صفحه نخست > دیدگاه > مافیای خبر ورزشی "طلوع"؛ خورشید این شبکه را غروب می دهند

مافیای خبر ورزشی "طلوع"؛ خورشید این شبکه را غروب می دهند

سهراب آرین
سه شنبه 9 آگوست 2011

زمان خواندن: (تعداد واژه ها: )

همرسانی

امید می بندم که مسوولان درجه یک شبکه جهانی طلوع و طلوع نیوز حد اقل متوجه این امر باشند که اگر ورزش و خبر نویسی ورزشی را با زد و بند های سلیقه یی و سیاسی گره زد دیگر باید گلیم رعایت معیار های خبرنگار را جمع کرد.

شاید در میان رسانه های متعددی که در این روزگار در افغانستان سر بلند کرده اند و به مدد پایگاه های اقتصادی و سیاسی گوناگون سرمایه های فراوانی هزینه نموده اند، نام شبکه ی تلویزیونی طلوع با توجه به سابقه چند ساله اش بلند تر از همه رسانه های دیداری در افغانستان باشد. دلایل مختلفی نیز برای این امر وجود دارد ، مثلاً سیاسیون افغانستان می پندارند که طلوع در بسیاری موارد غیر جانبدارانه ترین خبر رسانی را رعایت می کند ، جوانان از برنامه های تفریحی آن لذت می برند و همین گونه هر کسی خودش را در آییینه این رسانه می بیند. اما در این میان فکر می کنم جامعه ورزشی افغانستان دیگر نمی تواند بازتاب واقعیت های جاری ورزشی را از این رسانه به تماشا بنشینند. دلایل کاملا روش است ، امید می بندم که مسوولان درجه یک شبکه جهانی طلوع و طلوع نیوز حد اقل متوجه این امر باشند که اگر ورزش و خبر نویسی ورزشی را با زد و بند های سلیقه یی و سیاسی گره زد دیگر باید گلیم رعایت معیار های خبرنگار را جمع کرد.

1- از دیری بدینسو دیده می شود که دیگر به جای بازتاب روند رو به رشد ساخت و ساز در ساختار اداره ی ورزش افغانستان که با یک مدیریت برنامه ریزی شده ی جنرال سه ستاره ارتش کشور آقای اغبر رهبری می شود، زد و بند های ورزشی فرصت انعکاس می یابد که بستگی به تیم خبر ورزشی طلوع دارد. گروه خبر ورزشی این شبکه که به طور عمده توسط آقای فرید صدیقی و آزاد رهبری می شود داری این زد و بند ها هستند : فرید صدیقی از همراهان تیم فاسد و ناکاره ی آقای ربانی ربانی رییس پیشین فدراسیون تکواندو است که در بسیاری از برنامه های ورزشی آن تیم که در پی رسوایی بین المللی دایم العمر از ساختار ورزش تکواندو کنار زده شد ، همراه آن ها بوده است و به همین دلیل بسیاری از خبر های ورزشی این شبکه که توسط این آقا طرح ریزی می گردد ، توام با یک عقده ی برخاسته و سازمان داده شده از سوی آقای ربانی است، که متاسفانه با هیچ معیار خبرنگاری در هیچ کجایی دنیا برابر نیست، و قطعاً لطمه ی بزرگیست بر آبروی خبر نویسی تیم خبر شبکه ی طلوع .

نفر بعدی و موثر در تیم خبر نویسی طلوع آقای آزاد است، او عضو تیم ملی کورش افغانستان بوده است که روزگاری آقای ضیا دشتی معاون پیشین المپیک رییس این فدراسیون بوده و بی هیچ تردیدی هنوز طعم امتیاز گیری های فراوان از آن رییس امتیاز گیر و فاسد از دهنش نرفته و حالا فقط به دلیل تنها نیامدن کسی از رهبری المپیک به استقبالش در فرودگاه کابل ، یکسره چشم بر حقایق بسته است و فقط به جای خبرنگاری ورزشی خصم نگاری ورزشی را پیشه کرده اند.

2- همین تیم ورزشی طلوع در حالی که ورزش افغانستان نیازمند جدی ترین مباحث ساختاری و حرفه یی است، دیروز برنامه ای را به اشاره آقای ربانی ربانی رییس پیشین فدراسیون تکواندو راه اندازی کرده بودند که آقایان ربانی و صدیقی جز اتهام وارد کردن و دروغ بافی حرفی دیگری به گفتن نداشتند.

در حالی اگر قرار است مواردی روشن شود چرا تیم خبر ورزشی طلوع نمی آید و پرده از روی رسوایی های اخلاقی و مالی فدراسیون تکواندو در دوره ی مدیریت آقای ربانی بر نمی دارد که صد ها هزار دالر در آن مدت حیف میل شده است ، و چندین تن به کشور های مختلف با استفاده ای ویزای ورزشی پناهنده شده اند. و ده ها چرای دیگر که به فرصت روی آن می پردازم .

مسوولان طلوع به ویژه بخش خبر آن ها فراموش نکنند که فقط خودشان نیستند که همه چیز را در مورد خبر و خبرنگاری می دانند، این جا در افغانستان خوشبختانه مردم به سطحی از خبرگی رسیده اند تا درک کنند که کی ها بر اساس معیار های خبرنگاری برخورد می کنند و کی ها دارند از خطوط قرمز خبرنگاری عبور می نمایند. اگر مسئله رعایت ظرافت ها و دقت های خبرنگاری است و بی طرفی و تعادل مطمع نظر بوده چرا از یکسو باید خبرنگاران ورزشی یک شبکه ی معتبر بستگی به جریان های فاسد مالی و اخلاقی باشند و از سوی دیگر با امتیاز گیری خبر رسانی ورزشی را از بستر اصلی آن به دور کنند.

جامعه ورزشی افغانستان به خوبی و درستی درک می کنند که کدام تیم در چندین سال چه کاری به ورزشی افغانستان کرده است و کدام تیم در کم ترین زمان چه دستاورد های بزرگی به مردم افغانستان به ویژه ورزشکاران افغانستان داشته اند.

من فقط به عنوان یک ورزشکار از تمامی مسوولان طلوع می خواهم که ولو در هر موردی وارد معامله های سیاسی و زد و بند های سلیقه می شوند لطفاً در موارد ورزشی دست فاسد ترین و مافیایی ترین تیم خبرنویس ورزشی را از این شبکه ی معتبر کوتاه کنند در غیر آن روزی باید خودشان پاسخ ده ذهنیت آفرینی های منفی گرایانه و به دور از عدالت باشند.

امیدوارم خورشید شبکه ی طلوع در دامن یک تیم عقده یی و ناکاره ای از خبرنگاران ورزشی غروب نکند.

آنلاین :
آنتولوژی شعر شاعران جهان برای هزاره
آنتولوژی شعر شاعران جهان برای هزاره

مجموعه شعر بی نظیر از 125 شاعر شناخته شده ی بین المللی برای مردم هزاره

این کتاب را بخرید

پيام‌ها

 • با عرض سلام خدمت آرین خیبر معاون اداری فدراسیون تکواندو:
  من میخواهم که به شما عرض کنم که در شبکه تلویزیونی طلوع هیچ کس حق ندارد که بر اساس سلیقه خبرنویسی کند و اگر این کار را کسی انجام بدهد بصورت علنی با وی برخورد میشود.
  اگر شما ژرونالیست هستید که من فکر نمیکنم که اینطورنیست ، برای خبر نویسی و تهیه خبر مهمترین موضوع داشتن اسناد مورد نظر در مورد آن است که آیا این موضوع صحت دارد یا نه؟
  در افغانستان همیشه همین گونه بوده است که هرگاه شخصی در مورد کسی خبری تهیه کرده است او را به گروه مخالف آن نسبت داده است و هیچگاه حقایق را نمی بینند.
  اینکه شما چگونه عنوان میکنید که آزاد عضو تیم ملی کورش بوده است آیا شما دقیقا مطمئا هستید؟ آزاد از سال 1383 که از ایران به افغانستان بازگشت نموده است فقط و فقط در فدارسیون پهلوانی و زورخانه یی فعالیت داشته است و اگر شما این موضوع را قبول ندارید میتوانید از همان اشخاصی که در المپیک شما را حمایت میکند بپرسید و اسناد در المپیک موجود است که آزاد در مدت 7 سال گذشته فقط عضویت تیم ملی پهلوانی و زورخانه یی را داشته است و این را هم باید بگویم آزاد هیچ رابطه یی با آقای دشتی نداشته و فقط زمانی که آقای دشتی معاون کمیته ملی المپیک بوده است او را میشناخته است.
  لطفا در شرایط کنونی کشور و وضعیت نابسامان ورزش که در مسیر درستی حرکت نمیکند چشم بر حقایق نبندید و به خاطر یک چوکی یا بعضی مسائل دیگر یک جامعه ورزشی را ویران نکیند.
  یک موضوع دیگر را هم به یاد داشته باشید که نفراتی که در کمیته ملی المپیک جمع شده اند زمانی که آقای جکدلک رئیس کمیته ملی المپیک بود از وی به نیکی یاد میکردند اما حالا همه به بدی از وی یاد میکنند و همین موضع بر سر رئیس کنونی کمیته ملی المپیک خواهد آمد که امروز همه از او به نیکی یاد میکنند و روزی که از این چوکی برکنار شود همگی بر خلاف او حرف خواهند زد و این ادمان به مانند مگس اطراف کیک هستند که فقط دنبال شیرینی هستند.

  در زمان ریاست آقای ربانی اشخاصی وی را به متهم میکردند که چرا در سفر ها افراد را بر اساس روابط شخصی میفرستد و بیشتر افراد کنونی فدراسیون تکواند در مخالفت با ربانی بودند اما اکنون همین روند در زمان کنونی نیز ادامه دارد و افراد بدون حضور در رقابت های انتخابی و بدون آگاهی اعضای فدراسیون و کمیته ملی المپیک در رقابت ها حضور می یابند.

Kamran Mir Hazar Youtube Channel
حقوق بشر، مردم بومی، ملت های بدون دولت، تکنولوژی، ادبیات، بررسی کتاب، تاریخ، فلسفه، پارادایم و رفاه
سابسکرایب

تازه ترین ها

اعتراض

ملیت ها | هزاره | تاجیک | اوزبیک | تورکمن | هندو و سیک | قرقیز | نورستانی | بلوچ | پشتون/افغان | عرب/سادات

جستجو در کابل پرس