صفحه نخست > حقوق بشر > سیدنی، ملبورن، هامبورگ، نیویورک، کویته، استانبول، آنکارا، اسلو، تروندهایم، (…)

سیدنی، ملبورن، هامبورگ، نیویورک، کویته، استانبول، آنکارا، اسلو، تروندهایم، وین، استکهلم، تورنتو و...شاهد تظاهرات گسترده مردم هزاره علیه نسل کشی

هزاره اینترنشنال
يكشنبه 2 اكتبر 2011

زمان خواندن: (تعداد واژه ها: )

تمام ترجمه هاى اين مقاله : [English] [فارسى]

همرسانی

روز یکم ماه اکتبر ده ها هزار تن از مردم هزاره در کشورهای مختلف دنیا دست به راهپیمایی و تظاهرات گسترده زدند. خیابان های شهرهای ادلاید، سیدنی، ملبورن، پرت، استانبول، آنکارا، اسلو، تروندهایم، وین، مالمو، گوتنبرگ، استکهلم، هامبورگ، نیویورک، تورونتو و...امروز شاهد حضور کسانی بودند که نسبت به کشتار سیستماتیک و نسل کشی مردم هزاره در پاکستان و افغانستان و تبعیض ادامه دار علیه آنان اعتراض داشتند. این اعتراض ها زمانی شکل جدی تری به خود گرفت که در چند روز گذشته، ده ها تن از مردم هزاره در شهر کویته پاکستان بدست گروه های تروریستی مانند طالبان، لشکر جنگوی و سایر وابستگان القاعده و نیز عناصر دولتی پاکستان هدف قرار گرفته و کشته شدند. گروه های تروریستی در این کشتارها، مردم هزاره را در راه ها، وسایل نقلیه و ...شناسایی کرده و بلافاصله مستقیم به سر و روی آنان شلیک می کردند. هدف قرار دادن و کشتار یک گروه بر اساس وابستگی آنان به گروه قومی یا مذهبی خاص، ژنوساید یا کشتار دسته جمعی محسوب می شود. مردم هزاره در پاکستان با کشتار جمعی تمام عیار مواجه شده اند. آنان که بازماندگان قربانیان دوره ی جنایتکار معروف افغان عبدالرحمان می باشند و مجبور به ترک زادگاه خود شده بودند، همانند پدران و مادران خود، هنوز قربانی تروریست ها، گروه های افراطی و سایر دژخیمان دوره ی خود می باشند. در چند روز پیش بیش از سی تن از مردم هزاره کشته شدند و درست روز عید فطر امسال مسلمانان نیز مردم هزاره هدف قرار گرفتند و 11 تن از آنان کشته شدند. سی و یکم ماه جولای امسال نیز، روز خونین دیگری برای مردم هزاره در کویته بود که بیش از 10 تن جانشان را از دست دادند. روز دهم همان ماه سه تن دیگر، روز 23 جون 4 تن، روز 16 جون یک ورزشکار معروف هزاره را از پای درآوردند، روز 18 ماه می 7 تن و تنها چند روز پس از انتشار خبر کشته شدن اسامه بن لادن، ده ها تن کشته و زخمی شدند.

اعتراض مردم هزاره به کشتار سیستماتیک و نسل کشی، در کشورهای مختلف چنان گسترده بوده که برخی از فعالان حقوق بشر، بويژه در استرالیا، از روز نخست اکتبر به عنوان روز بین المللی دفاع از مردم هزاره نام برده اند. شرکت کنندگان در این تظاهرات علاوه بر روز بین المللی حمایت از مردم هزاره، این روز را روز انسجام و یکپارچگی جهانی مردم هزاره می خوانند.

مردم هزاره در چند قرن اخیر با انواع جنایات ادامه دار روبرو بوده اند. نسل کشی، برده گی، کوچ اجباری، تبعیض سیستماتیک و غصب شدن زمین های پدری شان، از جمله جنایات حادی ست که در افغانستان آنان تجربه کرده اند.
قرار است تظاهرات در شهرهای دیگر دنیا مانند شهر رم ایتالیا نیز برگزار شود.

سیدنی استرالیا

استانبول ترکیه

کویته پاکستان

ترورندهایم نروژ

استکهلم سویدن

وین اتریش

نیویورک آمریکا

هامبورگ آلمان

یک کمپ پناهجویان در اندونزی

تورنتو کانادا

آنکارا ترکیه

اسلو نروژ

ادلاید استرالیا

مالو سویدن

گوتنبرگ سویدن

رم ایتالیا

آوکلند نیوزلند

شبکه سراسری مردم هزاره متعلق به مردم هزاره در هر جای جهان برای دفاع از حقوق آنان، در هر جای جهان بويژه افغانستان است. این شبکه با نگاه به قوانین حقوق بشر بويژه بیانیه جهانی حقوق بشر که هرگونه تبعیض و ستم را نفی می کند و به انسان ها برای بدست آوردن حقوق شان، حق راه اندازی گروه و اجتماع را می دهد، راه اندازی شده است.

آنلاین :

شبکه سراسری مردم هزاره

آنتولوژی شعر شاعران جهان برای هزاره
آنتولوژی شعر شاعران جهان برای هزاره

مجموعه شعر بی نظیر از 125 شاعر شناخته شده ی بین المللی برای مردم هزاره

این کتاب را بخرید

پيام‌ها

 • درود بر مردم غیور هزاره و مرگ بر جنایتکاران

 • با دیدن این تصاویر اشک در چشمانم جاری شد. واقعا مردم ما به بیداری رسیدند؟

 • یاره قومو که ده راه جوری جوره نداری. به ای رقم که بر پناهندگی دیگه بینی پچق ها راجوری مونی نوش جان از تو.

 • باقی سمندر
  میزان /شهریور سال ۱۳۹۰
  دوم اکتوبر سال ۲۰۱۱ میلادی
  سلام بخوانندګان ارجمند کابل پرس?

  هموطنان هزاره من
  متحد و متفق و کامګار باشید. اتحاد شما مانع هرنوع تجاوز به شما وفرزندان ونوه های شما خواهد ګردید- بی اتفاقی شما هزاران دلیل دیګر را برای سرکوبی خود شما توسط افراد وعناصر از میان مردم هزاره ای خود شما درآینده برضد خود شما بازهم مساعد ترخواهد ساخت و حوادث جنایتګارانه ګذشته در یکصد وسی ویک سال ګذشته بازهم ممکن تګرار ګردد .
  متحد و خارچشم دشمنان رنګارنګ تان باشید .
  تظاهرات یعنی ظاهر شدن و تظاهر کردن در یګ روز اما اتحاد فراتر از تظاهرات باید باشد . متحد شوید برای زیست باهمی وبرابر در پرتو عدالت اجتماعی با تمام مردم افغانستان در افغانستان و درکشور های دیګر با مردم کشورهای دیګر. اجازه ندهید تا عده ای خود خواه وبسیار هشیار واستفاده جو زیر چتر قومی و مذهبی از اتحا د شما بازهم زینه ترقی وتعالی خود وخانواده واطرافیان خود را مساعدتر سازند و صف زحمتکشان پراګنده تر ګردد و صف مستبدین زیر عبا وقبای قومی ومنطقه ای ومذهبی مستحګم تر ګردد .
  من از نظر زیرین حمایت مینمایم که نوشته شده است :
  «اعتراض مردم هزاره به کشتار سیستماتیک و نسل کشی، در کشورهای مختلف چنان گسترده بوده که برخی از فعالان حقوق بشر، بويژه در استرالیا، از روز نخست اکتبر به عنوان روز بین المللی دفاع از مردم هزاره نام برده اند. شرکت کنندگان در این تظاهرات علاوه بر روز بین المللی حمایت از مردم هزاره، این روز را روز انسجام و یکپارچگی جهانی مردم هزاره می خوانند.

  مردم هزاره در چند قرن اخیر با انواع جنایات ادامه دار روبرو بوده اند. نسل کشی، برده گی، کوچ اجباری، تبعیض سیستماتیک و غصب شدن زمین های پدری شان، از جمله جنایات حادی ست که در افغانستان آنان تجربه کرده اند.
  قرار است تظاهرات در شهرهای دیگر دنیا مانند شهر رم ایتالیا نیز برگزار شود. »

 • من به سهم خود از جنبش مردم هزاره پشتیبانی میکنم.
  اما چون هر جنبش سیاسی از خود جوانب منفی و مثبت دارد، باید از جوانب مثبت آن پشتیبانی کرد و برای اصلاح از جوانب منفی آن انتقاد کرد. در غیر آن این حرکت خیلی مهم سیاسی به یک " جنبش مقدس " تبدیل میشود و به مثابه یک مذهب جدید ارتقاع میابد. هر چیزیکه به یک تابو مبدل شد، از تحول و پیشرفت باز میماند.
  با این مقدمه کوتا از هموطنان هزاره ام خواهش میکنم، که به جنبه های منفی این جنبش و رهبران قومی خود نیز بپردازند. زیرا انتقاد از خود کمتر حساسیت ایجاد میکند، تا انتقاد از جانب بیگانه.
  در ضمن، باید از کلمات مانند گینوسید یا نسل کشی در هر واقعه که به مردم هزاره رُخ میدهد، به صورت افراطی از آن خودداری کرد. زیرا بعد همان قصه معروف (گرگ و چوپان ) میشود که هرروز به شوخی فریاد میزد، هله گرگ آمد، اما روزیکه واقعاّ گرگ رمه هایش را درید، کسی به فریادش گوش نداد.
  امید که هموطنان هزاره ام آزرده نشوند.

 • تا وقتی که هزاره از مومن به انسان تبدیل نشود و تا وقتی که بهشت را زیر پای اخوند های مفعول ایرانی میدانند و تا وقتی که برای ایرانی ها از باقی افغانها در ایران برای اخوند های قمی و مشهدی و تهرانی و جاسوسی مینمایند . هزاره مردم افغانستان نیست بلکه نوکر و چاکر دنباله رو بی غیرت هستند .

  • بودینه ای مانند تو را باید بی پاسخ ماند که در جهل خود شادان باشی.

  • بی نام بچیم اگه اقوام دیگر افغانستان مثل هزاره ها زحکت کش و بی آزار میبودند افغانستان گل و گلزار میشد. گپ از غیرت زدی در جوابت میگم که باغیرت ترین انسانها آدمهای پرکار و صادق اند. که قوم هزاره ازین قبیل فراوان داره.

  • هزاره ها ؛ علی مزاری نماینده خلخالی را به کابل با هزارن هزاره دیگر مسلخ ساختن برای از بین بردن کابل . هزاره ها در جنگ های عراق و ایران عراقی ها را بدون مفهوم کشتند . هزاره ها در جاسوسی نمودن افغانهای بی پناه در ایران نوکری اخوند ها ایران را مکنند . هزاره ها بهشت را زبر پای ملاه های قمی و مشهدی میدانند . هزاره ها حتی در زمان امیر عبدالرحمن خان که با انگریز ها دست به چنگ بود با چهار هزار نفر از یکولنگ و بامیان میخواستند به کابل حمله کنند و کابل را دو دسته تسلیم قاجار ایران وانگریز سرکار دهند . هزاره ها در ان زمان و مدت نو افغانستاان که امریکا این مملکت را پیش میبرند در نوکری امریکای ها در امده اند . هزاره ها در خارج با انسانت و احترام به اقوام دیگر افغانستان حرف نمیزنند و معاشره ندارند .

  • به محترم بینام!
   اولا علی مزاری تنها مقصر جنگ های کابل نبود دیگران هم بودند، علی مزاری تنها از مناطق که تحت کنترول داشت دفاع میکرد، و هیچ گاه به مناطقی دیگران حمله نکرد. اگر هم مقصر بوده باشد علی مزاری و باندش بوده نه قوم هزاره!
   هزاره های مهاجر ساکن ایران هیچگاه در جنگ ایران و عراق شرکت نکرد و این دروغ محض است، آنهای که در جنگ شرکت کرده بودند شهروندان ایرانی است بابه و بابه کلان های شان در ایران متولد شده اند (خاوری ها)
   مخاطب قرار دادن کلی هزاره بنام جاسوس ایران همانقدر احمقانه است ودور از واقعیت است که متحم کردن کلی پشتون ها بنام تیروریست و جاسوس خواندن پاکستان. شاید 98% هزاره ها اندیشه ی ضد ایرانی داشته باشند.
   اینکه میگی هزاره ها در زمان عبدالرحمن میخواست کشور را به قاجار ایران تسلیم کند، سخن شما نیست ، این سخنان، سخنانی حلقات فاشیستی قبیله گرایان است که میخواهند نسل کشی ، برده داری و کوچ اجباری را توجیه کنند.
   اینکه میگی هزاره به نوکر آمریکا در آمده ، جوک روز است.
   اینکه میگی هزاره ها در خارج ، به اقوام دیگر به انسانیت حرف نمیزنند و معاشرت ندارند سخنی بیهوده است. در بین هر قوم و تباری انسان های شریف و انسان بد و جود دارد. بعضی افغان ها هستند که هزاره ها را انسان های درجه ایکس میدانند ( نمونه اش خود شما ) با چنین اندیشه ای که نمیشود به احترام برخورد کرد یا مثلن معاشر ه داشت.

   یک هزاره بیخدا

  • خلخالی ادم بیسار نیکبود او حشیش و تریاک ..... با قاچاقبران ان از بین میبرد که تا اندازه یی به اوغان هیروئین کار نیز ضربه مالی ان ذمیرسید .

   اما مزاری ایشان پیرو کسی نبود از کینه ونفرت جور شده و تنها و تنها به هزاره توجه میکرد نظر خود را بالا تر از قران وحدیث ... میدانست همین بود که خود و ملیت اش را بر باد کرد میشد که به چند وزاراتخانه غیر کلیدی اکتفا و خود و مردمش را حفظ مینمود درست است که جانب دولت ربانی و مسعود هم همه چیز را حق بابه خود میدانستند و هیچکس دیگر را قبول نداشتن مگر پنجشیر و پروان کم تم هم بدخشان و شورا نظار ...

   حقیقت این است که مسعود, ربانی , دوستم و مزاری نتوانستند تا اتحاد هزاره ,ازبک , تاجک و سایر اقلیت ها را حفظ و همه یک مشت ویک پارچه در برابر نا برابری ها و بی عدالتی اوغان قد راست استاده شوند , ادامه سیاست های نا بکار انان " سوختن وساختن امروز " پیدایش طالب و القاعده اوغانملت و سواری اوغان بر همه گان, کشته شدن وسوختن بدنامی مجاهدین کبار !!!

 • واقعن نمیفهمم که به حماقت این مردم گریه کرد یا خندید؟ تظاهرات و به خیابان ها ریختند در شهر های اوروپا و آمریکا چه درد مردم را در پاکستان و افغانستان دوا میکند؟ گرو های افراطی مثلن از این به بعد چون هزاره در کشور های خارج تظاهرات کردند دیگر دست به اقدام خرابکارانه نمیزنند!!!؟ جواب این کار جز عمل مقابله به مثل چیز دیگر نیست. باید سلاح بدست گرفت کار پشتون ها در کراچی میکنند. نه وا ویلا به سرو صورت خود زدن .

  • بی سواد از اشتباهی املاهی ات معلوم میشه ,که چیزی دی کله ات نداری. اوروپا:-)

  • نکونه توهم از افراد هستی که در این نمایش مضحک شرکت کرده بودی!؟ امروز باز هم 13 نفر تان را به کود تبدیل کرد، این هم از نتیجه ای تضاهرات تان. تضاهرات برای جاهای خوب است که ذره ای مدنیت و قانون حاکم باشد نه سرزمینی مثل پاکستان و افغانستان. چند سالی است که چند تا کوچی پایلوچ هر ساله می آید ،قتل عام می کند خانه های مردم را به آتش می زند؛ اما این قوم بیغیرت بجای اینکه سلاح بدست بیگیرد و از خودشان دفاع کند در کابل و کشور های خارج تضاهرات می کنند. این بیغرتی ها را که می بینم ، از هزاره بودن ننگ دارم.

   شاعر گفت: برو قوی شو اگر حقی خویش میطلبی ، در نظام طبیعت ضعیف پامال است

  • برو قوی شو اگر حق خویش میطلبی . که در نظام طبیعت ضعیف پامال است

 • rasti ka pish pai bin hasti . woa dar omq i gap rafta natanisti .

 • اصلاء باید طوری این مسله طرح شود برای حل که به غم و دردی اقوامی دیگر اضافه نگردد . ما فقط از یک قوم نمیتوانیم دفاع نمایم و یا ما فقط قباله های که ناقلین بدست دارند با امضا های باشنده گان سرخ پارسا و یکولنگ و بامیانی , اهداف شومی پشتونیت نادری و یا سمسور افغان تلقی کنیم . در عقب مسله صفحه تاریخی دیگری خوابیده است , زمان تغیر خورده و برادران هزاره به نوای رسیده اند و نا گاه متوجه اشتباه رهبرانی خود از سری جهالت وگشته به هموطنان خود مانند عیسی های و یهودی ها مهاجر در المان سال 1933 را می میمانند . در افغانستان در مقابل همدیگر همه اقوام حق متقابل و مساویانه را دارند یکی از دیگری برتر نمیباشد و هر ان قومی که برای ابادانی این کشور زیادتر به جای خواستند از مملکت داده است و یا کمک نموده است دوست داشتنی تر و قابل درک تر میباشند . مانند برادران هزاره اقوام پشتون نیز زیر زجر سیاسی و اقتصادی رهبران شان قرار دارند و داغ ننگی وطن فروشی بزرگان خود را مانند صلیب شکسته حضرت عیسی بر دوش خود میکشند . مانندی که زمان برای برادران هزاره تغیر خورده است برای برادران پشتون نیز تغیز خورده است . زمانی بود که بابو گاندی برای سو استفاده از برادران پشتون هر شش ماه به خانه پادشاه خان از دهلی و بمبی هی میدان طی میدان روان میشد و با خان صحبت های مینمودن تا خان پادشاه خان حزب خدایی خدمتگار ها را بنیان گذاشت و از ستم ظریفی , اعضای حزب مذکور به جای تعلیم و تربیه اجتماعی در قدم اول و تعلیم و تربیه سیاسی در قدم دوم در بکس های حلبی خود نظر به توصیه بابو گاندی و پادشاه خان سامان دندان کشی و دلاکی و ادویه یونانی برای درد قوانج و نفخ و باد شکم را میگذاشتند و قریه به قریه و قشلاق به قشلاق مسافرت مینمودن تا به خلق الله خدمتی که اصلاأ احتیاج نداشتند بنمایند . القصه برادران پشتون از قبل از 1947 تاسیس خدایی خدمتگار تا امروز به فروش ادویه نفح و باد مشغول هستند و برادران هزاره دست کمی از انها ندارند . حالا اهداف بابو گاندی از در جهل نگاه داشتنی اقوام پشتون چی بوده باشد در مبحث دیگر ولی پادشاه خان و خان های دوسره دیگر از فلسفه در جهل نگه داشتنی بابو گاندی استفاده نموده اقوام پشتون را جنگجو ولی بی سواد نگه داشتند و این تقریباء زیا تر از پنجاه سال میشود . این فرموله ( گرسنه نگه دار حکومت کن ) و یا ( جاهل نگه دار حکومت کن به نام دین و اسلام ) کار گر افتاد و حکومت های مغرض از باشنده گان این سر زمین استفاده شایانی نمودند و کشور را در خاک سیاه نشاندند .

Kamran Mir Hazar Youtube Channel
حقوق بشر، مردم بومی، ملت های بدون دولت، تکنولوژی، ادبیات، بررسی کتاب، تاریخ، فلسفه، پارادایم و رفاه
سابسکرایب

تازه ترین ها

اعتراض

ملیت ها | هزاره | تاجیک | اوزبیک | تورکمن | هندو و سیک | قرقیز | نورستانی | بلوچ | پشتون/افغان | عرب/سادات

جستجو در کابل پرس