صفحه نخست > خبر و گزارش > ملا معنوی، خرسند، آمده از یکی از مرتجع ترین گروه ها در افغانستان

ملا معنوی، خرسند، آمده از یکی از مرتجع ترین گروه ها در افغانستان

هر جا که لازم باشد، برای حمایت از کرزی بیانیه صادر می کنند، دین و خدا و پیغمبر میلیون ها شهروند افغانستان را نثار باقی ماندن کرزی در قدرت می کنند و عوض آن کرزی کنترل دادگاه عالی را در اختیارشان می گذارد و اینک کميسیون انتخابات افغانستان را هم.
کامران میرهزار
پنج شنبه 22 آپریل 2010

زمان خواندن: (تعداد واژه ها: )

همرسانی

چند روزی ست که ملا فضل احمد معنوی، معاون شورای علمای افغانستان از سوی حامد کرزی به عنوان رییس جدید کمیسیون انتخابات انتخاب شده است. انتخاب معنوی ظاهرا با استقبال گرم گروه های مختلف مواجه شده، اما آيا معاون يکی از مرتجع ترین و واپسگراترین گروه ها در افغانستان می تواند، گزینه ی مناسبی برای بدست گرفتن زمام این کمیسیون باشد؟

انتخاب معنوی به عنوان رييس کمیسیون انتخابات، یادآور انتخاب عبدالسلام عظیمی به عنوان قاضی القضات افغانستان و رييس دادگاه عالی می باشد. پس از درز فساد گسترده ی فضل الهادی شینواری در رسانه ها، کرزی مجبور به جابجایی اين ملای فاسد شد وعظیمی را جایگزین کرد تا با استفاده از يک ملای به ظاهر تحصیل کرده و دريشی پوش، سیستم قضایی افغانستان را در کنترل کامل خود نگاه دارد. عظیمی با پای گذاشتن به دادگاه عالی، وعده های زیادی برای تغییر سیستم قضایی افغانستان داد و اگر اکنون به چند سال کارنامه ی او نگاهی بیاندازیم، می بینیم دستگاه قضایی افغانستان هيچ تغييری نکرده و فساد در آن بیداد می کند و قاضیان با میزان دالر پیشنهادی و زمین و ملک و املاک و نوع رابطه با دستگاه حامد کرزی حکم صادر می کنند. صدور حکم اعدام برای روزنامه نگار جوان پرويز کامبخش در دادگاه شهر مزار شریف و سپس بیست سال زندان برای او در دادگاهی در کابل و تایید آن توسط دادگاه عالی، تنها نمونه ای کوچک از ظلم و ستم در دستگاه قضایی افغانستان است. گویی ملای فاسد پیراهن و تنبان پوش و دستار زده بنام فضل الهادی شینواری، فقط صورت عوض کرده و دریشی پوشیده و بنام عبدالسلام عظیمی در کار داوری امور مردم است. در چند سال اخیر، دادگاه عالی افغانستان خلاف آنچه در قانون به او وظیفه داده شده، به نفع حامد کرزی و دستگاه فساد او جبهه گیری کرده است. جنایتکاران و چپاولگران زیادی توانسته اند فرمان های عفو دریافت کنند و بجای محکوم شدن ظالم، تعدادی زیادی از شهروندان بیگناه افغانستان توسط قاضیان فاسد به زندان افتاده اند.

انتخاب ملا معنوی، به گونه ای یادآور انتخاب عبدالسلام عظیمی ست. معنوی به نمایندگی از گروهی ریاست کمیسیون انتخابات را بدست گرفته که در چند سال پيش، جهت گيری های مشخصی علیه حکومت داری سالم، عدالت، حقوق بشر و آزادی بیان داشته است. شورای علمای افغانستان به عنوان يکی از مرتجع ترين گروه های موجود، روی دیگر سکه ی آدمکشان طالب است. شورای علمای افغانستان، خود را نمایندگان و متصدیان اسلام می دانند و تاکنون تقریبا هیچ جبهه گیری را علیه بی عدالتی و ظلم انجام نداده اند. آنان تاکنون نگفته اند که قتل و جرم و جنایت نباید انجام شود و جنایتکاران باید به سزای اعمال خود برسند. آنان تاکنون هيچ جبهه گيری علیه برادران طالب خود نداشته اند. گویی محکوم کردن جهاد طالبان برای آدمکشی برای آنان نانی ندارد و چرا برای عدالت و حقوق بشر که به آن باور ندارند، امنیت خود را به خطر بیاندازند. در چند سال اخیر، هزاران شهروند افغانستان در حملات انتحاری برادران طالب آنان جان دادند و معلول و معیوب شدند و اين ملایان حتا بیانیه ای صادر نکرده اند که کشتار شهروندان بیگناه جرم و جنایت است. در عوض، آنان کاری بی خطر می کنند و هر از چند گاه خواستار اعدام اين روزنامه نگار و آن روزنامه نگار می شوند.

شورای علمای افغانستان با عضویت چهره های مرتجع و بنیاد گرا در آن، بازیچه ی خوبی در دست حامد کرزی است. هر جا که لازم باشد، برای حمایت از کرزی بیانیه صادر می کنند، دین و خدا و پیغمبر میلیون ها شهروند افغانستان را نثار باقی ماندن کرزی در قدرت می کنند و عوض آن کرزی کنترل دادگاه عالی را در اختیارشان می گذارد و اینک کميسیون انتخابات افغانستان را هم.

اين بده بستان و اين معامله برای باقی ماندن دو طرف در قدرت لازم است. هم حکومت فاسد کرزی دوام می کند و هم دوکان ملایان نان به نرخ روز خور.

— -

 • عکس از گتی ایمیج

شاعر و متخصص سیستم های معلوماتی
سردبیر و ناشر کابل پرس?
هزاره از هزارستان

آنلاین :

Work and Poetry

آنتولوژی شعر شاعران جهان برای هزاره
آنتولوژی شعر شاعران جهان برای هزاره

مجموعه شعر بی نظیر از 125 شاعر شناخته شده ی بین المللی برای مردم هزاره

این کتاب را بخرید

پيام‌ها

 • شاعر گفت :
  زمانه کج روشان را به بر کشد بیدل
  هرانکه راست بود خارچشم افلاک است .....


  د
  در ین روزها خبر تفرر ملامعنوی را آنقدر داغ گرفتند که گویا معجزه در ین کشور صورت گرفته است و یا پیامبری با رسالت جدید کتابی تازه را ازبارگاه الو هیت به همراه آورده است ... یک اورا نا بغه خطاب کرده و دیگری او را از روحانیون برجسته مملکت و دیگری هم بی شرمانه اورا مناسب برای ریاست جمهور ی دانسته است شما وقتی به اصل مطلب برمیخورید آخرش این است که یک آدمک زرنگ کلاه برادار بار دیگر به عنون مهره مکار در جای دیگری بنام کمیسون مستقل انتخابات تو ظیف شده است ...
  این ملا بی معنی بی سواد در دوران حاکمیت کمونست ها بعد از صنف نهم دارالعلوم کابل راهی پنجشیردشد و به عنوان یک طلبه بی سواد در مدارس محلی دره پنجشیر و قت گذرانی کرد تاآنکه با همان قافله راهی کابل شد و یکه راست راهی ستره محکمه شد و خودش را خود به عنوان قاضی القضات معرفی کرد و از همان تاریخ این بی سواد مکار خودش رامطرح کرد جالب است که این ملا ی بی سواد در دوران مسعود پنجشیری ها درکابل ار انجام و ظیقه قضا در حد و لسوالی هم عاجز بود بدنی معنی که مسعود او را قبو ل نکرد و هر باریکه برای گرفتن مسند قضا به نز د مسعود مراجعه میکرد اوبرایش میگفت فقل احمد جان بر و درس ها یت را تمام کن و لی در دوران اخیر قتیکه به ریاست استره محکمه رسیدد با بی شرمی تمام سند جعل فراغت دانشگاه اسلام آبادرا جعل کرد که افشا شد و با جچالت مجبور به ترک ریاست ستره محکمه شد...و
  و اما تقرر وی به عنوان رئیس کمیسون انتخابات یک فا جعه است زیرا دست کرزی برای همیش بازخواهد بو د که هر جه بخواهد آن انجام خوهد شد که هر گز نشانی از خیا نت و رضالت هم باقی نخواهند ماند بنا برین این تقرر را به مرد مظلوم و در بند افغانستان با ید گفت .... فریاد ار پنجشیر

  • باعرض سلام خدمت آقای فرياد
   آقای معنوی که نوشته ايد تا صنف نهم مدرسه خوانده حقيقت ندارد بلکه مذکور صنف 12 را تمام کرده اما من به يک چيز زياد متعجب هستم که نام اصلی وي شيرين آغا است و نام پدر متوفايش فضل احمد بود اين که چطور تغيير نام کرده سردر نياوردم. نتيجه و برداشتي که از اين تقررِی ها دارم اينست که دستگاه حاکمه به فقر رجال مواجه است

Kamran Mir Hazar Youtube Channel
حقوق بشر، مردم بومی، ملت های بدون دولت، تکنولوژی، ادبیات، بررسی کتاب، تاریخ، فلسفه، پارادایم و رفاه
سابسکرایب

تازه ترین ها

اعتراض

ملیت ها | هزاره | تاجیک | اوزبیک | تورکمن | هندو و سیک | قرقیز | نورستانی | بلوچ | پشتون/افغان | عرب/سادات

جستجو در کابل پرس