صفحه نخست > حقوق بشر > آزادی بيان > وارونه گويی های قوماندان عطا

وارونه گويی های قوماندان عطا

در حالی که خبرنگار محکوم به اعدام می شود!
کامران میرهزار
چهار شنبه 23 جنوری 2008

زمان خواندن: (تعداد واژه ها: )

همرسانی

در حالی که دادگاه در بلخ، خبرنگار جوان پروژ کامبخش را پس از سه ماه حبس غير قانونی، به شديدترين مجازات يعنی اعدام محکوم کرد و پيش از آن نيز ملايان قرون وسطايی چنين خواسته بودند، والی بلخ عطا محمد نور گفته است که در بلخ عليه روزنامه نگاران تهديدی وجود ندارد. وی که در يک نشست خبری سخن می گفت، وضعيت رسانه ها را در بلخ، نشانه ای از تعميم دموکراسی، صلح و امنيت خواند. اما وی در همين حال با گفتار ضد و نقيض درباره ی پرويز کامبخش اضافه کرد که متهم براساس قوانین نافذه کشور مراحل دادگاه خود را طی خواهد نمود و هرآنچه که دادگاه رای صادر نماید هیچ فرد یا ارگان و نهادی حق دخالت در تصمیم گیری محاکمه را نخواهند داشت .او افزود که انجمن آزادژورنالیستان و انجمن دفاع ازحقوق خبرنگاران قبل ازآنکه به اصل ماجراوحقیقت قضیه ودستگیری سید پرویزواقف شوند به گفته والی بلخ درباره برخی مسولان وارگانهای دولتی مرتبط بااین قضیه پیش قضا وتی نموده آنان را متهم به بازداشت غیرقانونی دانشجوی مذکورنموده اند.

عطا محمد نور کسی ست که بارها از سوی جبارثابت، دادستان کل (لوی سارنوال) متهم به همکاری با دزدان اموال و دارايی های مردم شده و تلاش های ثابت برای بازداشت او، بدليل نفوذ گسترده ی عطا محمد نور ناکام ماند. از سوی ديگر قوماندان عطا محمد نور کسی ست که طبق يک سند مقدار دوصد و پنجاه هزار دالر آمريکايی از بوسيله ی قومندان محمد قسيم فهيم، از سازمان استخباراتی آمريکا يا سيا پول دريافت کرده است.

اظهارات عطا محمد نور درباره ی وضعيت رسانه ها در بلخ در حالی ايراد شده است که حفيظ الله خالق، معاون سارنوالی بلخ، تهديد کرده است که خبرنگارانی که از پرويز کامبخش حمايت کرده اند را بازداشت خواهد کرد. وی که در طول نشست خبری خود يکبار بجای استفاده از نام پرويز کامبخش، نام پرويز مشرف را به اشتباه برد، به تهديد و ارعاب خبرنگاران پرداخت.

پرويز کامبخش اکنون مواجه با يک حکم قرون وسطايی شده و همه بايد برای دفاع از او برخيزيم.

برای ورود به صفحه ی ويژه ی درخواست جهانی برای آزادی پرويز کامبخش اينجا را کليک کنيد

شاعر و متخصص سیستم های معلوماتی
سردبیر و ناشر کابل پرس?
هزاره از هزارستان

آنلاین :

Work and Poetry

آنتولوژی شعر شاعران جهان برای هزاره
آنتولوژی شعر شاعران جهان برای هزاره

مجموعه شعر بی نظیر از 125 شاعر شناخته شده ی بین المللی برای مردم هزاره

این کتاب را بخرید

پيام‌ها

 • شما جرم یا اتهام آقای کامبخش را تشریح نکرده اید، اما یکسره رفته اید و در مورد قوماندان عطا و اینکه از سیا پول گرفت و یا اینکه لوی سارنوال او را می خواسته زندانی بسازد، سخن گفته اید. این ها قضایای کاملا جداگانه اند. مخالفت لوی سارنوالی که شما او را همواره به عدم دقت و صلاحیت و حتی ذکاوت در سایت خود معرفی کرده اید، با قوماندان عطاء در حقیقت به نفع اوست، نه زیانش. به هر حال، آیا این اتهام که کامبخش آن نسخه ها را از انترنیت کاپی گرفت و توزیع کرد، واقعیت دارد؟ اصل موضوع در این جاست.
  بیایید برای نجات پرویز کامبخش تلاش کنیم. تلاش کنیم تا او از زندان رهایی یابد. حتمن مزه تلح اشتباهش را (در صورتی که چنین کاری را کرده باشد)، را چشیده است، شاید تجربه یی از این کارش بگیرد که در جامعه مسلمانی چون افغانستان، با اعتقادات اکثریت مردم بازی نکند. اگر این اشتباه نیست و او قصدن این کار را کره است، به اصطلاح شما ایران رو ها (خربزه را خورده، پای لرزش هم می نشیند).
  اما شما از قوماندان عطاء چرا توقع دارید کامبخش را رها سازد؟ چرا این درخواست را از لوی سارنوال یا کرزی نمی کنید؟ کرزی در این بخشش ها، دست بالایی دارد. عبدالرحمن، تروریست پاکستانی، طالبان دور و برش... همه را می بخشد، کامبخش را نیز می بخشد. عطاء که یک والی است! و آنهم جنگسالار!!
  بحثی که این جا تلاش شده است، به راه بیفتد، نه گناهکاری و یا بیگناهی کامبخش، بلکه حدود و ثغور کارهایی است که تحت نام دموکراسی و آزادی در کشور ما صورت می گیرد. اشتباهی که کمونیست ها مرتکب شدند و امروز غرب دوستان آن را انجام می دهند...

  • Salam ba dostan wa yaran kabulpress. Bradare aziz een gap waqyaat dare ke Qomandan ata az CIA pool gerefta , mesel fahim qasim, abdulla abudlla,, yonos qanoni sayaf etc. Ma namefamom ke mardom afghanitan ta be kai tahamol konan een qatelan ra, oo mardom tahomel bas ast. Inja mesale islam dar kuja ast, emroz az tareq Internet har cheez ra mebini, oo kas hai ke dar kharej az afghanistan astn wa har che dar internet noshta karda metanad, Aya Qomanda hai Afghanistan Paighombar astand, wa az khuda wahi awardan ke har che dele shaan shood bokonan, wa ham ba name khuda wa islam. allah hafez

  • دوست عزیزی که به نام "اسلام در خطر است" نوشته ای،

   منظور من این است که بحث ها را گد و ود نکنیم. با این همه، شما یک مسئله را راست می گویید که خارج نشینان همه چیز را (راست باشد یا دروغ) از طریق انترنیت می خوانند، اما این را هم به یاد داشته باشید که خوانده می توانند، اما به انگلیسی می نویسند. فارسی می خوانند، انگلیسی می نویسند. این را به خاطری نمی گویم که من فارسی تایپ می کنم. منظور بالاتری از این حرف دارم که شما دوست عزیز ِ فهیم آن را درک می کنید.
   تعجب من در این است که چرا در قضیه کامبخش یا غوث زلمی، پای قانونی و فهیم و عطاء و گلبدین و ملاعمر بیاید؟

  • سلام بخواننده گان کابل پرس? و با تشکر ازآقاي کامرآن ميرهزاروتلاش همه جانبه اش بخاطرنجات کامبخش از چنگال ددمنشان بی فرهنگ،درارتباط دوست عزيزم آقای فريد جان ، دوست عزيز تمام کشمکشها زدوبندهای سياسی وچالشهای که افغانستان به آن دست به گريبان است از برکت فهيم قانونی ربانی سياف خليلی عطاء...وغيره ميباشد اگرکمی در محکوميت وبه زندان کشيدن اقای کامبخش تحقيق کنيم بخوبی ميبينم که چيه کسانی امردستگيری وجيه کسانی در محکمه قلابی که درقرون وسطی هم قانونيت حقوقی ندارد کامبخش رامحکوم به اعدام مينمايد.محکمه واحکام قانون دارای پرنسيپ ونورمهای مشخصی است که در قانون اساسی از ان بشکل واضح وروشن ان تذکر رفته است نميتوان با جمع اٌوری تعدادی از ملاهای خود فروخته که اصلاٌمعنای حقوق مدنی را نميدانند کسی را به محاکمه کشاند .جالبست ژورناليست جوانی بخاطر ترجمه مقاله ای محکوم بمرگ ميشود اما آقايانی که قاتل هزاران مرد وزن اين مرزوبوم اند درمصونيت قانون زنده گی ميکنند اينست عدالت اسلامی ما.تا چيه وقت تشنه بخون بودن تا چيه وقت بدارکشيدن ها وتيرباران کردن ها ؟

  • Mr Farid Motthar! Well i can wirte in english but the problem is that all of peopel can not undrastand english, and plus that i dont have farsi keybord to write its my campioter problem. And other thing you can not defind any of dose crimnals any more, the time is up for fahim qasim, Qanoni, rabnai, gulbudin, dostom, sayaf etc etc... It have good connection with Parwez kambish case, He should be releas . regards.

  • آقای مطهر:

   هر چند که شما هر چند گاهی دیگران را به کج بحثی متهم میکنید؛ فقط بسیار رندانه خودتان با حاشیه روی, گروهگ همفکر تان را شورای نظاری وار دفاع میکنید.

   اول؛ بر غلاف ادعای تان ارتباط عطا با سیا و سرباز زدنش از اوامر لوی سارنوال تماماٌ با قضیه کامبخش ارتباط دارد.

   میدانید و میدانیم که امروز امارت عطا و جمعیت در بلخ پابر جاست و بناً هیچکس به شمول کرزی, تا عطا نخواهد برگ هم نمیتواند در مزار از جایش تکان دهد, چی رسد به زندانی ساختن یک روزنامه نگار. در مورد ارتباط او با سیا بازهم تا زمانی که نام عطا در لیست معاش سیا است, حکمرانی عطا در مزار پابر جا خواهد بود. امیدوار هستم که درک کنید که این "قضایا جداگانه" نیست.

   دوم, با منطق شورای نظار وار که گفته اید که" مخالفت عطا با لوی سارنوال به نفع عطاست" و در تعقیبش نوشته کرده اید که چرا از لوی سارنوال و کرزی نمی خواهیم که پرویز را رها کنند."
   نگارنده در مرار شریف بودم که که بعد از مجادله عطا با لوی سارنوال, عطا در تلویزون مزار گفت که " کرزی هم یک دونگ آدم را سارنوال ساخته است." با توجه به حاکمیت مطلق عطا در بلخ, آیا عطا گپ کرزی و لوی سارنوال را که در پرده تلویزون "دونگ" خطابش کرد, خواهد کرد؟

   بی شرمی, عوام فریبی هم از خود حدو حصر دارد.

  • فرید جان مطهر سلام : شما همیشه نظریات دوستان را به اشکال مختلف رد کرده وبا استدلال های مغرضانه و شورای نظاری حواس همه را بیجا میکنید. شما چرااز این قوماندانان خون آشام مثال عطا فهیم عبداله سیاف .... دفاع میکنید اگر از اعمال و کوایف شان آگاهی ندارید و تازه تابعیت افغانستان را کسب نموده اید که دوستان شما را در جریان عمل کرد های این غدار هاو آدم کشان عصر بگذارند. در غیر آن شمااینرا میدانید که صلاحیت یک والی برابر به ریس دولت است پس والی مستقیم میتواند که گذارش امنیت ، قضا، مسایل اداری و اوپراتیفی هر لحظه گرفته و کنترول کند . اگر والی به گرفتاری ها امنیت ، حریق ، اخطاف ، بی عدالتی ، صحت ،معارف ولایت یا هزار قضیه دیگر غرض دار نیست پس والی یعنی چه ؟ چه میکند در پست ولایت اینکه شما خود را بی خبر از امر قوانین جاریهء یک حکومت میگیرید نمیدانم . امید است اینرا با کلاه خود مشوره کرده و به واقعت پی برده بعد بنویسید تا ما هم بتوانیم چیزی از شما بآموزیم . و کوشش کن که سیاه را سیاه و سفید را سفید معرفی کنی .تا از اعتبارت در اجتماع کاسته نشود .
   موفقیتت را آرزو دارم .

  • آقای مطهر!

   نظر شما منطقی ترین و روشنفکرانه ترین نظر درین مورد است. اما آنهایی که برنامه های سیاسی به خصوصی را زیرنام مطبوعات آزاد به پیش میبرند، کاری به کار منطق و خردگرایی ندارند. برای آنها این مهم است که فلان گروه سیاسی را متهم کنند.

   به خوبی دیده میشود که سروصدا هایی ازین قبیل، هیچ کمکی به پرویز کامبخش نمیکند. بلکه او را بیشتر و بیشتر در مسایلی که مربوط به او نیست میپیچاند.

   "کاری کنید که پرویز کامبخش رها شود"، این گفتهء شما اصلی ترین مساله است. اما کسانی هستندکه میخواهند پرویز کامبخش اعدام شود تا ازان بتوانند علیه دشمنان سیاسی خویش دوسیه بسازند.

   من با شما به کلی موافقم. نباید از هرقضیه سوء استفادهء سیاسی کرد و خون جوانان کم تجربه یی چون پرویز کامبخش را وسیله یی برای پیشبرد مقاصد سیاسی خود ساخت.

   اگر پرویز کامبخش کار خوبی کرده و گناهی نکرده، بفرمایند دیگران هم ازین کار ها بکنند و استدلال کنند که مغایر قوانین کشور نمیباشد...

   ای وای از روشنفکران ایدولوژی زدهء سیاسی!

 • سلأم به همه!
  عطا از جمله بدنام ترين افراد جامعه ماست, با آي أس آي ارتباط مستقيم دارد و از هر كس يا كشوري بخاطر مفاد شخصي و حزبي خود بدون در نظر داشت نفع ملت كمك حاصل ميكند. او در كار مكر و حيله از احمد شاه مسعود هم جلوتر رفته. او شباهت زياد به مار رنك عوض كن دارد كه در هر نوع حالت قيافه عوض ميكند. همه ريش دراز و قيافه ملا مانند او را بياد دارند كه با آمدن امريكايي ها ريشش خيلي كوتا شد, دريشي به تن كرد و در اوايل از درك نابلد بودن با لباس غربي دو تا نكتايي مي انداخت. قرار معلومات دقيق سابقه فاميلي خوب هم ندارد و نسل هاي قبلي اش مالكان قمارخانه هاي مزار شريف بودند. در صورت ماندن عطا (خطا) بر قدرت دوستان منتظر كثافت كاري هاي مزيدش باشند.

 • سلام بخواننده گان کابل پرس? و با تشکر ازآقاي کامرآن ميرهزاروتلاش همه جانبه اش بخاطرنجات کامبخش از چنگال ددمنشان بی فرهنگ،درارتباط دوست عزيزم آقای فريد جان ، دوست عزيز تمام کشمکشها زدوبندهای سياسی وچالشهای که افغانستان به آن دست به گريبان است از برکت فهيم قانونی ربانی سياف خليلی عطاء...وغيره ميباشد اگرکمی در محکوميت وبه زندان کشيدن اقای کامبخش تحقيق کنيم بخوبی ميبينم که چيه کسانی امردستگيری وجيه کسانی در محکمه قلابی که درقرون وسطی هم قانونيت حقوقی ندارد کامبخش رامحکوم به اعدام مينمايد.محکمه واحکام قانون دارای پرنسيپ ونورمهای مشخصی است که در قانون اساسی از ان بشکل واضح وروشن ان تذکر رفته است نميتوان با جمع اٌوری تعدادی از ملاهای خود فروخته که اصلاٌمعنای حقوق مدنی را نميدانند کسی را به محاکمه کشاند .جالبست ژورناليست جوانی بخاطر ترجمه مقاله ای محکوم بمرگ ميشود اما آقايانی که قاتل هزاران مرد وزن اين مرزوبوم اند درمصونيت قانون زنده گی ميکنند اينست عدالت اسلامی ما.تا چيه وقت تشنه بخون بودن تا چيه وقت بدارکشيدن ها وتيرباران کردن ها ؟

  • دستان عطا و نظایر شان تا مرفق در خون بیگناهان سرخ و آلوده است، درین شکی نیست و در پیشانی شان میشود داغ وطنفروشی، جنایت، بربریت و فاشیزم را مشاهده کرد.

   اما دردآور و عق آور و به گفته م.آزرم "تماشایی" آنست که عده‌ای از به اصطلاح روشنفکران بی‌قلب در مدح این انسانهای پلید قلم میزنند و میخواهند از این دژخیمان انسانیت به ما فرشته بسازند.

   اخیرا نوشته خانمی به نام منیژه باختری را در خواندم که به عطا مدح سرایی کرده میکوشد این خاین و قاتل مردم را با کلماتی چون "زیرک"، "نکته سنج"، "عاشق فرهنگ"، "عاشق رشد و انکشاف و آرامش مردم" و... آراسته نوازش دهد.

   نقل از وبلاگ منیژه باختری:

   "استاد عطا مرد زیرک و نکته سنجی است. به زبان فارسی دری و پیشینة فرهنگی این مرز و بوم عشق می وزرد. عکس بزرگ رنگی خود را در زمان جهاد با یک راکت انداز نشان می دهد. شادمان می شوم که جنگجوی دیروز چهره خود را تبدیل کرده است. حقیقت آن زمان او جنگ و جهاد بود و حقیقت امروز او رشد و انکشاف نظام متمرکز و آرامش مردم. شاید در آن زمان هم او با همین هدف و آرزو بر ضد دولت مرکزی که کافرش می نامیدند، جنگیده بود و دولت مرکزی چه تعداد از یاران استاد عطا را که اشرار می نامید، از بین برده باشد. (ای عدالت چه جنایت هایی که به نام تو نمی کنند!). اشرار، مجاهدین، کمونیست ها، طالبان... هر بار نام ها عوض می شود و هر گروهی با تعبیر خود از واقعیت به حقیقت های ساخته شده ذهن خود احترام می گذارند و برای همین ارزش های ساخته شده است که با همدیگر می جنگند و خون می ریزند.

   نمی خواهم در مورد استاد عطا بیشتر بگویم. در باور های سنتی مردم افغانستان چهره ها سیاه یا سپید کامل اند. هرگاه بخواهی در میانه این دو رنگ حرکت کنی، از طرف یکی از جناح ها محکوم می شوی."

   و همین خونخوار چندی قبل بوسیله امریکا به آنکشور دعوت شده بود و در یونیورستی ها و مکاتب آنجا سخنرانی کرده از مزایای دموکراسی و حقوق بشر صحبت کند و بگوید که به برکت حضور امریکا در افغانستان دیگر کشور ما جنت روز زمین شده است!!!! کودکان معصوم آنجا طبعا از زیر دریشی لوکس وی نمیتوانستند چهره هیبتناک و نجس این آزادیکش را بنگرند!! وای به حال ملت ما که چه نجاست هایی که با زور مطبوعات و پول قهرمان تراشیده میشوند!!!!

 • فرید جان مطهرسلام: امید وارم همیشه با طهارت باشید.در رابطه با سوال تان که گرفتاری کامبخش ... جه ربطی به فهیم،نور،قانونی... دارد؟ باید بگویم که اندیشه های بنیاد گرایانه را هرگسی که داشته مرتکب وحشت و استبداد شده و و انسان هارا از کوجکترین آزادی های دموکراتیک محروم میسازد.من نمیدانم خواندن یک مطلب در انترنت جه ربطی به کفر و اسلام دارد.و چه ربطی به احترام داشتن ویا نداشتن به عقاید مردم.طالبان،تنظیمهای جهادی هرجه را که به منافع شان سازگار نباشد مهر کفر میزنند.ازین جاست که در قضایای مانند گرفتاری کامبخش حتما و ضروتا پای تاریک اندیشانی مانند فهیم، نور و غیر بنیاد گرایان دخیل است.

 • قانون مثل جال عنکبوت است .عنکبوت های قوی از آن می رهند اما عنکبوت های ضعیف در آن گیر می مانند.اما کامبخش : قضاوت در کشور مامراحل سه گانه راطی می کند .به گفتۀ معمول مخاکم ثلاثه در کشور وجود دارد .بعدا دوسیه در استیناف می آید وبالاخره در دادگاه عالی .محاکم ولایات بیشتر زیر تاثیر نیروی های مخافظه کار مخیطی است وقضات نا گزیر به اطاعت از آنند .در غیر آن خکم تکفیر بر آن ها نیز صادر می شود .(در تاریخ کشور فتوای کفر قاضی سابفه دارد ) مخاکم استیناف (به خصوص استیناف مر کز )از استفلال بیشتری بهره مند است .بنابر این ، این جوان اعدام نمی شوداگر هدف از این دادوقریادها نجات وی است .اما اگر هدف استفادۀ ابزاری از این ظصیه است موضوی دیگری است .برای رهایی سریع وی یک راه وجود دارد که خانوادۀ وی به دلیل جانبدار بودن فضات تضاپای تبدیلی مخکمه را بنمایند یعنی بخواهند رسیدگی استیناقی دوسیه به مر کز (کابل) صورت گیرد .البته در صورتی که مخکمۀ استیناف در مزار نیز موجود باشد واگر موجود نباشد دوسیه خود بدون در خواست برای رسیدگی به کابل می آید ودر آن صورت جوان رها می گردد .اما برایش نصیخت کنید اول دین را بداند وبعد خود بنویسد .نوشته های داکتر شفا دشتی وکمالی ومحمود جرات مظرح شدن دربرابر استدلال های مدهبیون در مورد حقوق رن را ندارد وبسیار ناتوان است وسظحی وبرای کسانی چون این جوان جذاب حواهد بود .با فزودن در مغلومات خویش حتما از آن تیری حواهد کرد سخت نگیرید با کسی که نمی داند .

  • Kombesh kho khoda nest ke mahkama nashawad,har insan ke khianat karda, bayad ba amalesh berasad,wa degar inke, kase ke jornalist shood bayad hama karhay bad an bakhshida shawad???? man megan NE,Yak insan jornalist az insan dega behtar nest.har roz 1000 ha nafar qatel meshawad hama hamin jornalist hai tarsoo chop shishtan wa noqol wa badam noshe jan mekonad da dafater khod,waqte ke hami jornalist noqol khor greftar shawad baz baqya jornalistan az gardn 25 milion afghan megiran ke chera jornalist ma ra zendani kardan, khod shoma qazawat konid

  • اقای مطهر بسيار منطقيتر- از انهای که ميخواهند نيات ضد تاجکی خودرا با بزرگنمايي عمل کرد افراد تاجکتبار بپوشانند- استدلال کرده اند.افرادی گمان ميکنند که باحمله بالای تاجکتباران ميتوانند اين مردم را از عرصه سياست کنار بزنند.به احمد شا ه مسعود از انرو افراد فاشيست نا سزا ميگويند که او يک تاجک بود. ورنه هر ادمی ميداند که او به هیچ روی بدتر از ملا عمر.گلو.امین.کرزی ...نیست. مقاومت او در برابر اهريمن بنام طالب برگ زرينی در تاريخ مبارزات ازاديخوهانه ی اين سرزمين است.زعامت استبدای قبيله هرگز حاضر نيست تا ساير اقوام را به صورت برابر در عرصه قدرت بپذيرد.اینجاست که ديکر نيرکگها رنگ ميبازند و انچه که در عقب اين هياهو وجود دارد بر ملا ميشود.

  • Salam! I think all of the Jang Saalaran is affraid B-caz they know what they done and how many poepel they have killed. So now they have diceid that let kill one of the journalist so and scare rest of them, so they never write any thing about us. Its media wich can change the world and its journalist wich you can se and hear, with out them you can not wite just now on kabul express website, so thanks to them you can say what do you think. One journalist life is very important for the sociaty. Every body knows that lots of afghanistan diying evrey day but there diying in the war, bombing and not in the jail by some jangsalar. It s Ata and his gang want to show other that they can do any thing and no body can stop them, its a exempel for mafia goverment.
   regard Emal Sweden

 • از دوستان كه نظر ميدهند خواهش ميكنم در مورد كه نوشته شده نظر بدهند نه اينكه فلان شخص اينطور است و فلان شخص انطور بود
  و لطفا اولا خودرا با قضيه اقاي كامبخش خوب اشنا بسازيد بعدا راي و نظر بدهد
  دادگاه عالي افغانستان به هيچ عنوان نميتواند شخصي را بدون اثبات جرم محكوم به اعدام كند.
  چه اقاي كامبخش باشد و يا كس ديگري و حكم دادگاه به هيج عنوان نميتوان نظر به فتواي علما صادر گردد

  • به انجینر صاحب از دادگاه عالی:

   آیا فکر میکنید که ما افغانسنان اسیر دست جنائت کاران را نمی شناسیم و تعاملات پوسیده و قرون وسطایی مروج در افغانستان را نمی دانیم؟

   پیش پنج هم پنچ؛ پیش صاحب پنح هم پنج !!

  • Mr Wakili! aya khod shoma az qazye Parwez kambesh khabar dared ya na? aya shoma ham ba qomandan ata rabeta dared ke az abraz nazar mardom metraseed?khob ba hama malom ast ke dar islam raje ba jurm internti noshta nashoda pas mula ha chetor metawand hokem edam yak nafar ra bedon wakil modafe sader konand. Shoma dar kudam aser zendagi mekonid aqai wakili saheb? emroz jahan besyaar peshraft karda wali dar afghanistan kame deer tar amada. agar az nokte nazar jahanyaan bibi baz mefami ke gap dar kuja ast. tashakor Emal khan

  • آقای انجنیر وکیلی، فکر نمیکنم که در افغانستان حضور داشته باشی که از ماهیت این دولتمداران اینقدر بیخبر هستی که به ما اطمینان میدهی.

   در افغانستان قانون جنگل حاکم است، وقتی یک گلبدینی مفلوک مثل خرم وزیر فرهنگ باشد، وقتی سیافی پلید مثل فضل هادی شینواری درین ملک قاضی ‌القضات قبول شود، وقتی وزیر برق یک جنگسالار مزدور ایران مثل اسماعیل باشد، وقتی در راس پارلمان و سنا انسانهای بیمار و وطنفروشی چون قانونی و مجددی نشسته باشند، وقتی ....... پس به این انسانهای تاریک اندیش و جاهل، قانون حیثیت کاغذ تشناب را دارد و نه بیشتر، و اگر ظاهرا آنرا میپذیرند بخاطر آنست که اکت دموکراسی شان خراب نشود.

   مگر خبر نداری که چند سال قبل در حضور همین دولت مزدور کرزی، آمنه، زنی در بدخشان بوسیله محکمه محلی محکوم به سنگسار شد و این جنایت در حق وی در همانجا عملی گردید؟؟؟ پس چگونه میتوان در سرنوشت پرویز معصوم مطمئن بود؟

   برای اینان کشتن انسان مثل کشتن پرنده آسان است، بنا ما همه وظیفه داریم که هرچه وسیعتر صدای اعتراض خود را بلند کنیم که پرویز گرامی از چنگ این حیوانات عصر حجر رهایی یابد.

Kamran Mir Hazar Youtube Channel
حقوق بشر، مردم بومی، ملت های بدون دولت، تکنولوژی، ادبیات، بررسی کتاب، تاریخ، فلسفه، پارادایم و رفاه
سابسکرایب

تازه ترین ها

اعتراض

ملیت ها | هزاره | تاجیک | اوزبیک | تورکمن | هندو و سیک | قرقیز | نورستانی | بلوچ | پشتون/افغان | عرب/سادات

جستجو در کابل پرس