صفحه نخست > عکس > جلال آباد: نماز افغان های مسلمان برای بارش باران

جلال آباد: نماز افغان های مسلمان برای بارش باران

افغانستان منابع آبی فراوان دارد اما فساد گسترده ی دولت ها باعث شده که تاکنون توجه چندانی به مهار آب ها و استفاده از آن برای تولید انرژی و آبیاری نشده است.
شنبه 24 دسامبر 2011

زمان خواندن: (تعداد واژه ها: )

همرسانی

افغانستان منابع آبی فراوان دارد اما فساد گسترده ی دولت ها باعث شده که تاکنون توجه چندانی به مهار آب ها و استفاده از آن برای تولید انرژی و آبیاری نشده است.

عکس از اسوشیتد پرس

آنتولوژی شعر شاعران جهان برای هزاره
آنتولوژی شعر شاعران جهان برای هزاره

مجموعه شعر بی نظیر از 125 شاعر شناخته شده ی بین المللی برای مردم هزاره

این کتاب را بخرید

پيام‌ها

 • در قرن بیست یکم که بشریت متمدن حین تشخیر کیهان است جانوران ما از اسمان باران می طلبند . مایه شرم وخجالت است. تا که این جهالت است افغانستان وکشورهای چو افغانستان تا شاخ افزیقا روی خوشبختی را نخواهند دید . هموطن عزیز من ! همان خدائی که تو ازآن باران می طلبی برای تو یک موهبت الاهی دیگری اعطا نموده است که خرد نام دارد ٍ اندگی به عقل وخرد خو نیز رجوع کن و از آن استمداد بجوی تا مورد تمسخر دیگران قرار نگیری . یک آخوند شیاد برایت چیزی گفت و تو هم قبول کردی.

  • بلی بجای نماز مردم باید چرندیات لینین و ماوو را تکرار کنند شعار کور- کالی-دودی هنوز بیاد مردم است

  • آقای جوزجانی:
   همان عقل که شما میکوید خدا داده همان عقل حکم میکند که وقتی چیزی طلب میکنید از صاحب وخالق آن طلب کنید لذا مسلمین باران را از خداوند تبارک و تعالی طلب میکنند هیچ جای این مسأله تضاد با عقل وخرد ندارد

 • خواب است و خیال است و جنون

  کابلی والا

 • برادر عزیز و محترم اقای جوزحانی
  ایا دعا کردن و از خدا چیزی را خواستن کناه است
  نباید به اعتقادات هموطنان خود توهین کنیم اما افسوس این مشکل بزرک مردم افغانستان است که یک دیکر خود را توهین میکنند در حالیکه همه یک افغان کفته میشود اما هزاره به افغان توهین میکند و افغان به هزاره توهین میکند
  هزاره پشتون تاجیک اوزبک بلوچ همه مسلمان اند
  اکر شیعه باشد و یا اکر سنی باشد همه یک مسلمان اند و به طرف یک قبله نماز میخوانند و یک قران شریف دارند
  اما این تبعیض ها را که بر پآ میکنند کانال های مزخرف و پلید اند مثل شبکه وصال فارسی ملا زاده و یا شبکه اهل بیت که شیطان یاری از نام مقدس اهل بیت استفاده میکند ودر پشت برده هزار رضالت را بر پآ دارد
  با عرض معذرت اقای جوزجانی

  • ضمن عرض سلام خدمت اقای جوزجانی یاور شیطان کسی است که یک شخص مفعول را بعنوان خلیفه رسولاله قبول دارد ازقول خوداو در ضحیح ترین کتاب شما یعنی صحیح بخاری حدیث است که او گفته از عاد ت جاهلیت یک عادت باقی مانده چه کسی من را لواط کند یا من او را کنم برایم فرقی نمی کند در طول این 1400سال مولوی های شما به شما دروع گفته وشما را فریب داده گناه الله یاری چیست اگر از پیش خود ساخته یا بافته شما حق دارد که هر چه دل تان میخواهد بگوید وقتکه در صحیح ترین کتاب شماه نوشته است او را برای شما میخواند شما جای موضع گیری هدایت شوید بهتر است ضمنا هدیث مشترک شیعه و سنی است که رسول خدا فرموده بعد از رفتن من امتی من به 73 فرقه تقسیم میشود 1فرقه اهل نجات است وبقیه در اتش جا دارد که تهقیق کنیم ومنازره کنیم که حق است او را بپزیریم

 • به خوانندگان بیدین و مومن کابل پرس? عرض سلام دارم
  در کشوری که حکمروایان بیخرد و دین فروش آن بجای اعمار بند و انهار به پر کردن جیب و شکم های گندیده شان مشغول اند مردم بیچاره به درگاه چاره ساز حقیقی پناه میبرند. اگر جوزجانی خان بیخرد بجز از توهین به اعتقادات مردم بدیل بهتری در چانته دارد بفرماید و الا دهان کثیف اش را ببندد.

  • عاجزۀ مهربان ودلپذیر ندا جان شامخ ! حتما" خانم ویا دخترک محجبه ای هستی،من به اعتقادات مردم توهین نکردم ولی به بی عقلی وخریت آنانیکه بوسیلۀ نماز باران می طلبند متعجب هستم . جواب ترا هموطن عزیزم شعیب جان داده است آنرا بخوان . از جانب دیگر اعتقاد من اینست که قرآن این کتاب سراپا متناقض نوشتۀ محمد به همکاری سلمان پارس ها است نه از جانب خدا . اگر من این اعتقاد خودرا در حضور مسلمانان نادان اعلام کنم مرا بر اساس احکام همان قرآن سر می برند ولی اگر اعمال نا بخردانۀ شمارا مورد انتقاد قرار دهم فغان شما به آسمان می براید که گویا به اعتقاد تان توهین گردید .

  • آقای جوزجانی: جای تعجب است تهمتی را اعراب جاهلی هزار چهارصد سال قبل بر قرآن وارد میکردند شما اکنون تکرار میکنید که قرآن کلام الهی نیست پس چرا تا حال کسی نتوانسته یک آیت مانند آنرا بیاورد چلنجی که بیش از هزار چهار صد سال بقوت خود باقیست ولی افسوس که افکار آقای جوزجانی هنوز انکشاف ناکرده مانده []brain is terreble thing to waste

  • آقای عبدالله ! چلنجی که داده شده در زبان تازیست و تازیان هم بعد گرفتن قرآن به دست ، در غم جهاد اسلامی و امپراتوری اسلامی شدند ، نه در فکر تحلیل و تجزیه مفاهیم قرآنی . بخاطر دانستن و کله باز کردن از درونمایه آیات قرآنی حتی خود تازیان هم به تفسیر و تحلیل و تجزیه ضروت دارند چی رسد به عجمی ها که زبان تازی نمی دانند . جالب اینجاست ، چرا الله تازی صرف یک زبان را بلد است و در خانه سنگی و کلخی تازیان بستر انداخته و ادعا دارد هرکسی را عشق من آید و آرزوی زدودن گناهانش ، باید با پرداخت جزیه خاک پولی به بانک های خاندان خادمین حرمین شریفین(آل سعود) از دیدار من و خانه ام مستفید گردیده میتوانند و خلاص ؟ خدایی که پول دوست و پول پرست است و خدایی که تنها از راه صدقه ، خیرات و پرداخت خاک پولی به تازیان خشنود میگردد قابل پرستش نیست .

   آقای عبدالله ! خدایی که تنها یک زبان میداند و در یک خانۀ سیاه سنگی که با شخانه سنگ سیاه (میتآرید) برای بوسیدن و زیارت کردن بیمغزان و بی هوشان عجمی تزئین شده و در حالت نیمه خواب لمیده ، خدا نیست ! آیا تا امروز کسی توانسته هم مانند سخن فردوسی بسراید ؟ کسی توانسته فلسفه عرفانی و حکمت مولانا را تکرار کند ؟ کسی حافظ ، بیدل و خیام شده ؟ ما هم به تازیان چلنج میدهیم که بروید همراه با الله تبارک وتعالی تان ، شاهنامه و مثنوی دیگری بسازید !! دا گز و دا میدان .

  • جناب نبیل مزاری: اول اینکه زبان تازی یکی ازغنیترین زبانهای دنیاست به شهادت علمای علم زبانشناسی و دوم خداوند لعنت کند کسانیرا که اسلام را از مسیر ا صلی آن که تعلیم و تربیت انسان بود بدین شمشیرو وسعت طلبی کشاند پیامبر اسلام میفرماید من مبعوت شدم تا که کرامتها و ارزشهای اخلاقی را به اتمام وکمال برسانم وهیچوقت نفرمود هرکس مسلمان نشود با او با شمشیر معامله میکنم سوم بلی فهمیدن کلام الهی علم میخواهد هیچ شکی درین نیست چهارم شما میتوانید خداوند عظیم الشان را بهر زبان دلخواهتان بخوانید و عبادت کنید وطلب آمرزش کنید و در صورتیکه توانایی مالی نداشته باشید بر شما واجب نیست زحمت سفرحج را متحمل شوید چون خالق کل جهان است زبانها هم شامل این کل میباشد پنجم در چهارده قرن درمیان عربهای یهود و نصارا بزبان تازی کس نتواست یک آیت کوچک مانند قرآن بیاورد واین هم ازعجایب خلقت است که در میان هفت بیلیون انسان دو نفر دارای عین استعداد و مشخصات نیست واشعار شعرایرا که ذکر کردید همه مملو از محبت وشناخت همان الله تازی است نمیدانم با عرب و زبان تازی مشکل دارید یا با خداوند و دین اسلام که انشاالله اینطور نباشد والسلام ؛

  • آقای عبدالله ! به همین نیایش شما من حقیر نیز آمین می گویم که نوشته اید :

   خداوند نفرین کند کسانیرا که اسلام را از مسیر اساسی آن که پرورش و تربیت انسان بود به دین شمشیرو جهانگشایی کشانیدند .

   پاداش شما از همین نیایش تان پیش مسلمانان نوع سعودی و افراطی ، مرگ است و آنهم چی مرگی ، سر بریدن با با شمشیر برنده و نعرۀ الله و اکبر !! زیرا نشان اساسی دین اسلام شمشیر است و شما جهانگشایی (فتوحات) دین اسلام را یکبار در تاریخ بخوانید که به دعوت بوده یا به زور ، جبر و جزیه گرفتنها ! شما یکبار از پیکار خالد بن ولید و لییث بن قیص بن عباس (شاه دوشمشیره ) خبر بگیرید تا دریابید که چقدر دعای شما بجا و راست به درز ناتوانی و شرمنده گی مسلمانان امپراتوری ساز خورده است .

   من حقیر به پروردگار یگانه جهان هستی که همانا واحد مطلق مولاناست ، ایمان دارم و مذهبم دوستی و محبت با انسانها و مخلوق آفریده شده توسط خدای جهانیان است و دیگر همه چیز برایم از فروعات می باشد . باید تفکر کنیم ، بیاندیشیم و راه درست و رستگاری را با عقل ، وجدان و خرد انسانی خدا داد دریابیم ، این امر خداست . پیروز باشید .

  • برادر عزیز ما میتوانیم اسلام را ازروی اعمال افرادی که نامبردید قضاوت کرد و یا هم ازروی اعمال افرادی چون ابوذر غفاری و حذ یفه یمانی و و و بلال که لحظه ای به رسالت رسول اکرم شک در دل راه ندادن قضاوتکرد در جنک جمل شخصی نزد حضرت علی[ع] آمد که در هردوطرف ا صحاب پیامبر اسلام قرار دارد من نمیدانم که حق با کیست حضرت فرمودند اول حق را بشناس بعد جانب حق را میشناسی . حال نیز وظیفه فرد فرد ماست حق بشناسیم.

  • آقای ولی ! بس یکبارشما با پیامهای گلخنی تان مرا اغوا نمودید ، برانگیختید و از چوک ادبم خارج ساختید . آرزوی بار دوم را بگور ببرید . از شما می پرسم که آیا شما در خوان پدر غذا خورده اید ؟ آیا شما را کسی ادب آموخته ؟ چقدر انسان پست ، هرزه و بی همت باشد که وقتی زورش به دشمنش نرسد باید به مادرش دشنام بفرستد ؟ همین است توان و غیرت شما غیرتی های بی غیرت ؟

   باور کامل دارم که در قسمت آموزش و پرورش شما در حجره های مدرسه "خلیفه اسلامی" شینوار و باجور ، کمی و کاستی های شده که اینک بی درمان است . شما عقده مندید از نوع خبیثۀ آن که ، هیچ آبرو وراه گریزی برایتان نمانده جز دشنام دادن و شاید در پایان کار از ناتوانی و شرمنده گی بسیار انتحار کردن . آنهم در صورتیست که مسلمان مانید و غیرت و شهامت آنرا داشته باشید . امروز شامگاهان در رایانۀ خود ، بخش نامه های برقی را بینید یک آگهی ناگهانی برایتان دارم .

  • Jenab Abdullah Moslem,
   shoma az haman moslmanaye gosfandi astid

  • از همه دوستان احترامانه خواهش میشود تا چلو را آهسته بکنند. چون در صورت محکم کردنش فکر میکند که سوته ولی است و شروع میکند به خایدن خا...ه هایم۰

   راستی که چلو لوده است.

  • tashkkor az lotf e taan khana abad ke chezy badtar az gosfandi lool nadadin waly khob che mitawan kard faqat ba jawab tan bayad begoyum ke[ze khirsan che porsan] inshaallah ke khodawand shafa beta shomara

 • این هم از مزخرفات دین اسلام است نماز بخوان باران بیاید. در اروپا هیچ کس نماز نمیخواند هر روز باران میبارد و میبارد و هزاران سال ادامه داشته است این باریدن، بدون اینکه کسی برای باریدن باران روزی و لحظه ی را به نماز ایستاده باشد. گفته بودند دین عقل را اسیر و بیچاره میسازد همین است .

  • این ها درواقع جنازه های خودرا می خوانند. مایه ی شرمساری است.

  • پس تو احمق لعنتی در اروپا خود فروشی می کنی،در همان جهنم باش این مسایل به خودت اصلاَ ربط ندارد،بخاطری که تو کثیف بجای رواوردن به خدا روآوردی به منکرات،به زودی در آتش جهنم فرود میایی.

  • علی مرزا جان ، دوست ارجمند چی ضرورت به این همه توهین و حقیر داشت که پیام تانرا بدان آراسته نمودید . شما میتوانستید همین پیام تانرا به شکل دیگری بنویسید تا هم گل بدست می آمد و هم دل یار نمی رنجید . مثلأ :

   ( پس شما آسوده گان در اروپا خوابید ، در همان سرزمین مردم بیگانه باشید و این مسایل به شما اصلاَ ربطی ندارد . شما بجای اینکه به خدا روآورید ، روآوردید به منکرات و به زودی در خواهید یافت که نبود حاصلات کشاورزی چقدر جانکاه است و اگر کمی احساس انسان دوستی میداشتید درین اندیشه فرو می رفتید تا ریشخند زدن بر احساسات ، عواطف و عقاید مردم بیسواد .)

 • زیاد دعا نکنند، بخاطر اینکه خدا عقلش کارنمیکند ! مبادا باران زیاد وشدید بفرستد وسیلاب جاری شود ، آنگاه برای قطع ودفع سیلاب نمازهای دیگر لازم مییافتد . معلوم نیست این بارانهای بی موردی که دراطراف خط استوا همه روزه می بارد ازاثر استجابت دعا ونماز مسلمانان است یا بخاطر خشنودی خدا از نایت کلب ها وشب زنده داریهای مردم درآنجاها ؟

 • ذریعه نماز خواندن نمیتموان باران را اورد
  یک قسمت بزرگ دنیا را گاز های گلخانه ئی گرفته است ( دود یکه از فابریکه ها بوجود میاید این دود ها جای ابر را اشغال نموده است ) یا مانع برای ابر در فضا بوجود امده است.
  در ضمن ابر ارتباط مستقیم به سطح زمین دارد هرگاه سطح زمین پوشیده از درخت های سبز وعلف و جنگل ها بود ابر خود بخود پیدا شده باران میبارد هرگاه سطح زمین خشک و ریکستان بود باران هر گز نماید.
  نماز گذار های محترم اگر وقت داشتید بعد از ادای نماز رادیو و تلویز یون را هم بشنوید چند سال است که قدرت های بزگ به موافقه نرسیده اند تا از الودگی فضا جلو گیری نمایند.
  اگر از همین زمین بصورت درست استفاده شود و یا میشد خودش بهشت است که خدا به اختیار ما قرار داده بود این که مردم چطور از زمین استفاده منفی کرد اکنون ویا چند قرن بعد به دوذخ تبدیل میشود در صورتیکه جلوی این دود ها ی صنعتی گرفته نشود.
  تنها حلال مشکل ها نماز روزه جهاد حج الا اکبر گفته کردن مردم را بریدن نیست فکر مطالعه و تحقیق علمی هم ضرورت است.
  خدای په امان جلال ابادیانو کور دی ویدان او مخه دی شه

  • واقعآ که وطن ما این همه نابغه داشته وما بیخبر بودیم باید اقرار کرد که نوشتار تان با اسم انتخابی تان بسیار همخوانی دارد یک کمی اسپند بدره دود کنید خدا نکرده نظــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــر نه شوید.

 • خدابه این سرزمین حتی نمیشاشد

 • اینجا، حماقت دینی غلیان کرده و به اوج خود رسیده است.

 • این داستان برای عبرت کافران و بیخدایان ونمرود پرستان است که چشم هایشان کور وگوشهایشان کر شده است!

  حضرت امام حسن عسگری علیه السلام از پدرانش نقل می کند:
  وقتی مامون حضرت رضا علیه السلام را ولیعهد خود قرار داد، مدتی باران نبارید. بعضی از اطرافیان بداندیش سخنان ناروایی را آغاز کردند و گفتند:« ببینید از وقتی که علی بن موسی به سوی ما آمده و ولیعهد شده دیگر آسمان هم بر ما نمی بارد.»
  این حرف به گوش مأمون رسید و بر او گران آمد.
  لذا از امام خواست تا برای بارش باران دعا کند. امام قبول کرد. آن روز جمعه بود و فرمود روز دوشنبه دعا می کنم زیرا دیشب رسول خدا صلی الله علیه و آله و سلم و امیرالمؤمنین را در خواب دیدم و پیامبر فرمود:«منتظر روز دوشنبه باش و به صحرا برو و برای مردم از خداوند عزوجل طلب باران کن و از آنچه نمی‌دانند آنها را باخبر ساز تا فضل و مقام تو را دریابند.»
  روز دوشنبه امام به صحرا رفت و عده زیادی به همراهش از شهر خارج شدند.
  امام بالای منبر رفت، حمد و ثنای الهی به جا آورد و عرضه داشت:«بار خدایا! این تویی که حق ما اهل بیت را بزرگ داشته ای.
  این مردم همان طور که امر کرده‌ای به ما دست توسّل دراز کرده اند، فضل و رحمت تو را آرزو می‌کنند و منتظر احسان و نعمت تو هستند. خداوندا آنها را از بارانی مفید که هیچ ضرری در بر نداشته باشد سیراب کن، و بارش این باران را بعد از رفتن از صحرا و رسیدنشان به خانه‌هایشان قرار بده!»

  قسم به آن خدایی که محمد صلی الله علیه و آله و سلم را به رسالت مبعوث فرمود، بادی سخت وزیدن گرفت و ابرها پدیدار شدند، ابرها غرش کردند و برق زدند. مردم خواستند خود را به سرپناهی برسانند ولی حضرت رضا علیه السلام فرمود:«بر جای خود بمانید که این ابر برای شما نیست و مال شهر دیگری‌ست.»
  ابرها گذشتند، و بار دیگر ابرهای دیگری آمدند و غرشی کردند، اما باز امام فرمود:«بر جای خود بمانید. این ابر هم برای شما نیست.»
  ابرهای سوم و چهارم تا ده ابر آمدند و یکی پس از دیگری غرش‌کنان گذشتند.
  وقتی ابر یازدهم ظاهر شد، امام فرمود:«ای مردم! این ابر را خداوند برای شما فرستاده. او را سپاسگزار باشید و به سوی منازل خود بروید که این ابر بالای سر شما خواهد بود تا داخل منازل خود شوید، که بعد از آن بر شما بارش کند.»

  آن‌گاه از منبر پایین آمد و مردم به خانه هایشان رفتند. سپس بارانی شدید بارید که تمام صحراها و گودالها و دره ها را از آب پر کرد. مردم یک صدا می گفتند: « گوارا باد کرامات خداوندی بر فرزند رسول خدا.»
  سپس امام بیرون آمد و عده زیادی جمع شدند. امام آنها را به تقوای الهی توصیه کرد و پندهای فراوانی برایشان ایراد فرمود.

  منابع:
  بحارالانوار، ج 49، ص 180، ح 16. از عیون اخبارالرضا، ج 2، ص 167- 172.

  • ای بی عقل ! این چرندیات ودروغ های شاخدار را در کتاب دست نویس آخوند حقه باز خواندی وباورش هم کردی وحالا به خورش دیگران میدهی. برو گم شو حجت لاسلام کثیف لواط کار.

  • خوب شد که خود اعتراف کردی که هم ملا هستی ومرا به فعل لواط متهم ساختی. حتما در دوراه های چلی گری ات بر حسب اتفاق تلنبه ات زده ام که این چنین دقیق درموردم سخن میگویی کثیف بدبخت!

   بالای شما کفار حق است که عوض باران اتش ویاشاش ببارد.

   الهی که در مقعدتان دانه سرطانی بروید تا عوض ان مقعد گشاد از دهن گو کنید!

  • حجج الاسلام والمسلمین ، این آقارضا خان اگر اینهمه کرامات وتوانایی میداشت ! به یقین درعالم غربت زهرمرگ نوش جان نمی فرمود . کسیکه ازموجودیت زهر در خوراکش بی اطلاع است ، چگونه میتواند درصحرای خشک وسوزان باران بباراند ؟ سوال دیگر اینکه مگرخدا به اندازه رضاخان عقل ، احساس ، ترحم وملاحظه باصطلاح مخلوقش را نداشت ؟ با آوردن اینگونه نقل وقولهای تاریخ سپری شده تنها وتنها خود را به مسخره میگیری واحمقانه بودن ومذهب را بیشتر ازپیش برملامیسازی . خدایی اگر وجود داشته باشد درقدم نخست ازدین مداری شما بکاهد وبه عقل وخرد شما بیافزاید .

  • حجت السلام عظمت السلام شیعه نیست. ایشان طبق قرآن از جمع منافقین میباشد. از منابع شیعه کپی میکند تا از یک طرف به کفار داده باشد ببخشید جواب داده باشد و از طرف دیگر برای رد گم کردن، اگر کسی بدو بیراه هم گفت به شیعیان میگوید. برای اینها شیعه که مسلمان نیست، چه بهتر که شیعیان توهین شود.

  • آقای شعیب جان : شما باغبان را قبول ندارید ولی حاصلات باغ را قبول دارید یا للعجب خداوند را قبول نداری ولی به عقل خرد که مخاوق خداست معتقد هستی [عجب صبر این خـــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــدا دارد]و وای از جهل مرکب اهل زمانه.

  • پیام بالا پیام من نیست واز نام بنده کدام شخص منافق وکافر که البته کم منافق وکافر دراین صفحه نیست استفاده کرده وچتیات نوشته کرده وبنام من روان کرده تا شخصیت دانشمند من زیر سوال برود. معلوم میشود که این شخص خود یک مفعول و زاده زنا است. واضع است که این کار همان لعنتی است که بنام بیخدا وغیره پیام میگزارد.

   بااحترام
   حجت السلام عظمت السلام

 • به نظر من در جامعه ما اشخاص چون جوزجانی باید اشد مجازات شوند،از یکطرف تفرقه و تعصب را دامن میزند و از طرف دیگر دین مقدس اسلام را توهین می کند.آیا جوزجانی واقعاَ افغان است یا کدام ریشه وی به مسلمانان ربط دارد.علت خشک سالی هم شاید افرادی مانند جوزجانی باشند،پس باید همچو افراد دستگیر شوند و به اعمال جزای شان برسند.

 • سلام به همه تمامی مسایل مذهبی را اگر در جایش بگذاریم والحمداله همه ما شکر از هفت پشت مسلمانیم وبا گذاشتن پیامهایی ضد .نقیض در مورد دین مقدس اسلام نباید خود را به کفر داخل بسازیم لاکن با اینهمه دین مقدس وزبردستی ما مسلمانان داریم یک کمی باید عقل خود را به کار بیاندازیم واز طرفی باید یخن دولت نابکار را گرفت از برای خدا این چه حال است هشتاد فیصد آبهایی افغانستان به کشور هایی همسایه سرازیر میشودبرای خود آش بریده نمی توانیم به دیگران سیمیان می بریم.دشتهایی خودما ازدست بی آبی زرد وزار می نماید ولی آبهایی ما گشور هایی همسایه را سرسبز وشاداب ساخته وسر آبهایی ما عیش ونوش می کنند جای شرم نیست برما؟حتی من شنیده ام که اب افغانستان که در خاک ایران داخل میشود یک قسمت انرا دولت ایران بعد ازینکه فیلتر می نماید ذریعه ماشین الات مدرن سر کشور هایی خلیج بفروش میرساند ببینید سالانه در مزارع ما بز سر تقسیم آب کشت وخون میشود.یااینکه دولت پاکستان از ابهایی وطن من وتو بند برقی ورسج را اعمار نمود وما برق را ار ازبکستان گدایی می کنیم.بند سلما و کمال خان در نزد مرم حالا سرابی بیشی نیستند قراری شنیده گی چندین بار یا انجینیران آن اختطاف ویا کشته شدند ویا محافظین آن واضح است که دست کیها در ین عملیاتی تروریستی دست دارند واز کدام کشور تمویل میشوند هموطنانی عزیز بجای بحث هایی بیمورد وبیهوده کی به هیچ جایی ما را نمی برد بیاید که در مقابل این همه بیعدالتی ها ونابسامانی ها قدعلم نمایم وبسیج شویم مربوط هر قوم وقبیله که هستیم منافع ما درین خاک مشترک است وبیتید همانند مردم اعراب حق خودرا ازین زمامدارانی سفاک وحیله گر بستانیم حق داده نمیشود بلکه گرفته میشود

Kamran Mir Hazar Youtube Channel
حقوق بشر، مردم بومی، ملت های بدون دولت، تکنولوژی، ادبیات، بررسی کتاب، تاریخ، فلسفه، پارادایم و رفاه
سابسکرایب

تازه ترین ها

اعتراض

ملیت ها | هزاره | تاجیک | اوزبیک | تورکمن | هندو و سیک | قرقیز | نورستانی | بلوچ | پشتون/افغان | عرب/سادات

جستجو در کابل پرس