صفحه نخست > فرهنگ، ادبیات و هنر > نمایشگاه عکس افغانستان جدید در شهر باستانی هرات

نمایشگاه عکس افغانستان جدید در شهر باستانی هرات

بصیر سیرت
يكشنبه 18 دسامبر 2011

زمان خواندن: (تعداد واژه ها: )

همرسانی

در تاریخ 26 قوس 1390 در ولایت هرات نمایشگاه عکس افغانستان جدید از چشم افغانها با حضورآقای جیلانی معاون ولایت باستانی هرات و سرپرست ریاست اطلاعات و فرهنگ، آقای تام رات نماینده کنسلگری امریکا در هرات و نجیب الله مسافر رئیس چشم سوم افتتاح گردید.

بیش از صد نفر از ارگانهای دولتی ، موسسات خارجی، دانشجویان دانشگاه هرات و نهادهای فرهنگی شرکت کرده و در روز دوم نمایشگاه بیش از 600 نفر برای باز دید نمایشگاه شرکت کرده بودند.

رسانه های همکار هرات پریس، بخدی ، ای پی، آریانا، تمدن، راه فردا، شمشاد، بی بی سی، افغان نیوز، رادیو زهل، تلویزیون آسیا، تالویزیون میهن ، وبسایت ها و روز نامه ها این نمایشگاه ویژه افغانستان شناسی را به همشهریان معرفی نمودند که در تاریخ برگزاری نمایشگاه های تاریخی عکس بی سابقه بوده است.

استاد مسافر رییس مرکز فوتوژورنالیزم چشم سوم گفت که این مرکز تا بحال نمایشگاه های زیاد در داخل افغانستان و خارج از افغانستان دایر نموده است ونمایشگاه عکس افغانستان جدید که هوس و آرمان های افغانی خود ماست و شور شعف تمام هنر مندانی هست که با قدم های استوار شان افغانستان عزیز را به جهانیان معرفی نموده اند.
هدف از برگزاری این نمایشگاه، نشان دادن زوایای پنهان جامعه افغانی به شهروندان این کشور، تقویت روحیه میهن پرستی و ارزش گذاری به اصل دموکراسی است تا خاطره سال های جنگ را از ذهن مردم افغانستان به دور کند و به آن ها تصویری از افغانستانی که می تواند باشد را نشان دهد؛ در کنار آن، مردم جهان در جریان وضعیت فعلی افغانستان و انکشاف صورت گرفته در آن، قرار خواهند گرفت، مردمی که کشورهایشان نقش ارزنده ای در بهبود وضعیت افغانستان داشته اند.

بنا ما خود را موفق و سر بلند احساس میکنیم که این نمایشگاه تاریخی را در ولایات افغانستان بکشانیم و در واقع این نمایشگاه یک نمایشگاه پر هزینه و و پر مخاطره ای بود بناا نظر به سعی و تلاش عکاسان چشم سوم ، ما تاریخ مصور یک دهه اخیر افغانستان را به نمایش گذاشتیم که در چندین ولایتی چون کابل بامیان دایکندی غور و سر انجام در ولایت باستانی هرات برگزار گردیده است.

تام رات نماینده سفارت امریکا در ولایت هرات در حین افتتاح نمایشگاه :

من تام رات نماینده سفارت امریکا در ولایت هرات هستم و من تشکر می کنم و یک قدم ارزشی مثبت را برای برپایی نمایشگاه عکس افغانستان جدید از چشم افغانها در این شهر برمیدارم. برای من فرصتی بی نهایت خوبیست که از این نمایشگاه دیدن میکنم و خودم را در انکشاف این سرزمین سهیم میدانم.جای قدردانی را دارد تا از همه کسانیکه در تهیه عکس های این نمایشگاه جان شان را به مخاطره انداخته اند و در نهایت برای تشویق مردم افغانستان نمایشگاهی را در سرزمین نیازمند به تحولات مثبت فرهنگی برگزار نمایند.

جامعه جهانی در 10 سال گذشته بعد از حظور سیاه طالبان در افغانستان ، قدم های بسیار بزرگی را به پیش گذاشته اند و انکشاف فعلی دست آورد مردم جهان برای یافتن یک افغانستان جدید بود و ساختن سرکها، دسترسی به مسائل فنی و آموزش و پرورش همه گواه برای قدم های مثبت جامعه جهانی در کنار حکومت افغانستان است.
در سال 1991 حدود 775000 هزار نفر در مکاتب افغانستان شامل درس بودند که امروز حدود 8.6 میلیون نفر در مکاتب افغانستان درس می خوانند و حدود 40 فیصد آن دختر ها هستند. در این نمایشگاه من متوجه شدم که تعداد این عکسها توسط خانم عکاس، عکاسی شده است. و برای پیشرفت و توسعه افغانستان بسیار ضروری است که 50 فیصد نفوس افغانستان که خانم ها هستن نقش سازنده را در آوردن تغییرات و حکومت داری داشته باشند. امریکا درس های خود را آموخته اند ما افغانستان را مانند سال 1989 بعد از اشغال شوروی ها تنها نمیگزاریم و این مسوولیت تاریخی همه ما همکاران بین المللی است.

ما در ولایت هرات کنسلگری دایمی خود را میسازیم که در چند ماه آینده آغاز بکار خواهد کرد. به زودی کنسلگری خود را در مزار شریف، جلال آباد و قندهار تاسیس می کنیم. سفارت ما در کابل و این دفاتر ساحوی ما نشانی از تحول دوامدار به افغانستان است و بعد از سال 2014 و بعد از انتقال امنیت به نیروی افغان ، ما در افغانستان خواهیم بود و ما برای شما کمک می کنیم تا شما دیموکراسی خود را عمیق تر بسازید، موسسات خود را توسعه ببخشید، سکتور خصوصی خود را برای اشتغال زایی توسعه ببخشید و احترام خود را به حقوق بشر عمیق ترسازید.
از اینکه برای ما گفته شده که هدف برگزاری این نمایشگاه در افغانستان مبارزه با ایده های افراد گرایی است و ما به نقش مطبوعات و رسانه های اجتماعی برای باز کردن اذهان عامه باور داریم. به همین خاطر من خوشحال هستم که سفارت ما در کابل و موسسه همکاریهای سویس در افغانستان به برگزاری این نمایشگاه همکاری نموده اند. من خوشحال هستم بعد از اینکه این نمایشگاه در افغانستان برگزار شد بعد از آن در ایالات متحده امریکاه برگزار خواهد شد. از اینکه آقای مسافر در سخن های خود گفت که تصاویر که رسانه ها از افغانستان در گذشته ارایه نموده اند تمام آنها از جنگ، فقر و تروریزم بوده است و این نمایشگاه در اروپا و امریکا برگزار میشود که کشور های غربی افکار جدید از افغانستان پیدا کنند و این تصویر شادی آرزو و امید در زندگی افغانهاست.

برای ما بسیار مهم است که افغانستان را خوب بشناسیم و همچنان مهم است که این نمایشگاه در ولایات مختلف به نمایش گذاشته میشود و مردم از زندگی مردم در دیگر ولایات افغانستان آگاه میشوند. هر چه ما شما را بیشتر بشناسیم و شما هم ما را درک کنید هر قدر خود را بیشتر بشناسید چانس آوردن یک صلح استقامت پایداری و کنترول اقتصاد در کشور زیبا افغانستان بیشتر خواهد شد.

اقای جیلانی معاون و سرپرست اطلاعات و فرهنگ ولایت هرات گفت: تشکر و قدر دانی از مرکز فوتوژورنالیزم چشم سوم در رابطه با دایر نمودن نمایشگاه بزرگ عکس شان بنام افغانستان جدید از دید افغانها در ولایت باستانی و مهد هنر و تمدن ، ولایتی با هنرمندان چون کمال الدین بهزاد، علامه سلجوقی و دیگر بزرگان فرهنگی و هنری این مرز بوم هست و خوشحالم که میزبان نمایشگاه عکاسی چشم سوم در این ولایت هنر پرور هستیم.
همان گونه هنر نقاشی و خطاطی، سینما و تیاتر ، منیاتوری و گرافیک ، علاقه مندان خاص خود را در جامعه ما دارد، عکاسی همچنان علاقه مندان زیادی را دارد. هر عکس بیانگر واقعیت های عینی در جامعه ماست. قسمیکه در کتاب چاب شده این نمایشگاه واقعا فرهنگ ولایت های افغانستان به صورت بسیار زیبا و هنری انعکاس یافته بود و با دیدن این نمایشگاه هموطنان عزیز ما در ولایت هرات میتوانند اکثریت ولایات افغانستان را از لحاظ فرهنگ، هنر، تعلیم و تربیه، صحت، طبیعت ، آثار باستانی و ورزش های این سرزمین را در این نمایشگاه تماشا کنند.
این نمایشگاه، شامل 142 عکس است که با موضوعات گوناگون از ولایات مختلف افغانستان، گرفته شده است و تا یک هفته در تالار علامه سلجوقی برروی همگان باز میباشد.

مرکز فوتوژورنالیزم چشم سوم:

مرکزفوتو ژورنالیزم چشم سوم به عنوان یک مرکز عکاسی حرفه ای، سال 1387 با جواز رسمی از وزارت اطلاعات و فرهنگ جمهوری اسلامی افغنستان کار خود را آغاز کرد و در این مدت، نمایشگاه های متعددی را پیرامون موضوعات مختلف در افغانستان و خارج از افغانستان، راه اندازی کرده است. این باراین مرکز، افتخار دارد تا برگزار کننده نمایشگاه جدیدی از افغانستان شناسی به نام افغانستان جدید از چشم افغان ها، در داخل و خارج از این کشور باشد.

عکاسان :

نجیب الله مسافر، رضاساحل، بصیرسیرت، مهدی مهر آیین ، روح الله مشکین قلم، فرزانه سلطانی، نسیم سیامک، آمنه حسنی، میثم شاهین، آصف تلاش، احمدنوید نظری، محمد زرین، نصیرفدایی و ملیار صادق آزاد.

آنلاین :
آنتولوژی شعر شاعران جهان برای هزاره
آنتولوژی شعر شاعران جهان برای هزاره

مجموعه شعر بی نظیر از 125 شاعر شناخته شده ی بین المللی برای مردم هزاره

این کتاب را بخرید

پيام‌ها

 • بی مضمونی هم یک اندازه دارد. از عکسها چندبار دیگر گزارش نشر می کنید؟ بس است که از تکرار هم گذشته.

 • باقی سمندر
  قوس /آذر سال ۱۳۹۰ خورشیدی
  دسامبرسال ۲۰۱۱ میلادی

  سلام به خوانندګان ارجمند کابل پرس?
  سلام به دست اندرکاران مرکز فوتو ژورنالیسم وهمه نخبګان وفرهیخته ګان درهرات باستان
  من برګزاری این نمایشګاه را برای همه شما تبریک وتهنیت میکویم و امیدوارم که سرفراز باشید . برګزاری نمایشګاه عکاسی فوتو ژرونالیسم درهرات - سرزمین کمال الدین بهزاد از اهمیت ویژه فرهنګی برخوردار است .
  نام کمال الدین بهزاد از قرون ګذشته و نام استاد مشعل ازسده بیست وبیست یکم سر زبانها است . زمانیکه در غرب مایکل انجلو هنرش را به نمایش ګذاشت یابعدن فون ګوګ قد برافراشت یا تاحال نام پیکاسو سر زبانها میباشد - در هرات نیز مردان وزنان فرهیخته ای سربلند نموده اند که از زنان پارینه میتوان ګوهرشاد بیګم را نام برد و اینک میبینیم که دوشیزګان فوتو ژورنالیست در سرزمین هنرپرور هری با پیام فرهنګی شان نیمه دیګر از جامعه را به نمایش میګزارند - نیمه سازنده کی و فردا های دور ونزدیک توام با فرهنګ وهنر را.
  انچه دراین ګزارش برایم جالب است - سخنرانی نماینده فرهنګی ایالات متحده امریکادر همچو محفلی میباشد که از برګشایی چند کنسولګری سخن ګفته است و ګزارش درمورد هنرمندان فوتو ژورنالیست وهنر درهرات را زیر شعاع تبلیغاتی قرارداده است . درهمین هرات نمایشګاه هنر افرینی های استاد مشعل وجود داشت که طالبان همه را زیر رګبار ګلوله بستند اما بازهم مردم هنر پرور هرات در همه ساحه های هنری آستین را برزده اند تا بسازند و به پیش بروند.
  من بر این فرهیختګان کامګاری آرزو دارم و به امید روزی که سخن از سازندګی و فرداهای امید وار کننده بر اخبار کشنده و خون وآتش وکشت وکشتار چیره ګردد.
  نور برتاریکی پیروز خواهد شد - زمانیکه کمال الدین بهزاد هنر مینیاتوری می آفرید - اصلن ایالات متحده امریکا پا برعرصه وجود نګذاشته بود .

  آنلاین : نمایشگاه عکس افغانستان جدید در شهر باستانی هرات

Kamran Mir Hazar Youtube Channel
حقوق بشر، مردم بومی، ملت های بدون دولت، تکنولوژی، ادبیات، بررسی کتاب، تاریخ، فلسفه، پارادایم و رفاه
سابسکرایب

تازه ترین ها

اعتراض

ملیت ها | هزاره | تاجیک | اوزبیک | تورکمن | هندو و سیک | قرقیز | نورستانی | بلوچ | پشتون/افغان | عرب/سادات

جستجو در کابل پرس