صفحه نخست > خبر و گزارش > زلزله در ترکیه وبدتر شدن وضعیت مهاجرین در شهر وان

زلزله در ترکیه وبدتر شدن وضعیت مهاجرین در شهر وان

مهاجرین افغانستانی در ترکیه
kawa gharji
شنبه 29 اكتبر 2011

زمان خواندن: (تعداد واژه ها: )

همرسانی

نداشتن اجازه کارکه بدتر شدن وضعیت اقتصادی را به دنبال دارد موجب شده که اکثراین مهاجرین نتوانند وسایل مورد نیاز شان مانند پتو، آب اشامیدنی و خیمه را از بازارهای این شهر تهیه نمایند و سازمان ملل متحد هم تاکنون برای اسکان مجدد این مهاجرین درشهرهای دیگر ترکیه هیچ اقدامی عملی را انجام نداده است.

گزارش های اززد وخورد های کوچکی هم بین مهاجرین و مردم محلی که طبعا در چنین شرایطی رخ می دهد به نشر رسیده و سفارت افغانستان تاکنون درقسمت کمک به مهاجرین هیچ گونه عکس العملی از خود نشان نداده و در صورت بی توجهی موسسات خیریه به وضعیت مهاجرین در این شهر زلزله زده مهاجرین در وضعیت فاجعه امیزی قرارخواهد گرفت.

باتوجه به بدترشدن وضعیت امنیتی درافغانستان وافزایش مهاجرت و ثبت نشدن مشخصات اکثر مهاجرین درنماینده گی های سازمان ملل متحد درترکیه ،امار دقیقی ازمهاجرین افغانستانی درترکیه موجود نمی باشد اما بنا برگزارش های کمیشنری سازمان ملل حدود 4600 مهاجرافغانستانی ثبت و راجستر شده این دفتر بوده ولی با توجه به اینکه تعداد زیادی ازمهاجرین، ترکیه را به عنوان پل عبوربه کشورهای اروپایی می بینند وبه شکل غیرقانونی درترکیه به سرمی برند حدود 10000 مهاجرافغانستانی دراین کشوربودوباش دارندکه اکثریت انهارا خانواده ها تشکیل می دهد ودرشهرهای مختلف ترکیه و ازجمله شهر مرزی وان زندگی می کنند.

به دنبال زلزله اخیردرشهر وان ترکیه مهاجرین افغانستانی در وضعیت بدتراز قبل قرار دارند. نظر به قانون ترکیه، مهاجرین برای خارج شدن ازشهرباید ازاداره پولیس، اجازه ترک شهر بگیرند اما درچنین وضعیتی که اکثر ادارات دولتی دراین شهر به صورت نیمه فعال درامده است واکثر ساختمان های اداری ودولتی دراثر زلزله فرو ریخته بسیاری ازمهاجرین دراین هوای چند درجه زیرصفر بدون داشتن کوچکترین امکاناتی در فضای بازبه سر می برند.

گزارشهای که دراین چند روزازطریق رسانه های مختلف به نشررسیده ازاعتراضات مردم ترکیه به خاطر سهل انگاری دولت درکمک رسانی به مردم اسیب دیده خبرمی دهد و وقتی دولتی نتواند رضایت مردم خود را جلب نماید توقع بی جایی خواهد بود اگر وضعیت مهاجرین دراین کشور را که گاهی ازابتدای ترین حق زندگی برخوردار نیستند رضایت بخش بدانیم.

نداشتن اجازه کارکه بدتر شدن وضعیت اقتصادی را به دنبال دارد موجب شده که اکثراین مهاجرین نتوانند وسایل مورد نیاز شان مانند پتو، آب اشامیدنی و خیمه را از بازارهای این شهر تهیه نمایند و سازمان ملل متحد هم تاکنون برای اسکان مجدد این ومهاجرین درشهر های دیگر ترکیه هیچ اقدامی عملی را انجام نداده است.

گزارش های اززد وخورد های کوچکی هم بین مهاجرین و مردم محلی که طبعا در چنین شرایطی رخ می دهد به نشر رسیده و سفارت افغانستان تاکنون درقسمت کمک به مهاجرین هیچ گونه عکس العملی از خود نشان نداده و در صورت بی توجهی موسسات خیریه به وضعیت مهاجرین در این شهر زلزله زده مهاجرین در وضعیت فاجعه امیزی قرارخواهد گرفت.

http://kabulpress.org/my/spip....

کاوه استم.
در کشورم اتفاق های می افتد که نمی توانم از کنار شان به بی تفاوتی رد شوم.
درس می خوانم. موسیقی می شنوم .

آنلاین :

http://www.kawagharji.wordpress.com

آنتولوژی شعر شاعران جهان برای هزاره
آنتولوژی شعر شاعران جهان برای هزاره

مجموعه شعر بی نظیر از 125 شاعر شناخته شده ی بین المللی برای مردم هزاره

این کتاب را بخرید

پيام‌ها

  • کاش کسی از مرده های روی سرک افغانستان هم مینوشت.

  • در وان دوصد مهاجر افغانی جان باخته اند و از آن بیچاره ها ملل متحد یم دفه هم خبر نگرفت خوب شد خدا فصل کد که مه زنده ماندم

    • دولت ترکیه را خدا زد بخاطر که کار را بر سر مهاجر های بیچاره و چناهجو حتا حق کار های شاقه را اجازه نمیدهد حالا خدایا آفت را بیبین که بالای مردم بیچاره آمد وای وای حال قیمت این کار خود را باید بپردازی به (میلیون ها لک دالر)

    • vala besyar yag khabare takan dahandaei ast va inke ma namefamom kay shavad ki in mardomaneman dar asayesh ba sar bobarand khoda medanad.

Kamran Mir Hazar Youtube Channel
حقوق بشر، مردم بومی، ملت های بدون دولت، تکنولوژی، ادبیات، بررسی کتاب، تاریخ، فلسفه، پارادایم و رفاه
سابسکرایب

تازه ترین ها

اعتراض

ملیت ها | هزاره | تاجیک | اوزبیک | تورکمن | هندو و سیک | قرقیز | نورستانی | بلوچ | پشتون/افغان | عرب/سادات

جستجو در کابل پرس