صفحه نخست > دیدگاه > افغانستان پس از طالبان به روایت آمار +تصویر

افغانستان پس از طالبان به روایت آمار +تصویر

رزاق مأمون
چهار شنبه 19 اكتبر 2011

زمان خواندن: (تعداد واژه ها: )

همرسانی

يك دهه از آغاز حمله نيروهاي آمريكايي به افغانستان مي‌گذرد. در اين مدت اگرچه آمارها از بهتر شدن اوضاع زندگي در اين كشور حكايت دارد ولي نه سايه سنگين طالبان از زندگي افغان‌ها رخت بربسته نه القاعده پايگاه امن خود را در اين سرزمين از دست داده است.كمتر از يك ماه از فرو ريختن برج‌هاي تجارت جهاني گذشته بود كه جرج دبلیو بوش رئیس جمهور وقت آمریکا، به طالبان حاکم بر افغانستان هشدار داد تا نیروهای القاعده را از این کشور بیرون کنند. عدم پذیرش این درخواست موجب شد نیروهای آمریکایی در هفتم اکتبر 2001 تحت نام «عملیات بلندمدت آزادی» به افغانستان حمله کنند و به این ترتیب ناتو و ايساف به فرماندهي آمريكا عمليات نظامي خود را به افغانستان آغاز كردند.

به گزارش تازه، آمارهاي سازمان ملل متحد، ديده بان حقوق بشر و رسانه‌هاي محلي و بين‌المللي حكايت از آن دارد كه در اين سال‌ها آمار كشتار غير نظاميان به ويژه از سال ‌٢٠٠٥ به بعد رو به افزايش بوده است. ارتش و پليس افغانستان هم از اين روند جدا نبوده‌اند تا آنجا كه اين نيروها در سال ‌٢٠١٠ بيشترين تعداد كشته شدگان را داشته‌اند. نيروهاي آمريكايي، انگليسي و ديگر كشورهاي ائتلاف هم در سال ‌٢٠١٠ بيشترين تلفات را به ثبت رسانده‌اند. آمار تلفات نيروهاي ائتلافي تا اوت ‌٢٠١١ نزديك به كل كشته شدگان در سال ‌٢٠٠٩ بوده است.

در همین زمینه بنا برگزارش ها بيشتر آمار كشته شدگان غير نظامي افغان كه مستقيما به دست نظاميان آمريكايي، در پي حملات يازدهم سپتامبر در سال 2001ميلادي در اين كشور صورت گرفته، به غير از شمار قربانيان غيرنظامي است كه بر اثر جراحات وارده در اين حملات جان باخته اند، مي باشد. در برآوردي كه يكسال بعد از حمله (2002 ميلادي) توسط نشريه گاردين بعمل آمد شمار كشته شدگان غيرنظامي افغان در حملات مستقيم و غير مستقيم آمريكا در سال 2001 ميلادي حدود 20 هزار نفر اعلام شد.

آمار شمار قربانيان غير نظامي افغان بين سال هاي 2001 ميلادي تا 2003 ميلادي را رقمي شش هزار و 300 تا 23 هزار و 600 نفر برآورد كرده اند. در سال 2006ميلادي ناظر حقوق بشر كشته شدن چهار هزار و 400 غير نظامي را در پي حملات نيروهاي آمريكايي و ناتو به شبه نظاميان طالبان اعلام كرد. خبرگزاري آسوشيتدپرس نيز در همين سال به نقل از مقامات دولت افغانستان و سازمان ناتو اين تعداد را چهار هزار غيرنظامي اعلام كرد.

در سال 2007 ميلادي ناظر حقوق بشر شمار كشته شدگان غير نظامي در افغانستان كه بطور مستقيم توسط سربازان ناتو و آمريكايي كشته شدند، 434 نفر اعلام كرد كه 321 نفر از اين افراد در حملات هوايي جان باخته اند. در همين حال دفتر نمايندگي سازمان ملل متحد در افغانستان شمار كشته شدگان را 700 نفر اعلام كرد. در حالي كه به گفته استاد دانشگاه نيو همپشاير شمار كشته شدگان غير نظامي افغان در اين سال پنجهزار و 700تا ششهزار و 500 نفر، بوده است. در همين حال در 27 تير ماه، سازمان ملل متحد ، در گزارشي از افزايش 15 درصدي شمار تلفات غيرنظاميان در افغانستان در شش ماهه نخست سال 2011 ميلادي نسبت به مدت مشابه در سال گذشته خبر داد. ’استفان دي‌ ميستورا’ نماينده ويژه دبيركل سازمان ملل متحد در افغانستان، با ارائه گزارشي در كابل، گفت كه در شش ماه نخست سال جاري يكهزار و 462 غير نظامي افغان در اثر انفجار، تير‌اندازي و حملات هوايي جان خود را از دست داده‌اند.

در عين حال بهبودهايي هم در ديگر بخش‌ها به چشم مي‌آيد. از جمله در بخش اقتصاد كه توليد ناخالص ملي افزايش تقريبي ‌٥ برابري را نشان مي‌دهد. براساس اعلام سازمان ملل و صندوق بين‌المللي پول توليد ناخالص داخلي افغانستان در سال ‌٢٠٠١، ‌١٧١دلار بود ولي اين رقم در سال جاري ميلادي به ‌٥١٥ دلار رسيده است. وزارت آموزش و پرورش افغانستان نيز اعلام كرده است در سال ‌٢٠٠١ تنها يك ميليون افغان در مدارس ابتدايي ثبت نام كرده بودند كه شمار دختران در اين ميان بسيار اندك بود ولي در سال ‌٢٠٠٩ ، ‌٥/٦ ميليون كودك افغان راهي مدرسه شدند كه ‌٤/٢ ميليون نفر از آنها دختر بوده‌اند. در بخش كمك‌هاي بين‌المللي هم آمارها نشان مي‌دهد عمليات نظامي خارجي ‌٩/٢٤٢ ميليارد دلار هزينه داشته و بيش از ‌٨٠ درصد منابع مالي را به خود اختصاص داده است. نيروهاي چند مليتي هم براي حفظ صلح هشت دهم ميليارد يورو كمك مالي داشته‌اند كه ‌٣ درصد كمك‌هاي بين المللي را شكل مي‌دهد. ١/١٦ ميليارد دلار هم براي بهبود امنيت هزينه شده كه ‌٦/٥ درصد كمك‌هاي بين‌المللي از سال ‌٢٠٠٢ تا ‌٢٠٠٩ بوده است. ‌٤/٩ درصد كمك‌ها در همين بازه زماني معادل ‌٧/٢٩ ميليارد دلار شامل كمك‌هاي در ديگر بخش‌ها بوده است.

اینفوگرافی زیر به خوبی این آمار و ارقام را به نمایش گذاشته است:

اما اگرچه افغانستان امروز به نسبت 10 سال قبل به مراتب کشور آزادتری است و زنان فعالیت اجتماعی نسبت آزادانه‌ای دارند، کودکان بیش از گذشته امکان تحصیل یافته‌اند و چند انتخابات اگرچه پر حرف و حدیث برگزار شده است و شهروندان احساس می‌کنند که می‌توانند در تعیین حق سرنوشت خود دخالت کنند، ولی همچنان میلیون‌ها کودک افغان از حق تحصیل محرومند و برخی مدارس دولتی نیز با حداقل امکانات فعالیت می‌کنند. فساد در ادارات دولتی امکان استفاده بهینه از کمک‌های بین‌المللی را با مشکل روبرو کرده است. در همین حال این کمک‌ها به نسبتِ هزینه‌های صورت گرفته برای جنگ با شورشیان ناچیز است. تا سال 2009 بیش از 240 میلیارد دلار برای عملیات نیروهای خارجی هزینه شده است در حالی که در مدت مشابه مجموع کل کمک‌های صورت گرفته برای بهبود امنیت و همچنین شرایط اقتصادی نزدیک به 45 میلیارد دلاربوده است.
برای دیدن عکس ها کلیک کنید
http://afghanlion.blogspot.com...

آنتولوژی شعر شاعران جهان برای هزاره
آنتولوژی شعر شاعران جهان برای هزاره

مجموعه شعر بی نظیر از 125 شاعر شناخته شده ی بین المللی برای مردم هزاره

این کتاب را بخرید
Kamran Mir Hazar Youtube Channel
حقوق بشر، مردم بومی، ملت های بدون دولت، تکنولوژی، ادبیات، بررسی کتاب، تاریخ، فلسفه، پارادایم و رفاه
سابسکرایب

تازه ترین ها

اعتراض

ملیت ها | هزاره | تاجیک | اوزبیک | تورکمن | هندو و سیک | قرقیز | نورستانی | بلوچ | پشتون/افغان | عرب/سادات

جستجو در کابل پرس