده و عده ای از کسانی را که رای شان ضایع شده، براساس فیصله محکمه به ولسی جرگه راه خواهند یافت."

تاکنون نتایج ولایات هرات، سمنگان، تخار، بدخشان، لغمان ، جوزجان و ولایت بلخ اعلام شد که 6 نفر از هرات، سه نفر از بدخشان، سه تن از سمنگان، یک نفر از تخار، دونفر از ولایت لغمان و از ولایت بلخ و ازولایت یک نفر جوزجان حذف و به جای آن ها افراد جدیدی به ولسی جرگه معرفی شد.

در همین حال مجلس نمایندگان نیز همزمان با نشست محکمه اختصاصی، نشست عمومی داشته و تصمیم محکمه اختصاصی را غیر قانونی خواند.

قاضی نذیر احمد حنفی وکیل هرات گفت که یک قاضی نمی تواند در مورد انتخابات حکم کرده و سرنوشت انتخابات را اعلام کند.

جریان اعلام آرا و نشست دادگاه ویژه هنوز ادامه دارد.

لوی سارنوال سلب صلاحیت شد

زینب محمدی

اقدام غیرمنتظره مجلس نمایندگان

مجلس نمایندگان امروز در یک جلسه ی عمومی با اکثریت آراء، لوی سارنوال را سلب صلاحیت کرد.
سلب صلاحیت لوی سارنوال از سوی مجلس نمایندگان درحالی صورت می گیرد که نتایج کار دادگاه ویژه انتخاباتی در محکمه استیناف کابل در حال اعلام شدن است و این نتیجه شامل حذف عضویت شماری از نمایندگان از مجلس می باشد .

اعضای مجلس بارها این دادگاه را غیر قانونی اعلام کرده و فعالیت آن را دلیلی برای آغاز یک بحران درکشور خواندند .

دیروز زمانی که دادگاه ویژه انتخاباتی اعلام نمود که امروز نتایج کار خود را اعلام خواهد نمود، اعضای مجلس نمایندگان تصمیم استیضاح لوی سارنوال و اعضای ستره محکمه را گرفتند .

اما از سوی مسئولین ستره محکمه این استیضاح غیرقانونی خوانده شد و امروز نیز نه لوی سارنوال و نه اعضای ستره محکمه در مجلس نمایندگان حاضر نشدند .

چمن شاه اعتمادی یک تن از اعضای مجلس نمایندگان به خبرگزاری بست باستان گفت که مجلس با 132 رای ، اسحاق الکو لوی سارنوال را سلب صلاحیت کرد.

همچنان وی گفت که برای سلب صلاحیت از اعضای ستره محکمه پیشنهاد یک سوم اعضا و تایید دو سوم اعضا ضرورت است و به دلیل تطبیق نشدن این پروسه ، این کار برای هفته آینده به تعویق افتاد.

حنفی یکی از اعضای مجلس نمایندگان که جزو نمایندگانی است که نامش در لیست حذف شدگان از سوی دادگاه ویژه انتخاباتی است، علاوه بر آنچه مجلس در برخورد با لوی سارنوال انجام داد ، خواهان عکس العمل هایی اجتماعی چون مظاهره سرتاسری شد.

آنتولوژی شعر شاعران جهان برای هزاره
آنتولوژی شعر شاعران جهان برای هزاره

مجموعه شعر بی نظیر از 125 شاعر شناخته شده ی بین المللی برای مردم هزاره

این کتاب را بخرید

پيام‌ها

 • مسايل انتخاباتى ختم است و ختم انرتا كميسيون مستقل انتخاباتى تحت رهبرى خرد مندانه و صادقانه معنوى صاحب بايان يافت.اينكه سلطان تقلبقوله ها سر ميدهد و كدى بازى ميكند مانند مشرف قاضى هاى خاين و شكمبرست را بيش كرده خلاف قانون اساسى و خلاف موازين و بر نسيب هاى انتخاباتى باز به تقلب ميبردازد اين حرف زور است. انكه قدرت بدستش است با تقلب و خيانت تعبير هاى غلط از مواد قانون به نفع خود و به نفع قبيله مزخرف ميكند.
  امروز قبيله از هر زمان ديكر ديوانه وار و لجام كسيخته در بى تسخير خاك اقوام برادر و وسعت قبيله برامده و خواب تجزيه را با كستانى ها براى شان ديده اند.
  اى اس اى با بشتونهاى او غان ملتى هماهنك عمل ميكنند و ميخواهند كه رهبران اقوام غير بشتون را بكشند و بلاخره مسله تجزيه را بيش ببرند البته به نفع خود.
  قرار معلوم تقسيمكر و جراح كا كارد تقسيم بدست دارد با كستان كا حامى قوم بشتون خود را ميداند, خواهد بود.
  درين كير ودار كه مردوم بخواهند به سر برايند كه جبرا كرزى با تقلب انها را مجبور خواهد كرد,برايند و از انطرف خوك هاى انفجارى را برادران قاتل او و بادارش با كستان اماده كرده تا جوهاى خون روان كردد.
  اينست حومكتبازى قبيله و بسرفت كشور مزخرف بنام مزخرف فغانستان كه هميشه خون ريزى و فغان كار قبيله و حاكمان جبار,قاتل,و تقلبكار داشته است.
  نماينده كان عزيز و شريف بارلمان كشور شما جواب اين رييس جمهور و اين محاكم خاين و مزخرف را در يكبارجكى خود بدهيد.اكر كسى بكويد كه او هزاره و من بشتون هستم ملت بر روى همه تا تف لعنت خدا را بياندازد.از خود فروشى و شكمبرستى بكزريد.
  ما نند معنوى صاحب بايدار و طرفدار حق و عدالت باشيد بكزاريد كه تقلب كار ان به سر دستكى سلطان تقلب به دسيسه و تو طعه برايد .از دست اين كتله بى هويت و خاين به وطن هيج كارى نميايد.با اين محكمه بازى هاى غير قانونى جيزى بدستش نميايد و يك نام بد ديكر به روزكار ازين خاين باقى ميماند.
  براى ايكه اين شخص براى بار دوم در انتخابات تقلب كرد نامش را بهتر است كه سلطان تقلب مربع ماند.
  من متيقن هستم كه حق جاى خودرا ميكيرد و نمايندكان مردوم با وحدت و يكبارجكى به جواب خاينين ميبردازند.

 • دوستان سلام !

  نخست : دادگاه ویژه انتخاباتی که استناد به فقره یک ماده 22 قانون انتخابات میکند ، این فقره چنین حکم میکند :

  فقره یک ماده 22 قانون انتخابات :
  کمیسیون برای تعیین حد اقل کاندیدان زن که در هر ولایت باید انتخاب شوند طرزالعمل ها وفورمولی را ترتیب مینماید که مبتنی بر نفوس هر ولایت باشد, تا مقتضیات ماده هشتاد وسوم قانون اساسی که باید تعداد کاندیدان منتخب زن حد اقل دوچند تعداد ولایات موجوده باشد, تامین گردد.

  در فهم این فقره قانون انتخابات یا من حقیر بیسوادم یا دادگاه ویژه ! اگر دوستانی که دانش بیشتر و یا تعبیر این ماده را بشکل دیگری دارند و میکنند که من حقیر نمیدانم ، لطف نموده مرا رهنمایی کنند .

  دوم : در ولایت غزنی بالاترین رای به تعداد کمتر از دوهزار رای به وکلای قبلی شمارش شده بود که به مجلس راه یافتند . ولی امروز دادگاه ویژه به تعداد اضافه از ده هزار رای را به آقای داود سلطانزوی و اضافه از ده هزار دیگر را به وکیل دیگر شمارش نموده است .

  پرسش اینجاست که این اضافه از بیست هزار نفر رای دهنده در غزنی از کجا شدند که رای شان را کمسیون پیشین زنده و زار خورده بودند ؟ در ولایت کابل که اضافه از پنج ملیون نفر زنده گی میکنند ، نماینده گان حد متوسط شش هرار رای برده اند ، این آقای داود سلطانزوی ده هزار رای را از کجای بوبوی خود کشیده که باور کردنش محال است ؟

 • این سلطان زوی بابا همان فردیست که اخطار داده بود و میخواست با سر تبمگی اوغانی بار دیگر به مجلس سنجاق شود .

  هرگاه باردیگر به مجلسین راه نیابد به کوه ها در کنار برادران طالبش خواهد پیوست.

 • اين محكمه كه از طرف كرزى تعين شده با قانون اساسى مغايرت دارد.هدف ازين محكمه تقلب بوده كه اينها در صندوقها دست بازى كردند. حرف اين جنايت كاران را كسى نميشنود و حكم اين داد كاه قانونى نيست و كسى انرا نميبزيرد.حر ف اخر همان نتيجه يي كه از طرف كميسيون مستقل تحت رهبرى ابر مرد بزرك معنوى صاحب اعلان شد,انست وبس.دست زدن در كار كميسيون مستقل انتخابات و از قانون تعبير غلط كردن خودش يك خيانت ملى است.اين يك درس غلط و يك مثال غلط براى اينده اين كشور غرقه به خون است.قبيله مزخرف بااين اوغان ملتى هاى خاين كه جز تقلب و خيانت كوكنار و وطنفروشى كارى ندارند,بيوسته در كشمكش هستند.براى انها ابرو و عزت مملكت مطرح نيست تنها قدرت ولو كه ن ا م و س ش را هم كسى سوار شود.بخاطر قدرت از هرجه عزت و شرافت ادميت است ميكزرند.
  رييس جمهور ما ابرو برايش نماند در تقلب در روى جهان نامش برامد ولى از هيج كوشش دريغ نكرد تا عزت بارلمان كشور را هم زير با كند.

 • کرزی به رفیبان قومی خویش وعده سپرده تا جان دارد که مردم افغانستان را با استفاده ازشرایط موجود یکی را بجان دیگر بیندازد.

Kamran Mir Hazar Youtube Channel
حقوق بشر، مردم بومی، ملت های بدون دولت، تکنولوژی، ادبیات، بررسی کتاب، تاریخ، فلسفه، پارادایم و رفاه
سابسکرایب

تازه ترین ها

اعتراض

ملیت ها | هزاره | تاجیک | اوزبیک | تورکمن | هندو و سیک | قرقیز | نورستانی | بلوچ | پشتون/افغان | عرب/سادات

جستجو در کابل پرس