صفحه نخست > خبر و گزارش > حامد کرزی متهم اصلی در پرونده قتل برهان الدین ربانی

حامد کرزی متهم اصلی در پرونده قتل برهان الدین ربانی

کابل پرس
شنبه 24 سپتامبر 2011

زمان خواندن: (تعداد واژه ها: )

همرسانی

کابل پرس?: چند روز پس از ترور برهان الدین ربانی و پس از اعتراف صریح حامد کرزی مبنی بر اینکه در جریان ملاقات فرد انتحاری با برهان الدین ربانی قرار داشته و با اصرار وی ربانی سفر خود را نیمه تمام گذاشته و به کابل آمده است، انگشت های اتهام حامد کرزی را نشانه رفته اند. طرفداران برهان الدین ربانی که برای مراسم خاسپاری وی در کابل جمع شده بودند، شعارهای مشخصی را علیه حامد کرزی داده و او را مستقیم به دست داشتن در قتل برهان الدین ربانی متهم کردند.

معصوم استانکزی رییس دارالانشای شورای صلح

گفته می شود فرد انتحاری که برهان الدین ربانی را به قتل رساند، در هماهنگی کامل با حلقاتی از ارگ ریاست جمهوری و افراد نزديک کرزی در شورای عالی صلح قرار داشت. هر چند به احتمال زیاد ترور ربانی نتیجه ی یک بازی استخباراتی پیچیده است، اما نمی توان نقش مهم حلقه حامد کرزی در ارگ را در این بازی نادیده گرفت. برخی از آگاهان ترور ربانی را نمونه کاملی از همکاری طالبانی چون رحمت الله واحد یار، طالبان نکتایی پوش چون معصوم استانکزی و حامد کرزی و حلقه ی فاروق وردک می دانند. آنان می پرسند نکته ی مرموزی در سفرهای کرزی وجود دارد که در جریان یکی از این سفرها داود داود کشته شد و پس از دواود، برهان الدین ربانی. همزمانی این قتل ها با سفرهای کرزی، دور کردن اذهان از وارد کردن اتهام به حامد کرزی است.

واحد یار وزیر طالبان و عضو شورای صلح

برخی از رسانه ها و افراد نزدیک به جمعیت اسلامی افغانستان اظهار می کنند که معصوم استانکزی رییس دارالانشای صلح و رحمت الله واحد یار وزیر رژيم طالبان، افراد نزدیک و معتمد کرزی بوده و در جریان نقشه قتل ربانی قرار داشتند. آنان می گویند این دو تن همراه فرار از صحنه ی قتل توسط محافظان ربانی زخمی شده اند.

در روز خاک سپاری جسد برهان الدین ربانی، کرزی از ادامه روند صلح با طالبان سخن گفت و در مقابل کسانی مانند امرالله صالح و عطا محمد نور بر انتقام و قطع برنامه های صلح با طالبان تاکید کرداند.

آنتولوژی شعر شاعران جهان برای هزاره
آنتولوژی شعر شاعران جهان برای هزاره

مجموعه شعر بی نظیر از 125 شاعر شناخته شده ی بین المللی برای مردم هزاره

این کتاب را بخرید

پيام‌ها

 • اين كار اى اس اى نو نيست در زمان مصالحه ملى نجيب هم تو سط افراد حكمتيار افراديكه جهت مصالحه ميرفتند ,شهيد ميشدند.اول ميكفت بيدون سلا بياييد.اين بيناموسى و دون همتى درين كشور از قديم بوده.اين بار همه خوش باورى كردند.
  اى اس اى سازمان با تجربه است و تار بودنه ما را ميداند و شراين ما در دستش است.
  ما خوشباور و اى اس اى هرروز بلان كشتار مردم و نخبه كان ما او خاك و معادن ما را كار دارد.
  قوم بشتون اله دست و سيله بدست اى اس اى.
  ما تو سط با كستانى برباد نشده ييم بلكه تو سط مزدور او قوم بشتون كه دجار سر در كمى بيهويتى و نميداند كه مسمان است ويا ...

  • به سر جنازه من ملاف ای رقیب
   که مردهَ من زنده ترا بار است
   روح شهید استاد ربانی شاد و بهشت برین ماوایش باد،

   آقای رییس جمهورچه وقت از خواب بیدار میشوید؟ چه وقت لقب حامی قاتل را به جناب شما داد؟ ایا به ساده گی شما باور نمود که یک کست یا سی دی را ستانکزی داد شما شنیدید و این همه عجله برای ملاقات؟ آیا داودزی اطمینان داده که سنگهای پیش روی تانرا میبردارد؟ این ملت را گم کرده نمیتوانید ، هر کسی به این فکر شد خودش نام و نشانش گم شد، برادرانت تره کی و امین چه شد؟ صابر کابلی در شمله احمد شاه خوشه های گندم را گذاشت در شمله امیرالمومنین برادرت پاکستان بم میگذارد ای افسوس به این مزدوری و بی شرمی آنچه پیش بینی نمی شد بوسیله شما شد، دیگر بس است ، زمان آن گذشت که زیر نام دموکراسی و اسلام به حاکمیت پولیسی و مافیایی خود ادامه دهی۰ در هیچ نظام دنیا مثل شما هر کاره دیده نشده، آیا شما رییس جمهور هستید یا هر کاره؟ از نظام مافیای شما معلوم شده که روابط شخصی با آی اس آی دارید، از سخنان آقای لودین معاون شورای عالی صلح و از عکس العمل وواکنش امنیت ملی معلوم گردید که هیچ مرجع مسوول در جریان نبوده ، برادر شما چند شب در ارگ مهمان جناب شما بود و شما اصرار نمودید تا استاد با برادر طالب شما ملاقات نماید، این دسیسه از قبل توسط آی اس آی ، داودزی ، ستانکزی طالب و واحدی به شکل مرموز ترتیب و اجراَ گردید، ایا میدانی که همه میدانند ؟ اگر فرصت طلبان در بن زیر بار خلیل زاد نمیرفتند چنین شخصی چون شما هرگز به این مقام نمیرسید۰حالا که ماجرا به اینجا کشانده شد ، بهتر است هرچه زودتر استعفی کنید در غیر آن این بار نوبت جناب شما خواهد بود۰
   چه خوب شاعر تیز هوش و شرین کلام فارسی در مورد انسانهای پست گفته بود۰

   اگر بیضه زاغ ظلمت سرشت
   نهی زیر طاووس باغ بهشت
   به هنگام آن بیضه پروردنش
   ز انجیر جنت دهی ارزنش
   شود عاقبت بیضه زاغ زاغ
   کشد رنج بیهوده طاووس باغ

   از عموم رهبران حزبی، جهادی، مشران و بزرگان اقوام باهم برادراعضای پارلمان مقامات وزارتهای دفاع و داخله مامورین ارشد ولایات تقاضا مینمایم تا همه دشمنی ها را بخاطر رضای خدای بزرگ و مردم مظلوم کنار گذاشته دست بدست هم داده چند مزدور ویرانگر ارگ نشین و فروخته شده را محاکمه نموده فضای اعتماد را هموار نمایند و حکومت موقت را تشکیل داده ، تا دولت موقت زیر نظر شورای امنیت ملل متحد پروسه صلح را به پیش ببرد۰زیرا کرزی نه معاونین خود نه سایر مسوولین و نه پارلمان را در جریان امور قرار میدهد، کرزی بالای هیچ فردی اعتماد ندارد اطرافیانش چند نفر انگشت شمار بوده ، کرزی ازمعاونین خود آقایان فهیم و خلیلی صرف از نام اقوام آنها استفاده میکند، این دو نفر هیچگونه صلاحیت اجراییوی ندارند۰
   مصالحه کرزی یک جانبه، بی محتوا و فاقد ارزشهای اسلامی و افغانی میباشد،شورای عالی صلح باید منحل گردد ۰ کرزی دستیار آی اس آی و مجری برنامه های آنها است۰او در رابطه به ادامه پروسه صلح در ارگ در مراسم تشیع جنازه بیشرمانه میگوید با مشوره با مردم؟؟؟
   برای فریب حاضرین برای فریب دپلوماتها ، او میداند که مردم تن به تسلیمی به پاکستان نمیدهند۰
   الله یار کابلی
   مامور سابقه وزارت امور خارجه

 • این یک واقعیت است ، بدون شک که این طوطئه شوم از جانب آی اس آی رهبری میشود
  اما این اداره در سطح رهبری دولت افغانستان اجیرانی دارد که با جان و دل به آی اس آی خدمت میکنند
  پلان به شهادت رساندن استاد ربانی از سوی آی اس آی طرح شده و حامد کرزی در آن سهم بارز دارد واضح تر بگوئیم دست کرزی هم در خون استاد سرخ است.....
  کـــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــرزی همدست قـاتلان استاد ربــــانی شهید است

  • کرزی خودش یکی از افراد دست اول آی اس آی است که با پیشنهاد پاکستان و پشتیبانی امریکا و انگلیس از افراد وابسته به آی اس آی در اوغانستان به قدرت رسیده .
   این کشور بدبخت که انگلیس و روس با مشوره فارس یا ایران امروزی این نام مسخرف فغان زده را بالایش گذاشت از روز اول ظهور نادر شاه افشار ترک فارس و به تعقیب آن استعمار انگلیس و بعد روس و پاکستان زیر نام طالب و امروز هم امریکا -انگلیس و چندین کشور زیرنفوذ امریکا توسط همین دون صفتان بی ایمان اوغان به فغان رسیده و همیشه مردان بلند قامت قربانی امیال شوم قدرتهای بیرونی با همکاری همین پشتونهای غیرتی؟؟؟؟ شده است.

 • این یک حقیقت است که آقای کرزی در قتل برهان الدین ربانی دست داشته قرار قراداد آقای کرزی با امریکا و آی اس آی پاکستان باید رهبران چهادی یکی پی دیگر از صحنه برون رانده شوند چون رهبران جهادی دیگر نمیتوانند آنچنانی که مزدوران امریکا و آی اس آی پاکستان میتوانند به نابودی این سرزمین راه به پایه اکمال برسانند رهبران خون خار جهادی افغانستان نیمتوانند بهر حال باید ما انتظار باشیم تا دیده شود که زمان به این حادثه چی جواب خواهد داد

 • سلام دوستان

  واقعیت این است که پشتونها هم در این منجیلاب ئاا آگاهانه گیر کردن آنها فکر می‌کند که کرزای هر کاری را که می‌کند به خاطر پشتونها است غافیل از این که او‌ خود مزدور به چون و چرا پاکستان است اگر بخاطر داشته باشید راجع به گلوله باران مناطق مرزی افغانستان توسط ارتش پاکستان جناب کرزای درواکنش به عمل زشت پاکیستانیها فقط یک جمله گفت که واقعا هاکیمان پاکستان را از خود خشنود ساخت و اون جمله این بود ما هیچ اقدام نمیکنم چون که اگر کسانی‌ خدای نکرده در آنسوی مرز کشته شود هم ازماست منظورش پاکیستانیها بود اما مردم کی‌ در اینطرف مرز کشته میشود اشکال ندارد چون کار هرروز است حالا شما قضاوت کنید چینین آدم میتواند مدافع یک کشور بود؟

 • سلام علیکم :
  خداوند استاد را جنت برین نصیب بدارد و فکر میکنم قبل از وقت باشد بدون تحقیق کسی را متهم قرار دهیم ودیگر اینکه ریس جمهور هیگاه در چننین قضایا دست نداشته وندارد او خودش یک مرد مجاهد بود وافرینش که توانسته کشوری را که قانون جنگل در آن حکم فرما و ده ها گروپ تا بدندان مسلح در آن حکمرانی داشت در زیریک چتر بیاورد. دوستان : بیاد بیاورید از یک ناحیه به ناحیه دیگر شهر کابل بدون پاسپورت رفته نمیشد گرزی شخص بی بدیل است در شرایط فعلی جامعه ما است دروازه های مکاتب بر روی همه اولاد وطن باز شد ومثل این صد ها دست آورد دیگر دارد باید بدانیم این همه دست آورد آمروز خسته است که نشانده شده به نسل فردا که آنها آنرا پرورش دهند و حاصل بگیرند بیاید به جای انتقام گیری دست وحدت ملی به هم دهیم وسلام

  • فهیمه جان کاکر
   این تبلیغات شما کاملآ از منطق دور بوده و نباید کرزی را حامی مردم اوغانستان بدانی.
   کرزی با چپاول آرای ستار سیرت به پیشنهادپاکستان ومنظوری امریکا به قدرت رسید. این آرامی وصلح را که تو آزان لاف میزنی کرزی به ارمغان نیاورده .آنهاییکه داوطلبانه بخاطرشعارهای جامعه دموکرایتک و قانونیت و عدالت اجتماعی و مبارزه ضدطالبان تروریست بیفرهنگ اسلحه برزمین گذاشتند و خودرا حامی چنین شعارهای
   دروغین امریکا دانستند در آوردن صلح نقش اساسی داشتند.
   در سوی دیگر کرزی و امریکا در تبانی با پاکستان چه گردند.
   چپاول آرای عامه در انتخاباتهای بعد از دوره انتقالی/ چپاول داراییهای عامه و منابع معنوی ومادی این سرزمین/ چپاول کمکهای به اصطلاح جامعه جهانی که از مردمان اروپا وامریکا بدست میاورند و دوباره درخریطه های شخصی حاکمان این کشورها سرازیرمیشود نه به مردم مستحق اوغانستان/کشت تریاک و قاچاق موادمخدر/ترور مردمان عادی و شخصیتهای پرنفوذ با هم یاری سربازان بیفرهنگ طالب شان / وغیره.
   اگرامروز شما مکتب ومدرسه ای را میبینید که اطفال وجوانان درآن مصروف درس اند-این ازفرهنگ خانواده های همین مردم است/ وزیرمعارف خودش یکی ازچهره های ضدفرهنگ وضدمعارف است که همواره مانع درس وتعلیم فرزندان این سرزمین است.
   همین حال صدها هزارکودک ونوجوان مان درزیر آفتاب سوزان ویا درزیر باران درروی زمین ویا درزیرخیمه و یا هم درمکاتب خرابه های گذشته در اکثرنقاط کشور مصروف درس وتحصیل اند/این وزیر به اصطلاح معارف فقط درمناطق مصروف مکتب سازیست که برادران بیفرهنگ طالبش پس از ساختن تعمیر آن آنرا دوباره به آتش میکشند - ووی نیز به نماینده گی ازطالبان بیفرهنگ مکتب سوزی را توسط برادران طالبش رد میکند -همانطوریکه کرزی بیفرهنگ طالب چندین بار برادران طالب خویشرا دربرخی از کشتارها وویرانیها دخیل نمیداند ومیگویدکه ای کاش که یک نماینده طالبان حاضر شود و بگوید که چنین جنایتی را ما ننموده ایم.

 • خانم کاکر، این چیز های که شما یاد کردید هیچ ربطی به کرزی ندارد، آنها از خاطر موجودیت جامعه جهانی به رهبری آمریکایی متجاوزگر است.

  کرزی برای همه معلوم است که توانائی و درایت رهبری یک ولسوالی را هم ندارد کجا رسد به یک کشور.

 • ازخانم فهمیه «کاکر» جهان سپاس که اصل حقیقت را برای مردم افغانستان برملا وچابلوس وخاک فروشان را شرمنده ساخت .
  وتمام مردم افغانستان میدانند که کرزی یک قتل وخون خور است .

 • زمافه نظرهرظالم قاتل اوهغه مشر چه دروحانیت ترسیوری لاندی دغیرانسان اومسلمان کارونه اونامشروع عمال سرته رسوی خدای ج وعده کری چه هغه به زه فه خفلوعمالومحکمه کوم اوشه مثال یی دتنظیمی جکروجنگسالاراوتلی دتجزیه نظرلرونکی شاغلی ربانی اودوستان یی ولو چه فخیر فه عمالوورسیدل
  خدای جدی دزرگونوبیگنا افغانانو دوزلو انتقام تری واخلی

Kamran Mir Hazar Youtube Channel
حقوق بشر، مردم بومی، ملت های بدون دولت، تکنولوژی، ادبیات، بررسی کتاب، تاریخ، فلسفه، پارادایم و رفاه
سابسکرایب

تازه ترین ها

اعتراض

ملیت ها | هزاره | تاجیک | اوزبیک | تورکمن | هندو و سیک | قرقیز | نورستانی | بلوچ | پشتون/افغان | عرب/سادات

جستجو در کابل پرس